Necessary care after dental lamination

امروزه انجام لمینت دندان یک کار مرسوم است. دندان‌ها یک فاکتور بسیار مهم برای بررسی زیبایی ظاهر انسان به حساب می‌آیند. افرادی که از دندان‌های خود مراقبت می‌کنند و دندان‌هایی درخشان و صاف و مرتب داشته باشند، به عنوان زیبارویان انتخاب خواهند شد.

در این بین ممکن است شرایطی به وجود آید که دندان‌ها دچار مشکل یا خرابی شوند. در این زمان پزشک متخصص و معالج شما ممکن است راهکارهای متنوعی برای بهبود شرایط دندان‌هایتان پیشنهاد کند. یکی از این راهکارها انجام لمینت دندان است.

مهم‌ترین موضوع در ارتباط با روش‌های درمانی و ترمیم دندان‌ها این است که بعد از انجام درمان باید به شدت از دندان‌های خود مراقبت کنید. درغیر این صورت دندان‌ها به اوضاع اولیه خود بازگردید. و حتی به طور کامل از بین می‌روند. در نتیجه، سوالی که مطرح می‌شود این است که چه مراقبت‌هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟ با ما همراه باشید تا به این سوال مهم و پر ارزش پاسخ دهیم.

 

فهرست مطالب

 1. توضیح کلی راجب لمینت و کاربرد آن
 2. لمینت دندان برای انسان چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟
 3. آیا انجام لمینت دندان معایب دارد؟
 4. چه مراقبت هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟

 

 

توضیح کلی راجب لمینت دندان و کاربرد آن

هدف این نوشته، درواقع پاسخ به سوال چه مراقبت‌هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟ است. برای پاسخگویی به این سوال در ابتدا شما باید تا حدی با لمینت و موارد مربوط به آن آشنا باشید. تا از اهمیت مراقبت‌های بعد از لمینت آگاه شوید. به همین منظور در گام اول توضیحاتی راجب لمینت ارائه خواهیم داد.

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان یک پوسته نازک و همرنگ دندان‌های طبیعی است که بر روی دندان قرار می‌گیرد. ضخامت آن بسیار کم است و به شدت شبیه دندان طبیعی است. به همین سبب دربین مردم از مطلوبیت بالایی برخوردار است. کارایی این گونه روش‌ها از جمله لمینت دندان در ابتدا اصلاح و ترمیم دندان‌های آسیب دیده است.

برای مثال اگر فاصله دندان‌های شما غیر طبیعی است یا دلخواه شما نیست و یا حتی اگر رنگ دندان‌های شما بر اثر گذر زمان تغییر کرد و روبه زردی می‌رود، انجام آن برای شما بسیار پرسود خواهد بود.

البته کاربرد لمینت دندان تنها به قسمت ترمیم و درمان محدود نمی‌شود. این روش کاربرد زیبایی هم دارد. تاثیر مطلوبی که لمینت دندان بر روی لبخند شما خواهد گذاشت غیر قابل انکار است. دندان‌های شما صاف و یکدست و درخشنده می‌شود. در نتیجه یک لبخند زیبا و جذاب به شما هدیه خواهد شد.

 

لمینت دندان برای انسان چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

نکته بعدی که شما را ترغیب می‌کند تا به سوال چه مراقبت‌هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟ پاسخ دهید و به آن پایبند باشید این است که شما باید بدانید که لمینت دندان برای شما چه مزایایی را به همراه خواهد داشت. دراین شرایط شما ارزش واقعی این کار را خواهید فهمید. همواره به فکر این هستید که از لمینت دندان خود محافظت کنید.

 • زیبایی لبخند

اولین و مهم‌ترین مزیتی که به همراه دارد زیبایی لبخند شما خواهد بود. همانطور که می‌دانید لبخند یکی از مهم‌ترین واکنش‌های طبیعی انسان‌ها به شمار می‌رود. به همین سبب اگر شما دندان‌های زیبایی داشته باشید، لبخند زیباتری خواهید داشت. به همین واسطه در ارتباطات خود موفق‌تر خواهید بود.

 • ظاهری طبیعی

دومین مزیتی که لمینت برای شما به ارمغان می‌آورد این است که شما ظاهر دندان‌هایتان را درصورتی به دست می‌آورید که کاملا شبیه به ظاهر طبیعی دندان‌های اصلی خودتان است و تفاوت ویژه‌ای با آن‌ها ندارد. به همین دلیل انتخاب روش لمینت به جهت طبیعی بودن آن یک انتخاب شایسته محسوب خواهد شد.

 • آسیب کمتر

مزیت بعدی که این روش دارد و در واقع سودمند برای دندان‌هایتان است این است که دراین روش کمترین آسیب به دندان‌های اصلی شما وارد خواهد شد. تنها کاری که دندانپزشک متخصص با دندان‌های شما انجام می‌دهد این است که آن‌ها را می‌تراشد تا بتواند لمینت را روی آن‌ها قرار دهد. در نتیجه روش لمینت در بین سایر روش‌ها بسیار کم ضرر خواهد بود. آسیبی به دندان‌های شما وارد نخواهد کرد.

 • آسانی و طول عمر زیاد

مزیت بعدی آن این است که انجام آن بسیار آسان است. البته از طول عمر بالایی نیز برخوردار است. به شرط اینکه بعد از انجام لمینت مراقبت‌های آن را جدی بگیرید و مو به مو انجام دهید. همچنین این روش می‌تواند بسیاری از مشکلات دندان‌ها را رفع کند که امتیازی بزرگ محسوب می‌شود.

با توجه به مطالبی که دراین قسمت به شما ارائه شد هم اکنون شما می‌دانید که پاسخ به سوال چه مراقبت‌هایی بعد از این کار لازم است. واجب و ضروری است. درواقع دانستن پاسخ این سوال تضمین کننده طول عمر لمینت دندان‌های شما خواهد بود. همچنین شما می‌توانید در دندانپزشکی تخصصی گلشهر و یا دندانپزشکی عمومی گلشهر، کار خود را با بالاترین کیفیت انجام دهید. و لبخند زیبا را به چهره خودتان هدیه بدهید.

 

آیا انجام لمینت دندان معایب دارد؟

در این قسمت باید بدانید که آیا این کار دارای معایبی هست یا نه؟ دانستن این نکته ضروری است که هر روشی درکنار مزایا و موارد مفیدی که به همراه دارد معایبی هم خواهد داشت.

 • غیرقابل ترمیم

از اصلی‌ترین معایب روش آن این است که این روش قابل ترمیم یا احیا نیست. اگر دچار آسیب یا مشکل شود باید مجددا لمینت انجام شود. به همین سبب مراقبت‌های بعد از انجام آن بسیار مهم و پر اهمیت است.

 • رنگ غیرقابل تغییر بودن لمینت دندان

عیب بعدی که این روش ممکن است داشته باشد این است که اگر تطابق رنگ بین روکش لمینت و دندان اصلی دقیقا یکسان نباشد بعد از انجام آن دیگر نمی‌شود تغییری در آن ایجاد کرد. به همین سبب بررسی‌ها و آزمایشات قبل از انجام لمینت بسیار مهم و تعیین کننده است.

 • شکنندگی لمینت دندان

همچنین اگر با دندان‌های خود کارهای خشن انجام می‌دهید استفاده از لمینت‌های سرامیکی برای شما گزینه مناسبی نخواهد بود. چون احتمال شکستگی یا ترک بر روی آن برای شما بسیار بالا خواهد بود. شما می‌توانید برای انجام آزمایشات اولیه و انجام این کار مطمئن و تضمین شده به دندانپزشکی کرج و یا دندانپزشکی حصارک کرج مراجعه کنید.

 

چه مراقبت‌هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟

در مطالبی که تا کنون ارائه شد با لمینت دندان و موارد مرتبط با آن آشنا شدید و دانستید که پاسخ سوال چه مراقبت‌هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟ از اهمیت و ارزش بسیار زیادی برخوردار است. در واقع مهم‌ترین فاکتور برای تضمین طول عمر لمینت دندان شما خواهد بود.

هرچند ممکن است با خودتان فکر کنید که لمینت که ساختاری بسیار محکم و دقیق دارد نیاز به مراقبت نخواهد داشت و خودش به تنهایی می‌تواند از دندان‌ها و از زیبایی دندان‌ها محافظت کند. اما باید بدانید که همانطور که مراقبت بعد از کامپوزیت دندان مهم است، مراقبت از لمینت دندان هم مهم است. لمینت هم دقیقا مشابه دندان‌های طبیعی شما بسیار حساس و آسیب پذیر است و مراقبت از آن برای داشتن یک دندان سالم و یک لبخند زیبا خواهد بود.

 • مراجعه به پزشک

پس از انجام لمینت دندان، احساس درد و تورم و حتی حساسیت دندان‌ها به مدت دو روز کاملا عادی است. اما اگر این علائم بعد از دو روز تا نهایتا هفت روز ادامه داشت باید برای معاینات بیشتر به پزشک معالج خودتان مراجعه کنید.

 • عدم استفاده از غذای سرد و گرم و سفت

طی این مدت شما نباید از مواد غذایی خیلی سرد یا خیلی گرم استفاده کنید. چون به شدت به لمینت دندان شما آسیب خواهند زد. بهتر است خوراکی‌هایی با دمای متوسط استفاده شود. همچنین استفاده از مواد خوراکی سخت و خشن که به دندان ها فشار می‌آورد در این زمان ممنوع خواهد بود و شما تنها می‌توانید از خوراکی‌های نرم با دمای متوسط استفاده کنید.

 • عدم استفاده از نوشابه و قهوه

نوشیدن نوشابه‌های گازدار و یا چای و قهوه چه در زمان ابتدایی انجام لمینت و چه حتی در طولانی مدت برای لمینت دندان شما مضر خواهد بود. مصرف این دسته خوراکی‌ها را باید به حداقل برسانید.

 • عدم استفاده از الکل و سیگار و قلیان

مصرف مواد الکلی یا استفاده از سیگار و یا قلیان تاثیر بسیار مخربی بر روی لمینت دندان‌های شما خواهد داشت. در نتیجه بعد از انجام لمینت دندان استفاده از این قبیل مواد باید ممنوع یا نهایتا به حداقل میزان خود برسد.

نکته

اگر در دندان‌های خودتان احساس وجود هرگونه تیزی یا حالت غیر طبیعی داشتید حتما به دندانپزشک متخصص خودتان مراجعه کنید. تا در سریع‌ترین زمان ممکن این موضوع را حل کنید.

همچنین ممکن است در زمان ابتدایی بعد از انجام لمینت به آن عادت نداشته باشید و احساس وجود چیز مزاحمی در دهان خودتان را داشته باشید و یا حتی در زمان حرف زدن اذیت شوید. تمام این موارد کاملا عادی است و به مرور زمان رفع خواهد شد. در غیر این صورت حتما به پزشک خودتان مراجعه کنید و شرایط را برای او شرح دهید.

 • استفاده از مسواک و نخ دندان

یکی از اصلی‌ترین مراقبت‌های بعد از انجام لمینت دندان، استفاده مرتب و دقیق از مسواک و نخ دندان و شوینده‌های دهان و دندان است. این دست مواد به دندان کمک می‌کنند که تغییر رنگ ندهد و جلوه و زیبایی اولیه خودش را حفظ کند و در طی زمان سالم باقی بماند.

ناگفته نماند که مسواک و خمیر دندان شما در این زمان باید وسیله‌ای استاندارد باشد. مثلا اگر مسواک شما ظاهر سخت و خشنی داشته باشد برای لمینت دندان‌هایتان اصلا مناسب نخواهد بود. و به جای اینکه به حفظ دندان شما کمک کند باعث تخریب و از بین رفتن لمینت دندان شما خواهد شد و ظاهر آن را زشت خواهد کرد.

 • مراقبت از دندان هنگام ورزش

آخرین مورد در جهت مراقبت از لمینت دندان در هنگام ورزش است. اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که ورزش عضو جدانشدنی از زندگیتان است باید مطلع باشید که ضربه‌های سخت در هنگام ورزش که به صورت برخورد می‌کند برای لمینت دندان شما بسیار خطرناک و ضرر رسان خواهد بود.

در نتیجه در حین ورزش به شدت از ناحیه صورت خود مراقبت کنید. تمام مواردی که در نوشته فوق ارائه شد پاسخ سوال چه مراقبت هایی بعد از لمینت دندان لازم است؟ بود. در واقع شما با توجه به تک تک این موارد و انجام درست و به موقع آن‌ها می‌توانید به حفظ سلامت و افزایش طول عمر لمینت دندان خودتان کمک شایانی بکنید. 

 

نتیجه گیری

بدن انسان همانند یک ابزار است و انسان برای بقا و حفظ زندگی خودش به این ابزار احتیاج دارد. اولین گام، مراقبت صحیح از بدن است تا اعضای متفاوت آن تخریب نشود. اگر در طول زمان تخریب صورت گرفت گام دوم این است که با تمام توان به احیا این اعضای دچار مشکل بپردازیم. اگر شما دندان‌هایتان را از دست بدهید برای جویدن و غذا خوردن به مشکل خواهید خورد که قطعا یک مشکل حاد و جدی است.

بنابراین مراقبت از دندان‌ها را به یک سبک و یک عادت در زندگی خود تبدیل کنید و به آن پایبند باشید. در متن بالا در ابتدا راجب لمینت دندان و کاربردهای آن توضیحاتی ارائه شد و سپس با مزایا و معایب لمینت دندان به طور کامل آشنا شدید.این مراقبت‌ها را در طول زندگی خود جدی بگیرید و انجام دهید تا دندان‌های سالم و زیبایی را به همراه داشته باشید. البته توجه کنید انتخاب کلینیک دندانپزشکی معتبر مانند کلینیک شبانه‌روزی ارغوان در نتیجه کار بسیار تاثیرگذار است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *