Surgical method and advantages and disadvantages of dental implant bone grafting

با توجه به مزایا و معایب پیوند استخوان دندان هر زمان که شخصی نیاز به هر نوع کار دندانپزشکی دارد، ایده خوبی است که همه چیز ممکن را در مورد این روش یاد بگیرد. بیمارانی که برای انجام تحقیقات وقت می‌گذارند، احتمالاً سلامت دهان و دندان خوبی را تجربه می‌کنند. از او به عنوان یک بیمار دندانپزشکی فعال نام می‌برند.

پیوند استخوان دقیقاً به چه معناست؟

در حالی که این نام نشان می‌دهد که استخوان پیوند می‌شود، در واقع تصمیمات زیادی برای انجام این روش وجود دارد. پیوند استخوان دندان نوعی جراحی دهان است که شامل دندان‌پزشکی می‌شود. که استخوان را از یک مکان می‌گیرد و سپس آن را در استخوان فک بیمار قرار می‌دهد. این کار زمانی انجام می شود که بیمار فاقد مقدار کافی استخوان فک باشد. که می‌تواند منجر به کیفیت پایین‌تر سلامت کلی دهان شود.

 

مزایا و معایب پیوند استخوان دندان

در زیر لیستی از مزایا و معایب رایج انجام عمل پیوند استخوان دندان ارائه می‌کنیم.

پیوند استخوان دندان به بیمارانی که فاقد استخوان هستند کمک می‌کند.

روش پیوند استخوان، استخوان بیشتری را به استخوان فک بیمار اضافه می کند، که مهم است. زیرا کمبود استخوان فک از سلامت دهان و دندان حمایت نمی کند. استخوان فک همان چیزی است که دندان‌ها را دقیقاً در جایی که قرار است قرار دارند نگه می دارد.

بیمارانی که می خواهند دندانپزشکان در دندانپزشکی شبانه روزی در کرج یک یا چند ایمپلنت دندان در دهان آنها قرار دهد، باید مقدار کافی استخوان فک برای نگه داشتن ایمپلنت(ها) در جای خود داشته باشند. این موضوع برای بیمارانی که نیاز به دندان مصنوعی معمولی دارند نیز صادق است.

فرم صورت را حفظ می‌کند.

وقتی فردی دچار نابودی استخوان فک می‌شود، مستقیماً بر ظاهر او تأثیر می‌گذارد. این می‌تواند منجر به ظاهری فرورفته شود که باعث می‌شود فرد مسن‌تر از آنچه که هست به نظر برسد.

 یک متخصص دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج می‌تواند به طور استراتژیک از مواد پیوند استخوان برای بهبود اندازه و حتی شکل استخوان فک برای بیمار استفاده کند. که می تواند ظاهر آن‌ها را هنگام لبخند زدن بهبود بخشد.

منفی: خطراتی وجود دارد

مانند هر نوع روش جراحی، زمانی که فردی بخواهد پیوند استخوان دندان را انجام دهد، خطراتی در بر دارد. عفونت‌های مربوط به روش پیوند استخوان بسیار اندک است. به بیمارانی که عفونت را تجربه می‌کنند توسط پزشک در دندانپزشکی حصارک کرج آنتی‌بیوتیک داده می‌شود که سپس از شر عفونت خلاص می‌شود.

 این یکی از دلایلی است که انتخاب یک متخصص دندانپزشک با تجربه در دندانپزشکی کرج، برای کسانی که تحت عمل پیوند استخوان دندان قرار می‌گیرند ضروری است.

 

آیا به خدمات پیوند استخوان دندان نیاز دارید؟                                            

آیا آماده‌اید تا در مورد خدمات پیوند استخوان دندان ما اطلاعات بیشتری کسب کنید؟ اکنون که مزایا و معایب رایج انجام عمل پیوند استخوان را درک کردید، آیا سؤالی از ما دارید؟ اگر آماده کسب اطلاعات بیشتر در مورد پیوند استخوان هستید، لطفاً در اولین فرصت به دندانپزشکی عمومی کرج مراجعه کنید.

 ما همچنین می‌توانیم در دندانپزشکی گلشهر به هر سؤالی در مورد سایر روش‌های دندانپزشکی پاسخ دهیم. همچنین در مورد حفظ سلامت دهان و دندان به شما مشاوره دهیم. ما برای شما اینجا هستیم!

پیوند استخوان دندان

زمانی که از دست دادن استخوان در فک رخ دهد، پیوند استخوان دندان ضروری است.

 

چه زمانی باید با دکتر در دندان پزشکی تخصصی گلشهر تماس گرفت؟

بررسی اجمالی دهان نشان می‌دهد که جراحی پیوند استخوان دندان نیاز است یا نه؟ و شما می‌توانید برای دریافت این بررسی با ما تماس بگیرید.

   

پیوند استخوان دندان چیست؟                                                        

پیوند استخوان دندان یک روش جراحی است که تراکم و حجم استخوان فک را در مناطقی که ممکن است به طور طبیعی استخوان نازک‌تر باشد یا از دست رود، اضافه می‌کند. این عمل اغلب برای آماده سازی فک برای ایمپلنت دندان استفاده می‌شود.

سه نوع اصلی پیوند استخوان وجود دارد:

1- پیوند استخوان اتوژن:

مواد پیوند استخوان را می‌توان از محل دیگری در بدن شما که به عنوان پیوند اتوژن شناخته می‌شود گرفت. مزیت این نوع پیوند این است که بدن شما به راحتی آن را می‌پذیرد و باید به خوبی با استخوان فک شما یکپارچه شود. اما این به معنای یک روش اضافی برای برداشت استخوان از یک محل مناسب است.

2- پیوند استخوان آلوگرافت یا زنوگرافت:

در روش دیگر، استخوان را می‌توان از اهداکننده، انسان (آلوگرافت) یا حیوان (گزنوگرافت) تهیه کرد. استفاده از استخوان اهدایی کاملاً معمول است و نیازی به نگرانی نیست. زیرا استخوان به‌طور گسترده درمان و استریل می‌شود تا اطمینان حاصل شود که برای استفاده کاملاً ایمن است.

3- آلوپلاست:

جایگزین دیگر ماده پیوند استخوان دندان مصنوعی است. به این نوع پیوند، آلوپلاست می‌گویند. مواد پیوند استخوان مصنوعی بسیار پیچیده هستند و اغلب می‌توانند حاوی محیط‌های رشد باشند. از این طریق استخوان شما را تشویق می‌کند تا سلول‌های استخوانی جدید را روی پیوند بگذارد.

درمان پلاسمای غنی از پلاکت (PRP) درمانی است که از پلاکت‌های خون خود برای بهبود بهبودی استفاده می‌کند. PRP را می توان همراه با پیوند استخوان برای کمک به بهبود سریعتر پیوند استخوان و ترویج بازسازی بافت بهتر استفاده کرد.

 

نحوه عمل پیوند استخوان دندان

در طول عمل پیوند استخوان، جراح شما در دندانپزشکی عمومی گلشهر برشی در بافت لثه ایجاد می‌کند و استخوان فک را در معرض دید قرار می‌دهد. سپس جراح مواد پیوند استخوان دندان را در ناحیه ای که استخوان نیاز به اضافه شدن دارد قرار می‌دهد. پیوند استخوان داربستی را برای رشد سلول‌های استخوانی شما فراهم می‌کند.

هنگامی که پیوند استخوان در جای خود قرار گرفت، جراح برش را با بخیه می بندد. پیوند استخوان باید چندین ماه قبل از کاشت ایمپلنت دندان بهبود یابد.

 

چرا به پیوند استخوان نیاز دارم؟

پیوند استخوان می‌تواند میزان موفقیت ایمپلنت‌های دندانی و پروتزهای تحت حمایت ایمپلنت را بهبود بخشد. و از جمله عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت دندان است. همچنین می‌تواند به بازیابی ظاهر صورت و بهبود توانایی شما در خوردن و صحبت کردن کمک کند.

شایع ترین دلایل پیوند استخوان دندان:

1- بیماری پریودنتال

اگر به دلیل بیماری پریودنتال، یک عفونت باکتریایی که بافت لثه و استخوان فک را از بین می‌برد، دندان‌ها را از دست بدهید.

2- تروما

ضربه به فک که منجر به از دست دادن استخوان فک باشد. پیوند استخوان را می‌توان برای جایگزینی استخوان از دست رفته و بازیابی عملکرد و ظاهر استفاده کرد.

3- استخوان فک نازک:

 گاهی اوقات پیوند استخوان برای ساختن استخوان در مناطقی که به طور طبیعی نازک‌تر است، به عنوان مثال، در اطراف حفره‌های سینوسی، نیاز است که پایه‌ای قوی برای ایمپلنت‌ها ایجاد کند.

4- ایمپلنت‌های دندانی:

 پیوند استخوان اغلب برای آماده سازی استخوان فک برای کاشت دندان ضروری است. به ویژه در مناطقی که استخوان نازک یا آسیبی است.

5- دندان مصنوعی:

پیوند استخوان را می‌توان برای بازسازی استخوان فک و ایجاد احتباس و تناسب بهتر برای دندان مصنوعی استفاده کرد.

ممکن است برای جایگزینی ایمپلنت‌های دندانی به پیوند استخوان نیاز داشته باشید. زیرا این دندان‌ها به حفره‌های سینوسی نزدیک هستند. پیوند استخوان فقط برای آماده‌سازی استخوان فک برای ایمپلنت‌های دندانی استفاده نمی‌شود؛ زیرا می‌تواند برای افرادی که می‌خواهند دندان مصنوعی بگیرند و نیاز به بازسازی استخوان فک خود دارند، مفید باشد. تا دندان‌های مصنوعی ماندگاری بهتری داشته باشند. قبل از کاشت ایمپلنت دندان‌های جلویی نیز می توان پیوند استخوان دندان را انجام داد.

 

چرا پیوند استخوان برای ایمپلنت دندان ضروری است؟

ایمپلنت‌های دندانی برای موفقیت باید توسط مقدار مشخصی از استخوان قوی و سالم احاطه شوند. اگر استخوان کافی ندارید، یا اگر استخوان شما به اندازه کافی قوی نیست، دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج ایمپلنت ممکن است پیوند استخوان را توصیه کند.

هنگامی که از مرکز جراحی دهان بازدید می‌کنید، دندانپزشک ایمپلنت به دقت کیفیت و کمیت استخوان فک موجود برای کاشت ایمپلنت را ارزیابی می‌کند.

 آن‌ها استخوان فک شما را با گرفتن سی‌تی‌اسکن با پرتو مخروطی ارزیابی می‌کنند. یک عکس اشعه ایکس دیجیتالی دندان که تصاویر سه بعدی دقیقی از استخوان فک شما و تمام ساختارهای مهم دیگر مانند اعصاب و عروق خونی ایجاد می‌کند. ما از این تصاویر برای تعیین کمیت استخوان موجود و شناسایی بهترین موقعیت برای ایمپلنت‌های دندانی استفاده می‌کنیم.

 

آیا نیاز به پیوند استخوان معمول است؟

بله. پیوند استخوان اغلب برای جراحی ایمپلنت دندان مورد نیاز است و این فرآیند بسیار رایج است. معمولاً توسط دندانپزشک عمومی یا دندانپزشک متخصص مانند جراح دهان و دندان یا پریودنتیست انجام می شود.

 

انواع مختلف پیوند استخوان چیست؟

انواع پیوند استخوان موجود شامل موارد زیر است.

  1. حفظ سوکت

حفظ سوکت را می‌توان همزمان با کشیدن دندان انجام داد و به حفظ شکل سوکت کمک می‌کند. این روش را گاهی حفظ پشته نیز می‌نامند.

نگهداری سوکت چگونه انجام می شود؟

در حین نگهداری حفره، دندانپزشک شما قبل از اینکه فوراً سوکت را با مواد پیوند استخوان دندان پر کند، دندانی که از کار افتاده است را می‌کشد. این روش به جلوگیری از فرورفتگی سوکت خالی به داخل کمک می‌کند و آن را برای کاشت ایمپلنت آماده می‌کند.

گاهی اوقات ایمپلنت همزمان قرار می‌گیرد. بنابراین می‌توانید یک دندان را خارج کنید، مواد پیوند استخوان را وارد کنید و ایمپلنت را طی یک روش قرار دهید. در موارد دیگر، حفظ سوکت پس از کشیدن دندان انجام می‌شود و قبل از اینکه ایمپلنت بعداً قرار داده شود، باقی می‌ماند تا بهبود یابد.

  1. سینوس لیفت

حفره‌های سینوسی شما درست بالای دندان‌های پشتی بالایی شما قرار دارند و فضاهایی پر از هوا هستند. گاهی اوقات استخوان در اینجا به طور طبیعی نازک‌تر است و برای ایمپلنت کمتر مناسب است. در موارد دیگر حفره‌های سینوسی می‌توانند پایین بیایند و فضایی را که قبلاً توسط ریشه دندان اشغال بود، پر کنند. لیفت سینوس کمک می‌کند تا اطمینان حاصل شود که مقدار زیادی استخوان برای ایمپلنت‌های دندانی تیتانیوم یا زیرکونیا در دسترس است تا بدون نفوذ به غشای سینوس قرار گیرند.

لیفت سینوس چگونه انجام می‌شود؟

در طی این روش، پریودنتیست شما قبل از ایجاد سوراخ کوچک در استخوان فک، برش کوچکی در لثه ایجاد می‌کند تا استخوان فک زیر آن نمایان شود. سپس می‌توانند غشاء را به سمت بالا ببرند و فضای جدیدی ایجاد کنند که می‌تواند با مواد پیوند استخوان مناسب پر شود. این روش تضمین می‌کند که حفره‌های سینوسی به درستی قرار گرفته‌اند و یک پایه محکم برای کاشت ایمپلنت ایجاد می کند.

  1. افزایش پشته

زمانی که دندان‌ها برای مدتی از دست روند، نابودی استخوان فک می‌تواند قابل توجه باشد. سلول‌های استخوانی قدیمی دیگر بدون تحریک ریشه دندان تجدید نمی‌شوند. در نتیجه، برجستگی استخوانی که در ابتدا از دندان‌ها حمایت می‌کرد، به تدریج نازک‌تر و باریک‌تر از قبل می‌شود.

تقویت برجستگی باعث افزایش حجم و عرض استخوان فک می‌شود و از وجود استخوان کافی برای حمایت موفقیت‌آمیز ایمپلنت‌های دندانی اطمینان حاصل می‌کند. این روش اغلب پس از کشیدن دندان انجام می‌شود. اما می توان آن را برای درمان سایر بیماری‌ها مانند بیماری لثه یا ناتوانی‌های مادرزادی نیز انجام داد.

 همچنین ممکن است در آماده سازی برای پروتزهای مصنوعی استفاده شود. زیرا برجستگی بزرگتر باعث حفظ بهتر پروتزهای سنتی می‌شود که فقط روی لثه‌ها قرار می‌گیرند. افزایش پشته می‌تواند یک روش پیچیده باشد.

 

پیوند استخوان پریودنتال                                                          

پیوند استخوان پریودنتال به تثبیت دندان‌های لق کمک می‌کند. بیماری پریودنتال پیشرفته می‌تواند استخوان اطراف دندان‌ها را که به آن استخوان آلوئولار می‌گویند، فرسایش دهد. بنابراین در نهایت آن‌ها شل می‌شوند. پیوند استخوان در اطراف این دندان‌ها به حمایت از آن‌ها، کاهش تحرک و جلوگیری از نابودی دندان کمک می‌کند.

هر نوع پیوند استخوان مزایا و معایب خاص خود را دارد. دندانپزشک شما در  دندانپزشکی کرج بهترین نوع پیوند استخوان را برای نیازهای فردی شما توصیه می‌کند.

 

اگر به پیوند استخوان دندان نیاز دارید چه انتظاری دارید؟

  • قبل از جراحی:

جراح دهان شما می‌تواند ارزیابی کند که آیا برای کاشت دندان به پیوند استخوان نیاز دارید یا دلیل دیگری دارید. اگر به پیوند استخوان نیاز دارید، ناحیه‌ای که استخوان ندارد را شناسایی کنید و یک برنامه درمانی شخصی ایجاد کنید. آن‌ها سپس این طرح را با جزئیات با شما در میان خواهند گذاشت تا بدانید چه انتظاری دارید.

  • در حین جراحی:

جراح دهان شما با استفاده از یک بی‌حس‌کننده موضعی، ناحیه را کاملا بی‌حس می‌کند. اگر احساس اضطراب یا عصبانیت می‌کنید، در مورد دندانپزشکی آرام بخش بپرسید تا به شما کمک کند احساس راحتی و آرامش بیشتری داشته باشید.

دندانپزشک ایمپلنت شما یک برش کوچک در لثه شما ایجاد می‌کند تا استخوان فک نمایان شود. سپس می توانند مواد پیوند استخوان را برای ایجاد نواحی کمبود اضافه کنند. اغلب پیوند استخوان با غشایی پوشانده می‌شود که محافظت بیشتری را فراهم می‌کند و از رشد بافت لثه به داخل پیوند استخوان جلوگیری می کند. پس از تکمیل، آدامس روی مواد پیوند دوخته می‌شود و پیوند استخوان برای التیام باقی می‌ماند.

  • بعد از جراحی:

احساس ناراحتی جزئی، تورم و احتمالاً کبودی پس از پیوند استخوان طبیعی است، اما این عوارض جانبی باید ظرف چند روز ناپدید شوند. جراح دهان شما دستورالعمل‌های دقیقی در مورد مراقبت از محل برش به شما می‌دهد و در صورت لزوم می‌تواند آنتی‌بیوتیک و تسکین درد را تجویز کند.

گاهی اوقات، قطعات کوچک استخوان از محل پیوند در چند روز اول بیرون می‌آیند و شبیه دانه‌های شن می‌شوند. اگر این اتفاق افتاد، معمولاً مشکلی نیست، اما همیشه می‌توانید برای مشاوره و راهنمایی بیشتر با پریودنتیست خود در دندانپزشکی عمومی گلشهر تماس بگیرید.

 

آیا پیوند استخوان دردناک است؟

به لطف بی‌حسی موضعی، پیوند استخوان دندان واقعی نباید دردناک باشد. پس از آن، بسیاری از افرادی که پیوند استخوان دارند، درد کمتر یا صفر را گزارش می‌کنند. اما شما باید دستورالعمل‌های دندانپزشک ایمپلنت خود را به دقت دنبال کنید.

 

آیا امکان شکست پیوند استخوان دندان وجود دارد؟

پیوند استخوان دندان، به‌ویژه زمانی که توسط یک متخصص دندانپزشکی مانند جراح دهان و دندان در دندانپزشکی شبانه روزی در کرج انجام می‌شود، میزان موفقیت بسیار بالایی دارد. با این حال، مانند هر روش جراحی دیگری، احتمال شکست کمی وجود دارد. این احتمال در میان افرادی که سیگار می‌کشند و در طول درمان آن را ترک نمی‌کنند یا شرایط پزشکی دارند که روند بهبودی را مختل می‌کند، بیشتر است.

علائم شکست

علائمی که نشان می‌دهد پیوند استخوان ممکن است شکست بخورد عبارتند از:

  1. تورم یا درد که بعد از هفته اول بدتر می‌شود
  2. تجمع چرک در اطراف محل پیوند استخوان دندان
  3. لثه‌ها شروع به عقب‌نشینی از دندان‌ها کرده اند

اگر در مورد پیوند استخوان خود نگران هستید، با مطب دندانپزشکی محلی یا جراحی دهان دندانپزشکی حصارک کرج تماس بگیرید. آن‌ها می توانند ذهن شما را راحت کنند یا مراقبت و درمان فوری ارائه دهند.

 

آیا انجام پیوند استخوان خطراتی دارد؟

خطرات بسیار کم است. قبل از پیوند استخوان، دندانپزشک شما دندان شما را از نزدیک ارزیابی می‌کند. سابقه دندانی و پزشکی شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود هیچ چیز نمی‌تواند این درمان را منع کند. با این حال، برخی از خطرات کوچک شامل عفونت، آسیب عصبی، خونریزی یا عوارض ناشی از بیهوشی است.

 

چه مدت طول می کشد تا بعد از پیوند استخوان بهبودی پیدا کنم؟

بهبودی اولیه:

احتمالاً پس از یک یا دو هفته احساس بهبودی کامل خواهید کرد. اما ممکن است مدت بیشتری طول بکشد تا پیوند استخوان دندان به طور کامل بهبود یابد.

 زمان بهبودی معمولی:

3-9 ماه، بسته به وسعت پیوند استخوان مورد نیاز و ناحیه‌ای که در آن قرار دارد.

 بازگشت به کار و فعالیت های روزمره:

به طور کلی، یک یا دو روز پس از عمل باید بتوانید به کار و فعالیت‌های روزمره بازگردید. با این حال، اگر آرامبخش اضافی را انتخاب کنید، ممکن است بخواهید یک یا دو روز دیگر را برای بهبودی در خانه بگذرانید.

 

سخن پایانی

پیوند استخوان دندان یک روش برای کسب نتیجه بهتر ایمپلنت دندان است. اگر به دنبال دریافت مشاوره هستید، کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی ارغوان را انتخاب کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *