Is composite permanent?

خیلی از افراد انتظار این را دارند که اگر یک‌بار لمینت و یا کامپوزیت کنند، تا آخر عمر قرار است که کامپوزیت و یا لمینت آنها سالم بماند و تغییری نکند. همچنین باید گفت که بیشتر افراد به دنبال راه‌حل دائمی، نه فقط در بحث دهان و دندان بلکه در تمام زمینه‌ها، هستند و می‌خواهند با یک‌بار صرف هزینه و وقت خود، مشکلی که برای آن به دندان‌پزشکی مراجعه کرده‌اند به طور کامل رفع شود.

در این مقاله پاسخ سؤالاتی مانند: کامپوزیت دندان چیست؟ آیا کامپوزیت دندان راه‌حل دائمی به‌حساب می‌آیند؟ عمر مفید کامپوزیت چند سال است؟ با چه روش‌ها و در صورت رعایت چه مواردی می‌توانیم این طول عمر را افزایش دهیم؟ و دیگر سؤالات مربوط به کامپوزیت و طول عمر آن، اگر قصد کامپوزیت و یا لمینت کردن دندان‌های خود را دارید بهتر است که راجع به این‌طور مسائل اطلاعاتی داشته باشید پس تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

فهرست مطالب:

 • کامپوزیت دندان چیست؟
 • مراحل انجام کامپوزیت چه هستند؟
 • لمینت دندان چیست؟
 • مراحل انجام لمینت چه هستند؟
 • کامپوزیت و لمینت چه تفاوت‌هایی دارند؟
 • تفاوت لمینت و کامپوزیت در طول عمر و استحکام، به چه صورت است؟
 • آیا کامپوزیت و لمینت دائمی هستند؟
 • چرا لمینت و کامپوزیت باید تعویض شوند؟
 • تغییر رنگ در لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها
 • استحکام و سختی لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها
 • برای جلوگیری از مسائل تغییر رنگ و شکستگی، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟
 • جلوگیری از تغییر رنگ در لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها
 1. سیگارنکشیدن
 2. نخوردن مواد غذایی رنگ‌دانه دار
 3. انجام پولیش دندان
 4. نخوردن مواد غذایی اسیدی و ترش
 5. رعایت بهداشت دهان و دندان
 • جلوگیری از آسیب فیزیکی به لمینت و کامپوزیت
 1. جلوگیری از ضربه دیدن دندان‌ها
 2. خودداری از خوردن مواد غذایی سفت
 3. دندان‌قروچه‌کردن ممنوع
 4. نجویدن ناخن‌ها
 5. انتخاب دندان‌پزشک مناسب
 • کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان
 • سخن پایانی

کامپوزیت دندان چیست؟

کامپوزیت دندان همان‌طور که بارها در سایر مقالات موجود در سایت گفتیم، یکی از روش‌های جراحی دندانی است که بیشتر اوقات در جهت زیبایی به‌کاررفته و هدف درمانی ندارد. نوع کامپوزیت ونیر زیر مجموعه‌ای از لمینت‌ها است.

مراحل انجام کامپوزیت چه هستند؟

اگر بخواهیم به طور مختصر درباره این موضوع صحبت کنیم، باید گفت که بعد از انجام مراحل اولیه مانند معاینات لازم توسط دندان‌پزشک و مشورت‌کردن با او برای گرفتن منطقی‌ترین و بهترین تصمیم و سایر موارد به مرحله اصلی می‌رسیم که معمولاً تمام مراحل کامپوزیت در طی یک روز انجام شده و به پایان می‌رسد.

در مرحله اول اگر نیاز باشد دندان‌ها به مقدار بسیار کمی تراش می‌شوند که معمولاً در کامپوزیت برخلاف لمینت اصلاً به تراش دندان نیازی نیست. سپس در مرحله بعد، کامپوزیت که ماده‌ای ژله‌ای مانند است روی دندان قرار می‌گیرد و توسط دندان‌پزشک به آن شکل و فرم دندان داده می‌شود.

بعد از انجام و در واقع کامپوزیت کل دندان‌ها شما می‎‌توانید نتیجه اصلی و نهایی دندان‌های خود را مشاهده کنید. باید این را هم گفت که کل این یک جلسه برای کامپوزیت نهایتاً 3 الی 4 ساعت طول خواهد کشید.

 

لمینت دندان چیست؟

حال که به بحث درباره کامپوزیت پرداختیم بهتر است که درباره لمینت هم توضیحات مختصری بدهیم. لمینت هم مانند کامپوزیت یکی از روش‌های زیبایی دندان و همان روش‌های “اصلاح طرح لبخند” است. البته این نکته را هم باید گفت که لمینت و کامپوزیت با هم تفاوت‌های زیادی دارند که در ادامه به بیان آنها می‌پردازیم.

مراحل انجام لمینت چه هستند؟

از مراحل اولیه که بگذریم بعد از تراش دندان‌ها قالب‌گیری انجام می‌شود. این قالب‌گیری می‌تواند به روش سنتی باشد و یا با استفاده از اسکن، تصویر سه‌بعدی دندان گرفته شود. بعد از آن قالب یا تصویر سه‌بعدی به لابراتوار فرستاده می‌شود و بعد از گذشت چند وقت لمینت‌ها آماده می‌شوند. در جلسه دوم توسط دندان‌پزشک روی دندان مراجعه‌کننده نصب می‌شوند.

 

کامپوزیت و لمینت چه تفاوت‌هایی دارند؟

قیمت لمینت نسبت به کامپوزیت بالاتر است؛ یعنی به حدی که قیمت لمینت تقریباً 2 برابر کامپوزیت خواهد بود. همانطور که گفتیم در لمینت میزان تراشیدگی دندان اصلی نسبت به کامپوزیت بیشتر است پس می‌توان گفت لمینت تقریبا روشی غیر قابل برگشت می‌باشد.

 

تفاوت لمینت و کامپوزیت، در طول عمر و استحکام، به چه صورت است؟

باتوجه‌به روند تشکیل لمینت که در لابراتوار و در شرایط سخت‌تر و با دمای بالاتر انجام می‌شود، باید گفت که میزان استحکام و مقاومت لمینت بیشتر است. و طول عمر بالاتری هم نسبت به کامپوزیت دارند. به‌طوری‌که طول عمر مفید کامپوزیت بین 5 تا 10 سال است. ولی طول عمر لمینت بین 10 تا 20 سال است که بعد از گذشت این زمان، باید تعویض شوند.

 

آیا کامپوزیت و لمینت دائمی هستند؟

باتوجه‌به پاراگراف قبل باید پاسخ این سؤال را بدانید. در واقع باید گفت که هر چقدر هم کار دندان‌پزشک عالی باشد، میزان مراقبت از کامپوزیت و لمینت بالا باشد، به تمام توصیه‌های دندان‌پزشک عمل شده باشد و… باز هم این روش‌ها دائمی نخواهند بود و بعد از گذشت چند سال باید تعویض شوند.

 

چرا لمینت و کامپوزیت باید تعویض شوند؟


دو بحث کلی در تغییر کامپوزیت و لمینت وجود دارد. اول بحث تغییر رنگ در آنها و دوم بحث شکستگی‌ها و تغییرات ظاهری که ممکن است باگذشت زمان روی لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها ایجاد شود. در ادامه به بیان هر یک از این دو بحث می‌پردازیم.

تغییر رنگ در لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها

چه دندان‌های عادی و چه لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها، به‌مرورزمان تحت‌تأثیر عوامل مختلف، تغییر رنگ خواهند داد؛ اما تحت‌تأثیر عواملی این تغییر رنگ، شدت و سرعت بیشتری خواهد گرفت. عواملی مانند:

 1. استفاده از سیگار و قلیان:

در حالت کلی هر مقدار که میزان مصرف سیگار و قلیان بالاتر باشد باید شاهد تغییر رنگ بیشتر و حتی سیاهی دندان‌های خود باشید.

 1. عدم رعایت بهداشت:

رعایت بهداشت دهان و دندان در دندان‌هایی که لمینت و یا کامپوزیت شده‌اند، از اهمیت بیشتری برخوردار است. نیاز هست روزانه حداقل در دو نوبت مسواک بزنید و نخ دندان بکشید.

 1. استفاده بیش از حد از مواد غذایی اسیدی و رنگی:

مواد غذاهای رنگی مانند قهوه، زعفران، زردچوبه و… مواد اسیدی هم مانند نوشابه‌ها و یا آبمیوه‌های گازدار که البته مصرف این مواد، بهتر هست که در هفته اول بعد از کامپوزیت یا لمینت، به طور کامل قطع شوند.

 1. کیفیت مواد مورداستفاده:

کامپوزیت‌ها و لمینت‌ها انواع مختلفی دارند که بر اساس نوع کیفیت آنها تقسیم‌بندی می‌شوند. هر مقدار که کیفیت کامپوزیت یا لمینت بالاتر باشد، بدیهی است که شاهد دوام بالاتری هم در آنها چه در بحث تغییر رنگ و چه در بحث استحکام، خواهید بود.

استحکام و سختی لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها

همان‌طور که گفتیم باتوجه‌به تفاوت در شرایط انجام لمینت‌ و کامپوزیت میزان مقاومت و سختی آنها هم با هم متفاوت خواهد بود. به‌طوری‌که لمینت میزان استحکام بیشتری دارد و در برابر ضربه، شکستگی، پوسیدگی و… مقاومت بیشتری از خود نشان خواهد داد.

باتوجه‌به این عوامل متوجه می‌شویم که چرا لمینت نسبت به کامپوزیت از طول عمر بیشتری برخوردار است. پس اگر بدون توجه به قیمت کار می‌خواهید دوام کار بیشتر باشد، به شما پیشنهاد می‌شود که لمینت را انتخاب کنید.

 

برای جلوگیری از مسائل تغییر رنگ و شکستگی، چه کاری می‌توانیم انجام دهیم؟

در مورد هر یک از این مسائل و مشکلات راه‌حل‌هایی ارائه می‌شود؛ ولی در حالت کلی بهتر است تمام توضیحات و توصیه‌های دندان‌پزشک خود را یا به‌خاطر بسپارید و یا یادداشت کنید و در نهایت به تمام آنها عمل کنید. تا بهترین نتیجه را از لمینت و یا کامپوزیت خود مشاهده کنید و تغییر رنگ و شکستگی در آنها به حداقل ممکن برسد.

 

جلوگیری از تغییر رنگ در لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها

کارهای زیادی است که موجب تغییر رنگ دندان‌ها می‌شود که مهم‌ترین آنها شاید عدم رعایت بهداشت دهان و دندان باشد. در ادامه به بیان راه‌حل‌های موجود برای به‌حداقل‌رساندن این تغییر رنگ می‌پردازیم.

سیگارنکشیدن

اگر عادت به استفاده از سیگار و یا قلیان دارید بهتر است مصرف آنها را به حداقل ممکن برسانید. در صورت امکان به طور کامل مصرف آنها را کنار بگذارید. علاوه بر این گاهی اوقات، افرادی که سیگاری هستند کاندید مناسبی برای کامپوزیت یا لمینت نخواهند بود.

نخوردن مواد غذایی رنگ‌دانه دار

مصرف مواد غذایی رنگ‌دانه دار مانند قهوه، زعفران و… خصوصاً در هفته اول بعد از لمینت و کامپوزیت، حذف یا کمتر شود. در صورت استفاده باید بعد از آنها مسواک بزنید یا حداقل دهان و دندان‌های خود را با آب بشویید.

انجام پولیش دندان

پولیش در واقع یکی از مراحلی است که سبب می‌شود پلاک‌های روی دندان از بین برود و از بروز هر گونه تغییر رنگ در دندان‌ها جلوگیری شود. پس از انجام لمینت و یا کامپوزیت دندان‌پزشک شما حتماً راجع‌به ‌نوبت  پولیش (حدوداً چند ماه یک‌بار) با شما صحبت خواهد کرد. سعی کنید تمام نوبت‌ها را رعایت کرده و سروقت برای پولیش دندان‌ بعد از کامپوزیت به کلینیک مراجعه کنید.

نخوردن مواد غذایی اسیدی و ترش

مصرف مواد غذایی که اسیدی و ترش هستند هم مانند مواد غذایی رنگ‌دانه دار باید به حداقل ممکن برسد و بعد از مصرف آنها باید با آب، دهان و دندان‌های خود را به‌خوبی شستشو دهید.

رعایت بهداشت دهان و دندان

روزانه باید حداقل دو بار دندان‌های خود را مسواک بزنید و نخ دندان بکشید. نخ دندان شاید به‌ظاهر تأثیری نداشته باشد؛ ولی در اصل یکی از مهم‌ترین کارهایی است که باید برای رعایت بهداشت دندان‌های خود انجام دهیم. نحوه صحیح مسواک‌زدن هم تأثیر خود را خواهد داشت پس سعی کنید علاوه بر مسواک‌زدن، درست مسواک‌زدن را هم یاد بگیرید.

و دیگر موارد که می‌توانید برای دانستن آنها با دندان‌پزشک خود مشورت کنید.

جلوگیری از آسیب فیزیکی به لمینت و کامپوزیت

علاوه بر بحث تغییر رنگ، ممکن است لمینت‌ها و یا کامپوزیت‌های دندان در اثر ضربه یا فشار، بشکنند. برای جلوگیری از این آسیب راه‌حل‌هایی به شما ارائه می‌شود که امید است مفید واقع شوند.

جلوگیری از ضربه دیدن دندان‌ها

در ورزش‌های رزمی احتمال ضربه دیدن دندان‌ها بالا است به همین دلیل بهتر است هنگامی که تمرین می‌کنید از محافظ یا ضربه‌گیر دندان استفاده کنید و تاحدامکان در هفته‌های اولیه به باشگاه نروید و ورزش‌های سنگین انجام ندهید.

خودداری از خوردن مواد غذایی سفت

مواد غذایی و خوراکی‌های سفت مانند آجیل‌ها بهتر است که به‌هیچ‌عنوان با دندان شکسته نشوند. این شکستن حتی برای دندان‌های عادی هم فشار زیادی دارد چه برسد به دندان‌های لمینت یا کامپوزیت شده که قطعاً نسبت به دندان‌های عادی از حساسیت بیشتری برخوردار هستند.

دندان‌قروچه‌کردن ممنوع

اگر هنگام شب دندان‌قروچه می‌کنید در ابتدا بهتر است که قبل از انجام لمینت و کامپوزیت با دندان‌پزشک خود راجع به این مسئله صحبت و با او مشورت کنید. بهتر است که هنگام شب از محافظ دندان استفاده کنید تا دندان‌قروچه شما، موجب شکست لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها نشود.

نجویدن ناخن‌ها

این کار ریشه روانی دارد پس بهتر است که سعی کنید این ریشه را پیدا کنید و آن را درمان کنید تا از واردشدن هر گونه آسیب، چه به دندان‌های عادی و چه به لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها، جلوگیری کنید.

انتخاب دندان‌پزشک مناسب

شاید با خود فکر کنید که این مسئله چه ربطی به شکستگی دندان‌ها دارد؟ باید گفت که نه فقط در بحث شکستگی بلکه انتخاب دندان‌پزشک مناسب بر میزان تغییر رنگ لمینت‌ها هم تأثیرگذار است.

مشورت با دندان‌پزشک و نظر او برای فرم، حالت، کیفیت، جنس، رنگ لمینت‌ها و کامپوزیت‌ها، هم روی نتیجه کلی کار تأثیرگذار است و هم در میزان کیفیت کار، در گذشت زمان تأثیر می‌گذارد.

 

کلینیک دندان‌پزشکی ارغوان

کلینیک شبانه‌روزی ارغوان با کادر درمانی مجرب همان کلینیک دندان‌پزشکی است که می‌توانید برای انجام کارهای زیبایی و درمانی مربوط به دندان مانند لمینت، کامپوزیت، ایمپلنت، ارتودنسی و… به آن مراجعه کنید.

اگر نسبت به هر یک از روش‌ها، به‌اصطلاح دو دل هستید یعنی نمی‌توانید تصمیم بگیرید که آیا لمینت برای شما روش‌ بهتری است یا کامپوزیت، می‌توانید با دندان‌پزشکان کلینیک، مشورت کرده و به پیشنهاد آنها اعتماد کامل داشته باشید.

سخن پایانی

نمی‌توانید انتظار داشته باشید که با یک‌بار انجام لمینت یا کامپوزیت، تا آخر عمر از هر گونه مراقبت مانند مسواک‌زدن و چکاپ‌های پزشکی و… بی‌نیاز شوید. در حقیقت باید گفت که بعد از انجام این روش‌ها، نسبت به حالت عادی دندان‌ها، نیاز به این مراقبت‌ها بیشتر هم خواهد شد.

سؤال اصلی این مقاله این بود که آیا کامپوزیت روشی دائمی است یا خیر؟ همان‌طور که در این مقاله به طور کامل صحبت کردیم، کامپوزیت و لمینت روش‌های دائمی نیستند و بعد از گذشت چند سال نیاز به تعویض دارند.

 البته باید گفت که کامپوزیت روشی برگشت‌پذیر است؛ یعنی اگر از نتیجه کار راضی نبودید و یا بعد از گذشت چند سال تصمیمی برای تعویض آنها نداشتید، می‌توانید آنها را بدون بروز مشکلی از روی دندان بردارید. اما در لمینت این‌طور نیست پس در انتخاب روش دقت کامل داشته باشید.

 

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *