Bleaching or laminate?

بلیچینگ و لمینت دو روش سفیدی دندان هستند. این روزها سفیدی دندان هم به سایر دغدغه‌های ذهنی مردم اضافه گشت. چرا که داشتن لبخندی زیبا علاوه بر دادن حس خوب به خود فرد، می‌تواند در برقراری هر چه بهتر ارتباط با دیگران و همچنین دلنشینی چهره ما تاثیرگذار باشد. بدیهی است که یکی از عواملی که در داشتن لبخندی زیبا تاثیرگذار است، دندان‌های سفید است.

علت زرد شدن دندان‌ها

قبل از اینکه به بحث درباره انواع روش‌های سفیدی دندان بپردازیم بهتر است درباره دلایل زردی دندان‌ها صحبت کنیم.

 • مسواک نزدن:

همانطور که عدم رعایت بهداشت دهان و دندان در پیداش برخی بیماری‌های مربوط به دندان موثر است، در بحث زردی دندان هم قطعا تاثیرگذار است. زیرا جمع شدن پلاک‌ها روی دندان امکان تغییر رنگ دندان‌ها را هم به دنبال دارد.

 • نخ دندان:

در بحث بهداشت دندان باید گفت که فقط 70 درصد سطح دندان به وسیله مسواک تمیز می‌شود و سایر قسمت‌ها که بین دندان‌ها وجود دارند، به وسیله نخ دندان تمیز می‌شوند.

 • برخی مواد غذایی و نوشیدنی‌ها:

مواد شیرین و چسبناک، موجب تجمع پلاک روی دندان‌ها می‌شود که به مرور زمان این پلاک‌ها موجب پوسیدگی و زردی دندان می‌شوند. در بحث نوشیدنی‌ها هم نوشیدنی‌هایی مثل قهوه که تاثیر بسزایی در زردی دندان‌ها دارد. نوشابه و نوشیدنی‌های الکلی و … هم می‌توانند باعث زردی دندان شوند.

 • مصرف دخانیات:

هر چقدر که دندان‌های فرد بیشتر در معرض نیکوتین ( ماده موجود در سیگار) قرار بگیرند، احتمال تیرگی آن‌ها هم بیشتر می‌شود.

 • سن و سال:

با افزایش سن احتمال زردی دندان‌ها هم بیشتر می‌شود.

 • ژنتیک:

گاهی اوقات زردی دندان‌ها نه به دلیل رعایت نکردن بهداشت و نه به دلیل رعایت نکردن نکات دیگر است. تنها ژنتیک بر این زردی تاثیرگذار است.

 • فلوراید:

شاید با خود بگویید فلوراید که در خمیر دندان وجود دارد و در اصل باید باعث تمیزی و سفیدی دندان‌ها شود، باید گفت که میزان نرمال و استاندارد استفاده از فلوراید علاوه بر اینکه هیچ مشکلی ندارد در تمیزی و بهداشت دندان هم کمک کننده است. ولی مصرف و استفاده زیادی از فلوراید می‌تواند تاثیر منفی روی دندان‌ها بگذارد و باعث زردی دندان‌ها هم بشود.

 • مصرف برخی از داروها

 • برخی بیماری‌ها

 • و …

چون بحث اصلی ما راجب زردی دندان نیست، این دلایل را به صورت خیلی کوتاه و مختصر بیان کردیم. ولی عوامل خیلی بیشتری می‌توانند بر زردی دندان تاثیرگذار باشند.

سفید کردن دندان

در بحث سفیدی دندان، می‌توان از دو روش استفاده کرد. یکی از روش‌ها استفاده از راه‌حل‌های طبیعی است. مانند روغن‌های مختلف، سرکه سیب، جوش شیرین، لیمو ترش، نمک دریا، پوست موز و خیلی روش‌های دیگر، که البته راه حل طبیعی معمولا یا تاثیری ندارد یا تاثیر خیلی کمی دارد. و یا اگر هم تاثیرگذار باشد این تاثیرگذاری موقتی خواهد بود و به مرور زمان از بین می‌رود و رنگ دندان به حالت طبیعی و اصلی خود برمی‌گردد.

از روش‌های پزشکی هم می‌توان روش‌های بلیچینگ، جرم‌گیری، لمینت، کامپوزیت و یا سفید کردن دندان با لیزر را نام برد. که در این مقاله می‌خواهیم راجب دو روش بلیچینگ و لمینت و تفاوت میان این دو صحبت کنیم.

بلیچینگ چیست؟

در واقع حالتی از سفید کردن دندان‌ها را بلچینگ می‌نامند. که در آن فرم و شکل قبلی دندان‌ها حفظ می‌شود و بدون تغییر باقی می‌مانند.

بلیچینگ به چه صورت است؟

در واقع در بلیچینگ لایه‌ای از یک ماده ژله‌ای روی دندان قرار می‌گیرد و از طریق روش‌ها و واکنش‌های شیمیایی که روی مینای دندان ایجاد می‌کند، باعث سفیدتر شدن دندان‌ها در مدت زمان کوتاهی می‌شود. که البته درنقطه مقابل مقاومت و ماندگاری کمتری هم خواهد داشت.

انواع بلیچینگ

از آنجایی که قدرت اسیدی ماده ژله‌ای در بلیچینگ‌ها می‌تواند متفاوت باشد، قدرت آن‌ها و همچنین تاثیر آن‌ها بر میزان سفید‌ی دندان‌ها هم می‌تواند تفاوت داشته باشد.

در حالت کلی انواع بلیچینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 1. بلیچینگ آفیس:

این بلیچینگ‌ها به دلیل اینکه میزان اسید بالایی دارند و کار کردن با آن‌ها حساس است و برای قرار دادن آن‌ها روی دندان‌ها نیاز به تخصص هست. فقط در دندان‌پزشکی‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 1. هوم بلیچینگ:

همانطور که از اسم این بلیچینگ پیدا است، از این بلیچینگ‌ها می‌توان در منزل استفاده کرد و کار کردن با آن‌ها نیاز به تخصص خاصی ندارد. چرا که میزان اسیدی بودن آن‌ها بسیار پایین‌تر از بلیچینگ‌های آفیس هست.

چگونگی بلیچینگ

عموما به این صورت است که یک بلیچینگ کلی و پایه در دندان‌پزشکی با استفاده از بلیچینگ‌های آفیس زده می‌شود و بعد از آن برای ماندگاری بلیچینگ، به صورت دوره‌ای در منزل از هوم بلیچینگ‌ها استفاده می‌شود. که البته نوع و میزان اسیدی بودن بلیچینگ توسط دندان‌پزشک، با توجه به میزان زردی دندان مراجعه کننده و همچنین نوع و جنس دندان‌ها انتخاب می‌شود.

لمینت

اگر علاوه بر زردی دندان می‌خواهید دندان‌های مرتب‌تری داشته باشید، به جای بلیچینگ، بهتر است به سراغ لمینت بروید. اگر زمانی اصطلاح “اصلاح طرح لبخند” را شنیدید، بدانید منظور همان لمینت است.

لمینت درواقع روکش و لایه‌ای است که به طور دائم روی دندان‌های شما قرار می‌گیرد و به کمک آن لایه علاوه بر سفیدی دندان می‌توان نقص و یا شکستگی و نامرتب بودن دندان‌ها را هم پوشاند. و می‌توان با ترمیم دندان، سلامت دندان را احیا کرد.

انواع لمینت

در حالت کلی دو نوع لمینت داریم: لمینت کامپوزیتی و لمینت سرامیکی.

در هر دو نوع لمینت، مواد به اندازه مورد نیاز روی دندان قرار گرفته، زردی دندان پوشیده شده. و هر درجه از سفیدی که مد نظر هست را می‌توان روی دندان‌ها قرار داد و اینکه نقص‌های دندان هم کاور خواهند شد.

تفاوت بین لمینت کامپوزیتی و سرامیکی

ولی در مورد تفاوت بین آن‌ها باید گفت که امکان تغییر رنگ و در واقع رنگ پذیری لمینت کامپوزیتی نسبت به سرامیکی بیشتر است و علت زرد شدن کامپوزیت عوامل مختلفی است. پس به بیانی دیگر، لمینت سرامیکی دوام بیشتری نسبت به نوع دیگر لمینت دارد. البته به سبب همین امر هم بدیهی است که هزینه لمینت سرامیکی هم نسبت به لمینت کامپوزیتی بیشتر خواهد بود.

در لمینت سرامیکی سطح دندان تراشیده می‌شود و بعدا با خود سرامیک پوشیده می‌شود. ولی در لمینت کامپوزیتی یا اصلا نیازی به تراش سطح دندان نیست و یا این نیاز بسیار اندک خواهد بود.

در واقع در لمینت کامپوزیتی امکان ترمیم، تعویض رنگ و حتی برداشت لمینت کامپوزیتی هم وجود دارد. ولی در سرامیکی چنین امکانی موجود نیست.

لمینت کامپوزیتی یا سرامیکی؟

در مورد این سوال که “لمینت کامپوزیتی بهتر است یا سرامیکی” باید گفت که این که چه نوع لمینتی برای دندان‌های شما مناسب‌تر است، بستگی به نظر دندان‌پزشک و همچنین جنس دندان‌ها، میزان مقاومت آن‌ها و عوامل مختلف دیگری بستگی دارد. پس نمی‌توان با قطعیت راجب بهتر بودن یا بدتر بودن لمینت کامپوزتی یا سرامیکی نسبت به یکدیگر نظر داد،. ولی به هر حال نکات ذکر شده در تیتر قبلی شاید برای شما کمک کننده باشد.

مزایا بلیچینگ

حالا بهتر است که به بحث اصلی خود یعنی مقایسه بلیچینگ و لمینت بپردازیم. در ابتدا درمورد مزایا و معایب بلیچینگ و لمینت صحبت کنیم و سپس به بحث مقایسه‌ای بین آن‌ها می‌پردازیم.

 • یکی از کم هزینه‌ترین روش‌های سفید کردن دندان، بلیچینگ می‌باشد.
 • در مدت زمان بسیار کوتاهی، نتیجه کار مشخص و نمایان می‌شود.
 • این روش اگر در مطب پزشک و با کمک و مشورت متخصص این کار انجام شود، کمترین خطر و عوارض جانبی را خواهد داشت.
 • امکان انجام دادن آن حتی در منزل (هوم بلیچینگ‌ها) هم وجود دارد.
 • و…

معایب بلیچینگ

 • ماندگاری بسیار پایین و موقتی
 • بروز حساسیت دندانی (به سبب وجود مواد اسیدی موجود در بلیچینگ)
 • همانطور که اگر بلیچینگ توسط دندان‌پزشک ماهر انجام شود، کمترین خطر و عوارض را خواهد داشت. اگر به دست دندان پزشک غیر ماهر و کسی که هیچ تخصصی در این زمینه ندارد هم این کار را سپرد، میتواند صدماتی به مینای دندان بزند.
 • و …

مزایا لمینت

 • ماندگاری بسیار زیاد و بیشتر نسبت به سایر روش‌های سفید کردن دندان
 • کیفیت آن نسبت به سایر روش‌ها بسیار بالاتر است.
 • سرعت در دیدن نتیجه کار
 • رفع نواقص موجود در دندان
 • و …

معایب لمینت

 • هزینه زیاد: لمینت درواقع یکی از گران‌ترین روش‌ها است.
 • در لمینت دندان‌ها تراش می‌خورند به همین دلیل عموما امکان برگشت و یا تغییر رنگ وجود ندارد.
 • امکان بروز حساسیت دندانی وجود دارد و اینکه احتمال آسیب به ریشه و عصب دندان هم وجود دارد.
 • و …

مقایسه بلیچینگ و لمینت

 • هزینه

اگر می‌خواهید روشی سریع و با هزینه بسیار کمتری دندان‌های خود را مقداری از حالت زردی در بیاورید برای شما بلیچینگ روش بهتری خواهد بود. ولی اگر با هزینه هیچ مشکلی ندارید و تنها کاری ماندگار و تمیز می‌خواهید قطعا لمینت گزینه انتخابی صحیح‌تر و بهتری خواهد بود.

 • آسیب به دندان

در هر دو روش امکان صدمه زدن به دندان و وجود عوارضی مثل حساسیت دندان وجود دارد. ولی در حالتی که دندان‌پزشک حرفه‌ای و متخصصی را برای کار خود انتخاب نکنیم، امکان آسیب زدن به دندان در روش لمینت بیشتر خواهد بود. چرا که در لمینت، دندان تراش می‌خورد و کار نسبت به بلیچینگ حساس‌تر و پیچیده‌تر خواهد بود.

 • مرتب بودن دندان

اگر دندان‌های شما از قبل مرتب هستند و هیچ گونه نقصی ندارند و یا اینکه خودتان مشکلی با این نقص‌ها ندارید و نمیخواهید تغییری در آن‌ها به وجود بیاید، روش بلیچینگ برای شما مناسب‌تر خواهد بود. چرا که در لمینت یه لایه جداگانه برای رفع نواقص روی دندان قرار می‌گیرد. در واقع می‌توان گفت مانند دندان مصنوعی‌ خواهد بود که روی دندان قرار می‌گیرد. با این تفاوت که این روش همیشگی خواهد بود و تغییر نخواهد کرد.

 • روش کلی بلیچینگ و لمینت

روش کلی انجام آن‌ها هم با هم متفاوت است. به این صورت که در لمینت ابتدا مینای دندان تراشیده شده و سپس کل دندان قالب گرفته شده و سپس لمینت‌های تهیه شده توسط دندان‌پزشک وصل می‌شوند. ولی در روش بلیچنگ، مواد اسیدی مورد تایید پزشک روی دندان قرار گرفته و بعد از مدت زمان خاصی از روی دندان برداشته می‎‌شوند. و همان فرم قبلی دندان فقط با تفاوت رنگی نمایان خواهد شد.

 • مدت زمان

مدت زمان بلیچینگ در حالت حداکثری یک جلسه 1 الی 2 ساعته است. ولی برای لمینت مدت زمان بیشتری نیاز هست. پس در نتیجه اگر به دنبال روش سریع‌تری هستید و کیفیت برایتان اهمیتی ندارد روش مناسب‌تر برای شما، بلیچینگ می‌باشد.

 تغییر رنگ بعد از لمینت

شاید با خود بگویید که می‌توان بعد از لمینت با استفاده از بلیچینگ رنگ لمینت را تغییر داد. باید گفت که چنین چیزی ممکن نیست. زیرا ماده بلیچینگ فقط و فقط روی دندان طبیعی تاثیر گذار است و فقط می‌تواند رنگ دندان اصلی فرد را تغییر بدهد.

انتخاب دندان‌پزشک مناسب برای بلیچینگ

برای انتخاب پزشک مناسب، سرچ در اینترنت و خواندن نظرات افراد دیگر می‌تواند راه موثری در انتخاب دندان‌پزشک باشد. و باید گفت که در هر شهری بعضی از دکتر‌ها مشهور و معروف هستند. صد البته که مشهور بودن دلیل بر حرفه‌ای بودن نیست. ولی به هر حال بازهم می‌توان بین پزشکان معروف شهر خود تحقیق کرد و حتی یک یا دو جلسه وقت گرفت تا در آخر بهترین پزشک را برای کار خود انتخاب کنید مخصوصا اگر قصد لمینت دارید.

در لمینت همانطور که گفته شد کار دائمی است و امکان برگشت وجود ندارد. دندان‌ها باید تراش خورده و کار فوق‌العاده حساس و ظریف خواهد بود، پس بهتر است با بهترینا کار کرد.

یکی از بهترین مراکز دندان‌پزشکی در کرج، دندان‌پزشکی حصارک می‌باشد که در حوزه لمینت و بلیچینگ هم فعالیت می‌کند و می‌تواند انتخاب بسیار خوب و مطمئنی برای مردم شهر زیبای کرج و سایر نقاط ایران باشد.

سخن پایانی

زردی دندان‌ها چیزی نیست که بتوان به طور کامل جلوی آن را گرفت. حتی برخی از دلایل زردی دندان‌ها هم اصلا به خود فرد ربطی ندارد مانند: افزایش سن و پیری، ژنتیک و … ولی به هر حال در مورد دلایلی مثل بهداشت دندان که به خود فرد مربوط می‌باشد می‌تواند تا حدی احتمال زردی را کم کند که به هر حال قدمی مثبت خواهد بود.

موضوع دیگر اینکه اگر از قبل درباره روش‌های سفید کردن دندان تحقیق کنید و قصد اقدام برای یکی از آن‌ها را دارید، اگر پزشک مخالف بود روی تصمیم خود پافشاری نکنید. چون عموما بعد از انجام روش مدنظر پشیمان می‌شوند و یا حتی دندان آن‌ها دچار مشکلاتی می‌شود. در هر صورت نه فقط دندان‌پزشکان بلکه هر پزشک دیگر صلاح بیمار و مراجعه کننده را خواستار است و اینکه آن‌ها در این کار تبحر بیشتری دارند، پس می‌توانید با خیال راحت به آن‌ها اعتماد کنید.

به شما توصیه می‌کنیم کلینیک دندانپزشکی ارغوان را برای کارهای زیبایی خود انتخاب کنید. در آخر با گفتن این جمله مقاله را به پایان می‌رسانیم: لبخندی زیبا را به خود هدیه دهید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *