What is children's dental crown?

روکش دندان کودکان برای سلامتی آن‌ها بسیار مهم است. کودکان برای رشد و پیشرفت جسمی نیازمند مواد مغذی و مقوی هستند که از راه دندان و دهان به بدن آن‌ها وارد می‌شود. اما گاهی ممکن است دندان‌های این گروه سنی دچار آسیب شود و به اشتباه و به دلیل موقت بودن این دندان‌ها، والدین از ترمیم آن‌ها خودداری کنند.

اما آیا به راستی درمان این دندان‌ها به دلیل موقتی بودن آن‌ها لازم نیست؟ در بحث ترمیم دندان کودکان روکش دندان کودکان چه ابزاری هستند و کارایی آن‌ها به طور دقیق چه چیزهایی است؟ آیا استفاده از آن‌ها برای کودکان واقعا مفید است؟ در متن زیر به تمامی این سوالات به طور کامل و دقیق پاسخ خواهیم داد.

 

فهرست مطالب

 1. توضیحاتی راجب روکش دندان کودکان
 2. روکش دندان کودکان چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟
 3. مراحل انجام روکش برای دندان‌های کودکان
 4. روکش‌ها تا چه موقعی باید روی دندان‌های کودک باقی بمانند؟
 5. توضیحاتی راجب انواع روکش دندان کودکان
 6. سوالات متداول در زمینه روکش دندان کودکان

 

توضیحاتی راجب روکش دندان کودکان

کودکان گروه سنی حساس و آسیب پذیری هستند که نسبت به بزرگترها و افرادی که سن و سال بیشتری دارند بیشتر در معرض آسیب هستند. یکی از آسیب پذیرترین نقاط بدن آن‌ها همانطور که انتظار می‌رود، دندان‌های آن‌ها است. دندان‌های کودکان دندان‌های شیری هستند که از استحکام و قوای لازم جهت مقاومت و پایداری برخوردار نیستند. هرچند این دندان‌ها از یک سنی به بعد شروع به افتادن می‌کنند. اما از ابتدای به وجود آمدنشان تا افتادنشان ممکن است دچار آسیب یا مشکل شوند. همین آسیب‌ها باعث ایجاد درد در کودکان می‌شوند و کودک را آزار خواهند داد.

زمان خرابی دندان

در این زمان کودک که دندانپزشکی مراجعه می‌کند و دندانپزشک بر روی دندان کودک ترمیم مورد نیاز را انجام خواهد داد. و با ترمیم دندان سلامت دندان را احیا می‌کند. پس از آن برای حفظ دندان و درمان انجامی، پزشک ممکن است از روکش دندان کودکان استفاده کند. این روکش‌ها سطح دندان را می‌پوشاند و باعث می‌شوند از خرابی دندان یا آسیب دیدن آن‌ها جلوگیری شود.

همچنین گاهی اوقات ممکن است دندان سالم باشد یا در شرف خرابی باشد که در این زمان هم پزشک معالج طبق صلاحدید خود ممکن است از روکش دندان کودکان برای حفظ دندان تا زمان افتادنش استفاده کند.

فواید روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان می‌تواند برایشان بسیار مفید باشد. همانطور که می‌دانید دندان‌ها وظیفه جویدن را به عهده دارند و کودک با استفاده از آن‌ها می‌تواند رشد کرده و بزرگتر شود. اگر دندان آسیب دیده باشد به خاطر درد زیادی که دارد ممکن است کودک از غذا خوردن هم امتناع کند. همین موضوع باعث ضعیف شدن بدن کودک خواهد شد. درنتیجه روکش دندان نقش بسیار مهم و مفیدی در کودکان ایفا خواهد کرد.

 

روکش دندان کودکان چه مزایایی به همراه خواهد داشت؟

شاید از خودتان سوال کنید که آیا روکش دندان کودکان واقعا لازم و ضروری است؟ وقتی قرار است دندان کودکان از یک سنی به بعد بیفتد و از بین رود چرا باید برای درمان این دندان‌های موقت هزینه کرد؟ آیا مزایای این روکش و این درمان به اندازه‌ای است که بتواند والدین را قانع کند که انجام روکش دندان یک درمان ضروری و لازم است؟ مهم‌ترین مورد برای پاسخگویی به سوالاتی که پرسیدیم این است که متخصص دندان کودکان تا وقتی که روکش واقعا لازم و ضروری نباشد استفاده از آن را توصیه نخواهد کرد.

البته روکش دندان کودکان مزایای زیادی دارد که لازم است تمام والدین از آن آگاه باشند.

 • کمک به رشد دندان جدید

اینکه دندان‌های کودکان موقت هستند یک امر کاملا درست و طبیعی است و هیچکس نمی‌تواند آن را تکذیب کند. اما دندان‌های کودکان برای رشد مجدد نیاز دارند تا دندان‌های شیری همچنان بر روی لثه‌ها قرار داشته باشند. تحت این شرایط رشد دندان‌های دائمی کودکان به طور دقیق و مرتب انجام خواهد شد و در آینده دندان‌های زیبایی همراه فرزندان شما خواهد بود.

اما اگر دندان کودک شما خراب باشد و یا زودتر از زمان اصلی از بین برود، رشد دندان جدید با اختلال مواجه خواهد شد. روکش دندان کودکان باعث می‌شود تا دندان تا مدت مورد نظر درون دهان کودک باقی بماند و نظم دندان دائمی هم تضمین شود.

 • ظاهر زیبا

از طرفی دیگر وقتی بر روی دندان کودک روکش قرار می‌گیرد باعث می‌شود تا ظاهر دندان‌های کودک مناسب و زیبا باشد. در مواقعی که کودک می‌خواهد صحبت کند و یا بخندد دندان‌ها در بهترین وضعیت و شرایط خود باشند. این موضوع بر روی اعتماد به نفس و روحیه کودک هم تاثیر مثبتی خواهد گذاشت. علاوه بر جسم از نطر روحی هم برای فرزند شما مفید خواهد بود.

 • ماندگاری طولانی

غیر از مواردی که گفتیم، روکش‌هایی که برای دندان‌های کودکان تهیه می‌شوند از استانداردهای قوی و استحکام بالایی برخوردار هستند و مدت زمان بقای آن‌ها مناسب است. اگر مراقبت از دندان‌های کودکان به طور دقیق و منظم صورت بگیرد، طول عمر روکش دندان کودکان می‌تواند بیشتر از حد معمول هم باشد. این موضوع نشان می‌دهد که هزینه‌ای که لازم است برای ترمیم دندان موقت کودک خود بپردازید تنها یک بار است و در مقابل مزایای زیادی را برای فرزند شما به همراه خواهد داشت.

 

مراحل انجام روکش دندان کودکان

 • مرحله اول

اولین مرحله برای انجام روکش دندان کودکان مراجعه به پزشکی متخصص و با مهارت و مطمئن است. شما برای این مهم می‌توانید به دندانپزشکی اطفال در کرج نیز مراجعه کنید.

 • مرحله دوم

پزشک به طور کامل و مفصل دندان‌های کودک شما را بررسی و معاینه خواهد کرد. میزان و شدت آسیب را برآورد می‌کند و به شما بهترین راهکار را معرفی خواهد کرد. در اغلب مواقع پزشک استفاده از روکش را برای کودکان پیشنهاد نخواهد داد. اما اگر پزشک معالج کودک شما پیشنهاد روکش دندان را داد احتمالا این درمان برای دندان‌های کودک شما کاملا لازم و ضروری است.

 • مرحله سوم

پس از صحبت با کودک و آمادگی او برای شروع درمان، پزشک دندان‌های کودک را که آسیب دیده بود اصلاح می‌کند. و کمی از مینای دندان هم از بین خواهد رفت. تا روکش بتواند بر روی دندان قرار گیرد.

 • مرحله چهارم

سپس پزشک از دندان‌های کودک شما قالبی تهیه می‌کند و بر اساس آن روکش‌ها را خواهند ساخت.

 • مرحله پنجم

در آخرین مرحله هم روکش با استفاده از مواد و مهارت پزشک با دقت و ظرافت بر روی دندان‌های کودک شما قرار خواهد گرفت و درمان به اتمام می‌رسد.

بعد از انجام روکش تا چند ساعت نباید هیچگونه مواد خوراکی به کودک داد. در واقع به دلیل اینکه دهان و دندان کودک بی‌حس است و کودک هم درکی از عصب و بی‌حسی نخواهد داشت. و ممکن است در همین شرایط به لثه خود آسیبی وارد کند و یا حتی روکش را دچار مشکل کند. بهتر است کودک تا چند ساعت از خوردن منع شود تا به شرایط عادی بازگردد.

 

روکش دندان کودکان تا چه موقعی باید روی دندان‌های کودک باقی بمانند؟

آیا لازم است تا این روکش‌ها را بعد از مدتی از روی دندان کودک برداریم؟ این سوالی است که شاید شما را هم به فکر برو ببرد. دندان‌های موقت کودکان به طور خودکار و بعد از مدتی شروع به افتادن خواهد کرد. در این زمان دندان دائمی درون لثه به دندان موقت فشار وارد می‌کند و آن را وادار می‌کند تا از لثه خارج شود.

همزمان با خروج دندان موقت از درون لثه و لق شدگی آن، روکش دندان هم خواهد افتاد. در غیر این صورت روکش به طور دقیق برجای خود باقی خواهد ماند و مشکلی برای این روکش به وجود نمی‌آید. البته ناگفته نماند که چون فرآیند افتادن دندان به طور طبیعی اتفاق می‌افتد لازم نیست که برای برداشت این روکش‌ها مجددا به دندانپزشکی مراجعه کنید.

 

توضیحاتی راجب انواع روکش دندان کودکان

روکش دندان کودکان به انواع مختلفی تقسیم می‌شوند که هرکدام از این روکش‌ها برای شرایطی و موقعیتی خاص مورد استفاده قرار خواهند گرفت.

روکش‌های استیل:

از قدیمی‌ترین انواع روکش دندان کودکان، روکش‌های استیل هستند که برای درمان دندان‌های آسیاب کودکان بهترین انتخاب هستند. این روکش‌ها محکم و مستحکم هستند و همچنین عمر بالایی هم دارند و به راحتی از بین نخواهند رفت. استفاده از این روکش بسیار ساده و راحت است و برای کودکان به شدت مناسب خواهد بود. همچنین هزینه این روش درمان نسبت به انواع دیگر آن خیلی کمتر است.

روکش‌های رزین:

روکش‌های رزین از جنس رزین هستند. بنابراین همرنگ دندان‌های طبیعی ظاهر خواهند شد. کارایی این روکش‌ها اغلب به جهت زیبایی و حفظ لبخند کودک و البته اعتماد به نفس کودک است. این روکش‌ها استحکام و قدرت بالایی ندارند. استفاده از آن‌ها عموما برای دندان‌هایی است که فشار بالایی را تحمل نخواهد کرد. دندان‌های جلویی مناسب‌ترین انتخاب برای این نوع روکش‌ها محسوب خواهند شد. هزینه این نوع از روکش‌ها تقریبا متوسط است.

روکش‌های فلزی سرامیکی:

این نوع از روکش تقریبا ترکیب دو روکش قبلی است. زیرساخت این روکش‌ها از جنس فلز و نمای آن مانند انواع مختلف کامپوزیت از جنس سرامیک است. با این اوصاف این روکش هم از نظر استحکام و مقاومت می‌تواند کیفیت خوبی را ارائه دهد و هم از لحاظ ظاهر.

به دلیل سرامیک مورد استفاده در ظاهر این نوع روکش رنگ آن همرنگ دندان‌ها است. جلوه و زیبایی خوبی به دندان‌های کودک خواهد داد. با توجه به مواردی که گفتیم از این روکش می‌توان برای تمامی دندان‌ها استفاده کرد و نتیجه گرفت. تنها مشکل این نوع از روکش‌ها این است که میزان تراشیدن سطح دندان در این نوع روکش بیشتر از روکش های قبلی خواهد بود.

روکش‌های سرامیکی:

این نوع از روکش‌ها تماما از سرامیک هستند و در ساختار آن‌ها از فلز استفاده نخواهد شد. کودکانی که دهان و دندان حساسی دارند و ممکن است نتوانند از روکش‌های فلزی سرامیکی استفاده کنند. اغلب از این روکش‌ها استفاده خواهند کرد. مقاومت این نوع روکش از نوع قبلی کمتر خواهد بود. اما به نسبت دندان‌های طبیعی قویتر عمل خواهد کرد و در صورت مراقبت می‌تواند عمر خوبی داشته باشد.

 

سوالات متداول در زمینه روکش دندان کودکان

آیا انجام روکش دندان کودکان برای آن‌ها درد را به همراه دارد؟

انجام روکش دندان کودکان عموما درد اندکی را به همراه دارد که به دلیل اصلاح و ترمیم دندان‌ها کاملا طبیعی است. اما اگر کودک بعد از انجام درمان و بعد از ازبین رفتن بی حسی احساس درد شدیدی را داشت می‌توانید با استفاده از مسکن‌های معمولی این درد را تسکین دهد و کودک خودتان را آرام کنید.

فرآیند انجام روکش دندان کودکان به طور کلی چند روز به طول می‌انجامد؟

فرآیند روکش دندان کودکان نیاز به یک بازه زمانی کوتاه دارد. در اولین مراجعه شما به دندان پزشکی، بررسی‌های اولیه و قالب گیری صورت خواهد گرفت و در جلسه بعدی روکشی که آماده است روی دندان کودک شما قرار خواهد گرفت. ناگفته نماند که شما می‌تواند درمان دندان‌های کودک خودتان را در دندانپزشکی تخصصی کرج و یا دندانپزشکی تخصصی گلشهر انجام دهید و از این درمان و تمامی مراحل آن مطمئن باشید.

 

نتیجه گیری

در مطالب فوق در ابتدا به طور کلی به معرفی روکش دندان کودکان پرداختیم و پس از آن مزایای این روش درمانی که مختص کودکان است را شرح دادیم. قدم بعدی به طور کامل مراحل انجام این درمان را توضیح دادیم و بعد از آن راجب انواع مختلف روکش دندان کودکان صحبت کردیم. در انتهای مطالب به سوالات متداول و پرتکرار در زمینه روکش دندان کودکان نیز پاسخ دادیم. باید بدانید با انتخاب کلینیک دندانپزشکی ارغوان برای انجام این کار، می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید.

کودکان دسته‌ای از انسان ها هستند که در ابتدای راه زندگی خود هستند و برای ادامه حیات و بقای خود به عضو مهمی همچون دندان نیاز دارند. علاوه بر این مورد در جامعه امروزی ظاهر اهمیت بالایی دارد و اگر دندان‌های کودکان از ابتدای سن آن‌ها خراب شود و ظاهر بدی داشته باشد به شدت در روحیه کودک اثرگذار است. و به غیر از این مورد، همین موضوع زمینه ساز ظاهر نامناسب دندان‌ها در سنین بالاتر خواهد شد. با توجه به تمامی این موارد سعی کنید تا همیشه به درستی و بادقت از کودکان خود مراقبت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *