ارتودنسی

ارتودنسی یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است. این کلمه مرکب است از دو واژه لاتین” ارتو” به معنای “راست” و “درست” و “ادوس” یا مشتق آن “دنس” به معنای “دندان”. ارتودنسی یکی از مهم‌ترین رشته‌های تخصصی دندان پزشکی است. همچنین اولین تخصص معرفی شده در دندانپزشکی است. کار ارتوودنسی بیشتر تصحیح مال اکلوژن یا جفت شدن نامناسب دندان‌هاست. این امر می تواند ناشی از موقعیت نادرست دندان ها یا دو فک نسبت به هم باشد یا ممکن است درجاتی از هر دو شکل در یک فرد وجود داشته باشد. درمان‌های ارتودنسی ممکن است تنها بر تصحیح موقعیت دندان ها و یا تغییر الگو و جهت رشد دو فک (درمان های ارتوپدیک) متمرکز باشد. از جنبه دیگر می‌توان درمان های ارتودنسی را به درمان با دستگاه‌های ثابت و متحرک تقسیم کرد.

دستگاه های ثابت دستکاه هایی هستند که در طول درمان نیازی به خارج نمودن آنها از دهان بیمار وجود ندارد و اجزای اصلی تشکیل دهنده آن‌ها براکت و سیم می باشد.  براکت ها همان اجزای کوچکی هستند که توسط چسب خاصی به دندان چسبانده می‌شود. در بین مردم از اصطلاح سیم کشی سیم بستن دندان هم برای اشاره به این عمل استفاده می شود. دستگاه های متحرک انواعی هستند که بیمار می تواند در طول درمان آن‌ها را از دهانش خارج کند، االبته گاهی این خارج نمودن ممکن است بنا بر تجویز ارتودنسیت محدود به زمان های کوتاهی مانند زمان غذا خوردن یا مسواک زدن باشد. این نوع دستگاه‌ها در بین مردم به “پلاک” مشهورند.

انواع دستگاه های ارتودنسی:

در یک دسته بندی کلی ارتودنسی به 6 نوع تقسیم می شود.

  • ارتودنسی متحرک
  • ارتودنسی با استفاده از براکت‌های فلزی
  • ارتودنسی با استفاده از براکت‌های همرنگ دندان
  • ارتودنسی براکت‌های فلزی یا سرامیکی بدون الاستیک
  • ارتودنسی از پشت دندان یا سیستم لینگوال
  • ارتودنسی شفاف یا Invisalign   

البته نوع دیگری از ارتودنسی به نام ارتودنسی سریع نیز وجوود دارد که در درمان‌های رایج استفاده نمی‌شود و به همین خاطر در این دسته بندی گنجانده نمی‌شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *