Modifying the smile design (Hollywood smile)

امروزه اصلاح طرح لبخند بسیار پرطرفدار است. زیبایی ویژگی است که همه انسان‌ها آن را دوست دارند و وقتی چیز زیبایی را می‌بینند، از آن لذت می‌برند. دوست‌داشتن زیبایی، میل باطنی انسان است که نمی‌توان آن را انکار کرد. همچنین لبخند، در بحث ارتباط با دیگران یکی از مهم‌ترین عناصر و ابزار ارتباطی است که ممکن است در بسیاری از جوانب برای ارتباط بهتر با دیگران به ما کمک کند.

داشتن لبخندی زیبا نیازمند چند ویژگی کلی است که شامل: داشتن دندان‌های سالم، سفید، مرتب و همچنین مسائل مربوط به فک و لب‌ها که به‌صورت خیلی مختصر درباره آن‌ها صحبت خواهد شد.

در مورد داشتن دندان‌های سالم و سفید باید گفت که باید هر کاری که می‌توانیم انجام دهیم تا دندان‌های ما سفید و طبیعی باقی بمانند. تا مجبور به کارهای که تحت عنوان جراحی‌های زیبایی وجود دارند نشویم.

اصلاح طرح لبخند چیست؟

یک رویکرد سازمان‌یافته برای داشتن لبخندی طبیعی‌تر و زیباتر است. که امروزه بسیار پرطرف‌دار شد و در سراسر جهان‌گسترش پیدا کرد. همان‌طور که گفتیم میل انسان به داشتن زیبایی و لذت‌بردن از آن باعث می‌شود که انسان به سمت کارهایی که باعث زیبایی می‌شود، تمایل پیدا کند. و از این رو است که به دنبال هر چیزی که باعث زیبایی لبخند خودش می‌شود هم می‌رود.

هدف اصلاح طرح لبخند

همان‌طور که از اسم این طرح پیداست، هدف آن اصلاح لبخند است نه لزوماً زیبایی آن. منظور این است که در این طرح، باید نتیجه کار به این صورت باشد که در پایان به یک ارتباط و هماهنگی طبیعی بین اجزای فک و دهان برسیم.

 مهم‌ترین نکته این است که این‌طور نباشد که تنها ظاهر کار درست شود؛ ولی در باطن کار خراب و نادرست باشد. به‌عنوان‌مثال لمینت دندان به این صورت نباشد که پوسیدگی‌های رو و یا زیر دندان هیچ اهمیتی نداشته باشند. و تنها یک روکش روی کار قرار بگیرد و اسم آن را اصلاح طرح لبخند بگذاریم که این کار از ریشه اشتباه است.

کدام اجزا را باید در اصلاح طرح لبخند موردتوجه قرار داد؟

تمام اجزا مربوط به فک اعم از استخوان‌ها، غضروف‌ها و بافت‌هایی که به فک و دهان مربوط می‌شوند. همچنین سلامت لثه‌ها و دندان‌ها، سفید بودن و یکدستی دندان‌ها و… در این طرح موردتوجه و بررسی قرار خواهند گرفت. ولی در کل بحث ما راجع به مسائل مربوط به دندان‌ها است. و اینکه درباره روش‌هایی که برای زیبایی دندان‌ها وجود دارد، صحبت خواهد شد.

ابتدا درمان سپس زیبایی

در مورد اصلاح طرح لبخند باید گفت ابتدا باید درمان‌های مربوط به مشکلات حل شود. به‌عنوان‌مثال لثه قرمزرنگ نشان از التهاب لثه و بیماری‌های مربوط به لثه است و باید درمان لثه را پیگیری کرد. تا جایی که لثه به رنگ طبیعی خود یعنی رنگ صورتی برگردد.

در مورد دندان‌ها هم اگر دندانی نیاز به عصب‌کشی یا جرم‌گیری دارد، ابتدا باید این مسائل حل شود سپس به بحث زیبایی رسیدگی شود.

روش‌های اصلاح طرح لبخند در دندان‌پزشکی

در حالت کلی چند روش برای اصلاح طرح لبخند در دندان‌پزشکی موجود است که هدف آن‌ها بیشتر زیباتر سازی دندان‌ها است. تا درمان که شامل: بلیچینگ کردن دندان‌ها، لمینت و یا کامپوزیت، ارتودنسی که البته هدف ارتودنسی لزوماً زیباسازی نیست؛ ولی به هر کار جزء روش‌های اصلاح طرح لبخند به شمار می‌رود. روکش دندان‌ها که البته این روش هم بیشتر هدف درمانی دارد تا زیبایی و در نهایت دیگر روش‌ها… .

اصلاح طرح لبخند لزوماً یکی از روش‌هاست؟

منظور این سؤال این است که اگر هر یک از این روش‌ها را انجام دهیم، می‌توان گفت که قطعاً لبخندی زیبا خواهیم داشت؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که خیر. گاهی اوقات حتی نیاز هست که دو مرحله یا بیشتر انجام شود، به‌عنوان‌مثال بعضی‌اوقات ابتدا ارتودنسی انجام می‌شود و بعد از گذشت چند ماه یا چند سال که بستگی به نظر پزشک دارد، فرد برای بلیچینگ و سفیدی دندان‌های خود اقدام می‌کند.

مزایا و معایب طرح اصلاح لبخند

روش‌های طرح اصلاح لبخند هر کدام مزایا و معایب مخصوص خود را دارند. به‌طورکلی از مزایا اصلاح طرح لبخند می‌توان به زیباتر کردن لبخند، افزایش اعتمادبه‌نفس، برقراری ارتباط مفیدتر و بهتر با دیگران و… اشاره کرد.

در مورد معایب هم باید گفت که در بحث لمینت دندان‌ها دیگر دندان‌های طبیعی خود آدم نیستند. و اینکه ممکن است این روش‌ها برخی از عوارض مربوط به حساسیت دندان و… را دارا باشند. در موردبحث هزینه هم باید گفت که زیباسازی دندان‌ها نیازمند صرف هزینه و وقت زیادی است. پس چه‌بهتر که عواملی که دست خود آدم هست مثل بهداشت دهان و دندان را رعایت کرده تا نیاز به‌صرف هیچ هزینه و زمانی هم نباشد.

بلیچینگ کردن دندان‌ها

قبلاً در مورد بلیچینگ کردن دندان در مقاله (بلیچینگ یا لمینت) صحبت کردیم. می‌توانید با مراجعه به آن و خواندن مقاله اطلاعات خوبی از بلیچینگن دندان پیدا کنید. اما در اینجا به‌صورت مختصر درباره بلیچینگ دندان توضیحاتی خواهیم داد.

بلیچینگ چیست؟

بلیچینگ در واقع ماده‌ای است که برای مدتی روی دندان قرار می‌گیرد. و باعث سفیدتر شدن دندان‌ها می‌شود. که سفیدی دندان‌ها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای زیبایی لبخند است.

در حالت کلی دو نوع بلیچینگ داریم. که شامل، بلیچینگ آفیس و هوم بلیچینگ‌ها هستند. همان‌طور که از اسم آن‌ها پیدا است بلیچینگ‌های آفیس در دندان‌پزشکی‌ها و هوم بلیچینگ‌ها در منزل مورداستفاده قرار می‌گیرند. و هر دو تأثیر خود را خواهند گذاشت.

لیمنت دندان

لمینت دندان هم یکی دیگر از روش‌های اصلاح طرح لبخند است که تأثیر آن از بلیچینگ بیشتر است. و به این صورت است که روکشی روی دندان قرار می‌گیرد که می‌تواند نقص‌ها و یا شکستگی‌های دندان را پوشش دهد تا دیگر اثری از آن‌ها در لبخند ما نباشد.

در حالت کلی لمینت دندان شامل دو نوع، لمینت سرامیکی و کامپوزیتی هست.

(در ادامه این مقاله از لمینت‌های سرامیکی تحت عنوان لمینت و از لمینت‌های کامپوزیتی تحت عنوان کامپوزیت یاد می‌شود.)

کامپوزیت دندان

همان‌طور که گفتیم نوع دیگری از لمینت، کامپوزیت است که تفاوت زیادی با لمنیت ندارد و در پایان تقریباً همان نتیجه لمینت را می‌دهد. به این صورت که اگر نقصی در دندان وجود داشت پوشیده می‌شود و می‌توانیم رنگ دلخواه خود را برای دندان‌هایمان انتخاب کنیم.


در ادامه به بیان تفاوت‌های لمینت و کامپوزیت می‌پردازیم.

ارتودنسی برای اصلاح طرح لبخند

ارتودنسی از روش‌های درمانی برای ناهماهنگی و یا ناهنجاری‌های مربوط به دندان و فک است که باهدف مرتب‌سازی دندان‌ها انجام می‌شود و پروسه‌ای طولانی است. به‌طوری‌که در برخی از موارد باید چند سال صبر کرد تا نتیجه کار را مشاهده کرد. در واقع ارتودنسی، درمانی برای اصلاح جای نامناسب دندان‌ها است.

روکش دندان

همان‌طور که گفتیم بهتر است که روکش دندان را جزء روش‌‌های اصلاح طرح لبخند به شمار نیاوریم. چرا که در این روش اگر پوسیدگی در دندان باشد، می‌توان آن را تراشید و به‌جای آن روکش دندانی قرار داد.

ولی اگر دندان‌ها به طور کامل سالم هستند و تنها موضوع وجود ناهماهنگی بین دندان‌ها، نامرتب بودن دندان‌ها و زرد بودن آن‌ها است، روکش دندان به‌هیچ‌عنوان کار عقلانی نیست. چرا که در روکش نیاز است که مقدار بسیار زیادی از دندان سالم و طبیعی ما تراش بخورد که کاملاً بدیهی است کار درستی نخواهد بود.

تفاوت بین بلیچینگ و لمینت (سرامیکی و کامپوزیت) در اصلاح طرح لبخند

تفاوت میان آن‌ها در این است که در بلیچینگ صرفاً رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند؛ ولی در لمینت علاوه بر تغییر رنگ ما شاهد رفع نقص‌های دندان هم هستیم. دیگر تفاوت‌‌ها مربوط به قیمت، مدت زمانی که باید صرف این روش شود و… را هم به ترتیب در زیر بررسی می‌کنیم.

تفاوت قیمتی بین بلیچینگ و لمینت

لمینت از کارهای بسیار پر هزینه مربوط به دندان‌پزشکی است و اگر به دنبال روشی ارزان‌قیمت‌تر برای سفیدی دندان‌های خود هستید، قطعاً بلیچینگ دندان‌ها گزینه بهتری خواهد بود.

مدت‌زمان در بلیچینگ و لمینت

در مورد مدت‌زمان باید گفت که لمینت نسبت به بلیچینگ مدت‌زمان بیشتری را نیاز دارد. پس اگر نمی‌خواهید زمان زیادی را صرف سفیدی کنید، روش بلیچینگ بهتر است.

ولی در نهایت بدیهی است که صرف این مدت‌زمان و هزینه بیشتر، باعث می‌شود که کار ماندگارتر و مستحکم‌تری را داشته باشیم.

بلیچینگ دندان یا لمینت دندان؟

هیچ‌وقت نمی‌توان گفت کدام یکی از این روش‌ها بهتر است. چرا که هر کدام برای مواقع مختلفی قابل‌استفاده هستند. هنگامی که دندان‌های شما مرتب هستند و تنها در گذر زمان به دلایل مختلف تغییر رنگ دادند و زرد شدند و هدف شما از رفتن به دندان‌پزشکی تنها سفیدی دندان‌های خود است بهتر است که بلیچینگ را به لمینت ترجیح دهید.

اما اگر دندان‌های شما شکست و یا در آن‌ها نقصی وجود داشت که فکر می‌کنید در زیبایی دندان‌های شما تأثیر منفی می‌گذارد بهتر است که لمینت دندان را انتخاب کنید. چرا که در بلیچینگ این نقص‌ها رفع نخواهند شد.

تفاوت بین لمینت و کامپوزیت

در لمینت ابتدا دندان مقداری تراشیده می‌شود و سپس یا قالب‌گیری می‌شود و یا با اسکن فرم دندان به لابراتوار فرستاده می‌شود تا روکش مخصوص برای دندان‌های فرد بسازند. سپس بعد از گذشت چند روز، فرد دوباره به دندان‌پزشک مراجعه می‌کند تا روکش‌های ساخته شده بر روی دندان او قرار گیرند.

اما در کامپوزیت معمولاً با یک جلسه دندان‌پزشکی کار تمام می‌شود. و به این صورت است که ابتدا اگر نیاز باشد دندان تراش می‌خورد و سپس با استفاده از مواد مخصوص، دندان‌پزشک روی همان دندان فرم بعدی دندان را شکل می‌دهد و نواقص را می‌پوشاند.

قیمت لمینت از کامپوزیت بالاتر است؛ ولی در نقطه مقابل ماندگاری بالاتری هم نسبت به آن دارد.

لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟

باتوجه‌به تفاوت‌هایی که این دو با یکدیگر دارند این که کدام یکی از این دو روش برای شما بهتر خواهد بود بستگی به میزان شکستگی‌ها و نقص دندان‌های شما، نظر دندان‌پزشک و همچنین نظر خود شما بستگی دارد.

لمینت از لحاظ عمر طولانی‌تر، استحکام بیشتر، ثبات رنگی بیشتر، تطابق بیشتر با لثه، ظرافت بیشتر و…  از کامپوزیت بهتر است؛ ولی در مقابل در کامپوزیت ما صرف وقت کمتر، هزینه کمتر، تراش بسیار کمتر در دندان و همچنین موقتی بودن کار را داریم. که اگر نتیجه باب دلخواه ما نبود، می‌توانیم آن را تغییر دهیم.

برای اصلاح طرح لبخند ارتودنسی یا لمینت؟

این سؤال هم مقایسه درستی نیست؛ چون کار این دو روش و هدف آن‌ها با یکدیگر متفاوت است، به این صورت که در ارتودنسی دندان‌های خود شما سالم هستند و هیچ مشکلی ندارد تنها جای آن‌ها نادرست است؛ ولی در لمینت دندان‌های شما شکسته و یا میزان نامرتبی آن‌ها بسیار پایین است که با تشخیص دکتر می‌توانید لمینت را انجام دهید.

به‌عنوان‌مثال نظر شما لمینت است؛ ولی دکتر، ارتودنسی را پیشنهاد می‌دهد. در این صورت اصلاً نباید روی تصمیم خود پافشاری کنید، چرا که حتماً میزان ناهماهنگی و نامرتب بودن زیادی بین دندان‌های شما موجود است و اگر در این حالت اصرار بر لمینت داشته باشید، میزان بسیار زیادی از دندان‌های شما باید تراشیده شود. که با صحبت‌های ما تا به این لحظه باید متوجه شده باشید که تراش دندان سالم صدمات بسیار زیادی وارد می‌کند و کار عقلانی هم نیست.


کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان

همان‌طور که بارها در متن اشاره و تأکید شد نظر پزشک بسیار مهم است. حتی در شرایطی لازم است که نظر خود را نادیده بگیرید و روش مدنظر دندان‌پزشک را دنبال کنید. اما این کار در صورتی است که به پزشک خود اطمینان کامل داشته باشید.

کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان همان کلینیکی است که شما می‌توانید با خیال راحت به آن اعتماد کنید. شما می‌توانید با مراجعه به دندان‌پزشکی ارغوان و مشورت با پزشک مربوطه، اطمینان حاصل کنید که آن‌ها بهترین روش را به شما پیشنهاد می‌دهند.

سخن پایانی

کاملاً در جامعه مشخص است که یکی از فاکتورهایی که باعث می‌شود شخص در جامعه فردی محبوب‌تر باشد، لبخند است. هر چند کم، ولی لبخندی زیبا تأثیر مثبت خود را در زندگی ما خواهد گذاشت.

اما این جمله را هم باید در نظر گرفت که زیبایی مهم است؛ ولی سلامتی از آن مهم‌تر است. منظور زمانی است که ظاهر دندان شما بسیار درخشان و سالم است؛ ولی باطن آن این‌طور نیست و هدف اصلاح طرح لبخند این نیست.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *