Is it possible to change the composite color?

فهرست مقاله:

  1. آیا باندینگ کامپوزیت دندان لکه‌دار می‌شود؟
  2. چگونه لکه‌ها را از بین ببریم؟
  3. باندینگ کامپوزیت دندان تغییر رنگ می‌دهد؟
  4. نحوه رفع تغییر رنگ دندان‌های باند شده
  5. آیا می‌توان باندینگ کامپوزیت دندان را سفید کرد؟
  6. نکاتی برای سفید کردن باند کامپوزیت
  7. اگر پیوند کامپوزیت را سفید کنید چه اتفاقی می‌افتد؟
  8. چسب کامپوزیت برای سفید نگه داشتن دندان و بایدها و نبایدها

          8.1 Dos با دندان‌های باند

          8.2 با دندان‌های به هم چسبیده نباشید

  1. چه مدت پس از اتصال کامپوزیت می‌توان آن را سفید کرد؟
  2. درمان سفید کردن دندان برای دندان‌های باند شده را از کجا دریافت کنیم؟

 

باندینگ کامپوزیت یک روش دندانپزشکی زیبایی است که دندان‌های شکسته، تغییر رنگ و لکه‌دار را ترمیم می‌کند. این یک راه حل مقرون به صرفه است که لکه بر روی دندان‌ها و پرکردگی‌ها را هدف قرار می‌دهد.

درمان باید توسط دندانپزشک مجرب و متخصص در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر انجام شود که با استفاده از رزین کامپوزیت روی دندان یا دندان مورد نظر لبخند شما را زیباتر و متحول می‌کند.

مواد باندینگ می‌توانند شکل، ساختار و رنگ دندان‌های آسیب‌دیده را تغییر دهند تا ظاهری طبیعی پیدا کنند.

 

آیا باندینگ کامپوزیت دندان لکه‌دار می‌شود؟

باندینگ دندانی کامپوزیت یک ماده غیر متخلخل است. به این معنی که پتانسیل ایجاد لکه در طول زمان را دارد. برخی عادات، غذاها و نوشیدنی‌ها نیز پتانسیل ایجاد تغییر رنگ پیوند کامپوزیت را دارند.

برای حفظ دندان‌ها و کاهش احتمال لکه باند کامپوزیت خود، باید سعی کنید از استعمال سیگار، چای، قهوه، شراب قرمز، نوشیدنی‌های گازدار، کاری و سس‌ها که همگی غذاها و نوشیدنی‌های رنگدانه‌ای هستند که می‌توانند دندان‌های شما را لکه‌دار کنند، خودداری کنید.

به عنوان یک اقدام احتیاطی اضافی، هنگام نوشیدن مایعات از نی استفاده کنید تا از تماس مستقیم با دندان‌های خود جلوگیری کنید.

 

چگونه لکه‌ها را از بین ببریم؟

معاینات منظم و تمیزی معمول با دندانپزشکان شما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر نیز راه بسیار خوبی برای مقابله با لکه‌ها است. دندانپزشکان مجموعه‌ای از ابزارها را برای کمک به حذف لکه از روی دندان‌ها دارند. می‌توانند به حفظ سلامت دهان کمک کنند.

 

باندینگ کامپوزیت دندان تغییر رنگ می‌دهد؟

باندینگ کامپوزیت دندان یک روش دائمی نیست و درست مانند دندان‌های طبیعی در اثر تغییر رنگ دچار اختلال می‌شود و تحت تاثیر قرار گیرد. برای جلوگیری از اینکه نوشیدنی‌­ها و غذاها پیوند دندان را لکه‌دار کنند، مطمئن شوید که بعد از هر وعده غذایی آب بنوشید تا قند اضافی و رنگدانه رنگی که به پیوند دندان وصل می‌­شود را بشویید.

اگر می‌خواهید از تغییر رنگ دندان‌های خود جلوگیری کنید، انتخاب رژیم غذایی مناسب، مسواک زدن منظم و نخ دندان کشیدن بسیار مهم است.

 

نحوه رفع تغییر رنگ دندان‌های باندینگی

اگر باندینگ کامپوزیت شما تغییر رنگ داد، باید از دندانپزشکان متخصص ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر مشاوره بگیرید.

با توجه به شدت تغییر رنگ، ممکن است بتوانند ناحیه آسیب را ترمیم کنند یا ممکن است نیاز به تعویض باندینگ باشد. یک دندانپزشک زیبایی با تجربه می‌تواند مواد رزین کامپوزیت را به طور موثر شناسایی و اعمال کند و از مطلوب بودن نتیجه اطمینان حاصل کند. در صورت تغییر رنگ باندینگ کامپوزیت، می توانید آن را با روکش جایگزین کنید.

 

آیا می‌توان باندینگ کامپوزیت دندان را سفید کرد؟

مواد غیر متخلخل مورد استفاده در طول باندینگ کامپوزیت، به عوامل سفید کننده اجازه نمی‌دهد که به لایه‌های عمیق دندان شما نفوذ کنند. همانطور که مینای دندان متخلخل طبیعی می‌تواند.

 

نکاتی برای سفید کردن باند کامپوزیت

اگر باندینگ کامپوزیت لکه‌دار یا تغییر رنگ داد، دندانپزشکان شما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر می‌توانند باندینگ دندان شما را جایگزین کنند و ظاهر طبیعی را بازیابی کند.

در طول درمان، دندانپزشک شما در مورد میزان روشنایی مورد نظر شما برای ایجاد سایه مناسب رزین کامپوزیت با شما صحبت خواهد کرد. برای حفظ لبخند درخشان پس از درمان باید دو بار در روز مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. برای تمیزی منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

اگر باند کامپوزیت را سفید کنید چه اتفاقی می‌افتد؟

باندینگ کامپوزیت مانند دندان‌های طبیعی به روش‌های سفید کننده پاسخ نمی دهد. اگر بعد از باندینگ کامپوزیت، دندان‌های خود را سفید کنید، دندان‌های طبیعی شما درخشان‌تر می‌شوند، اما باند دندانی ثابت می‌ماند.

این می‌تواند باعث شود که باندینگ دندان شما لکه‌دار به نظر برسد و تضادی بین دندان‌های طبیعی و نواحی باندی ایجاد کند. اگرچه سفید کردن باعث آسیب یا تضعیف پیوند کامپوزیت نمی‌شود، اما به محصولات پاسخ نمی‌دهد و اغلب منجر به لبخند نامتناسب می‌شود.

 

باندینگ چیست؟

باندینگ استفاده از رزین کامپوزیت همرنگ دندان (پلاستیک) برای ترمیم دندان پوسیده، ترک خورده، شکسته یا تغییر رنگ است. برخلاف روکش‌ها که در آزمایشگاه تولید می‌شوند و برای دستیابی به تناسب مناسب نیاز به یک قالب سفارشی دارند، باندینگ را می‌توان در یک بازدید انجام داد. این روش را باندینگ می‌نامند زیرا ماده به دندان می‌چسبد.

 

از باندینگ برای چه کاری استفاده می‌شود؟

باندینگ یکی از ساده‌ترین و کم هزینه‌ترین روش‌های دندانپزشکی زیبایی است. رزین کامپوزیت مورد استفاده در باندینگ را می‌توان شکل داد و جلا داد تا با دندان‌های اطراف مطابقت داشته باشد. اغلب، باندینگ برای اهداف زیبایی برای بهبود ظاهر دندان‌ها تغییر رنگ یا تراش استفاده می‌شود.

 همچنین می‌توان از آن برای بستن فضاهای بین دندان‌ها، بلندتر نشان دادن دندان‌ها یا تغییر شکل یا رنگ دندان استفاده کرد. گاهی اوقات، باندینگ نیز به عنوان یک جایگزین آرایشی برای پرکردن آمالگام یا برای محافظت از قسمتی از ریشه دندان که هنگام عقب نشینی لثه در معرض دید قرار گرفته است، استفاده می‌شود.

 

چگونه انجام می‌شود؟

مرحله اول

دندانپزشک شما در  کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر از یک راهنمای سایه برای انتخاب رنگ رزین کامپوزیت استفاده می‌کند که بیشتر با رنگ دندان مطابقت دارد.

مرحله دوم

هنگامی که دندانپزشک شما رنگ را انتخاب کرد، سطح دندان را کمی حکاکی می‌کند تا زبر شود. دندان به آرامی با یک مایع حالت دهنده پوشانده می‌شود که به چسبندگی مواد باندینگ کمک می کند. هنگامی که دندان آماده شد، دندانپزشک شما از رزین بتونه مانند همرنگ دندان استفاده می‌کند. رزین قالب و صاف می‌شود تا شکل مناسبی پیدا کند.

مرحله سوم

سپس مواد با نور فرابنفش یا لیزر سخت می‌شود. پس از سفتی مواد باندینگ، دندانپزشک شما آن را بیشتر برش می‌دهد و شکل می‌دهد. سپس مواد را آنقدر صیقل می‌دهد که با درخشندگی بقیه سطح دندان مطابقت داشته باشد.

مرحله چهارم

معمولاً حدود 30 دقیقه تا یک ساعت طول می‌کشد تا این روش کامل شود. اگر بیش از یک دندان را انجام می‌دهید، ممکن است لازم باشد چندین ویزیت را برنامه ریزی کنید. چای، قهوه، دود سیگار و سایر مواد می‌توانند رزین را لکه‌دار کنند.

برای جلوگیری یا به حداقل رساندن لکه‌ها، اجتناب از خوردن یا نوشیدن غذاهایی که می‌توانند در ۴۸ ساعت اول بعد از هر روش کامپوزیت لکه‌دار شوند، ضروری است. همچنین، دندان‌های خود را مرتب مسواک بزنید و مرتباً توسط یک متخصص بهداشت دندان تمیز کنید.

 

خطرات

رزین کامپوزیت مورد استفاده در باندینگ تقریباً به اندازه یک دندان طبیعی قوی نیست. جویدن ناخن یا جویدن یخ یا خودکار می‌تواند مواد را خرد کند. باندینگ معمولا چندین سال طول می‌کشد تا نیاز به تعمیر داشته باشد. اینکه واقعا چقدر طول می‌کشد بستگی به میزان باندینگ انجامی و عادات دهانی شما دارد.

 

چه زمانی با پزشک خود تماس بگیرید؟

در روزهای پس از انجام باندینگ، اگر متوجه لبه‌های تیز روی دندان‌های باندی شدید یا در دندان‌هایتان احساس عجیبی یا خاموشی پیدا کردید، با دندانپزشک خود در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی گلشهر، دندان پزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی عمومی گلشهر تماس بگیرید.

در هر زمان، اگر تراشه‌ها یا قطعات باندینگ افتادند، با دندانپزشک خود تماس بگیرید. مراقبت و حفظ پیوند کامپوزیت برای سفیدی آن مهم است. با عشق و توجه مناسب، پیوند کامپوزیت شما می‌تواند سال‌ها دوام بیاورد.

تغییر رنگ ترمیم‌های کامپوزیت برای دندانپزشکان کاملاً آشنا است. با این حال، تأثیر نوشیدنی‌های معمولی بر تغییر رنگ رزین‌های کامپوزیت هنوز مشخص نیست. این مطالعه به دنبال ارزیابی تغییر رنگ یک رزین کامپوزیت نانو (Premise) و یک رزین کامپوزیت قابل روان (Premise flowable) به دنبال مصرف شبیه‌سازی چای، کولا، قطره آهن و شربت مولتی ویتامین بود.

 

روش‌ها:

از هر رزین کامپوزیت چهل نمونه دیسکی شکل (قطر 7 میلی‌متر و ضخامت 2 میلی‌متر) می‌سازند. مقادیر رنگ پایه بر اساس سیستم CIE L*a*b* با استفاده از تصویربرداری دیجیتال اندازه‌گیری می‌شود. نمونه‌های هر ماده ترمیمی به طور تصادفی به پنج گروه (هر کدام هشت) با توجه به محیط ذخیره‌سازی چای، کولا، قطره آهن، شربت مولتی ویتامین یا آب مقطر (شاهد) تقسیم شدند.

نمونه ها به مدت سه ساعت در روز در یک دوره آزمایشی 40 روزه در محلول های رنگ آمیزی غوطه ور شدند. پس از این، مقادیر تغییر رنگ (ΔE*) محاسبه شد. برای تجزیه و تحلیل های آماری، تفاوت رنگ ها با استفاده از آنالیز واریانس دوطرفه و آزمون توکی مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت (P<0.05).

مواد

در حال حاضر انواع مختلفی از مواد ترمیمی زیبایی شناسی با خواص و رنگ‌های مختلف به طور گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. رزین‌های کامپوزیت مانند ایمپلنت دندان به دلیل استقبال زیاد از سوی بیماران و قابلیت اتصال به ساختار دندان، خواص زیبایی شناختی عالی، استحکام مطلوب، هزینه نسبتا پایین (در مقایسه با سرامیک‌ها) و کاربرد آن‌ها در بین مواد ترمیمی همرنگ دندان برای بسیاری از دندانپزشکان انتخاب می‌شوند.

هر دو دندان قدامی و خلفی، موفقیت ترمیم‌های کامپوزیت به شدت به ثبات رنگ رزین در طولانی مدت بستگی دارد. تغییر رنگ محسوس مواد ترمیمی ممکن است زیبایی ترمیم را به خطر بیندازد. که یکی از رایج‌ترین دلایل جایگزینی ترمیم‌های کامپوزیت قدامی است. هر دو عامل درونی و بیرونی ممکن است مسئول تغییر رنگ ترمیم‌های کامپوزیت باشند.

 

تغییر رنگ ماتریس رزین

تغییر رنگ خود ماتریس رزین یا رابط ماتریس، تغییر رنگ شیمیایی مربوط به تغییر یا اکسیداسیون کاتالیزور آمین، ساختار ماتریس رزین و متاکریلات‌های واکنش نداده به دلیل پلیمریزاسیون ناقص عوامل ذاتی را تشکیل می‌دهند.

رنگ‌آمیزی بیرونی

رنگ‌آمیزی بیرونی در نتیجه جذب و/یا جذب مواد رنگ‌آمیزی به دلیل قرار در معرض منابع خارجی رخ می‌دهد. درجه تغییر رنگ از بیمار به بیمار دیگر بر اساس وضعیت بهداشت دهان، عادات تغذیه‌ای، وضعیت استعمال سیگار و مصرف نوشیدنی‌های مختلف متفاوت است.

مطالعات متعددی اثر محلول‌های رنگ‌آمیزی مانند شراب قرمز، قهوه، کولا و چای را بر روی رزین‌های کامپوزیت نشان دادند. به گفته آردو و همکاران، در سال 2010، میزان تغییر رنگ کامپوزیت به برند و ساختار رزین کامپوزیت بستگی دارد.

در بین عوامل رنگ‌‌دار، شراب قرمز بیشترین تغییر رنگ را به دنبال داشت. پس از آن قهوه، چای، آب پرتقال و کولا قرار گرفتند. نصوحی و قائمی در سال 1392 دریافتند که تغییر رنگ رزین‌های کامپوزیت Filtek P60 و Z250 از نظر بالینی غیرقابل قبول است و درجه تغییر در نتیجه قرار در معرض چای وارداتی بیشتر از چای ایرانی است .

پژوهش‌ها

Ertas و همکاران، در سال 2006، رنگ‌پذیری کمتر رزین‌های کامپوزیت Filtek P60 و Z250 را نسبت به کامپوزیت‌های نانو هیبریدی و Quadrant LC گزارش کردند. شراب قرمز در مقایسه با قهوه، چای، کولا و آب به ترتیب دارای بالاترین پتانسیل رنگ‌آمیزی بود.

ختری و ناندلال در سال 2010 نشان دادند که تغییر رنگ کامپوزیت های معمولی (طیف TPH، Dentsply B1) شدیدتر از نانوکامپوزیت Ceram X B1 به خصوص در قهوه بود.

در مطالعه‌ای که توسط مهدیسیار و همکاران در سال 2014 انجام شد، سه نانوکامپوزیت (گراندیو، Z350XT و Herculate XRV Ultra) هنگام غوطه‌وری در قهوه، تغییر رنگ غیرقابل قبول بالینی را نشان دادند .رزین های کامپوزیت به طور فزاینده‌ای در دندانپزشکی اطفال مورد استفاده قرار می‌گیرند و تنها مطالعات اندکی تأثیر نوشیدنی‌ها و داروهای رایج کودکان به ویژه قطره آهن و شربت مولتی ویتامین را بر تغییر رنگ رزین‌های کامپوزیت ارزیابی کرده‌اند.

اهمیت ثبات رنگ

درجه تغییر رنگ به ترکیب مواد بستگی دارد. بنابراین، هدف از این مطالعه آزمایشگاهی، ارزیابی تغییر رنگ رزین‌های کامپوزیت نانو  و روان (Premise، Kerr، Orange، CA، USA) به دنبال قرار در معرض چای، کولا، قطره آهن و شربت مولتی ویتامین بود.

ثبات رنگ ترمیم‌های همرنگ دندان به دلیل زیبایی و کاهش هزینه اضافی به دلیل تعویض مکرر از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است. علاوه بر موارد فوق، جلسات درمانی کمتر برای جایگزینی ترمیم در اولویت اول دندانپزشکی کودکان است.

 مطالعه‌ای نیز به دنبال ارزیابی اثر رنگ‌آمیزی محلول‌های رنگ‌آمیزی مختلف بر تغییر رنگ دو ماده پرکاربرد رزین کامپوزیت در دندان‌های شیری انجام گرفت. بر اساس مطالعه Dozić و همکاران، اسپکتروفتومتری و دوربین دیجیتال مطمئن‌ترین روش‌ها برای تعیین رنگ دندان هستند .

اسپکتروفتومتر ابزاری پیچیده، گران قیمت و حساس به تکنیک برای تعیین رنگ دندان فقط در سطح است. بنابراین، ما از رادیوگرافی دیجیتال برای اندازه‌گیری رنگ به عنوان ابزاری آسان‌تر و قابل اعتماد با تکرارپذیری، حساسیت و عینیت بهینه استفاده کردیم. داده‌های کمی را همراه با تصاویر دیجیتال ارائه می دهد .

 

سخن پایانی

دندان‌ها عضو مهمی در صورت هستند. اگر زیبایی و سفیدی دندانتان برایتان اهمیت دارد، می‌توانید از باندینگ کامپوزیت استفاده کنید. کلینیک دندانپرشکی شبانه‌روزی ارغوان کرج آماده خدمات‌رسانی به شما عزیزان است.

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *