Dental implant is the best way to replace a fallen tooth

ایمپلنت دندان اهمیت زیادی برای ما دارد. دندان‌ها بخش مهمی از بدن محسوب می‌شوند که ادامه حیات بدون آن‌ها امکان پذیر نخواهد بود. مخصوصا در جوامع امروزی که ظاهر حرف اول را می‌زند، نبود دندان‌ها یعنی نبود زیبایی ظاهری و نبود یک لبخند شکیل. روش‌های مختلفی برای ترمیم و درمان دندان‌های آسیب‌دیده و یا دندان‌هایی که از دست رفتند، وجود دارد. که یکی از این روش ها ایمپلنت دندان است.

می‌گویند ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است. اما به راستی کدام یکی از روش‌های جایگزینی دندان‌هایی که از دست رفتند، از بقیه روش‌ها معقول‌تر است؟ در این مقاله می‌خواهیم راجب به این سوال مهم صحبت کرده و نتیجه گیری کنیم.

 

فهرست مطالب

  1. معرفی انواع روش‌های جایگزینی دندان افتاده
  2. معرفی دندان مصنوعی و جزئیات آن
  3. معرفی روش بریج دندان و جزئیات آن
  4. معرفی روش ایمپلنت دندان و جزئیات آن

 

معرفی انواع روش‌های جایگزینی دندان افتاده

در معرفی انواع روش‌های جایگزینی دندان افتاده، معمولا ایمپلنت را جزو بهترین این روش‌ها محسوب می‌کنند. اما به راستی ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است؟ برای پاسخ گویی به این مهم در ابتدا لازم است تا با انواع روش‌های جایگزینی دندان افتاده آشنا شوید. در انتها به این نتیجه برسیم که آیا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است یا نه؟

عموما در هنگام خرابی دندان، بیمار به پزشک مراجعه خواهد کرد و پزشک هم راهکارهای متفاوتی برای حل مشکل بیمار ارائه خواهد داد. این راهکارها عبارت‌اند از: دندان‌های مصنوعی، بریج ثابت بر پایه ایمپلنت، بریج دندان، بریج دندان باله دار، دندان مصنوعی فلیپر و ایمپلنت دندان. با توجه به شرایط و جزئیات بیمار درنهایت بهترین این روش‌ها انتخاب می‌شود و استفاده خواهد شد. برای اینکه بدانیم کدام یک از این روش‌ها بهتر از همه است لازم است تا نسبت به تمامی آن‌ها اطلاعات دقیقی داشته باشیم. که درادامه مطلب به این مسئله مهم خواهیم پرداخت.

معرفی دندان مصنوعی و جزئیات آن

برای اطمینان از این که آیا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است یا نه؟ به سراغ بررسی اولین روش جایگزینی دندان یعنی استفاده از دندان مصنوعی خواهیم رفت.

دندان مصنوعی چیست؟

دندان مصنوعی در واقع دندان‌های آماده‌ای هستند که به دو شکل کامل و یا پارسیل به بیماران ارائه می‌شوند. هنگامی که بیمار تعداد دندان‌های زیادی را از دست داد و مثلا یکی از قسمت‌های بالایی یا پایینی فک از دندان خالی شد، از دندان‌های مصنوعی کامل استفاده می‌شود. اما اگر بیمار تنها یک یا دو عدد یا در نهایت چند عدد از دندان‌هایش را از دست دهد، از دندان مصنوعی پارسیل برای بهبود شرایط بیمار استفاده خواهد شد.

جنس دندان مصنوعی

جنس قسمت بالایی دندان مصنوعی آکریلیک و رنگ آن صورتی است که در ناحیه فک قرار خواهد گرفت. دندان‌های مصنوعی در درون دهان ثابت نیستند و شما این امکان را دارید که در مواقع دلخواه آن را از درون دهان خودتان بیرون بیاورید. استفاده از دندان مصنوعی شرایطی ندارد و هر فردی در هر سنی و با هر شرایطی می‌تواند از این روش درمانی استفاده کند.

روش درمانی دندان مصنوعی

زمان مورد نیاز برای این درمان به تعداد دندان‌هایی که از دست داده‌اید، بستگی دارد. در روش پارسیل به دلیل اینکه تعداد دندان‌های کمتری از دست دادید، درمان خیلی زودتر انجام خواهد شد. اما اگر بخواهید دندان مصنوعی کامل را استفاده کنید، باید مدتی صبر کنید تا لثه آمادگی استفاده از دندان مصنوعی را پیدا کند و بعد از آن درمان را انجام دهید. به طور کلی مدت زمان استراحت لثه برای استفاده از دندان مصنوعی یک ماه تا سه ماه خواهد بود.

هزینه دندان مصنوعی

هزینه روش دندان مصنوعی با توجه به موارد متعددی تعیین می‌شود. اما به طور کلی هزینه این روش نسبت به روش‌های دیگر ترمیم دندان بسیار کم‌تر است.

عیوب استفاده از دندان مصنوعی

یکی از عمده‌ترین مشکلات دندان مصنوعی ثابت نبودن آن است. ممکن است درابتدا یا حتی در گذر زمان برای بیمار آزار دهنده باشد. بیمار در موقع خوردن غذا یا تکلم با دندان مصنوعی معمولا دچار مشکل می‌شود. این یکی از بزرگترین عیب‌های دندان مصنوعی محسوب می‌شود.

به غیر از این مورد، شما باید هر روز دندان مصنوعی را از دهانتان دربیاورید و تمیز کنید. حتی ممکن است دندان مصنوعی خود را گم کنید. همچنین این روش زیبایی بقیه روش‌ها را ندارد. و از نظر ظاهر با بقیه روش‌ها اصلا قابل مقایسه نیست.

مزایای استفاده از دندان مصنوعی

از مزایای این روش می‌توان به تاثیر سریعی که دارد اشاره کنیم. این روش همچنین از افتادگی صورت و اجزای آن جلوگیری می‌کند. تاثیر مثبتی در افزایش اعتماد به نفس بیمار خواهد داشت. هزینه زیادی ندارد. اگر پس از مدتی ابعاد فک تغییر کرد امکان تغییر سایز دندان مصنوعی هم وجود خواهد داشت.

معرفی روش بریج دندان و جزئیات آن

بریج دندان یکی از روش‌های جایگزینی دندانی است که از دست دادید. برای اطلاع از اینکه آیا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است یا نه؟ لازم است تا روش بریج دندان هم به طور مفصل مورد بررسی قرار گیرد.

بریج دندان در واقع از دو عدد روکش در طرفین و یک یا چند عدد تاج دندان تشکیل می‌شود. که روکش‌ها بر روی دندان‌های کناری قرار می‌گیرند. تاج‌ها هم در قسمت خالی دندان جایگزین می‌شوند. به دلیل اینکه روکش‌ها بر روی دندان‌ها ثابت می‌شوند دیگر ممکن نیست بریج دندان را از دهان خارج کرد. در نتیجه این روش یک روش ثابت محسوب می‌شود.

شرایط استفاده از بریج دندان

اگر دندان‌هایی که از دست دادید، در کنار هم قرار داشته باشند و البته دندان‌های کناری در هر دو طرف سالم باشند و توانایی تحمل بریج دندان را داشتند، می‌توانید از این روش برای رفع مشکل دندان‌های خود استفاده کنید.

ویژگی‌ها

روش بریج دندان برخلاف روش‌های مشابه مدت زمان زیادی برای انجام لازم ندارد. در کمترین زمان ممکن می‌توانید دندان‌های خودتان را جایگزین کنید. هزینه بریج دندان هم متغیر است و به موارد متعددی مرتبط می‌شود. اما به طور کلی این هزینه از هزینه روش هایی مانند ایمپلنت دندان کمتر است.

معایب

از مشکلات این روش می‌توان به ورود فشار بالا به دندان‌های کناری اشاره کرد. حتی اگر این دندان‌ها در ابتدا کاملا سالم باشند ممکن است به مرور زمان تضعیف شوند و بپوسند. به همین دلیل بعد از استفاده از بریج دندان باید به شدت از دندان‌های کناری خود مراقبت کنید.

مزایا

از مزایای این دندان هم می‌توان به مواردی مثل ثابت بودن آن، هزینه کمتر آن نسبت به دیگر روش‌ها، تشابه این روش با دندان‌های طبیعی و… اشاره کرد. شما می‌توانید تمامی درمان‌های دندان‌های آسیب دیده خود از جمله بریج دندان را در کلینیک دندانپزشکی شبانه روزی در کرج با بهترین کیفیت انجام دهید.

 

معرفی روش ایمپلنت دندان و جزئیات آن

همانطور که در قسمت‌های قبلی گفتیم روش‌های متعددی برای رفع مشکل دندان‌هایی که  از دست دادید وجود دارند. که ایمپلنت دندان را بهترین روش جایگزینی دندان افتاده می‌شناسند. تا اینجای مقاله راجب بقیه روش‌های جایگزینی دندان صحبت کردیم و جزئیات این روش‌ها را بررسی کردیم. تا بدانیم آیا ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان است یا نه؟ اما در این قسمت می‌خواهیم به طور مستقیم راجب روش ایمپلنت دندان صحبت کنیم.

ایمپلنت دندان چیست؟

ایمپلنت دندان در واقع یک پیچ فلزی است که با کمک دندانپزشک متخصص درون استخوان فک به طور اصولی قرار خواهد گرفت. این پیچ مشابه یک پایه عمل خواهد کرد که تاج دندان بر روی آن قرار خواهد گرفت. برای انجام این روش نیاز به آزمایش‌های متعددی هست و با کمک جراحی این پیچ داخل فک جای گذاری خواهد شد.

شرایط ایمپلنت دندان

انجام این روش چندین ماه به طول می‌انجامد. چرا که لازم است تا فک، آمادگی کافی برای دندان جدید را پیدا کند. همچنین با پیچ درون خودش مرتبط شود. اگر می‌خواهید از این روش برای درمان استفاده کنید اما مدت زمان طولانی درمان آن شما را اذیت می‌کند می‌توانید از روش ایمپلنت دندان فوری کمک بگیرید. در این روش بعد از قرار گیری پیچ درون فک شما، یک روکش روی آن قرار خواهد گرفت تا به مدت چند ماه نبود دندان شما، لبخند شما را تحت تاثیر قرار ندهد.

ویژگی ایمپلنت دندان

مهم‌ترین شرط انجام ایمپلنت، مستحکم بودن و قوی بودن استخوان فک شماست. حتی اگر این استخوان در دهان شما ضعیف باشد به کمک روش‌های متعددی آن را تقویت می‌کنند. بعد از آن ایمپلنت دندان را آغاز می‌کنید. هزینه روش ایمپلنت دندان نسبت به سایر روش‌های ترمیم و جایگزین دندان بسیار بیشتر خواهد بود.

هرچند طول عمر و تاثیر ایمپلنت دندان هم از روش‌های مشابه بیشتر است. در نتیجه هزینه بالای آن کاملا منطقی محسوب می‌شود. اگر استخوان فک شما از استحکام کافی برخوردار نباشد، افزایش قدرت و بهبود وضعیت آن هم هزینه‌هایی خواهد داشت که به هزینه ایمپلنت دندان شما افزوده می‌شود.

چرا ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان محسوب می‌شود. چرا که در مقایسه با دیگر روش‌ها ماندگاری بالاتر و قوی‌تر خواهد داشت. اگر عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت دندان را بشناسید و از روش‌های مراقبتی مانند مسواک زدن، عدم استفاده از سیگار و دیگر موارد استفاده کنید، دندان ترمیمی شما هرگز از بین نخواهد رفت. در واقع این روش تنها روشی است که تاثیر و ماندگاری آن تا پایان عمر شما وجود خواهد داشت.

معایب ایمپلنت دندان

این روش با توجه به ماندگاری بالا متاسفانه دارای معایبی هم هست که بسیار حائز اهمیت است. اینکه ایمپلنت دندان سالم بماند تا حد زیادی به خود بیمار مرتبط است و اگر راجب این درمان کم کاری کنید، از بین خواهد رفت و تمام زحمات و هزینه‌های شما بر باد خواهد رفت. درنتیجه مراقبت‌های ایمپلنت بسیار ضروری و مهم محسوب می‌شوند. همچنین در مورد ایمپلنت دندان تخصص و مهارت پزشک معالج بسیار موثر خواهد بود و اگر پزشک شما کوچک ترین اشتباهی را مرتکب شود باعث می‌شود که عوارض این روش برای شما افزایش پیدا کند.

بعد از انجام جراحی ممکن است کبودی و تورمی داشته باشید که از معایب این روش محسوب خواهد شد. در این روش اگر استخوان فک شما، ایمپلنت را قبول نکند کل درمان از بین خواهد رفت. به همین ترتیب این بخش از درمان بسیار حیاتی و مهم است. اگر تحت هر شرایط مدتی بعد از درمان، ایمپلنت شما شل شود و… باید آن را از درون فک شما خارج کرد که یعنی ایمپلنت دندان از بین رفته است.

مزایای ایمپلنت دندان

از مزایای این روش می‌توان به مواردی مانند درصد موفقیت بسیار بالای این روش، دوام و استحکام و قدرت بالای ایمپلنت دندان اشاره کرد. ایمپلنت دندان نیاز به مراقبت‌های خاصی نخواهد داشت و شما تنها لازم است همانند دیگر دندان‌هایتان از ایمپلنت دندان هم مراقبت کنید. شباهت ایمپلنت دندان با دندان‌های طبیعی، افزایش زیبایی ظاهر و زیبایی لبخند شمارا در پی دارد. به دلیل اینکه در دراز مدت نیازی به تغییر یا تعویض نخواهد داشت یک روش منطقی از نظر هزینه محسوب خواهد شد.

با توجه به تمامی مواردی که در این بخش گفتیم و البته مواردی که در بخش‌های قبل مورد بررسی قرار گرفت و با مقایسه کردن تمامی روش‌هایی که عنوان شد، مشخص شد که ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده است. شما می‌توانید در دندانپزشکی کرج، دندانپزشکی گلشهر و یا دندانپزشکی حصارک کرج ایمپلنت مطمئنی را تجربه کنید.

 نتیجه‌گیری

سوالی که در این مقاله مطرح شد این بود که ایمپلنت دندان بهترین روش جایگزینی دندان افتاده محسوب می‌شود یا نه؟ برای حل این سوال انواع روش‌های جایگزینی دندان افتاده را نام بردیم. روش دندان مصنوعی، روش بریج دندان و روش ایمپلنت دندان را به طور دقیق و مفصل توضیح دادیم. در انتها متوجه شدیم که ایمپلنت دندان در موارد مختلفی نسبت به سایر روش‌ها برتری مشهودی دارد هرچند انتخاب این روش‌ها از طریق بررسی‌های بیمار توسط پزشک در کلینیک دندانپزشکی ارغوان مشخص خواهد شد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *