The difference between ceramic laminate and composite veneer

.در دنیای امروز زیبایی بیشتر از هر چیز دیگری مورد توجه قرار می‌گیرد، به همین دلیل مردم هر روزه بیشتر و بیشتر به سمت عمل‌ها و جراحی‌های زیبایی کشیده می‌شوند، لمینت و یا کامپوزیت هر دو جزء جراحی‌های زیبایی مربوط به دندان به شمار می‌روند. و باید این نکته را در نظر داشته باشید که حالت درمانی آنچنانی نخواهند داشت.

در پایان این مقاله به جواب سوالاتی مانند: لمینت چیست و به چه صورت انجام می‌گیرد؟ کامپوزیت چیست و روند آن به چه شکل است؟ تفاوت لمینت و کامپوزیت در چیست؟ و … دست پیدا خواهید کرد. پس اگر می‌خواهید مقایسه‌ای کلی از لمینت و کامپوزیت‌ها داشته باشید، تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

 • زیر مجموعه اصلی لمینت‌های سرامیکی و ونیر کامپوزیت‌ها؟
 • تعریف کلی لمینت‌های سرامیکی
 • تعریف کلی ونیر کامپوزیت‌ها
 • روند کلی انجام لمینت‌های سرامیکی
 • مرحله اول: انتخاب و مشاوره پزشک
 • مرحله دوم: انتخاب طرح و رنگ دلخواه
 • مرحله سوم: تراشیدن دندان و قالب گیری
 • مرحله چهارم: چسباندن لمینت‌ها
 • روند کلی انجام ونیر کامپوزیت‌ها
 • مرحله اول: انتخاب و مشاوره پزشک
 • مرحله دوم: انتخاب طرح و رنگ دلخواه
 • مرحله سوم: تراشیدن دندان و انجام کامپوزیت
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت
 • قیمت
 • میزان دوام و استحکام
 • رنگ پذیری
 • طول عمر
 • میزان تراشیدگی
 • ترمیم
 • طبیعی‌تر بودن کار
 • سرعت انجام کار
 • برگشت پذیر بودن
 • زیبایی
 • لمینت یا کامپوزیت؟
 • چه کسانی نباید لیمنت و یا کامپوزیت انجام دهند؟
 • چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت و یا کامپوزیت هستند؟
 • کلینیک دندان پزشکی ارغوان
 • سخن پایانی

 

زیر مجموعه اصلی لمینت‌های سرامیکی و ونیز کامپوزیت‌ها؟

در ابتدا باید گفت لمینت سرامیکی و ونیز کامپوزیت‌ هر دو زیر مجموعه‌ای از لمینت‌ها به حساب می‌آیند اما به هر حال در جامعه اینطور جا افتاده است که لمینت‌های سرامیکی را به اسم لمینت و ونیر کامپوزیت‌ها را تحت عنوان کامپوزیت می‌شناسند. در ادامه ما هم از همین اسم‌ها استفاده می‌کنیم.

تعریف کلی لمینت‌های سرامیکی

لمینت‌ها، از جنس سرامیک هستند که از قبل در لابراتورها ساخته شده و مثل یک روکش روی دندان قرار گرفته و مسلما ظاهر کلی دندان و همچنین رنگ آنها را تغییر می‌دهد. البته این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که چه در لمینت و چه در کامپوزیت، فقط سطح رویی دندان کار قرار میگیرد.

تعریف کلی ونیر کامپوزیت‌ها

کامپوزیت‌ها یک ماده ژله‌ای مانند هستند که توسط دندان پزشک به صورت تیکه تیکه روی دندان قرار گرفته و دندان پزشک به آنها فرم و شکل می‌دهد. به همین دلیل اهمیت مراجعه به متخصص کامپوزیت دندان بسیار زیاد است. کامپوزیت‌ها هم مثل لمینت‌ها روی ظاهر دندان و رنگ آن تغییر ایجاد می‌کنند.

 

روند کلی انجام لمینت‌های سرامیکی

در حالت کلی مدت زمان انجام لمینت نسبت به کامپوزیت بیشتر است، آن هم به دلیل کار لابراتوری است که در ادامه به بیان آن میپردازیم:

مرحله اول: انتخاب و مشاوره پزشک

مرحله اول انتخاب پزشک مناسب و انجام حداقل یک جلسه مشاوره برای انجام کار هست. در جلسه مشاوره به شما گفته می‌شوند که آیا شما کاندید مناسبی برای انجام این کار هستید یا خیر و همچنین آیا این روش بهترین روش پیش روی شماست یا گزینه‌های بیشتری هم در اختیار دارید.

مرحله دوم: انتخاب طرح و رنگ دلخواه

در روزی که تحت عنوان جلسه اول جراحی به مطب مراجعه می‌کنید، حالت و رنگ دلخواه خود را انتخاب می‌کنید تا بعد از قالب گیری این ویژگی‌ها به لابراتور فرستاده شود و روی کار اعمال شوند. نکته‌ای که وجود دارد این است که همانطور که در انتخاب روش به پزشک خود اعتماد کردید، در این مرحله هم به او اعتماد کرده و از مشاوره‌های او بهره بگیرید.

مرحله سوم: تراشیدن دندان و قالب گیری

بعد از آن، یک جلسه برای انجام تراشیدگی‌های مورد نیاز دندان و همچنین قالب گیری نیاز هست، تا این قالب‌ها به لابراتورها فرستاده شود و بعد از گذشت زمان کمی کار انجام شده و بعد روی دندان قرار گیرد.

مرحله چهارم: چسباندن لمینت‌ها

جلسه دوم جراحی، زمانی صورت میگیرد که لمینت‌ها آماده شده‌اند و تنها نیاز به قرار گرفتن آنها روی دندان است. دندان پزشک روکش‌های آماده شده را با دقت روی سطح خارجی دندان می‌چسباند و در پایان این مرحله شما نتیجه کار را به طور کامل مشاهده خواهید کرد.

روند کلی انجام ونیر کامپوزیت‌ها

روند انجام کامپوزیت با لمنیت متفاوت است و پروسه انجام بسیار کوتاه‌تری دارد و حداکثر به دو جلسه، به این صورت که یک جلسه برای مشاوره و یک جلسه برای انجام کامپوزیت نیاز است.

مرحله اول و دوم کامپوزیت همانند مرحله اول و دوم لمینت است پس از بیان مجدد آن می‌پرهیزیم.

مرحله سوم: تراشیدن دندان و انجام کامپوزیت

در کامپوزیت میزان تراشیدگی یا به طور کامل صفر است و یا در کمترین حالت است، پس ابتدا اگر نیاز بود تراشیدگی‌های لازم صورت میگیرد و در ادامه همانطور که از قبل گفتیم کامپوزیت ماده‌ای است که به صورت تیکه تیکه روی دندان قرار گرفته و فرم داده می‌شود و سپس به صورت کامل روی دندان فیکس می‌شود. در پایان همین جلسه شما نتیجه کار را مشاهده خواهید کرد.

تفاوت لمینت و یا کامپوزیت

در این بخش به بیان تفاوت‌ها بین لمینت و یا کامپوزیت می‌پردازیم ولی در نهایت تنها این تفاوت‌ها باعث نمی‌شود که شما تصمیم نهایی در مورد انجام هر یک از آنها را بگیرید چرا که فرم دهان و دندان‌های شما، شرایط کلی فکی شما و عوامل دیگر ممکن است بر تصمیم شما تاثیر گذار باشد که در پایان بستگی به نظر دندان پزشک هم دارد.

قیمت لمینت و یا کامپوزیت

در بحث قیمت باید گفت در لمینت‌ها به این دلیل که پای لابراتور به وسط می‌آید و همانطور که از روند کار متوجه شدید میزان پیچیدگی و مراحل بیشتری دارد، پس قطعا بر میزان قیمت آن هم تاثیر گذار بوده و باید گفت که میزان قیمت لمینت تقریبا دو برابر کامپوزیت است.

میزان دوام و استحکام

به این دلیل که لیمنت‌ها را در شرایط سخت‌تر و پر حرارت‌تر در لابراتور‌ها می‌سازند و همچنین جنس آنها که از سرامیک هست، باعث می‌شود که میزان مقاومت لمینت‌ها در برابر شکستگی نسبت به کامپوزیت بیشتر باشد.

رنگ پذیری لمینت و یا کامپوزیت

میزان تغییر رنگ در گذر زمان را رنگ پذیری می‌گویند. وقتی کامپوزیت‌ها و لمینت‌ها در معرض قهوه، چای، شیرینی جات و دیگر مواد غذایی قرار بگیرند و بعد از آن مسواک نزنید، مانند دندان عادی در دراز مدت تغییر رنگ می‌دهند. میزان این تغییر رنگ در لمینت‌ها کمتر از کامپوزیت‌هاست.

طول عمر لمینت و یا کامپوزیت

همانطور که گفتیم میزان رنگ پذیری لیمنت‌ها کمتر و میزان مقاومت آنها در برابر ضربه بیشتر است، با توجه به این دو عامل، طول عمر لمینت‌ها هم بیشتر از کامپوزیت‌ها است. به این صورت که تحت شرایط یکسان و استفاده از مواد با کیفیت در هر د مورد، اگر عمر مفید کامپوزیت را 5 تا 7 سال در نظر بگیریم، عمر لمینت بین 7 تا 10 سال است.

میزان تراشیدگی لمینت و یا کامپوزیت

همانطور که در بحث روند کلی کار صحبت کردیم در مورد میزان تراشیدگی باید گفت که در لمنیت میزان تراشیدگی نسبت به کامپوزیت بیشتر است و در کامپوزیت میزان تراشیدگی خیلی کم و یا حتی در برخی از موارد صفر می‌باشد.

ترمیم لمینت و یا کامپوزیت

در بحث ترمیم باید گفت که از آنجایی که کامپوزیت‌ موادی است که به صورت تکه‌ای روی دندان قرار می‌گیرد، بعدا هر جایی شکستگی صورت گیرد به راحتی می‌توان آن را ترمیم و تعمیر کرد. اما در لمینت اینطور نیست و باید کل لمینت دندان مد نظر برداشت شود، دوباره از اول در لابراتور بسازند و سر جای خود قرار گیرد.

البته این نکته را هم باید مد نظر قرار داد که لیمنت‌ها به دلیل استحکامی که دارند به ندرت دچار شکستگی می‌شوند و اینکه احتمال اینکه برای ترمیم مجدد به دندان پزشکی مراجعه کنید، در لمینت کمتر است.

طبیعی‌تر بودن کار لمینت و یا کامپوزیت

در لمینت‌ها به دلیل تطابق بیشتر سرامیک با لثه حالت طبیعی‌تری دارد.

سرعت انجام کار لمینت و یا کامپوزیت

همانطور که در روند کار گفتیم در کامپوزیت نقش لابراتور به طول کامل حذف شد و کار فقط در مطب دندان پزشکی انجام می‌گیرد، این حذف لابراتور باعث می‌شود سرعت انجام کار بالا رود و تقریبا در یک جلسه نتیجه کار قابل مشاهده است.

برگشت پذیر بودن لمینت و یا کامپوزیت

کامپوزیت برگشت پذیر است و اگر به هر دلیلی از نتیجه کار راضی نبودین میتوانید آن را بردارید یا تغییر دهید ولی در لمینت کار به این راحتی نخواهد بود.

زیبایی لمینت و یا کامپوزیت

در لمینت چون کار طبیعی‌تر است، قالب گیری انجام می‌شود و با دقت تهیه می‌شوند، قطعا میزان زیبایی بیشتری هم خواهند داشت.

حال سوال اصلی اینجاست که: لمینت و یا کامپوزیت؟

پاسخ به این سوال به عوامل مختلفی که در بالا به بیان آنها پرداختیم بستگی دارد. به این صورت که برای برخی افراد میزان قیمت و برای برخی دیگر سایر عوامل به عنوان فاکتور اصلی مهم است.

برای برخی افراد که نظر شخصی آنها کامپوزیت هست ممکن است که لمینت و برعکس برای برخی دیگر که نظر آنها لمینت هست ممکن است کامپوزیت گزینه مناسب‌تری باشد که بستگی به نظر دندان پزشک و شرایط دندان و فک بیمار هم دارد.

ولی در بحث کلی اینکه کدام یک بهتر است شاید بتوان گفت که لمینت به دلیل میزان مقاومت، زیبایی، رنگ پذیری پایین‌تر، تطابق بیشتر با لثه و دلایل دیگر نسبت به کامپوزیت گزینه مناسب‌تری باشد.

چه کسانی نباید لیمنت و یا کامپوزیت انجام دهند؟

 • کسانی که ناهنجاری شدید فکی دارند: این افراد باید ابتدا با جراحی فک این مشکل را حل کنند و سپس به فکر لمینت و یا کامپوزیت باشند.
 • کسانی که دندان‌های آنها یا بسیار جلوتر و یا بسیار عقب‌تر از حالت استاندارد هستند.
 • کسانی که دندان‌های نامنظمی دارند: به طوری که برای استقرار لمینت و یا کامپوزیت نیاز به تراشیدگی بسیار بالایی در آنها وجود دارد. این افراد باید با دندان پزشک مشورت کنند که احتمالا پزشک به آنها ارتودنسی را پیشنهاد خواهد داد.
 • کسانی که دندان قروچه می‌کنند: چرا که در این افراد میزان شکستگی بالا می‌رود و هر بار باید هزینه بسیار بالایی را پرداخت کنند. این افراد در شب می‌توانند از محافظ دندانی استفاده کنند.
 • افرادی که صرفا به خاطر مد می‌خواهند لمینت و یا کامپوزیت انجام دهند.
 • کسانی که بیماری لثه‌ای و حساسیت دندان دارند.
 • کسانی که بهداشت دهان و دندان خوبی ندارند: به این دلیل که میزان رعایت بهداشت بعد از لمینت و کامپوزیت بیشتر می‌شود، کسانی که نمیتوانند چند دقیقه از روز خود را صرف انجام مسواک بکنند، بهتر است که اصلا سراغ این روش‌های زیبایی نروند.
 • و …

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای انجام لمینت و یا کامپوزیت هستند؟

کسانی که ناهنجاری‌ها کمی دارند: مانند کسانی که فاصله دندانی آنها به حدی نیست که نیاز به تراشیدگی بیشتر از حد استاندارد وجود داشته باشد.

از رنگ دندان خود راضی نیستند: البته این افراد در مرحله اول می‌توانند بلیچینگ انجام دهند و اگر از نتیجه کار راضی نبودند می‌توانند لمینت و یا کامپوزیت انجام دهند.

می‌خواهند دندان‌هایشان علاوه بر تغییر رنگ، ظاهر مرتب‌تری هم داشته باشند. البته این مورد به شرط تایید دندان پزشک خواهد بود.

 

کلینیک دندان پزشکی ارغوان

در اینکه تقریبا 50 درصد نتیجه کار به دندان پزشک بستگی دارد هیچ شکی نیست. پس چه بهتر که با انتخاب کلینیک و دندان پزشک مناسب و متخصص میزان موفقیت و نتیجه بهتر کار را بالا ببریم.

کلینیک دندان پزشکی ارغوان یکی از بهترین کلینیک‌ها در شهر کرج است که دارای کادر پزشکی متخصص و مجرب است و شما می‌توانید با خیال راحت به کلینیک مراجعه کرده و وقت مشاوره اولیه خود را تنظیم کنید. مطمئن باشید که دندان پزشکان مطب، به شما بهترین راه حل را پیشنهاد خواهند داد و در نهایت شما بهترین نتیجه را دریافت خواهید کرد.

سخن پایانی

در این مقاله روند کلی و تفاوت در مراحل لمینت و کامپوزیت را با هم بررسی کردیم. و فهمیدیم که لمینت در واقع حالت روکش آماده است که باید روی دندان قرار می‌گیرد. ولی کامپوزیت اینطور نیست و مانند یک ماده ژله‌ای روی دندان قرار می‌گیرد، به آن فرم می‌دهند و در نهایت روی دهان محکم می‌شود.

در ادامه به بیان تفاوت‌های بین آنها پرداختیم. که اگر قیمت و برگشت پذیری برای شما فاکتورهای مهم‌تری هستند، بهتر است از کامپوزیت و اگر میزان استحکام، عمر طولانی، زیبایی و …. برای شما مهم‌تر است، لمینت برای شما گزینه مناسب‌تری خواهد بود.

در پایان به عنوان یک توصیه باید بگوییم، کسانی که مدام در حال جراحی‌های زیبایی هستند ولی همچنان از چهره خود ناراضی هستند، بهتر است از یه جایی به بعد سعی کنند که از این چرخه خارج شوند. لمینت و کامپوزیت برای زیباتر کردن دندان‌ها روش‌های مناسبی هستند. ولی هنگامی که دندان‌های شما هیچ مشکلی نداشته و زیبایی طبیعی خود را دارند، چرا باید مدام اصرار به هر چیزی که در فضای مجازی مد می‌شود، داشته باشید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *