Care after dental composite

.ما هم اکنون در جهانی زندگی می‌کنیم که در آن ارزش ظاهر از باطن فراتر رفته و تمام سعی و تلاش افراد برای این است که ظاهر زیباتری را بسازند و از این ظاهر زیبا مراقبت کنند. انسان‌ها دارای اعضای بدن متفاوتی هستند. اما در زمینه زیبایی، صورت انسان یکی از اصلی‌ترین عضوهای بدن انسان محسوب خواهد شد و بر همین اساس عمده‌ترین روش‌هایی که در زمینه ظاهر هرروزه عرضه می‌شود مربوط به صورت انسان خواهد بود.

این روش‌ها در دسته‌بندی مختلفی ارائه می‌شوند که از جمله این روش‌ها می‌توان به بوتاکس، لیفت، لمینت، کامپوزیت و… اشاره کرد که هرکدام این روش‌ها در ناحیه مخصوصی از صورت ایجاد تغییر و تحول خواهند کرد. یکی از اصلی‌ترین قسمت‌ها درصورت، دندان‌ها هستند و یکی از مهم‌ترین روش‌های مورد استفاده برای دندان‌ها کامپوزیت است.

لازم به ذکر است که اگر چه کامپوزیت دندان روشی بسیار کارآمد در حوضه دهان و دندان محسوب می‌شود اما اگر مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را انجام ندهید این روش هم اثر بخشی خودش را به مرور از دست خواهد داد. در قسمت‌های بعدی مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان به طور کامل شرح داده خواهد شد.

 

فهرست مطالب

  1. مطالبی راجبه کامپوزیت دندان که لازم است بدانید!
  2. مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان شامل چه چیزهایی می‌شود؟

 

مطالبی راجب کامپوزیت دندان که لازم است بدانید!

وقتی راجبه مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان صحبت می‌کنیم ممکن است در ذهن افراد این سوال ایجاد شود که کامپوزیت دندان در واقع دقیقا چیست و چه کارایی در بدن انسان خواهد داشت؟ کامپوزیت دندان یکی از اصلی‌ترین روش‌های ترمیم و درمان دندان‌های آسیب دیده محسوب می‌شود. این روش که امروزه جایگزین روش‌های قبلی است، هم از نظر هزینه‌های مورد استفاده و هم از لحاظ سادگی و سریع بودن به اولویت و اولین گزینه برای اغلب افراد تبدیل شد.

 

مزیت کامپوزیت دندان

با استفاده از کامپوزیت می‌توان شکستگی، حفره‌ها، ناهمواری‌ها و ترک‌های سطح دندان را به راحتی ترمیم نمود. کامپوزیت یک ماده خمیری متشکل از پلاستیک، شیشه و رزین است که حالتی چسبناک دارد و ارتباط قوی با مینای دندان ایجاد می‌کند. بعد از آن به راحتی از سطح دندان جدا نخواهد شد. کامپوزیت را می‌توان رنگ کرد تا به رنگ طبیعی دندان نزدیک شود و تفاوت چندانی با دندان اصلی شما نداشته باشد.

 

کاربرد کامپوزیت دندان

مسئله بعدی که راجب کامپوزیت دندان باید بدانید و درواقع پیش زمینه‌ای برای مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان است کارایی و کاربرد این روش در ناحیه دهان و دندان خواهد بود. اصلی‌ترین کاربرد کامپوزیت دندان ترمیم مشکلات سطحی دندان است. وقتی دندان‌ا پوسیده می‌شوند حفره‌ها و سوراخ‌هایی در سطح دندان پدید می‌آیند. همین مورد باعث می‌شود تا ظاهر انسان دچار نقص شود و تاثیر نامطلوبی برآن برجا بگذارد.

استفاده از کامپوزیت دندان در این قسمت می‌تواند تمام این حفره‌ها را از بین ببرد و سطح دندان را صاف و بی‌نقص کند. کامپوزیت دندان‌های کج بسیار مفید است. از دیگر کاربردهای کامپوزیت دندان می‌توان به اصلاح طرح لبخند و زیبایی دندان ها حین لبخند اشاره کرد که بسیار حائز اهمیت وتاثیرگذار خواهد بود. همچنین انجام کامپوزیت دندان می‌تواند حافظ سلامت دندان‌های شما باشد و از بروز آسیب‌های احتمالی بر سطح دندان‌های شما پیشگیری کند.

غیر از موارد گفتیم انجام کامپوزیت دندان باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود. که همین موضوع می‌تواند بر زیبایی دندان‌ها بسیار موثر واقع شود. همچنین انجام کامپوزیت، دندان‌هایی یکدست و مرتب به شما تحویل می‌دهد و ازبه وجود آمدن بی‌نظمی‌های دندان‌های شما جلوگیری خواهد کرد.

کامپوزیت برای چه کسانی مناسب است؟

لازم است بدانید که چه افرادی برای انجام کامپوزیت دندان مناسب هستند و چه کسانی مناسب نیستند. همانطور که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان بسیار مهم و حائز اهمیت است، اینکه بدانید مناسب انجام کامپوزیت دندان هستید یا نه هم به اندازه مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان مهم و ضروری است.

مناسب

اگر بخواهیم به طور کلی بگوییم افرادی که دارای مشکلات سطحی دندان هستند و به همین سبب به دنبال روش درمانی هستند افراد مناسب برای استفاده از روش کامپوزیت دندان به جهت ترمیم و درمان دندان‌های خود هستند.

نامناسب

در نتیجه افرادی که مشکلات عمقی و شدید دندان را دارا هستند به عنوان مثال شکستگی‌های جدی یا حفره‌های عمیقی را در عمق دندان‌های خود شاهد هستند، افراد نامناسب برای انجام کامپوزیت دندان محسوب می‌شوند. حتی اگر از کامپوزیت استفاده کنند و مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را هم انجام دهند باز هم تاثیر مطلوب را نخواهند داشت.

به منظور بررسی دندان‌های خود و اطمینان از میزان آسیب‌های وارد به دندان‌هایتان می‌توانید به کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج مراجعه کنید. علاوه بر مورد گفته شده افرادی که دارای عفونت‌های شدید در لثه هستند و یا آسیب به مینای دندان این افراد وارد شد و آن را تا حد زیادی از بین برده هم افراد نامناسب برای انجام کامپوزیت دندان محسوب خواهند شد. درغیر این صورت و اگر مشکلات دندان شما جزئی و سطحی است می‌توانید برای انجام ایمپلنت دندان به دندانپزشکی عمومی کرج و یا دندانپزشکی تخصصی کرج و… مراجعه کنید و دوره درمان خود را آغاز کنید.

 

عوارض بعد از کامپوزیت دندان

به عنوان آخرین مورد که لازم است در ارتباط با کامپوزیت دندان بدانید عوارض احتمالی این روش و موارد مربوط به آن است. اولین و مهم‌ترین نکته در رابطه با عوارض کامپوزیت دندان این است که بدانید عوارض این روش درمانی تا حد زیادی به مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان وابسته است. بعد از انجام کامپوزیت دندان ممکن است به مدت چند روز دندان درد داشته باشید و یا لثه و دندان شما حساس‌تر از گذشته شود که موضوعی کاملا طبیعی است.

بعد از انجام کامپوزیت دندان حتی ممکن است در هنگام جویدن غذاهای سخت هم احساس درد کرده و آزرده شوید. همچنین در بحث عوارض کامپوزیت دندان، مهارت و تخصص پزشک معالج شما از اهمیت زیادی برخوردار است. چون اگر مهارت پزشک متخصص در این زمینه به میزان کافی نباشد ممکن است شما دچار عفونت لثه، احساس بوی بد در دهان، ایجاد فاصله بین دندان‌ها و تفاوت رنگ دندان کامپوزیت شده با دندان طبیعی و…شوید.

نکته

تمام مواردی که گفتیم در قسمت های قبل به شما کمک خواهد کرد تا با کامپوزیت دندان به طور اصولی و دقیق آشنا شوید و در هنگام انجام این روش درمانی دچار سردرگمی نشوید همچنین شما بعد از خواندن مطالب فوق متوجه خواهید شد که در بحث کامپوزیت دندان، مراقبت های بعد از کامپوزیت دندان بسیار مهم خواهد بود و تا حد قابل توجهی بر ظاهر دندان ها و طول عمر کامپوزیت دندان شما اثر گذار خواهد بود. شما می‌توانید در دندانپزشکی حصارک کرج، ایمپلنت دندان با بهترین کیفیت را تجربه کنید.

 

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان شامل چه چیزهایی می‌شود؟

همانطور که در قسمت قبل هم مطالعه کردید، شرح کامل و مفیدی از مطالب مهم کامپوزیت دندان به شما ارائه شد و در این قسمت به مهم‌ترین موضوع در بحث کامپوزیت دندان یعنی مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان خواهیم پرداخت. به منظور تشریح دقیق‌تر این مهم، مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را به دو بخش مراقبت‌های اولیه و مراقبت‌های ثانویه تقسیم خواهیم کرد.

مراقبت‌های اولیه کامپوزیت دندان:

  • انتخاب روکش

از اصلی‌ترین مراقبت‌های این دوره انتخاب یک روکش مناسب برای دندان بیمار است که با تکیه بر مهارت و تجربه و دانش پزشک متخصص انجام می‌پذیرد. اگر در انتخاب این روکش دقت کافی لحاظ شود، طول عمر کامپوزیت دندان به حد قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

  • عدم رطوبت

درحین انجام کامپوزیت دندان، پزشک معالج باید توجه داشته باشد که سطح دندان‌های بیمار کاملا خشک و عاری از هرگونه رطوبتی باشد. بعد از انجام کامل و دقیق کامپوزیت دندان توسط پزشک، معاینات اولیه باید به طور دقیق و پی در پی انجام شود. و در صورتی که پزشک مشکلی در سطح دندان یا ظاهر کامپوزیت مشاهده کرد بلافاصله آن را اصلاح کند تا در طولانی مدت باعث کاهش طول عمر کامپوزیت دندان نشود.

  • استفاده از مسواک

استفاده از مسواک برای بیمار به مدت بیست و چهار ساعت ممنوع خواهد بود. بعد از انجام کامپوزیت دندان، بیمار نباید دندان‌هایش را روی هم فشار دهد. استفاده از مواد غذایی سرد یا داغ در این دوره مناسب نیست و ممکن است موجب آسیب‌دیدگی کامپوزیت دندان شود به همین جهت در رژیم غذایی باید محدودیت هایی را اعمال بکنید.

  • نوشیدن مایعات

نوشیدن مایعات الکلی یا استفاده از وسایل همچون سیگار یا قلیان در این دوره شدیدا مضر خواهد بود در نتیجه از وسایل نام برده استفاده نکنید. تا طول عمر و سلامت کامپوزیت دندان هایتان را حفظ کنید. همچنین در این دوره از هرنوع ماده سفید کننده سطح دندان دوری کنید تا به سطح کامپوزیت دندان آسیب جدی وارد نشود و آن را از بین نبرد.

 

مراقبت‌های ثانویه ‌کامپوزیت دندان:

اغلب افراد تصور می‌کنند که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان فقط مربوط به دوران کوتاهی بعد از انجام کامپوزیت دندان است. درصورتی که این یک باور اشتباه و غلط است. اگر در ادامه مراقبت‌های اولیه باز هم به کمک روش‌هایی از کامپوزیت دندان خود مراقبت کنید، می‌توانید به طول عمر کامپوزیت دندان خودتان کمک شایانی بکنید. و سلامت دندان‌هایتان را تضمین کنید. لازم است بدانید که پس از دوران اولیه مراقبت از کامپوزیت دندان، باید از رژیم غذایی مناسبی استفاده کنید.

  • مواد رنگ‌دار

مواد رنگ‌دار از جمله خوراکی‌های دارای رنگ‌های شدید می‌توانند تاثیر مخربی بر روی کامپوزیت دندان شما بگذارند، بنابراین برای استفاده از این نوع مواد خوراکی باید شدیدا مراقبت کنید.

در مرحله اول این مواد را استفاده نکنید و اگر مجبور به استفاده شدید سعی کنید کمترین برخورد با دندان‌هایتان را داشته باشد. در این دوران استفاده از چای، قهوه و موارد این چنینی را باید به حداقل رسانده یا اصلا استفاده نکنید.

  • استفاده از مسواک

بعد از انجام کامپوزیت دندان لازم است تا به صورت مرتب و مکرر از مسواک و لوازم شوینده دندان استفاده کنید. مخصوصا اگر از مواد رنگ‌دار استفاده کردید که ممکن است ظاهر کامپوزیت دندان را دچار ایراد کند باید سریعا با استفاده از مسواک این مشکل را رفع کنید. نخ دندان هم می‌تواند دراین مواقع بسیار کمک کننده باشد.

  • استفاده از نوشیدنی‌های الکلی

استفاده از نوشیدنی‌های الکلی یا مواردی مانند استعمال سیگار یا استفاده از قلیان می‌تواند تاثیر بسیار مخربی بر رنگ کامپوزیت دندان شما بگذارد. این مواد در گذر زمان باعث خواهند شد تا رنگ کامپوزیت دندان شما زرد شود و دیگر قابل احیا نباشد.

به همین دلیل بعد از کامپوزیت دندان باید این موارد را به کل کنار بگذارید یا حداقل استفاده را داشته باشید. تا به همین ترتیب طول عمر کامپوزیت دندان خود را کاهش ندهید. استفاده از خلال دندان می‌تواند به شدت به سطح کامپوزیت دندان آسیب برساند. در نتیجه در این دوره استفاده از خلال دندان را به کلی محدود کنید.

  • رعایت تغذیه

به غیر از مواردی که گفتیم باید بدانید که مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان بسیار مرتبط با غذاها است. باید بدانید که در این دوره نباید از غذاهای سخت و محکم استفاده کنید. شکستن مغزهایی مثل پسته با دندان‌ها ممنوع می‌باشد. چون به شدت برای کامپوزیت دندان شما مضر خواهد بود.

همچنین غذاهای مصرفی شما هرچه قدر نرم ترباشد به سلامت دندان شما و حفظ کامپوزیت دندان شما کمک خواهد کرد. در هنگام ورزش کردن به خصوص ورزش‌هایی که همراه با توپ انجام می‌شود هم باید مراقب باشید تا از برخورد ضربه شدید به صورت خود جلوگیری کنید.

 

نتیجه گیری

در مباحث فوق در ارتباط با کامپوزیت دندان و مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان به طور کامل و مفصل مطالب مفیدی به شما ارائه شد. اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید ظاهر دندان‌های شما بسیار زیبا و سالم باشد لازم است تا به تمامی مواردی که در این متن گفتیم عمل کنید.

مراقبت‌های بعد از کامپوزیت دندان را جدی بگیرید و به کوچک‌ترین موارد هم اهمیت دهید و آن را دقیق انجام دهید. تا طول عمر و سلامت دندان های خود و کامپوزیت دندان هایتان را به خوبی حفظ کنید. برای انجام این کار می‌توانید کلینیک دندانپزشکی ارغوان را انتخاب کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *