The difference between bleaching and dental laminate: which is more natural?

شاید شما هم از جمله کسانی هستید که به دلیل ظاهر نامناسب دندانتان، اعتماد به نفس خود را از دست دادید و لبخند زیبایتان را از اطرافیان دریغ می‌کنید ودر زمان تصمیم‌گیری جهت بهبود شکل دندانتان، شاید با چالش انتخاب بین بلیچینگ و لمینت دست و پنجه نرم کنید.

این روش‌ها با هم متفاوت هستند و هر کدام دارای ویژگی‌های منحصر به فردی هستند. در این مقاله سعی داریم به بررسی تفاوت‌ها و شباهت‌های این دو روش بپردازیم تا شاید شما بتوانید تصمیم دقیق‌تری برای انتخاب بلیچینگ یا لمینت بگیرید.

فهرست

در این مقاله به موضوعات زیر می‌پردازیم:

 • لمینت و انواع آن
 • بلیچینگ و انواع آن
 • تفاوت‌های بین بلیچینگ و لمینت سرامیکی
 • لمینت زیباتر است یا بلیچینگ
 • کدام یک از روش‌های بلیچینگ و لمینت به دندان آسیب می‌زند
 • مزایای لمینت
 • مزایای بلیچینگ
 • معایب بلیچینگ و لمینت

 

 

 

لمینت دندان

لمینت دندان روشی است زیبایی‌شناسی که برای ترمیم دندان و بهبود ظاهر آن استفاده می‌شود. در فرایند لمینت لایه‌ای نازک از دندان را می‌تراشند و سپس دندان را با کاور نازک و شفافی از مواد مختلف (موادی مثل پورسلن، کامپوزیت و سرامیک) به طور کامل می پوشانند. برخی از افرادی که مینای دندان ضعیفی دارد نباید لمینت انجام دهند.

روکش‌‌های دندانی لمینت توانایی ایجاد نتایج فوق العاده‌ و شگفت انگیز را در بازه‌ای کوتاه دارند که همین نتایج سبب شد که امروزه اشخاص بسیاری را به سمت خود جذب کند.

انواع لمینت دندان

لمینت دندان را به دو صورت ونیر کامپوزیت و لمینت سرامیکی دسته بندی می‌کنند. که در ادامه به تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت می‌پردازیم.

نوع کامپوزیتی به دلیل انتخاب رنگ، ضخامت کم و عدم نیازمندی به تراش دندان دارای محبوبیت بیشتری بین مردم است.

لمینت پرسلن ونیر (سرامیکی)، قیمت بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی دارد. در اکثر موارد نیازمند به تراش و فرم‌دهی به دندان است. لمینت سرامیکی معمولا در لابراتوار ساخته می‌شود ولی از نظر انتخاب رنگ و شفافیت و جنس دارای تنوع بیشتری است. لمینت سرامیکی ظاهری بسیار زیبا دارد که یکی از علل محبوبیت آن هم همین حسن است.

در بیشتر اوقات به علت ماندگاری بیشتر و کیفیت بهتر، لمینت سرامیکی به افراد توصیه می‌شود.

 

 

بلیچینگ دندان

خیلی از زیباجویان تصور می‌کنند که بلیچینگ همان روش سفیدی دندان‌ها است. در صورتی که در واقع بلیچینگ تنها یکی از روش‌های سفیدی دندان است.

مینای دندان همان قسمت سفید دندان است و عاج دندان به رنگ زرد و در زیر مینا واقع می‌شود. به مرور زمان و کاهش ضخامت مینای دندان رنگ عاج نمایان می‌شود. و همین امر سبب زرد رنگ دیده شدن دندان می‌شود. گاهی اوقات هم برخی از مواد غذایی (از جمله نوشابه و قهوه) سبب تیره‌تر شدن رنگ دندان می‌شوند.

در این هنگام بلیچینگ به کمک دندان‌ها می‌شتابد و سبب خروج این رنگدانه‌های تیره از مینای دندان می‌شود. و در نتیجه دندان را سفید می‌کند.

در واقع در فرایند بلیچینگ، مواد شیمیایی همچون هیدروژن پراکسید، سبب اکسید رنگدانه‌های رسوبی در مینای دندان می‌شود و آن را سفید می‌کند. بلیچینگ حتی می‌تواند به مرور به عاج برسد و رنگ عاج را هم روشن‌تر کند.

انواع بلیچینگ

به طور کلی اگر بخواهیم روش‌های انجام بلیچینگ را دسته بندی کنیم، به دو روش بلیچینگ در خانه و بلیچینگ در کلینیک می‌رسیم.

بلیچینگ در کلینیک‌های تخصصی سریع‌تر، ایمن‌تر و موثرتر است. امّا به نسبت بلیچینگ خانگی، از طول عمر کمتری برخوردار است.

 

تفاوت‌های بین بلیچینگ و لمینت سرامیکی

بلیچینگ و لمینت، هر دو از روش‌های  سفید کننده دندان هستند که با هم تفاوت‌هایی دارند‌.

از جمله‌ی این تفاوت‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

 1. مواد مورد استفاده در بلیچینگ و لمینت

لمینت از سرامیک و یا از رزین کامپوزیت ساخته می‌شود و پس از انجام قالب‌گیری‌ بسیار دقیقی که در لابراتوار و در دندان پزشکی انجام می‌شود، به روی قسمت سطحی دندان چسبانده خواهد شد.

در مورد بلیچینگ، باید بگوییم که ماده‌ای ژل مانند است که حاوی هیدروژن پراکسید و یا کاربامید پراکسید است که به درون ساختار داخلی دندان نفوذ می‌کند و سبب تغییر رنگ دندان می‌شود.

 

 1. چگونگی انجام بلیچینگ و لمینت

در فرایند بلیچینگ، پزشک در ابتدا ماده دارای کاربامید پراکسید و یا هیدروژن پراکسید را با همان غلظت مورد نیاز و مدت زمان لازم به روی دندان‌های شخص قرار می‌دهد. و سپس به طور دقیقی دندان را شستشو می‌دهد. در نتیجه این کار، رنگ دندان‌ها تغییر می‌کند و سفید می‌شود.

در مقابل، در لمینت پزشک ابتدا به مقدار لازم دندان را تراش می‌دهد تا جای مورد نیاز برای قرارگیری لمینت را فراهم کند. سپس قالب‌گیری دندان را انجام می‌دهد و آن را به لابراتوار می‌فرستد. در لابراتوار، لمینت با توجه به قالب‌گیری انجامی، ساخته می‌شود. و سپس پزشک برای اتمام کار خود لمینت را به روی دندان‌ها قرار می‌دهد.

 

 

 

 1. قیمت بلیچینگ و لمینت

مانند تمامی خدمات دندانی، قیمت بلیچینگ دندان و لمینت هم تحت تاثیر عوامل گوناگونی تغییر می‌کند. عواملی همچون تعداد دندان‌های تحت درمان، روش مورد استفاده، مراحل و مواد مورد استفاده و … روی قیمت هر دو تاثیرگذار هستند.

اما اگر بخواهیم به طور کلی، قیمت این دو روش را مقایسه کنیم، باید بگوییم که

« قیمت بلیچینگ ارزان‌تر از لمینت است»

 

 1. تعداد جلسات مراجعه به پزشک در بلیچینگ و لمینت

بلیچینگ دندان روشی سریع است و معمولاً در یک جلسه به اتمام می‌رسد. در نتیجه طول دوره درمان آن کوتاه است. و بیمار می‌تواند خیلی زودتر به نتیجه دلخواه خود برسد.

اما لمینت، در مقایسه با بلیچینگ طولانی‌تر است و به دفعات بیشتری برای مراجعه به مراکز درمانی نیاز دارد تا نتیجه مورد نظر را حاصل کند.

 

 1. برگشت پذیری بلیچینگ و لمینت

همانطور که قبلاً گفتیم، در بلیچینگ، هیچ نوع تغییری در ساختار دندان طبیعی ایجاد نمی‌شود و تاثیراتش فقط و فقط به روی رنگ دندان است.

در نتیجه پس از انجام بلیچینگ، اگر بیمار آن را تکرار نکند و تمایلی به انجام مجدد نداشته باشد، رنگ دندان به شکل اولیه خود باز می‌گردد و هیچ نوع مشکلی پیش نمی‌آید.

همانطور که در بخش قبلی گفتیم، در مقابل، برای نصب لمینت قسمت‌هایی از مینای دندان تراش می‌شود. در نتیجه اگر به لمینت آسیبی وارد شود، و یا اگر لمینت به هر دلیلی برداشته شود حتما باید روکش جدیدی جای آن را بگیرد (چون در صورت حذف لمینت امکان بازگردانی دندان به حالت اولیه وجود ندارد)

 

 1. طول عمر بلیچینگ و لمینت

این دو روش در ماندگاری تفاوت بسیاری با هم دارند. به طوری که ماندگاری رنگ سفید دندان در بلیچینگ حدوداً شش ماه است.  امّا ماندگاری لمینت بسیار بیشتر است و تقریباً ده تا پانزده سال می‌تواند عمر کند.

 

 1. دستکاری دندان در بلیچینگ و لمینت

در روش لمینت، پزشک ممکن است مجبور به تراش مقداری از سطح و یا کناره‌های دندان شود که این کار به دلیل اتصال بهتر لمینت و دندان و همچنین جلوگیری از ناهمواری و برجستگی سطح لمینت انجام می‌شود.

امّا در فرآیند بلیچینگ، نیازی به هیچ نوع دستکاری دندان نیست چون که بلیچینگ فقط به روی رنگ دندان تاثیر خود را می‌گذارد و به ساختار خود دندان ارتباطی ندارد.

 

زیبایی در بلیچینگ و لمینت

در لمینت، هر شخصی بر اساس انتخاب خود، رنگ مورد نظرش را انتخاب می‌کند و در واقع میزان سفیدی لمینت بر اساس سلیقه شخصی هر فردی با فرد دیگر متفاوت است.

اما در روش بلیچینگ، مقدار سفیدی مشخص نیست و سفیدی دندان هر شخصی بعد از بلیچینگ به شرایط اولیه دندان خود او بستگی دارد.

در واقع نتیجه چنین درمان‌هایی به عواملی مانند مهارت، تجربه، مراکز درمانی معتبر و … بستگی دارد و میزان زیبایی و طبیعی بودن این درمان‌ها بیشتر بستگی به این گونه عوامل دارد. در نتیجه نمی‌شود قطعاً گفت که کدام روش زیبا‌تر و طبیعی‌تر از دیگری است.

 

 

کدام یک از روش‌های بلیچینگ و لمینت به دندان آسیب می‌زند؟

بیشتر متخصصین و دندان پزشکان دارای مهارت و تجربه لازم و کافی برای روش‌های درمانی دندان از جمله لمینت و بلیچینگ هستند.

پزشکان با تجهیزات پیشرفته‌ خود، استفاده از مواد با کیفیت و همچنین به کارگیری تکنیک‌های مدرن توانایی درمان با بهترین کیفیت و بدون آسیب را دارند. اما در نظر داشته باشید که رعایت مراقبت‌های لازم و توجه به دستورالعمل‌های پزشکتان، در نتیجه کار می‌تواند بسیار تاثیر گذار باشد.

 

مزایای لمینت

لمینت نسبت به بلیچینگ دارای مزایایی است که در ادامه، آنها را برای شما شرح می‌دهیم:

 • برطرف کردن اغلب مشکلات

لمینت اغلب برای پنهان کردن مشکلات ظاهری بسیاری مانند کج شدگی‌های جزئی، فواصل، شکستگی‌ها و… به کار می‌رود. امّا بلیچینگ را تنها برای سفیدی دندان استفاده می‌کنند و در نتیجه مانند لمینت نیست که بتواند طیف وسیعی از مشکلات (از جمله فواصل و کج شدگی و …) را حل کند.

 

 • طول عمر بیشتر

درست است که ماندگاری بلیچینگ و لمینت مانند برخی دیگر از روش‌ها، مقدار زیادی به رعایت اصول مراقبتی توسط شخص بستگی دارد. امّا به طور کل، لمینت ماندگاری بیشتری دارد.

 

 • ترمیم بد رنگ شدگی‌ها در بلیچینگ و لمینت

گاهی اوقات بلیچینگ نمی‌تواند مشکل لکه‌های بسیار شدید را حل کند. امّا لمینت این طور نیست و هرگونه از این مشکلات را پنهان می‌کند (چون به طور مستقیم به روی دندان‌ها قرار می‌گیرد)

 

 • انتخاب رنگ بلیچینگ و لمینت

همانطور که قبلاً گفته شد، در لمینت هر شخصی می‌تواند در بین طیف وسیعی از رنگ‌ها و سفید شدگی‌ها، رنگ دندان‌هایش را خودش انتخاب کند. امّا بلیچینگ این امکان انتخاب را به کسی نمی‌دهد.

 

 • امکان تعویض بلیچینگ و لمینت

اگر شخصی پس از لمینت از رنگ یا دیگر موضوعات مرتبط با لمینت راضی نبود، می‌تواند از پزشک خود درخواست کند که به تعویض لمینت بپردازد.

امّا در بلیچینگ، اصلاح رنگ وجود نداشته و کاری از دست پزشک ساخته نیست.( اگر شخصی از رنگ دندان خود ناراضی بود، باید تا زمانی که اثر بلیچینگ از بین برود، صبر کند)

 

 

مزایای بلیچینگ

مطمعناً بلیچینگ هم به نسبت لمینت دارای مزایایی است:

 • قیمت بهتر

استفاده از بلیچینگ نسبت به لمینت دندان بسیار ارزان‌تر و به صرفه‌تر است.

 

 • مدت زمان کمتر

همانطور که گفتیم بلیچینگ معمولا طی یک جلسه کوتاه مراجعه به پزشک به اتمام می‌رسد امّا لمینت نیازمند دو تا سه جلسه مراجعه طولانی مدت‌تر است.

 

 • برگشت پذیر بودن بلیچینگ

قبلاً هم گفتیم که به دلیل اینکه بلیچینگ در ساختار دندان تغییری ایجاد نمی‌کند، برگشت پذیر است.

اما در روش لمینت، میزان کمی از دندان ها را می‌تراشند که همین امر ظاهر دندان را نامطلوب کرده و خطر پوسیدگی دندان را هم افزایش می‌دهند، در نتیجه دندان‌ها از آن پس حتما نیازمند پوشش هستند.

 

 

معایب بلیچینگ و لمینت

از معایب لمینت می‌توان به مواردی همچون هزینه‌ی زیاد لمینت، تراشیدن سطح دندان (که علاوه بر برگشت ناپذیری دندان، اگر با دقت خوبی انجام نشود، می‌تواند سبب آسیب به دندان‌ها شود). ترمیم ناپذیر بودن (اگر آسیبی به لمینت وارد شود، کاری از دست پزشک ساخته نیست و باید با لمینت جدیدی جایگزین شود).

در صورتی که فرایند لمینت به درستی انجام نشود (پزشک کارش را خوب انجام ندهد و یا از مواد نامرغوبی استفاده کند) امکان شکست لمینت و جدایی آن از دندان وجود دارد. بعضی از بیماران پس از لمینت دچار حساسیت نسبت به دما می‌شوند (که خوشبختانه این مشکل با گذشت زمان درست می‌شود) اشاره کرد.

بلیچینگ دندان هم دارای معایبی است همچون:

ماندگاری کوتاه مدت. تنها مزیت بلیچینگ سفید نمودن است. می‌تواند دندان را دهیدراته کند (این مورد با گذشت مدت زمانی حل می‌شود). بلیچینگ قادر به رفع پوسیدگی‌ها و سایر مشکلات دندانی نیست. ایجاد مقدار کمی از حساسیت‌ها (که خوشبختانه با گذشت چند روز به طور طبیعی رفع می‌شوند).  بلیچینگ توانایی رفع لکه‌های شدید دندانی را ندارد، نتیجه آن قابل پیش بینی نیست .

 

 

نتیجه گیری:

به عنوان خلاصه مطلب باید بگوییم که انتخاب هر کدام از این دو روش به شرایط دهان شما و دندان‌هایتان بستگی دارد. ما سعی کردیم در این مقاله به طور مفصل بلیچینگ و لمینت را برای شما مقایسه کنیم.

اما بهترین راه حل برای انتخاب، مراجعه به کلینیک دندانپزشکی ارغوان کرج و مشورت با متخصصین این زمینه است.

هیچ کدام از این دو روش، برای شما خطر آفرین نیست و اگر نزد دندانپزشکی با تجربه بروید، پشیمان نمی‌شوید.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *