Tooth polishing after composite

پس از قرار دادن، پر کردن یا ترمیم کامپوزیت، در دندانپزشکی شبانه روزی در کرج از ابزارهای تخصصی مانند فرز، دیسک و مواد پولیش دندان برای کانتور و پولیش کامپوزیت استفاده می‌شود. تا ظاهری طبیعی و صاف به دست آید که به طور یکپارچه با دندان‌های اطراف ترکیب می‌شود. این مرحله نه تنها به دلایل زیبایی شناختی، بلکه برای اطمینان از اینکه ترمیم به راحتی در داخل نیش بیمار قرار می‌گیرد و در برابر لک و سایش در طول زمان مقاوم است، بسیار مهم است.

 

تکمیل کامپوزیت چیست؟

تکمیل کامپوزیت در دندانپزشکی‌های کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج به فرآیند دقیق پالایش و ایجاد شکل به ترمیم‌های دندانی متشکل از مواد کامپوزیت رزین اشاره دارد.

این کار نیازمند مهارت و توجه به جزئیات برای دستیابی به نتایج بهینه است. به بیماران ترمیم‌های دندانی کاربردی و بصری جذاب ارائه می‌دهد.

 

چه مواد پرداختی در ترمیم کامپوزیت استفاده می‌شود؟

مواد تکمیلی و پولیش دندان نقش حیاتی در دستیابی به ظاهر صیقلی و طبیعی برای ترمیم‌های کامپوزیت و رنگ کامپوزیت در دندانپزشکی دارند. مواد شامل استفاده از دنباله‌ای از دیسک‌های دارای خوردگی، نوارها و نقاط صیقلی متشکل از موادی مانند اکسید آلومینیوم یا ذرات الماس است.

 این ابزارها به کانتور ترمیم، صاف کردن سطوح ناهموار و اصلاح شکل برای مطابقت با دندان‌های مجاور کمک می‌کنند. همچنین، یک سری از خمیرها یا ترکیبات پولیش دندان با درجات مختلف شن برای دستیابی به یک براقیت بالا استفاده می‌شود.

این مواد به تدریج کار می‌کنند و با خوردگی درشت‌تر شروع می‌شوند تا بی نظمی‌ها را از بین ببرند. سپس به سمت مواد ظریف‌تر حرکت می‌کنند تا نتیجه‌ای صاف و براق حاصل شود. انتخاب مواد تکمیل و پرداخت پولیش دندان، به نوع خاص ترمیم کامپوزیت و نتیجه نهایی مطلوب بستگی دارد.

 

پروتکل تکمیل و پرداخت ترمیم‌های کامپوزیت چیست؟

پروتکل تکمیل و پرداخت برای ترمیم‌های کامپوزیت شامل یک سری مراحل سیستماتیک برای دستیابی به ترکیبی بهینه از زیبایی شناسی و عملکرد است. پس از انتقال مواد کامپوزیت و اطمینان از قرارگیری مناسب آن:

  1. ترمیم را با استفاده از دیسک‌های خوردگی و فرزها کانتور کنید تا به شکل دلخواه برسید.
  2. برای صاف کردن سطح و نابودی هرگونه زبری، از مواد پولیش دندان درشت مانند نوارهای دارای خوردگی استفاده کنید.
  3. مواد صیقلی به تدریج ریزتر را معرفی کنید. مانند نقاط پولیش دندان و فنجان‌ها، به تدریج اندازه شن را کاهش دهید تا بافت صاف و ظاهری طبیعی داشته باشید.
  4. یک خمیر براق را با یک برس یا فنجان نرم بمالید تا ظاهری براق ایجاد کنید.
  5. پیروی از یک پروتکل تکمیل و پرداخت جامع، تضمین می‌کند که ترمیم کامپوزیت هم از نظر بصری جذاب و هم از نظر عملکرد بادوام است.

 

چگونه به کوتاهی زمان صندلی و بهبود نتایج کمک کنیم؟

اگر بتوانید کارایی ترمیم‌های کلاس II خود را بدون از فقدان کیفیت و نتیجه عمل بهبود ببخشید، آیا این کار را انجام می‌دهید؟ البته، شما این کار را می کنید. سخت است که دندانپزشکی پیدا کنید که این کار را نکند.

تحقیقات نشان می‌دهد که به طور متوسط، پرداخت و پرداخت حدود 14 درصد از کل زمان صندلی برای یک روش کلاس II را نشان می‌دهد. نتایج و کارایی مهم نیست که چقدر سخت کار کنید. اگر سطح صافی را برای مقاومت در برابر تجمع بیوفیلم و پلاک در طول زمان تضمین نکنید – که در مرحله تکمیل و پرداخت انجام می‌شود. هدف ما در دندانپزشکی حصارک کرج این است که به شما  کمک کنیم بهترین مراقبت ممکن را در مدت زمان کمتری دریافت کنید.

 و این به شما کمک می‌کند در زمان صرفه جویی کنید و نتایج قابل پیش‌بینی بیشتری ارائه دهید. در زیر ما اصول اولیه تکمیل کامپوزیت، از جمله بهترین روش‌ها، تکنیک‌ها و محصولات را برای دستیابی به قابل پیش‌بینی‌ترین نتایج بدون فقدان زمان یا کارایی بیان کرده‌ایم.

 

تکمیل در مقابل پولیش دندان در ترمیم‌های کامپوزیت

چه چیزی مهم‌تر است؟ روکش صاف یا جلا دادن بالا؟ اول، شما باید تفاوت بین “تمام کردن” و “پرده زدن” را درک کنید. تکمیل کامپوزیت برای اصلاح آناتومی و صافی سطح ترمیمی، کاهش خراش‌ها و بی‌نظمی‌های سطح است. پولیش دندان کامپوزیت عمل ایجاد درخشندگی یا درخشندگی در سطح ترمیم است.

آیا هم کامپوزیت و هم پرداخت کامپوزیت برای پولیش دندان لازم است؟

اگر نتیجه خوبی می‌خواهید، بله. این مراحل تکمیل و پرداخت است که می‌تواند بر طول عمر کلی، زیبایی شناسی، رنگ و درخشش صاف روی سطح ترمیم تأثیر بگذارد. و هر بیمار می‌خواهد با یک ترمیم کامپوزیت قوی و پولیش دندان لبخندی (عملکردی) که می‌تواند به آن افتخار کند از مطب شما خارج شود.

 

چرا مرحله “پایان” یک معامله بزرگ است؟

ما در دندانپزشکی عمومی کرج ثابت کرده‌ایم که پرداخت و پرداخت نقش مهمی در زیبایی شناسی ترمیم دارد.

 اما مرحله پایانی به دلایلی بیش از یک لبخند زیبا اهمیت زیادی دارد. مطالعات نشان می‌دهد که پزشکان می‌توانند به طور بالقوه طول عمر کلی ترمیم‌های کلاس II خود را با تکنیک تکمیل مناسب افزایش دهند. در اینجا به این صورت است: یک سطح صاف وجود بی‌نظمی‌های سطحی را که می‌تواند منجر به احتباس پلاک، رنگ‌آمیزی، تحریک لثه، پوسیدگی مکرر و درک لمسی توسط بیمار.

مثال

به عنوان مثال، فرض کنید از فرز تکمیل الماس برای پولیش دندان استفاده می‌کنید. فرز ممکن است سرعت بسیار کارآمدی برای حذف مواد ایجاد کند، اما ممکن است سطح را ناهموار کند. اگر فرز الماس را با یک پولیش دندان مانند سیستم Enhance® Pogo® دنبال کنید، اما مرحله تکمیل را نادیده بگیرید، سطح ممکن است درخشان باشد.

بازتابنده باشد، اما همچنان ناصاف و مستعد بودن پلاک و لکه است. حال، فرض کنید که آناتومی اکلوزال را با فرز تکمیلی تعریف کرده‌اید، و سپس از یک محصول «تمام‌کننده» ریزدانه‌تر مانند Enhance® Finishing System برای صافی بیشتر سطح قبل از پرداخت استفاده کرده‌اید. نتیجه یک سطح صاف‌تر است که در برابر تجمع پلاک و لکه نیز مقاوم است. تمامی این مراحل توسط متخصص‌های دندانپزشکی تخصصی کرج انجام می‌­شود.

 

یک تکنیک پرداخت و پرداخت کارآمد برای ترمیم‌های کامپوزیت چیست؟

انتخاب محصولات و تکنیک‌های مناسب کلیدی برای دستیابی به عملکرد و کارایی مطلوب است. در اینجا چند نکته برای کاهش زمان مصرفی در این مرحله و در عین حال بهبود نتایج بالینی وجود دارد:

1. از سیستم ماتریسی مناسب استفاده کنید

همه ما اهمیت ایجاد یک تماس بین پروگزیمال تنگ و منحنی را می‌دانیم. ممکن است راهی برای رسیدن به تماس پیدا کرده باشید. اما اگر سیستم ماتریسی که استفاده می‌کنید، حاشیه‌ها را محکم نمی‌بندد و خطوط دقیقی ایجاد نمی‌کند، ممکن است در نهایت مجبور شوید یک نوار تکمیلی را به صورت بینابینی بگیرید تا آن سطح را صاف و شکل دهید.

 اگر آن را بیش از حد خرد کنید، ممکن است تماس از بین برود. با اطمینان از اینکه از یک سیستم ماتریسی خوب مانند Palodent® Plus یا Palodent® 360 ما استفاده می‌کنید، دردسرهای این مرحله را از بین ببرید و در زمان خود صرفه جویی کنید.

2. از کامپوزیت مناسب استفاده کنید

اگر از کامپوزیت همان شرکتی که محصولات تکمیلی و پرداخت خود استفاده نمی‌کنید، ممکن است بهترین نتیجه را نگیرید. توصیه می‌کنیم از کامپوزیت‌هایی مانند TPH Spectra® ST استفاده کنید که نشان می‌دهد که سطوح صاف و بسیار صیقلی را هنگام استفاده با تکمیل کننده‌ها و پولیش‌ها ایجاد می‌کند.

3. کامپاول و سرنگ Spectra ST HV/LV

از تکمیل محصولاتی که به مینای دندان آسیب می‌رساند خودداری کنید. وقتی فینیشر فعلی شما با دندان‌های مجاور تماس می‌گیرد چه اتفاقی می‌افتد؟ ممکن است از فرزهای کاربید تنگستن و سیستم‌های دیسک پولیش دندان کامپوزیت چند مرحله‌ای دندان به عنوان بخشی از پروتکل پرداخت و پرداخت خود استفاده کنید.

 با این حال، مطالعات نشان داده‌اند که در حالی که این محصولات ممکن است بی‌نظمی‌های سطحی کامپوزیت را کاهش دهند، ممکن است خراش مینای دندان را افزایش دهند. خراش‌های روی مینا سپس محل تجمع باکتری‌ها می‌شوند که می‌تواند منجر به پوسیدگی مکرر و شکست نهایی در ترمیم دندان شود.

به همین دلیل است که توصیه می‌کنیم از محصولات تکمیلی استفاده کنید که از مینای دندان محافظت می‌کنند. مانند Enhance® Finishing System. سیستم تکمیل کل فرآیند حذف اضافی، کانتورینگ و تکمیل را به سادگی با تغییر فشار انجام می‌دهد.

4. دوربین دیجیتال OLYMPUS

مراحل تکمیل و پرداخت خود را ساده کنید. بیش از 70 درصد از دندانپزشکان می‌گویند که سادگی یکی از مهم‌ترین عوامل برای یک سیستم تکمیل و پولیش دندان است. با این حال بسیاری از دندانپزشکان هنوز به استفاده از یک سیستم دیسک چند مرحله‌ای متکی هستند.

که شامل چهار (درشت، متوسط، ظریف، فوق العاده) است. اما اگر بتوانید فرآیند تکمیل را ساده کنید چه؟ با Enhance Finishers می‌توانید. فینیشرهای تقویتی به شما این امکان را می‌دهند که فشار بیشتری را برای برداشتن اضافی و کانتورینگ اولیه اعمال کنید و سپس آن را برای داشتن سطحی صاف و طبیعی از بین ببرید.

 بدون نیاز به تغییر ابزار، می‌توانید روی این روش متمرکز بمانید تا به پایان بهتر و سریع‌تر برسید. نه تنها این، بلکه آزمایش زبری سطح ثابت می‌کند که سطح کامپوزیت هنگامی که از فینیشرهای تقویت کننده پس از کانتور کردن ناخالص با فرز استفاده می‌شود، صاف‌تر است.

 

پروتکل پرداخت و پرداخت کامپوزیت خود را با دندانپزشکی گلشهر ساده کنید

البته، همه ترمیم‌های کامپوزیت یکسان نخواهند بود. در مورد موفقیت شرایطی وجود دارد، اما اینجاست که ما وارد می‌شویم. راه‌حل تمرین کل کلاس II Dentsply Sirona به پزشکان کمک می‌کند تا چالش‌های کلاس II منحصربه‌فرد خود را شناسایی کنند و ابزارها و آموزش‌هایی را در اختیار آن‌ها قرار دهد. برای پیاده‌سازی راه‌حل‌هایی برای تمرین بهتر در همه جا می­‌توانید با تیم ما تماس بگیرید

افزایش چشم انداز زیبایی از بیماران منجر به جستجوی یک ماده زیبایی شناسی نهایی برای ترمیم دندان‌ها و روش‌های استفاده از آن‌ها است. ثابت می‌شود که رزین کامپوزیت ماده زیبایی عالی است و با توجه به ماتریس رزین و پرکنندگی سفارشی، برتری سطح یک عامل کلیدی در تعیین موفقیت ترمیم‌های کامپوزیت است. که سطوح ناکافی صیقلی به رنگ آمیزی، تجمع پلاک، تحریک لثه و پوسیدگی مکرر کمک می‌کند. .

 

فواید پولیش دندان

تکمیل و صیقل موفقیت آمیز ترمیم‌های دندان نه تنها به زیبایی شناسی مطلوب منجر می‌شود، بلکه سلامت دهان و دندان رضایت‌بخشی بافت‌های نرم و یکپارچگی حاشیه‌ای رابط ترمیمی را ارائه می‌دهد. این بررسی برخی از اطلاعات جدید منتشر مبتنی بر نتیجه را در مورد ارتباط و اهمیت دانش مؤثر از تکنیک‌ها و مواد تکمیل و پرداخت ارائه می‌کند.

در دوران مدرن دندانپزشکی، زیبایی نقشی اساسی در موفقیت ترمیم‌ها ایفا می‌کند. هدف اصلی دندانپزشکی ترمیمی جایگزینی ساختار دندان نابود و بازگرداندن فرم، عملکرد و زیبایی دندان و حفظ یکپارچگی فیزیولوژیکی در ارتباط هماهنگ با بافت نرم و سخت مجاور است. که همه این‌ها باید سلامت و رفاه عمومی بیمار را افزایش دهد.

 

مضرات انجام ندادن پولیش دندان

ناهمواری سطح به دلیل پرداخت و پرداخت نامناسب ترمیم‌های دندانی می‌تواند منجر به تجمع بیش از حد پلاک، تحریک لثه، افزایش لکه‌های سطحی و زیبایی ضعیف دندان‌های ترمیمی شود که به طور بالقوه می‌تواند منجر به پوسیدگی‌های احتمالی مینا و مشکلات پریودنتال شود.

هوشیاری بیمار از ترمیم‌هایی با تحریک احتمالی زبان، لب‌ها و گونه‌ها باعث نگرانی است. بنابراین، نرمی ترمیم‌ها برای موفقیت آن بسیار مهم است. تکنیک‌های پرداخت و پرداخت به مورد استفاده با نوع مواد ترمیمی مانند کامپوزیت متفاوت است. مواد ترمیمی رنگی دندان برای ماندگاری طولانی نیاز به پرداخت و پرداخت کافی دارند.

روش انحام پولیش دندان

در میان طیف گسترده‌ای از دستگاه‌های تکمیل و پرداخت موجود در بازار مانند دیسک‌های ساینده با روکش کاربید سیلیکون یا پوشش اکسید آلومینیوم، لاستیک آغشته به عنوان دیسک‌های سیلیکونی و چرخ‌ها، فرزهای کاربید تنگستن چند لنگه و ابزارهای چرخشی الماس سرامیکی با پوشش سطحی سخت می‌توان به آن‌ها اشاره کرد. بیشتر برای تکمیل و پرداخت ترمیم‌های کامپوزیت و پولیش دندان استفاده می‌شود.

مکانیسم‌های درگیر در تکمیل و پرداخت مکانیکی، بخشی از تربیولوژی است. رشته‌ای که با علم مواد، فیزیک، شیمی و مهندسی تماس با سطح مرتبط است. توصیف یک سیستم سه‌گانه شامل مجموعه‌ای از پارامترهای تجربی (مثلاً بار، سرعت، و مدت حرکت) و ساختار سیستم (مثلاً دو جسم در تماس، رسانه‌های سطحی و محیط اطراف) است.

انواع سایش

موارد بالا سایش دو بدنه و سایش سه بدنه هستند. در حالت دو بدنه، ذره متصل به طور جامد به زیرلایه ثابت می‌شود. در حالت سه بدنه، ذرات آزاد (یا شل) بین سطح نمونه که قرار است صیقل داده شود و یک بستر صیقلی صاف دوغاب تشکیل می‌دهند.

اکثر دستگاه‌های تکمیل و پولیش دندان در حالت دو بدنه کار می‌کنند. سایش سه بدنه زمانی رخ می‌دهد که ذرات سست در سطح مشترک بین سطح نمونه و دستگاه کاربردی پولیش حرکت کنند.

 

عوامل موثر بر پرداخت و پرداخت کامپوزیت‌ها

کامپوزیت‌های دندانی یکی از سخت‌ترین انواع مواد هستند که قابل پیش‌بینی و صیقل به درخشندگی بالایی هستند. زیرا حاوی ماتریس رزین نسبتاً نرم و ذرات سخت در ساختار خود هستند. همچنین، پایان نهایی ترمیم کامپوزیت به پرکننده‌ها و ماتریس رزین، طراحی آماده‌سازی، اثربخشی پخت و زمان مذکور مورد نیاز برای دستیابی به خواص نهایی مواد بستگی دارد.

برای برخی از مواد کامپوزیت، تاخیر 10 دقیقه یا بیشتر پس از پخت توصیه می‌شود تا پلیمریزاسیون کامل انجام شود. چراغ‌های پخت برای پلیمریزاسیون مانند لامپ‌های هالوژن باید حداقل نور خروجی 475 نانومتر بر میلی‌متر مربع را برای اکثر کامپوزیت‌های شروع عکس تولید کنند.

کامپوزیت‌های شیمیایی باید به درستی در دندان آماده شود. در مدت زمان کار مواد قرار بگیرد. ذرات در معرض قله‌ها و دره‌هایی ایجاد می‌کنند که از به دست آوردن درخشندگی بالا جلوگیری می‌کند.

 

مراحل تکمیل و پرداخت کامپوزیت‌ها

در طول هر مرحله از پرداخت و پرداخت، اپراتور باید فقط در یک جهت حرکت کند. سپس پس از استفاده از سایس بعدی در ترتیب، پرداخت باید در جهت عمود بر قبلی ادامه یابد. این فرآیند تضمین می‌کند که خراش‌ها قابل مشاهده‌تر می‌شوند و می‌توان اثربخشی حذف خراش را با سرعت بیشتری ارزیابی کرد.

اپراتور می‌تواند از ابتدا تا انتها از یک سیستم استفاده کند (مانند دیسک‌های لاستیکی آغشته به ساینده یا منعطف) یا سیستم‌های مختلف را بر اساس اولویت و محل ترمیم ترکیب کند (مانند کاغذ سنباده برای قسمت قدامی یا قلم مو برای قسمت عقبی).

ابزار مورد استفاده در تکمیل و پرداخت مرحله ای کامپوزیت‌ها

  1. کانتورینگ ناخالص – فرز، الماس.
  2. دیسک‌های تکمیل، مخروط‌ها، چرخ‌ها، فنجان‌ها، نقاط لاستیکی.
  3. پولیش دندان – موی، فنجان، مخروط.

الماس‌های ظریف برای کانتورینگ درشت ایده آل هستند. الماس‌های میکرون برای استفاده در سرعت‌های آهسته و با مقادیر فراوان آب طراحی شده‌اند. با این حال، بیشتر تمرین‌کنندگان از آن‌ها با سرعت تقریباً بالا استفاده می‌کنند.

ویژگی‌های سطح صاف دندان

 سطح صاف کمی کمتر از پرداخت با دیسک‌های انعطاف پذیر است. 30 فرز فلوت‌دار به طور موثر کامپوزیت‌های زیر میکرونی را تکمیل می‌کنند. مطالعات نشان می‌دهد که این الماس‌ها به اندازه برخی فرزهای تکمیلی به ماتریس‌ها و حاشیه‌های رزین آسیب نمی‌رسانند. فرزهای چهل فلوت دندان پزشکی تخصصی گلشهر برای برش رزین کامپوزیت اضافی از زیر بافت‌های لثه استفاده می­‌شود.

 زیرا فرزها بافت را برش نمی‌دهند و سطح صاف و درخشانی از خود به جا می‌گذارند. دیسک‌ها و نوارها، بر خلاف الماس‌ها، معمولاً با شن و ماسه اندازه‌گیری می‌شوند تا اندازه ذرات میکرونی. شن با اندازه مش در طول ساخت تعیین می‌شود. یک دیسک با شن 200 شامل مخلوطی از ذرات است که اندازه همه آن‌ها 74 میکرومتر یا کمتر است.

 

سخن پایانی

پولیش دندان یکی از مهمترین مراحل در درمان‌های ترمیمی است. زیرا باعث افزایش طول عمر ترمیم می‌شود. ترمیم‌های رزین کامپوزیت در صورتی که به ترتیب تکمیل و پرداخت شوند، می‌توانند برای مدت طولانی دوام بیاورند و رضایت بیمار را فراهم کنند. eEch و هر مرحله از کاهش ناخالص تا پرداخت خوب و پرداخت باید به ترتیب صحیح انجام شود تا به نتایج مطلوب دست یابید. برای انحام کارهای ترمیمی دندان خود کلینیک دندانپزشکی ارغوان را فراموش نکنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *