What people can not install composite veneer?

کامپوزیت ونیر چیست؟

ابتدا، با ما در دندانپزشکی گلشهر همراه باشید تا به یک توضیح مختصر در مورد ونیر کامپوزیت بپردازیم. ونیرهای دندانی پوسته‌ها یا روکش‌های نازک هم‌رنگ دندانی هستند که از چندین ماده اولیه ساخته می‌شوند؛ مثل چینی، کامپوزیت و غیره که روی قسمت‌های قابل رویت دندان قرار می‌گیرند.

 اما چرا استفاده می­‌شوند؟ گاهی اوقات دندان‌های شما در معرض لکه‌ها و تغییر رنگ قرار می‌گیرند که می­‌تواند “لبخند زرد” ایجاد کند. در نتیجه، شما اعتمادبه‌نفس تعامل در یک محیط اجتماعی را از دست خواهید داد. چه رسد به لبخندزدن با اعتمادبه‌نفس! به‌علاوه، مشکلات دیگری مانند بریدگی یا ترک در دندان، نامرتب بودن دندان‌ها و فاصلهٔ بین دندان‌ها می‌­تواند توانایی شما برای یک لبخندزدن را مختل کند.

اینجاست که ونیرهای دندانی وارد عمل می­‌شوند. ونیرهای دندان یکی از محبوب‌ترین درمان‌های زیبایی دندان در بین بیماران سراسر جهان و البته در دندانپزشکی­‌ها هستند. چرا که می‌­توانند لبخندی ماندگار و جذاب، در کمترین زمان برایتان به ارمغان بیاورند. با ما در دندانپزشکی گلشهر همراه باشید تا با کامپوزیت ونیر، ویژگی‌ها، موارد منع نصب و غیره آن آشنا شوید.

 

کامپوزیت ونیر در دندانپزشکی گلشهر

کامپوزیت ونیر یک ابزار مهم در دندانپزشکی زیبایی و گزینه‌ای عالی برای افرادی است که می‌خواهند لبخندی زیباتر داشته باشند. اما از طرفی نمی‌­خواهند زیر عمل‌‌های جراحی بزرگ قرار بگیرند.

در واقع، کامپوزیت ونیر نوعی ترمیم دندانی است که از موادی ایمن برای پنهان یا ترمیم عیوب دندان استفاده می­‌کند. ونیرهای کامپوزیت در دندانپزشکی گلشهر از رزینی ساخته شده‌­اند که بسیار محکم و بادوام است. این ماده به‌گونه‌ای طراحی شده است که هم رنگ دندان باشد و هم این­که به‌اندازه کافی قوی باشد که در شرایط ساییدگی و پارگی معمولی مقاوم باشد.

درحالی‌که طیف گسترده‌­ای از سایه‌ها و رنگ­‌های باندینگ کامپوزیت وجود دارد، دندانپزشکان ما در کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، سایه‌ای را توصیه ­می­‌کند که به بهترین شکل با رنگ دندان شما مطابقت داشته باشد. بنابراین این امکان را برای شما به وجود می‌­آورد که لبخندی طبیعی داشته باشید.

این روکش­‌های نازک به‌صورت سفارشی توسط دندان‌پزشک شما در دندانپزشکی گلشهر ساخته می‌­شوند تا درست مانند نسخه‌های جدید و بهبودیافته دندان‌های شما به نظر برسند. آنها علاوه بر جایگزینی کل دندان شما، می­‌توانند تنها بخشی از دندان شما را نیز جایگزین کنند.

 

کامپوزیت ونیر چه مشکلاتی را می­‌تواند اصلاح کند؟

  • سفیدی دندان‌های شما
  • رفع فرورفتگی و تراشه
  • ترمیم دندان­‌های کج
  • بستن شکاف بین دندان­‌های خود
  • اصلاح دندان­‌هایی که اندازه نامناسب یا بدشکل دارند
  • رفع دندان­‌های نوک‌تیز
  • نامرتبی دندان­‌ها

 

چه افرادی نمی­‌توانند کامپوزیت ونیر نصب کنند؟

به‌طورکلی، بسیاری از مراجعه‌کنندگان دندانپزشکی گلشهر که به دنبال تغییر لبخند خود هستند، می‌توانند این کار را انجام دهند و لازم به ذکر است که محدودیت سنی هم ندارد. دندانپزشکان ما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر می‌­توانند دندان‌های شما را ارزیابی کنند تا ببینند آیا شما برای کامپوزیت گزینه مناسبی هستید یا خیر.

اگر مشکلات دندان یا لثه، مانند بیماری لثه یا پوسیدگی دندان دارید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای کامپوزیت ونیر نباشید. در این حالت، دندانپزشکان ما در دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج می­‌توانند به شما اطلاع دهند که چه گزینه‌­های دیگری در اختیار دارید.

یکی دیگر از مواردی که باید به آن توجه داشته باشید این است که اگر اخیراً آسیبی در دهان خود مانند شکستگی دندان یا جراحی دندان به دلیل کانال ریشه یا مشکلات مشابه داشته‌اید، احتمالاً قبل از انجام کامپوزیت باید منتظر بمانید تا همه چیز بهبود یابد. در ادامه با دندانپزشکی گلشهر به موارد دیگر منع نصب کامپوزیت ونیر می­پردازیم.

 

1.    افراد دارای مشکلات دندانی یا لثه‌ای

اگر فردی دندانی که به‌شدت آسیب‌دیده باشد، دارد. پوسیدگی دارد یا در ناحیه‌ای باشد که بیماری پریودنتال (بیماری لثه) دارد، نمی­‌تواند کامپوزیت ونیر انجام دهد و ابتدا باید این مشکلات را درمان کند.

به‌علاوه، روکش به‌هیچ‌وجه نباید روی دندان‌هایی که تغییر شکل داده یا انحنای شدید دارند، نصب شود. در این صورت، ابتدا باید آن­ها را تراز کنید و سپس به خدمات دندانپزشکی زیبایی در دندانپزشکی تخصصی کرج روی آورد.

همچنین اگر مینای دندان کمی باقی‌مانده باشد، روکش به‌درستی روی دندان نمی­‌چسبد. در نتیجه، زیر روکش که به‌درستی روی دندان مهروموم نباشد، لکه‌ها و حفره‌هایی ایجاد می­‌شود.

 

2. دندان‌قروچه یا ناخن جویدن

افرادی که نمی‌­توانند جویدگی ناخن خود را متوقف کنند یا از دندان‌قروچه (فشردگی دندان‌ها به هم) که دندان‌قروچه غیرارادی است، رنج می‌­برند، نمی­‌توانند کامپوزیت ونیر انجام دهند. زیرا این عادات موجب آسیب به روکش و ساییدگی سریع­تر از حد معمول آن می­‌شود. بنابراین توصیه متخصصان دندانپزشکی گلشهر این است که ابتدا باید این عادات خود را اصلاح کنند.

 

3. سیگار و عدم رعایت بهداشت دهان و دندان

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، باعث آسیب به‌سلامت دهان و دندان می­‌شود. از طرفی، همان­طور که قبل‌تر گفتیم، اگر فرد از سلامت کامل برخوردار نباشد و دارای آسیب‌دیدگی باشد، نمی‌تواند این عمل را انجام دهد. اگر هم انجام بدهد، نتیجه مطلوب و زیبایی نخواهد داشت. سیگار یکی از عوامل تغییر رنگ روکش‌ها است و سطح ونیر کامپوزیت به‌راحتی نسبت به مینای دندان تغییر رنگ می‌دهد.

 

دوام کامپوزیت ونیر چقدر است؟

دوام کامپوزیت ونیر به عوامل مختلفی بستگی دارد همچون مهارت دندانپزشک در نصب ونیرها، جنس و کیفیت مواد مصرفی و مراقبت خودتان از آن­ها. ونیرها کاملاً قوی هستند و تقریباً به اندازهٔ دندان‌های واقعی شما استحکام دارند، به شرطی که به‌خوبی از آن­ها مراقبت کنید.

اگر روکش‌های دندانی شما ترک خورد یا به نحوی آسیب دید، فوراً با دندانپزشک خود در دندانپزشکی گلشهر تماس بگیرید تا آسیب را ارزیابی کند و آنها را تعمیر یا تعویض کنید. دوام کامپوزیت ونیر در طول سال‌­ها افزایش‌یافته است، اما به‌طورکلی، بین 5 تا 10 سال در نظر گرفته می‌شود.

در ادامه با دندانپزشکی گلشهر، به نکات مراقبت بعد از کامپوزیت و عواملی که به دوام و ماندگاری بیشتر کامپوزیت ونیر کمک می‌کنند، می‌­پردازیم.

 

نکات مراقبتی و افزایش ماندگاری کامپوزیت ونیر

 

1.    رعایت بهداشت دهان و دندان

شما همان­طور که از دندان­‌های طبیعی­تان مراقبت می­‌کنید، هنگامی که کامپوزیت ونیر دارید هم باید نکات بهداشتی را رعایت کنید. استفاده از دهان‌شویه، مسواک‌، استفاده از نخ دندان، مراقبت منظم و رعایت نکات بهداشتی، باعث می‌­شود که ونیرهای کامپوزیت دیرتر فرسوده شوند.

متخصصان دندانپزشکی گلشهر توصیه می­‌کنند که دندان­‌های خود را دو دقیقه در روز با خمیردندان حاوی فلوراید مسواک بزنید. همچنین دهان‌شویه به شل‌شدگی ذرات غذا بین دندان­‌ها و نخ دندان به نابودی ذرات غذا بین دندان‌ها کمک زیادی می­‌کند. اختلالات لثه به دلیل بهداشت نامناسب دندان ایجاد می‌شود. در نتیجه این اختلالات باعث آسیب به روکش‌­های شما و ترک‌خوردگی یا جدایی آن­ها می‌­شوند.

  1. از الکل و سیگار اجتناب کنید

مقدار زیادی الکل می‌تواند مواد باندینگی که روکش‌های شما را روی دندان‌های شما نگه می‌دارند ضعیف کند. این همیشه منجر به شل‌شدگی روکش‌ها نمی‌شود. اما حساسیت خط باندینگ دندان را نسبت به لکه‌ها و آسیب افزایش می‌دهد.

قبل از خرید دهان‌شویه یا خمیردندان، محتویات آن را از نظر الکل بررسی کنید. همچنین لکه‌های نیکوتینی خیلی سریع روی ونیرهای کامپوزیت دندان ایجاد می‌­شوند؛ بنابراین اگر سیگاری هستید، بهتر است آن را ترک کنید یا ونیرهای چینی تهیه کنید؛ چراکه در برابر لکه مقاوم­تر هستند.

3.    پرهیز از مصرف برخی مواد غذایی

از خوردن چیزهایی که جویدن آنها سخت است از جمله آب­نبات، یخ، برخی میوه‌ها و سبزی‌های خام، ذرت بوداده و محصولات مشابه، گوشت سفت، غذاهای چسبنده مانند تافی و کارامل، نان خرد یا برشته و همچنین برخی مواد غذایی مثل سس کچاپ، انواع توت‌ها، گوجه‌فرنگی، نوشابه، چای، قهوه و شراب قرمز که اسیدی هستند یا می‌توانند باعث ایجاد لکه شوند، اجتناب کنید.

اگر از قهوه یا و در نوشیدنی‌هایی که لکه ایجاد می‌­کنند لذت می‌­برید، می‌­توانید آن­ها را با نی بنوشید. یا پس از مصرف آن­ها، دهان خود را با آب بشویید. در صورت ایجاد لکه، شما می­‌توانید با دندانپزشک خود در دندانپزشکی گلشهر مشورت کنید. آن­ها می‌توانند به شما در پاک‌کردن لکه‌ها کمک کنند.

4.    اصلاح عادات بد دهانی

دوام ونیرها به‌اندازه دندان­‌های واقعی نیست. برای ماندگاری بیشتر آن­ها، اگر به عادات عصبی یا بد دهانی مثل گاززدن قلم، ناخن خوردن و غیره مبتلا هستید، باید آن­ها را اصلاح کنید. چرا که می­‌توانند باعث خردشدن ونیرهای شما شوند.

همچنین، دندان‌قروچه یا فشردگی فک خود نیز می‌­تواند آسیب‌زننده باشد. سایش یا فشردگی مداوم دندان‌ها ممکن است باعث پارگی یا شکستگی باند یا روکش شود. اگر قادر به کنارگذاشتن این عادت نیستید، استفاده از آتل محافظ در شب (در روز) می­‌تواند به شما کمک‌کند.

5.    خمیردندان و مسواک مناسب

خمیردندان‌­های سفیدکننده ممکن است شامل موادی مانند بی‌کربنات سدیم و پراکسید هیدروژن (جوش‌شیرین) باشد. این مواد شیمیایی در نهایت سطح روکش‌های شما را از بین می‌برند و می­‌توانند باعث فرسایش مینای دندان و ایجاد حفره در زیر ونیرها شوند.

خمیردندان باید به طور ایده‌آل لکه‌ها را بدون استفاده از هیچ‌گونه سایشی از بین ببرد. می­‌توانید از دندانپزشک خود در دندانپزشکی گلشهر برای توصیه‌های برند کمک بگیرید. همچنین، خوب است یک مسواک با موهای نرم انتخاب کنید.

6.    هر 6 تا 12 ماه آن­ها را جلا دهید

مراجعه منظم به دندانپزشکتان در دندانپزشکی گلشهر و متخصص بهداشت، گام مهمی در حفظ سلامت دهان است. در این بازدیدها، روکش­‌های کامپوزیت خود را با استفاده از پولیش بعد از کامپوزیت، صیقل دهید تا لکه‌ها از بین برود و سطح براق آن­ها پدیدار شود. با این­ کار، ظاهری زیبا و آراسته خواهید داشت و از جمع‌شدن لکه‌ها جلوگیری خواهید کرد.

 

کلام آخر

کامپوزیت یک ماده بسیار رایج در دندانپزشکی است و افراد زیادی به دلایل مختلف آن را انتخاب می‌کنند. دارای سابقه‌ای عالی برای دوام و زیبایی فوق‌العاده آن است. ونیرهای کامپوزیت جایگزین جذابی برای ونیرهای چینی هستند. زیرا می‌توان آن‌ها را تنها در یک نوبت قرارداد، مقرون‌به‌صرفه و نگهداری آن­ها آسان است. ما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر، چنین درمانی را باکیفیت بالا و پزشکانی مجرب، به شما مراجعه‌کنندگان عزیز ارائه می­‌کنیم.

 

برخی سؤالات متداول

 

چه کسانی می­‌توانند کامپوزیت ونیر نصب کنند؟

اکثر مراجعه‌کنندگان دندانپزشکی گلشهر برای ونیرهای کامپوزیت مناسب هستند. همان‌طور که قبلاً گفتیم، اگر دندان‌های شما به‌شدت آسیب‌دیده است، ممکن است برای شما مناسب نباشند. اما بسیاری از این آسیب‌دیدگی‌ها را می‌توان اصلاح کرد که بسیاری از بیماران ما در دندانپزشکی گلشهر دارند. نظر ما این است که بیمارانی که کمی جوان‌تر و با دندان‌های طبیعی سالم هستند، بهترین کاندیدها هستند.

 آیا دندان‌ها باید برای کامپوزیت ونیر کاملاً صاف باشند؟

یکی از تصورات غلط رایج این است که قبل از روکش دندان‌ها باید کاملاً صاف باشند. به‌هرحال، این‌چنین نیست. ونیرها یک راه‌حل همه‌کاره هستند که می‌توانند ناهماهنگی جزئی دندان را پنهان کنند و توهم دندان‌های کاملاً هم تراز را ایجاد کنند.

بااین‌حال، اگر از ناهماهنگی شدید یا شلوغی دندان‌ها رنج می‌برید، دندانپزشک شما در دندانپزشکی گلشهر ممکن است پیشنهاد دهد ابتدا آن­ها را صاف کنید. این تضمین می‌کند که بهترین نتایج ممکن را به دست آورید.

آیا ونیرها قابل سفارشی‌سازی هستند؟

البته! تمام ونیرهای دندانی قابل سفارشی‌سازی و چکش‌خواری هستند، به‌خصوص ونیرهای کامپوزیت. در دندانپزشکی گلشهر، ما تیمی از دندانپزشکان زیبایی ماهری داریم که باندینگ کامپوزیت را به‌گونه‌ای شکل می‌دهند که با خطوط طبیعی دندان‌های شما مطابقت ایجاد کند و در نتیجه لبخندی ذاتی‌تر و درعین‌حال بی‌نقص به شما می‌دهد.

آیا می‌توان ونیرهای کامپوزیت را برداشت؟

ونیرهای کامپوزیت به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که دائمی باشند. آن­ها را می‌توان توسط دندانپزشک در دندانپزشکی گلشهر برداشت، اما این فقط در موارد اورژانسی دندان توصیه می­‌شود. در حین برداشت ونیرهای کامپوزیت، مقدار کمی از مینای دندان در این فرایند برداشته می‌شود. پس از این، دندان­‌های شما می‌توانند پولیش شوند و سپس مجدداً ارزیابی شوند. اگر قصد برداشت ونیرهای کامپوزیت خود را دارید، ابتدا باید با دندانپزشک خود در دندانپزشکی گلشهر مشورت کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *