Restore dental health with dental restoration

ترمیم دندان آسیب‌دیده یا از دست رفته از روش‌های دندانپزشکی ترمیمی است. این روش‌ها به بهبود سلامت و عملکرد دهان و دندان کمک می‌کند. ترمیم‌های رایج دندان شامل تاج، بریج و ایمپلنت است.

 

درمان کانال ریشه

در طول این روش، دندانپزشک شما در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج پالپ بیمار، از جمله اعصاب کوچک و عروق خونی داخل دندان شما را برمی‌دارد.

 سپس سطوح داخلی دندان شما را کاملا تمیز و ضد عفونی می‌کند. سپس کانال‌ها را با یک ماده لاستیکی دندانی به نام گوتا پرکا پر می‌کنند. در بیشتر موارد، افرادی که تحت درمان کانال ریشه قرار می‌گیرند، به تاج نیز نیاز دارند تا قدرت و حمایت بیشتری را فراهم کنند.

 

چه زمانی باید به دندانپزشکم مراجعه کنم؟

اگر دندان‌های پوسیده، آسیب‌دیده یا از دست رفته دارید، با دندانپزشک خود در در دندانپزشکی شبانه روزی در کرج مشورت کنید. آن‌ها می‌توانند به بازیابی سلامت، عملکرد و ظاهر لبخند شما کمک کنند. علاوه بر این، حتماً در فاصله بین ویزیت، بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت کنید.

اگر ترمیم دندانی دارید که احساس “خاموش” یا ایجاد طعم بد می کند، فوراً با دندانپزشک خود تماس بگیرید تا راهنمایی‌های بیشتری دریافت کنید.

 

فواید ترمیم دندان

یادداشتی از دندانپزشکی حصارک کرج: انجام یک عمل دندانپزشکی می‌تواند ترسناک باشد. به خصوص اگر عملی باشد که قبلاً انجام نداده‌اید.

اما هر چه زودتر یک مشکل دندانی را درمان کنید. احتمال بروز مشکلات دیگر در آینده کمتر می‌شود. چگونه ترمیم‌های دندان می‌توانند سلامت دهان و دندان شما را بازیابی کنند؟ چگونه ترمیم‌های دندانی می‌توانند سلامت دهان شما را با مراقبت‌های دندانی دندانپزشکی کرج بازگردانند. در ادامه به این سوالات پاسخ می‌دهیم.

 

چگونه ترمیم‌های دندان می‌توانند سلامت دهان و دندان شما را بازیابی کنند؟

ترمیم‌های PADental می‌توانند سلامت کلی را با کاهش احتمال عفونت، پوسیدگی و مشکلات ناشی از شکستگی یا نامرتبی دندان ها را بهبود ببخشند. این درمان‌ها از برداشتن دندان‌ها، جایگزینی ساختارهای دندانی که پوسیده شده‌اند، و اصلاح کلی گاز گرفتن بیمار تا بهبود خوردن و آشامیدن را شامل می‌شود.

ترمیم ممکن است به دلایل زیبایی یا مرتبط با سلامت انجام شود. اما حتی بیمارانی که ترمیم‌های زیبایی را انتخاب می‌کنند، احتمالاً مزایایی در سلامت دهان و دندان خواهند دید. بیمارانی که به دلیل این فرض که ترمیم یک روش صرفاً زیبایی است، ترمیم دندان را به تاخیر می‌ندازند، باید تجدید نظر کنند.

ترمیم دندان توسط یک دندانپزشک با تجربه دندانپزشکی تخصصی کرج می‌تواند بر سلامت جسمی و روحی تأثیر بگذارد.

 

ترمیم‌های دندانی زیبایی در مقابل سلامتی

بیمارانی که با برنامه‌های تلویزیونی جدید آشنا هستند، احتمالاً فرد دیگری را دیده‌اند که تحت ترمیم زیبایی دندان قرار گرفته است. این روش‌های ساده معمولاً روی روشنی دندان‌ها و بهبود ناهماهنگی‌ها و عیوب کوچک در لبخند تمرکز می‌کنند. متأسفانه، در حالی که سلامت عاطفی و عزت نفس را می‌توان تا حد زیادی با ترمیم زیبایی بهبود بخشید، بسیاری از این روش‌ها بر سلامت دهان و دندان بیمار تمرکز نمی‌کنند.

بیماران ممکن است زمانی که از بیماری لثه، تصادفی که منجر به شکستگی دندان می‌شود یا پوسیدگی شدید دندان که به جای پر کردن نیاز به ترمیم کامل دهان دارد، ترمیم دندان را به دلایل مرتبط با سلامت انتخاب کنند.

پس از صحبت با دندانپزشک در دندانپزشکی گلشهر در مورد جایگزینی یا ترمیم‌هایی که ممکن است برای بهبود سلامت دهان و دندان لازم باشد، این افراد می‌توانند نوبت‌های بیشتری را برای انجام درمان‌های زیر بگذارند:

 1. پر کردن:

 اکثر بیماران با پر کردن حفره‌های جزئی آشنا هستند. پرکننده‌ها معمولا از نقره، طلا یا مواد رزین کامپوزیت تشکیل شده‌اند.

2. تاج یا ایمپلنت:

 از این ترمیم‌ها زمانی استفاده می‌شود که پری ساده مشکل را برطرف نکند. روکش‌ها کلاهک‌هایی هستند که روی دندان‌ها قرار می‌گیرند (معمولاً دندان‌های آسیاب)، در حالی که ایمپلنت‌ها جایگزین‌های دندان مصنوعی هستند که توسط یک پایه تیتانیومی متصل می‌شوند.

3. بریج یا پروتز:

 بریج‌ها به عنوان پروتزهای دندان جزئی نیز شناخته می‌شوند که به پر کردن شکاف در دندان‌های بیمار کمک می‌کنند. پروتزها می‌توانند جایگزین همه یا برخی از دندان‌ها شوند و اغلب قابل جابجایی هستند. در حالی که بریج‌ها ثابت هستند یا نمی‌توان آن‌ها را از دهان بیمار خارج کرد.

 

چگونه ترمیم دندان می‌تواند سلامت کلی و سیستمیک را بهبود بخشد؟

انتخاب حفره یا عقب انداختن تاج تا قرار بعدی می‌تواند وسوسه‌انگیز باشد. اما به ندرت ایده خوبی است. طبق تحقیقات انجمن دندانپزشکی آمریکا، پر کردن حفره‌ها و انجام تمیزی منظم می‌تواند احتمال ابتلا به بیماری‌های دهان و دندان از جمله پریودنتیت و التهاب لثه را کاهش دهد. علاوه بر این، پلاک بیش از حد نیز به عنوان یک عامل خطر برای بیماری قلبی دخیل است.

ترمیم دندان می‌تواند به سادگی پر کردن حفره‌های برجسته‌ای باشد که بیمار نادیده می‌گیرد. یا می‌تواند مشکلات جویدنی، صحبت کردنی و درد فک را که ممکن است به دلیل از دست دادن یا نامرتبی دندان‌ها ایجاد شود، برطرف کند. بررسی این مسائل با دندانپزشک برای تعیین مسیر مناسب بسیار مهم است.

 

سلامت دندان و ترمیم دندان

ترمیم دندان روش‌های مختلفی دارد که دندانپزشک شما  دندان پزشکی تخصصی گلشهر می‌تواند دندان‌های خراب را جایگزین کند.

 ساختار دندان ممکن است به دلیل پوسیدگی، زوال ترمیم قبلی یا شکستگی دندان از بین برود. پرکردن‌ها رایج‌ترین نوع ترمیم دندان هستند. دندان‌ها را می‌توان با آمالگام طلا، نقره یا مواد پلاستیکی همرنگ دندان به نام پرکننده‌های رزین کامپوزیت پر کرد.

 1. روکش‌ها

روکش‌ها یک کلاهک به شکل دندان هستند که روی دندان قرار می‌گیرند. تا شکل و اندازه، استحکام، ظاهر آن را بازیابی کنند. تا پل را در جای خود نگه دارد یا ایمپلنت دندانی را بپوشاند.

2. بریج‌ها:

بریج ها دندان مصنوعی هستند که برای «پل» کردن شکاف موجود توسط یک یا چند دندان خراب طراحی می‌شوند. پل‌ها را می‌توان در دو طرف توسط تاج‌ها لنگر انداخت و به طور دائم در جای خود سیمان کرد.

3. ایمپلنت‌ها:

ایمپلنت‌ها ریشه‌های جایگزین دندان هستند. در واقع ایمپلنت‌ها یک ستون کوچک از فلز هستند که در حفره استخوانی جایی که دندان‌های خراب قرار می‌گیرند. ایمپلنت با یک دندان جایگزین به نام تاج پوشیده می‌شود.

4. دندان‌های مصنوعی:

دندان‌های مصنوعی از رزین اکریلیک ساخته می‌شود که گاهی اوقات با اتصالات فلزی ترکیب می‌شوند. پروتز کامل جایگزین تمام دندان‌ها می‌شود. پروتزهای پارسیل زمانی در نظر گرفته می‌شوند که برخی از دندان‌های طبیعی باقی می‌مانند و توسط گیره‌های فلزی متصل به دندان‌های طبیعی حفظ می‌شوند.

اگر دندان‌های کج، فرسوده، تغییر رنگ، خزاب یا ناسالم دارید، ممکن است دندانپزشک شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر ترمیم دندان یا دندان را توصیه کند.

روش‌های رایج ترمیم دندان عبارتند از:

 1. پرکردن دندان

اگر دندان نزدیک جلوی دهان شما باشد و هنگام صحبت یا لبخند قابل رویت باشد، ممکن است دندانپزشک استفاده از مواد همرنگ دندان را برای پر کردن توصیه کند. گزینه‌ها عبارتند از:

 • رزین‌های کامپوزیتی (پرکردن سفید):

 این مواد جدیدتری هستند که برای پرکردن دندان استفاده می‌شوند و به چند دلیل بر پرکردگی‌های آمالگام ترجیح می‌دهند. با این حال، آن‌ها به اندازه پرکننده‌های فلزی قوی و بادوام هستند.

2. گلاس آینومر اصلاحی با رزین:

 این گلاس آینومر شبیه گلاس آینومر است، اما دارای رنگ مینا برای هماهنگی بهتر با دندان‌ها است و برای ماندگاری بیشتر ساخته می‌شود.

تاج ها

چه دندان‌هایی نیاز به استفاده از تاج دارند؟

 1. دندان‌های ضعیف
 2. دندان‌های فرسوده

 

ایمپلنت‌ها

دو نوع اصلی وجود دارد:

 1. ایمپلنت‌های دندانی شبیه دندان‌های طبیعی هستند. آن‌ها می‌توانند به بهبود نیش و گفتار شما کمک کنند.
 2. ایمپلنت قبل از تکمیل نیاز به چندین روش دارد. اگرچه ممکن است چند ماه طول بکشد تا تکمیل شوند، اما ممکن است چندین دهه دوام بیاورند.

بریج هایی که با رنگ طبیعی دندان‌های موجود شما مطابقت دارند معمولا از پرسلن ساخته می‌شوند. آن‌ها ممکن است از چینی که به فلز قوی‌تری در زیر آن متصل است، بسازند. بریج ممکن است به دندانپزشک شما در دندانپزشکی عمومی گلشهر نیاز داشته باشد.

که دندان‌های سالم دو طرف آن را با روکش‌هایی (که نگهدارنده نامیده می‌شوند) بپوشاند تا آن را در جای خود محکم کند. در برخی موارد، ممکن است نیاز به حمایت از ایمپلنت‌های دندانی در زیر دندان‌های جدید نیز داشته باشد.

انواع متفاوت پل‌ها:

 1. سنتی
 2. مریلند
 3. کنسول
 4. پشتیبانی از ایمپلنت

کیفیت دندان‌های پایه شما، که دندان‌های دو طرف بریج هستند نیز ممکن است یک عامل باشد. دندانپزشک عمومی یا پروتودنتیست، دندانپزشکی که در ترمیم یا جایگزینی دندان‌های خراب یا آسیبی تخصص دارد، می‌تواند عمل بریج را انجام دهد.

دندان مصنوعی

اگر تعدادی از دندان‌های طبیعی خود را دارید، ممکن است یک پروتز جزئی برای جایگزینی دندان‌های خراب خود تهیه کنید. در برخی موارد، ممکن است قبل از نصب دندان مصنوعی، دندان‌های ترک‌دار یا پوسیده باشید.

روکش‌ها

ونیرها معمولا دندان‌های کوچک یا کوتاه را یکدست‌تر نشان می‌­دهند. آن‌ها همچنین می‌توانند یکنواختی را برای دندان‌های تغییر رنگ، ترک‌دار یا تراشیده ایجاد کنند. ممکن است ونیرها با استفاده از پرسلن یا رزین کامپوزیت به دست می‌آیند. دو نوع روش روکش وجود دارد:

 1. سنتی

 این کار به آماده سازی گسترده‌ای نیاز دارد. از جمله خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن.

2. بدون آمادگی

 این نیاز به آماده سازی کمتر و حذف مینای دندان دارد.

ونیرها با مراقبت مناسب ممکن است بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند. باندینگ دندان یا پولیش دندان بعد از کامپوزیت، برای کامل کردن ظاهر دندان‌های تغییر رنگ، ترک‌دار یا تراشیده استفاده می‌شود. دندانپزشک در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج رزین را قالب می‌زند و شکل می‌دهد.

سپس آن را با نور ماوراء بنفش سفت می‌کند. باندینگ دندان به اندازه روکش محکم نیست. دندان‌های باندینگی ممکن است به راحتی تراش کنند و به یک روش ترمیم اضافی نیاز دارند.

هزینه

طرح‌های بیمه سلامت دندانپزشکی متفاوت است. بررسی کنید تا ببینید طرح شما چقدر برای روشی که در نظر دارید پرداخت خواهد کرد. برخی از شرکت‌های بیمه سلامت دندان دارای حداکثر پوشش مادام العمر یا سالانه هستند. در اینجا برخی از برآوردهای هزینه برای هر نوع روش وجود دارد:

هزینه پرکردن دندان

پرکردن‌ها معمولاً حداقل تا حدی توسط برنامه‌های بهداشتی دندان پوشش می‌شوند. اگر از جیب خود پرداخت می‌کنید، هزینه شما تا حدی با نوع مواد مورد استفاده برای پر کردن حفره تعیین می‌شود.

هزینه روکش‌های دندان

تاج‌ها تا حدی تحت پوشش بیمه سلامت دندان قرار می‌گیرند. مشروط بر اینکه از نظر پزشکی ضروری باشند. اگر تاج فقط برای اهداف آرایشی است، ممکن است طرح شما آن را پوشش ندهد.

هزینه ایمپلنت‌ها

ایمپلنت‌های دندانی ممکن است تحت پوشش طرح‌های بیمه سلامت دندان قرار نگیرند. اگر چه برخی ممکن است بخشی از این روش را پوشش دهند.

هزینه پل‌ها

با توجه به تعداد دندان‌های مورد نیاز شما و نوع بریج‌کاری که انجام می‌شود، هزینه بریج تعیین می‌شود.

هزینه دندان مصنوعی

طرح‌های بیمه دندان معمولاً حدود 50 درصد هزینه پروتز را پوشش می‌دهند.

 

هزینه روکش‌ها

روکش‌ها یک عمل زیبایی محسوب می‌شوند، بنابراین طرح‌های بیمه معمولاً آن‌ها را پوشش نمی‌دهند.

هزینه پیوند

اگر بیمه دندانپزشکی دارید، دریابید که آیا این بیمه بخشی از هزینه این روش را قبل از انجام آن پرداخت می‌کند یا خیر.

 

آیا مینای دندان قابل ترمیم است؟

متاسفانه این امکان وجود ندارد روش‌های ترمیم دندان، دندان‌های ضعیف را پوشش می‌دهند، اما نمی‌توانند مینای خراب را بازگردانند.

معدنی سازی مجدد

تقویت مینای دندان با تقویت مواد معدنی و محتوای آن به عنوان رمینرالیزاسیون شناخته می‌شود.

راهکارهایی که باید در خانه برای تقویت مینای ضعیف امتحان کنید عبارتند از:

 1. برای افزایش تولید بزاق، آدامس های بدون قند بجوید. که به خنثی کردن اسیدهایی که دندان‌ها را فرسایش می‌دهند، کمک می‌کند.
 2. آب زیادی بنوشید، مانند آب لوله کشی حاوی فلوراید.
 3. درزگیرها
 4. در برخی موارد، معمولاً در کودکان، دندانپزشک ممکن است توصیه کند که سیلانت‌ها روی دندان‌های عقب قرار داده شود.

سیلانت ها در دندانپزشکی شبانه روزی در کرج به تک تک دندان‌ها چسبانده می‌شوند و با نور ماوراء بنفش در جای خود سفت می‌شوند. آن‌ها چندین سال روی دندان باقی می‌مانند.

درزگیرها حاوی مقدار کمی اسید بیسفنول (BPA) هستند. فواید درزگیرها معمولاً بیشتر از خطرات احتمالی این ماده شیمیایی است. زیرا مقدار بسیار کمی است و معمولاً تنها 3 ساعت پس از قرار درزگیرها دوام می‌آورد. تحقیقات در سال 2016 نشان می‌دهد که به طور کلی ایمن در نظر گرفته می‌شود.

رنگ دندان با چه روش‌هایی قابلیت بازیابی دارد؟

اگر دندان‌های شما تغییر رنگ بدهد، ممکن است سعی کنید آن‌ها را در خانه به طور طبیعی یا با محصولاتی مانند نوارهای سفید کننده یا ژل سفید کنید.

دندانپزشک شما در دندانپزشکی حصارک کرج از یک محلول سفید کننده قوی همراه با نور یا گرما برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کند.

چه زمانی با یک متخصص صحبت کنید

مهم است که با مراجعه منظم به دندانپزشک خود از مشکلات دندان جلوگیری کنید. دندان‌هایی که درد دارند یا خونریزی می‌کنند باید به سرعت بررسی شوند. هر گونه علائم عفونت مانند ترشح یا تورم نیز نیاز به مراقبت فوری دارد.

اگر دندان‌های ترک خورده، تغییر رنگ، ترک خوردگی یا از دست دادن دندان‌ها دارید، با دندانپزشک خود در دندانپزشکی عمومی کرج در مورد روش‌های ترمیم دندان صحبت کنید

سخن پایانی

روش های ترمیم دندان را می توان به دلایل زیبایی یا بهداشتی انجام داد. اگر بخواهید ترمیم دندان می تواند یکنواختی بیشتری به لبخند شما بیاورد. همچنین می‌تواند عملکرد طبیعی هر دندان را بازیابی کند و جویدن و صحبت را آسان‌تر کند.

اگر بیمه سلامت دندان دارید، ممکن است برخی از هزینه‌های بسیاری از روش‌های ترمیم دندان را پوشش دهد. برای کسب نتایج بهتر می‌توانید کلینیک زیبایی رژین را برای این کار انتخاب کنید.

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *