What are the stages of dental lamination?

هنگامی که راجع به یک موضوع در حیطه دندان‌پزشکی مانند لمینت دندان تحقیق می‌کنید یکی از سؤالاتی که دوست دارید به جواب آن برسید این است که مراحل انجام آن به چه صورت است؟ بدیهی است که اگر درباره روند کلی لمینت و دیگر جراحی‌ها در حوزه دندان‌پزشکی اطلاعات داشته باشید، در انتخاب روش بهتر و مؤثرتر برای خود، بهتر عمل خواهید کرد. البته که توجه به این نکته که در پایان تصمیم شما باید مورد تأیید پزشک باشد هم خالی‌ازلطف نیست.

در پایان این مقاله به سؤالاتی مانند: لمینت چیست؟ آیا لمینت انواعی دارد؟ اگر لیمنت انواع مختلفی دارد، تفاوت آنها در چیست؟ مراحل انجام لمینت به چه صورت است؟ و دیگر سؤالات پاسخ داده خواهد شد. پس اگر درباره لمینت و یا مراحل انجام آن سؤالاتی مانند سؤالات بالا ذهن شما را به خود مشغول کرده است به شما پیشنهاد می‌کنم که تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

 1. لمینت دندان چیست؟
 2. انواع لمینت دندان
 3. آیا لیمنت سرامیکی و کامپوزیتی با یکدیگر تفاوتی دارند؟
 4. آیا در مراحل انجام آنها تفاوتی وجود دارد؟
 5. تفاوت در روند انجام لمینت و کامپوزیت چه چیزی را به دنبال دارد؟
 6. لمینت بهتر است یا کامپوزیت؟
 7. مراحل انجام لمینت دندان
 • چرا می‌خواهید به دندان‌پزشک مراجعه کنید؟
 • انتخاب دندان‌پزشک
 • چطور یک دندان‌پزشک خوب را انتخاب کنیم؟
 • مراجعه به مطب دندان پزشک و انجام جلسه مشاوره
 • عکس‌برداری و معاینات لازم
 • جرم‌گیری و سایر درمان‌ها
 • تعیین رنگ و فرم دندان‌ها
 • تراشیدن دندان‌‌ها
 • قالب‌گیری
 • تمیزکردن دندان‌های اصلی
 • نصب‌کردن موقت لمینت‌ها
 • نصب تک به تکی لمینت‌ها
 • مشاهده نتیجه نهایی کار
 1. مراحل انجام کامپوزیت
 2. کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان و سخن پایانی

لمینت دندان چیست؟

لمینت دندان همان‌طور که قبلاً در سایر مقالات موجود در سایت درباره آن صحبت کرده‌ایم، یکی از انواع جراحی‌های زیبایی در دندان‌پزشکی است. که علاوه بر تغییر رنگ با تغییر و اصلاح فرم دندان هم همراه است. یکی از زیر مجموعه‌های اصلاح طرح لبخند یا همان لبخند هالیوودی است که در مقاله ” اصلاح طرح لبخند (لبخند هالیوودی) ” به طور کامل در مورد آن صحبت کرده‌ایم.

انواع لمینت دندان

لیمنت دندان به دو نوع لمینت سرامیکی و لیمنت کامپوزیتی تقسیم‌بندی می‌شود. البته در بیشتر مراکز و حتی سایت‌ها یا مقالات، از لمینت‌های سرامیکی تحت عنوان لمینت و از لمینت‌های کامپوزیتی تحت عنوان کامپوزیت یاد می‌شود.

آیا لیمنت سرامیکی و کامپوزیتی با یکدیگر تفاوتی دارند؟

درباره این موضوع هم به طور کامل در مقاله ” تفاوت لمینت سرامیکی و ونیر کامپوزیت ” صحبت کرده‌‍‌ایم ولی در اینجا به طور مختصر به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

در مورد تفاوت میان لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها باید گفت که قیمت لمینت نسبت به کامپوزیت بالاتر است. در نتیجه دوام و استحکام آن هم نسبت به کامپوزیت بیشتر خواهد بود. کامپوزیت را به‌راحتی می‌توان تغییر داد و تعویض کرد ولی روند تعویض در لمینت پیچیده‌تر است. و سایر تفاوت‌ها…

آیا در مراحل انجام آنها تفاوتی وجود دارد؟

در مورد تک‌تک مراحل انجام لمینت و کامپوزیت در ادامه مقاله صحبت خواهد شد. ولی باید گفت که پاسخ این سؤال مثبت است و روند انجام مراحل یکی از دلایل تفاوت قیمت میان لمینت و کامپوزیت است. به این صورت است که کامپوزیت به طور کامل در مطب دندان‌پزشکی و توسط خود دندان‌پزشک در یک جلسه انجام می‌گیرد. ولی لمینت طی چند مرحله صورت می‌گیرد که مرحله ساخت لمینت، توسط لابراتوار انجام می‌شود.

تفاوت در روند انجام لمینت دندان و کامپوزیت چه چیزی را به دنبال دارد؟

این تفاوت‌ باعث می‌شود که میزان هزینه‌ای که صرف این کارها می‌کنیم با یکدیگر تفاوت داشته باشد. همچنین باعث می‌شود که میزان استحکام در لمینت و کامپوزیت متفاوت باشد. در پایان نتیجه کار آنها با یکدیگر تفاوت‌هایی داشته باشد.

لمینت دندان بهتر است یا کامپوزیت؟

همان‌طور که قبلاً در خیلی از مقالات موجود در سایت صحبت کرده‌ایم، ممکن است برای برخی افراد لمینت و برای برخی دیگر کامپوزیت روش مناسب‌تری باشد. شما می‌توانید با مطالعه و تحقیق درباره هر یک از این روش‌ها اطلاعاتی کسب کرده و در جلسه مشاوره پیش از انجام جراحی، با دندان‌پزشک راجع به روش پیشنهادی خود صحبت کنید. البته نظر دندان‌پزشک را هم جویا شوید و در پایان طبق نظر خود و با مشورت پزشک بهترین روش ممکن را برای دندان‌های خود انتخاب کنید.

 

مراحل انجام لمینت دندان


در ادامه به بیان تمام مراحل لمینت با جزئیات کامل می‌پردازیم.

چرا می‌خواهید به دندان‌پزشک مراجعه کنید؟

اینکه فقط به‌خاطر صنعت مد یا تحت‌تأثیر فضای مجازی بخواهید کاری انجام دهید اشتباه است. و احتمال اینکه بعدها از انجام این کار پشیمان شوید، بالا است. پس اگر فکر می‌کنید که فرم دندان‌های خود را دوست داشته و هیچ مشکلی در شکل آنها وجود ندارد، می‌توانید تنها با بلیچینگ کردن رنگ دندان‌های خود را تغییر دهید. آن‌ها را سفیدتر یا درخشان‌تر کنید.

در مثالی دیگر باید گفت که اگر دندان‌های شما پوسیده هستند و سیاه شده‌اند، نباید تنها به لمینت کردن دندان‌های خود فکر کنید. نتیجه کار در نهایت این است که ظاهر دندان‌ها را درست کرده درحالی‌که در باطن، دندان‌های شما اصلاً در وضعیت خوبی نیستند. کاملاً بدیهی است که در این حالت لیمنت کردن اصلاً کار منطقی و درستی نمی‌باشد.

پس در کل در ابتدا فکر کنید که آیا نیاز صددرصدی به انجام این کار برای دندان‌های شما هست یا خیر. اگر جواب مثبت بود که می‌توانید روند درمان و مراحل را ادامه دهید.

انتخاب دندان‌پزشک برای انجام لمینت دندان

باید گفت که این مرحله تأثیر بسیار زیادی بر نتیجه کار خواهد داشت. مخصوصاً در بحث جراحی‌های زیبایی باید گفت که قرینه‌سازی در کامپوزیت و دانش درباره رنگ لمینت و کامپوزیت، بسیار اهمیت دارد. باید سعی کنید دندان‌پزشک کاربلد و همچنین با تجربه‌ای را برای این کار انتخاب کنید.

 در ادامه‌داشتن انصاف هم شرط بسیار مهمی است که با تحقیق و خواندن نظرات دیگران درباره آن دندان‌پزشک به نتیجه خوبی خواهید رسید. داشتن انصاف به این دلیل مهم است که این جراحی‌ها هزینه بسیار بالایی دارند و بهتر است که اگر نیاز به انجام آنهاست، به سراغ آنها برویم. اگر دندان‌پزشک انصاف کافی نداشته باشد ممکن است اصرار به انجام لمینت داشته باشد درحالی‌که شاید کامپوزیت روش بهتری باشد یا حتی مشکل ما با بلیچینگ و… حل شود.

چطور یک دندان‌پزشک خوب را انتخاب کنیم؟

در مورد اینکه چطور می‌توانیم یک پزشک خوب را انتخاب کنیم باید گفت که در دنیای امروز دسترسی به اینترنت تقریباً برای همه افراد فراهم است. می‌توان با مقداری جستجو در آن، به بی‌نهایت اطلاعات دسترسی پیدا کرد و بهترین پزشک از لحاظ باتجربه بودن و داشتن انصاف و قیمت مناسب را انتخاب کرد. معمولاً در پایان صفحه هم می‌توان نظرات کاربران را مطالعه کرد که می‌توانند بر تصمیم‌گیری ما تأثیرگذار باشند.

روش دیگر این است که اگر در اطراف خود فردی را دیدیم که این جراحی‌های زیبایی را انجام داده است، می‌توان با او صحبت کرد و پرسید که به کدام دندان‌پزشک مراجعه کرده است و حتی می‌توان از سایر تجربیات او هم بهره گرفت.

مراجعه به مطب دندان‌پزشک و انجام جلسه مشاوره برای لمینت دندان

انجام این جلسه بسیار مهم بوده و در طول آن باید به تمام صحبت‌های دندان‌پزشک توجه کنید. بدون هیچ تعصبی از تجربیات او استفاده کرد و در نهایت با مشورت یکدیگر، بهترین راه‌حل ممکن را انتخاب کنید.

عکس‌برداری و معاینات لازم

در هنگام جلسه مشاوره، برای معاینه دندان‌ها نیاز به عکس‌برداری است. که در ابتدا این عکس‌برداری انجام شده و در جلسه بعدی همراه خود به مطب برده تا پزشک بر اساس این عکس‌برداری راه‌حل پیشنهادی خود را انتخاب کند. گاهی اوقات این عکس‌برداری در همان مطب انجام می‌شود.

جرم‌گیری و سایر درمان‌ها

شاید دندان‌های اصلی ما نیاز به کشیدن، عصب‌کشی، جرم‌گیری و… داشته باشند که تمام این مراحل باید قبل از انجام لمینت صورت گیرند.

تعیین رنگ و فرم دندان‌ها

در این مرحله با استفاده از تجربیاتی که در جلسه مشاوره کسب کرده‌ایم، رنگ و فرم مدنظر خود را برای دندان‌ها را به دندان‌پزشک اطلاع داده و او را از تصمیم خود باخبر می‌کنیم.

تراشیدن دندان‌‌ها

در لمینت باید دندان‌های اصلی مقداری تراش داده شوند. به‌هرحال قرار است روکشی روی آنها قرار بگیرد و باید کاملاً از هم جدا شوند. باید گفت که در کامپوزیت بر خلاف لمینت نیاز به تراش آن‌چنان نیست و گاهی اوقات حتی نیاز به هیچ‌گونه تراشیدنی وجود ندارد.

قالب‌گیری

برای اینکه لابراتوار بتواند لمینت‌ها را بر اساس فرم و اندازه دندان‌های ما شکل دهد، نیاز هست که نمونه‌ و یا عکسی از دندان‌های ما را داشته باشد تا بر اساس آن لمینت‌ها را بسازد.

مرحله قالب‌گیری بعد از تراشیدن انجام شده و به این صورت است که یا قالب‌گیری به روش سنتی انجام می‌شود و یا از طریق اسکن‌کردن و فرستادن مدل سه‌بعدی برای لابراتوار، مرحله قالب‌گیری به پایان می‌رسد.

تمیزکردن دندان‌های اصلی

بعد از گذشت چند هفته، شما این بار برای نصب لمینت‌ها به مطب دندان‌پزشک مراجعه کرده و دقیقاً قبل از نصب آنها، نیاز به تمیزکردن کامل دندان‌ها است. این کار برای این است که کمترین میزان پلاک و یا آلودگی روی دندان‌های اصلی و در واقع زیر لمینت باقی بماند.

نصب‌کردن موقت لمینت‌ها

کل لمینت‌ها به حالت موقت روی دندان‌ها قرار می‌گیرند تا در ابتدا یک نمای کلی از نتیجه کار داشته باشید و همچنین در صورت وجود هر نقصی، بر طرف شود و دیگر مسائل…

نصب تک به تکی لمینت‌ها

در این مرحله لمینت‌ها تک‌به‌تک و بادقت کامل روی دندان‌ها قرار گرفته و محکم می‌شوند. نیاز هست که این مرحله بادقت کامل انجام شود چرا که تأثیر مستقیمی بر نتیجه نهایی لمینت دندان خواهد داشت.

مشاهده نتیجه نهایی کار

بعد از نصب تک‌به‌تک لمینت‌ها و چک نهایی دندان‌پزشک، می‌توان نتیجه لمینت دندان‌های خود را مشاهده کنید. البته باید به این نکته توجه کنید که هنگام نصب موقت لمینت‌ها، باید به طور کامل تمام جوانب کار را در نظر گرفته و بررسی کنید تا بعد از نصب نهایی آن‌ها تصمیمی برای تغییر نگیرید و تنها از نتیجه لذت ببرید.

 

مراحل انجام کامپوزیت

به این دلیل که بحث اصلی مقاله ما راجع به مراحل انجام لمینت هست، به طور کامل و با جزئیات درباره مراحل آن صحبت کردیم. در اینجا به طور مختصر و خیلی کوتاه درباره مراحل کامپوزیت صحبت خواهیم کرد.

مراحل اولیه کامپوزیت یعنی انتخاب دندان‌پزشک، جرم‌گیری‌ها، درمان‌ها و تمیزکردن دندان‌های اصلی مانند لمینت است. تفاوت کامپوزیت در این است که نیاز به کمک از لابراتوار نبوده و کامپوزیت ماده‌ای ژله‌ای مانند است که به‌صورت تکه‌ای و در حجم‌های کم، توسط دندان‌پزشک روی دندان‌ها قرار گرفته و در همان حالت به آن شکل و فرم داده می‌شود.

کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان

بدون شک یکی از بهترین و مجهزترین کلینیک‌های دندان‌پزشکی در شهر کرج، دندان‌پزشکی ارغوان است که باسابقه درخشان و همچنین میزان رضایت بالای 95 درصدی که دارد، میتوان به طور کامل به این مطب اعتماد کرده و باور داشته باشید که تمام کادر درمان متخصص این مطب هم در تجربه و هم در رعایت انصاف، حرف اول را می‌زنند.

سخن پایانی

در این مقاله به بیان کامل اینکه “لمینت چیست؟” پرداختیم و در ادامه به بیان تفاوت میان لمینت و کامپوزیت و اینکه کدام‌یکی از این دو روش بهتر است پرداختیم که در این مبحث متوجه شدیم، بهتر و بدتر بودن میان آنها معنایی نداشته و همه چیز بستگی به نظر دندان‌پزشک و خود شخص مراجعه‌کننده دارد؛ ولی درهرصورت میزان دوام و طول عمر لیمنت که شاید معیار خوبی هم باشد، نسبت به کامپوزیت بیشتر است. در ادامه به طور کامل به بیان مراحل انجام لمینت دندان، از انتخاب دندان‌پزشک مناسب و تا مشاهده نتیجه کار را توضیح دادیم.

همان‌طور که در ابتدای مقاله گفتیم بهتر است که هنگام تحقیق درباره هر روشی که در دندان‌پزشکی انجام می‌شود، یک ذهنیت کلی درباره مراحل انجام آن داشته باشید تا به طور تخمینی حدس بزنید که این روش چه مدت طول کشیده و در کل به چه صورت انجام می‌گیرد، دقیقاً مثل همان چیزی که ما در این مقاله برای شما آماده کرده‌ایم.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *