Full description of dental composite and its types

یکی از روش‌هایی که با استفاده از آن می‌توان آسیب دیدگی دندان‌ها را از بین برد، کامپوزیت دندان است. دندان‌ها از اصلی‌ترین قسمت‌های بدن محسوب می‌شوند که در فرآیند رشد به شدت تاثیر گذار هستند. خرابی یا آسیب دیدگی این قسمت از بدن می‌تواند تاثیر به شدت نامطلوبی بر روی تمامی ارگان‌های بدن داشته باشد. اقدام به موقع می‌تواند از این تاثیرات جلوگیری کند.

در طی این روش روکش‌هایی بر روی سطح دندان قرار خواهند گرفت که هم از نظر زیبایی و هم از نظر درمانی می‌تواند به شدت به دندان‌ها کمک کند. کامپوزیت دندان دارای انواع مختلفی است که هرکدام از آن‌ها برای شرایط خاصی درنظر گرفته شده‌اند. آشنایی با این روش و انواع مختلف آن می‌تواند به کسانی که می‌خواهند از این روش برای درمان استفاده کنند به شدت کمک کند.

 

فهرست مطالب

 1. توضیح دقیق راجب کامپوزیت دندان
 2. کامپوزیت دندان چه کاربردهایی برای دندان‌ها خواهد داشت؟
 3. توضیحاتی راجب مراحل انجام کامپوزیت دندان
 4. چه بیمارانی برای انجام کامپوزیت مناسب‌تر هستند و کدام بیماران نباید کامپوزیت را انجام دهند؟
 5. معرفی انواع کامپوزیت دندان
 6. سوالات گوناگون و پر اهمیت در زمینه کامپوزیت دندان

 

توضیح دقیق راجب کامپوزیت دندان

در بحث ترمیم دندان‌های آسیب دیده، روش‌های مختلف، متنوع و بسیار ارزنده‌ای ارائه شد. که یکی از انواع این روش‌ها کامپوزیت دندان است. اما کامپوزیت دقیقا چیست؟ کامپوزیت ماده‌ای تشکیل شده از مواد رزینی، پلاستیکی و البته شیشه‌ای است که بسیار چسبناک است.

از این ماده برای پوشاندن قسمت‌های بد رنگ یا آسیب دیده و خراب دندان‌ها استفاده خواهد شد. که رنگی مشابه با دندان‌های طبیعی دارد و ظاهر آن از همه لحاظ به شدت نزدیک به دندان‌های طبیعی انسان است.

کامپوزیت دندان بر روی مینای دندان قرار می‌گیرد و بدون حرکت باقی می‌ماند. عمر این روش ترمیمی بسیار بیشتر از روش‌های مشابه است. از نظر ماندگاری بهترین انتخاب برای افراد محسوب خواهد شد گر چه هزینه این روش حدودا بالا می‌باشد.

 

 

کامپوزیت دندان چه کاربردهایی برای دندان‌ها خواهد داشت؟

هنگامی که یک بیمار به کلينيک دندانپزشکی مراجعه می‌کند اغلب دارای مشکلات دندان می‌باشد که در اکثر این مواقع وضعیت دندان هم حاد است. ممکن است دندان‌ها سوراخ شده باشند یا تغییر رنگ داده باشند و یا… . به هر حال تحت هر شرایطی پزشک معالج موظف است که راهکاری برای حل مشکلات دهان و دندان بیمار ارائه دهد. که از بقیه روش‌ها بهتر و موفق‌تر باشد.

وقتی دندان‌ها بد رنگ شد و ظاهر خود را از دست داده‌اند بهترین انتخاب کامپوزیت دندان است. چرا که ظاهر دندان‌ها را بازسازی می‌کند. رنگ دندان‌ها را بهبود می‌بخشد و درنهایت یک لبخند بی‌نظیر و تمام و کمال به بیمار هدیه خواهد داد.

اگر سطح دندان و یا حتی قسمت‌های عمیق‌تر دچار سوراخ‌ها یا حفره‌هایی باشد، ماده خمیری شکل کامپوزیت می‌تواند آن را اصلاح کند و یک دندان صاف و بی‌نقص به بیمار تحویل دهد. همچنین اگر دندان‌ها از نظم و ترتیب مناسبی برخودار نباشند، کامپوزیت دندان می‌تواند این مشکل را حل کند و دندان‌های مرتب را برای شما به ارمغان آورد.

 

 

توضیحاتی راجب مراحل انجام کامپوزیت دندان

انجام کامپوزیت دندان یکی از کارهای درمانی و زیبایی است که فرد ممکن است برای بهبود شرایط دندان‌های آسیب دیده خود مورد استفاده قرار دهد. این روش که از اهمیت بالایی برخوردار است و نتایج آن هم بسیار مورد توجه خواهد گرفت مراحل مختلفی دارد که هرکدام از آن‌ها به شدت حائز اهمیت است.

 • مرحله اول

در اولین مرحله از انجام این روش مهم، شما باید به کلینیک‌های درمانی و یا دندانپزشکی‌ها مانند دندانپزشکی کرج یا دندانپزشکی گلشهر مراجعه کنید. در آنجا متخصص‌ها و دندانپزشک‌ها، دهان و دندان شما را مورد بررسی قرار خواهند داد. اگر دندان‌های شما دارای مشکلاتی باشد آن را رفع می‌کنند.

مثلا اگر دندان شما خراب شد و دیگر قابل احیا نباشد آن را خواهند کشید. یا اگر دهان و دندان و لثه شما دارای عفونت باشد آن را رفع خواهند کرد. اگر لثه از استحکام خوبی برخوردار نباشد، پزشک معالج شما این مشکل را هم حل خواهد کرد. درکل در مرحله اول لازم است تا تمام کاستی‌های دندان‌های طبیعی شناخته شود و برطرف شود و بدین ترتیب دندان‌ها برای انجام کامپوزیت آماده شوند.

 • مرحله دوم

در مرحله بعدی مینای دندان و لثه‌ها برای انجام کامپوزیت تقویت می‌شود و آماده خواهند شد. بعد از این مرحله بیمار به دلخواه خود رنگی را برای کامپوزیت خود استفاده خواهد کرد. البته انتخاب رنگ کامپوزیت به موارد متعددی از جمله رنگ پوست هم مرتبط می‌شود. اما اکثر انتخاب‌ها سلیقه‌ای است و به عهده بیمار است. بعد از انجام تمامی موارد مورد نیاز، هنگامی که دندان‌ها برای کامپوزیت کاملا آماده شدند، کامپوزیت روی دندان‌ها قرار خواهد گرفت.

 

چه بیمارانی برای انجام کامپوزیت مناسب‌تر هستند و کدام بیماران نباید کامپوزیت را انجام دهند؟

 • سلامت دهان و دندان

اولین موضوع مهم راجب کامپوزیت دندان این است که بیمار باید از سلامت دهان و دندان برخوردار باشد و کسانی که سلامت دندان و دهان آن‌ها در شرایطی مناسبی نیست، توانایی انجام کامپوزیت دندان را نخواهند داشت.

 • عفونت

عفونت‌ها در مورد کامپوزیت می‌توانند به شدت مشکل ساز باشند. به همین علت اگر بیمار دارای عفونت دهان و دندان است یا نباید از کامپوزیت استفاده کند و یا برای استفاده از کامپوزیت باید حتما عفونت دندان و یا دهان این افراد رفع شود.

 • خرابی دندان

اگر مینای دندان بیمار از بین رفت و وضعیت خوبی نداشت، دندان‌های بیمار شرایط لازم برای انجام کامپوزیت را نخواهند داشت. حتی اگر مینا ضعیف باشد و احتمال از بین رفتن آن در طول زمان وجود داشته باشد، انجام کامپوزیت ریسک بزرگی است که در حد توان نباید انجام شود.

 • ناهنجاری در دهان

اگر بیمار دارای ناهنجاری در دهان و دندان و در ساختار دندان خود باشد، امکان استفاده از کامپوزیت را نخواهند داشت.

 • استفاده از دندان برای کار سخت

افرادی که عادت دارند از دندان خود برای کارهای سخت استفاده کنند یا دندان‌های خود را زیاد بر روی هم بفشارند نباید کامپوزیت دندان را انجام دهند.

 • استعمال دخانیات

همچنین سیگار و قلیان تاثیر مخربی بر روی دندان‌ها و کامپوزیت خواهد گذاشت. در نتیجه افراد باید بدانند که پس از انجام کامپوزیت استفاده از این قبیل مواد را باید به حداقل رساند یا به طور کلی حذف کرد.

 

معرفی انواع کامپوزیت دندان

جهان در عرصه‌های مختلف همواره درحال پیشرفت و گسترش است و دهان و دندان هم از این قضیه دور نخواهد بود. روش‌های درمانی و ترمیمی مربوط به دندان‌ها همه روزه درحال به روزرسانی هستند. و همین امر موجب شد تا کامپوزیت دندان به انواع مختلفی تقسیم شوند. ما هم اکنون انواع کامپوزیت دندان را دارا باشیم.

هرکدام از انواع کامپوزیت دندان مربوط به شرایطی خاص و دندان‌هایی با جزئیات مختلف هستند. انواع کامپوزیت دندان شامل کامپوزیت سرامیکی، رزین کامپوزیت‌ها و هیبریدها هستند. که تمامی موارد شامل موارد متعددی دیگر هستند. می‌توان هرکدام را به طور جزئی نیز بررسی کرد. به دلیل اهمیت کامپوزیت‌های سرامیکی توضیح مختصری راجب این نوع از انواع کامپوزیت دندان ارائه خواهد شد.

کامپوزیت سرامیکی:

کامپوزیت سرامیکی یکی از انواع کامپوزیت دندان است. این کامپوزیت همانطور که از نامش هم مشخص است از جنس سرامیک سختی است که به طور ویژه برای دندان طراحی شده است. از این نوع کامپوزیت عموما برای ترمیم‌های سخت دندان استفاده می‌شود و جنس محکمی هم دارد.

اندازه‌گیری و طراحی این نوع از کامپوزیت، شدیدا حساس و مهم است و معمولا به کمک کامپیوترها و روش‌های مخصوصی انجام خواهد شد. از این روش معمولا برای بهبود مشکلات جدی دهان و دندان کمک خواهند گرفت.

 

سوالات گوناگون و پر اهمیت در زمینه کامپوزیت دندان

 

طول عمر معمول کامپوزیت دندان چقدر است و با چه کارهایی می‌توان این زمان را افزایش داد؟

طول عمر این درمان وابسته به عوامل و موارد متعددی است که اگر به آن‌ها توجه کنید طول عمر کامپوزیت دندان می‌تواند بسیار بالا باشد. همانطور که عوامل موثر بر طول عمر ایمپلنت بسیار است. اما در غیر این صورت این درمان نمی‌تواند طول عمر قابل قبولی را داشته باشد.

این موارد عبارت‌اند از میزان مهارت پزشک معالج و دقت و تخصص او، جنس کامپوزیت و مواد مورد استفاده در این درمان، مراقبت‌های قبل و بعد از انجام این درمان که از اهمیت بسیار بالایی نیز برخوردار است. یکی از مهم‌ترین موارد برای افزایش طول عمر کامپوزیت محسوب می‌شود.

 

برای درمان دندان‌های آسیب دیده روش لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

برای پاسخگویی به این سوال مهم لازم است بدانید که کامپوزیت یکی از انواع لمینت‌ها محسوب می‌شود. اگر بخواهیم از زوایای متفاوتی این دو مورد درمانی را باهم مقایسه کنیم، لازم است بدانید که در زمینه استحکام و مقاومت لمینت دندان قوی‌تر عمل کرده و برای درمان‌ها و شرایط سخت مناسب‌تر عمل خواهد کرد.

از نطر قیمت کامپوزیت‌ها عملکرد بسیار بهتری به نمایش گذاشتند و هزینه انجام کامپوزیت‌ها به طور محسوسی کمتر از لمینت دندان است. در زمینه ظاهری و شباهت با دندان‌های طبیعی باید گفت که لمینت دندان شباهت بسیار بیشتری به دندان‌های طبیعی دارند و اگر شما می‌خواهید که دندان ترمیمی خودتان کاملا مشابه دندان‌های طبیعی‌تان باشد، بهترین انتخاب لمینت دندان است.

طول عمر لمینت‌ها بسیار بیشتر از کامپوزیت‌ها است. در زمینه مقاومت در برابر لکه‌ها و تغییر رنگ مشخص است که لمینت دندان بهتر عمل می‌کند و دیرتر تغییر رنگ می‌دهد.

گرچه هزینه لمینت دندان بسیار بالاتر از کامپوزیت است. اما از بقیه دیدگاه‌ها لمینت دندان یک انتخاب بهتر و مفید‌تر محسوب می‌شود. در این زمینه انجام لمینت در کرج می‌تواند یک گزینه عالی برای دوستداران لمینت محسوب شود.

 

انجام کامپوزیت دندان چه مزایا و معایبی را به همراه خواهد داشت؟

مزایا

یکی از مهم‌ترین مزایای روش کامپوزیت دندان اصلاح ظاهر دندان‌های آسیب دیده شماست. لبخند زیبایی که کامپوزیت به شما هدیه می‌دهد بسیار پر ارزش خواهد بود. همچنین انجام درمان به وسیله کامپوزیت می‌تواند به شدت بر روی اعتماد به نفس شما تاثیر مثبت گذاشته و شما را نسبت به ظاهر خود مطمئن‌تر کند.

لایه کامپوزیتی که بر روی دندان‌های بیمار قرار خواهد گرفت حدودا همرنگ دندان‌های طبیعی فرد می‌باشد و تغییر محسوسی در این زمینه به چشم نخواهد آمد. کامپوزیت همچنین می‌تواند ناهماهنگی‌های سطحی دندان‌ها را کاهش دهد و یا از بین ببرد. و دندان‌های یکدست، صاف و مرتب به شما هدیه دهد.

به دلیل اینکه کامپوزیت خمیری شکل است انعطاف بالایی دارد و بنابراین استفاده از این ماده برای دندان‌ها می‌تواند به آسانی انجام شود. حتی در قسمت هایی از دندان که اصلاح آن‌ها بسیار سخت است.

 

معایب

از معایب این روش می‌توان به احساس درد و یا حساسیت بیش از اندازه دندان‌ها بعد از انجام کامپوزیت اشاره کرد. البته ناگفته نماند که تورم‌ها، کبودی‌ها و دردهای بعد از کامپوزیت خیلی زود از بین می‌رود و ماندگار نخواهد بود.

معایب کامپوزیت در گام اول مربوط به اشتباهات و بی دقتی‌های پزشک معالج شما و در گام بعدی مربوط به مراقبت‌های بعد از کامپوزیت است که شما درآن کم کاری کردید.

استفاده از موارد رنگی و خوراکی‌هایی نظیر قهوه برای کامپوزیت بسیار نامطلوب است و تاثیر منفی خواهد داشت. به همین دلیل رژیم غذایی شما می‌تواند بر روی کامپوزیت اثر مستقیمی گذارد که همین امر و محدودیت‌هایی که این روش برای شما ایجاد می‌کند را می‌توان جزو معایب این روش به حساب آورد‌.

 

نتیجه گیری

در مقاله فوق که بحث اصلی آن راجب کامپوزیت دندان بود مطالبی ارائه شد که می‌تواند بسیار مفید باشد. در واقع ما در این مقاله در ابتدا توضیح مختصری راجب کامپوزیت ارائه دادیم و پس از آن راجب کاربردهای این روش اثربخش صحبت کردیم.

سپس با مراحل انجام کامپوزیت آشنا شدیم و متوجه شدیم که این روش برای کدام یک از بیماران مفیدتر و برای کدام یک از بیماران مضرتر خواهد بود. در ادامه راجب انواع کامپوزیت دندان صحبت کردیم و در آخرین قسمت به سوالات مختلفی در زمینه کامپوزیت پاسخ دادیم.

مهم‌ترین موضوع درباره کامپوزیت اهمیت مراقبت و نگهداری از آن است که در موارد مختلفی اثرگذار است و بزرگترین عامل طول عمر این روش محسوب خواهد شد. برای انجام این کار از کلینیک زیبایی ارغوان غافل نشوید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *