Surgery of the wisdom tooth involved with the nerve

کشیدن و جراحی دندان عقل، یک روش رایج در دندانپزشکی است که به‌منظور کاهش درد، جلوگیری از عوارض و بهبود سلامت کلی افراد انجام می­‌شود. شاید شما یکی از افرادی باشید که بخواهید دندان عقل خود را در دندانپزشکی تخصصی گلشهر بکشید. بیشتر بیماران دندانپزشکی تخصصی گلشهر بهبودی آرامی را تجربه می­‌کنند، اما این در حالی است که امکان مواجه برخی افراد با یک عارضه غیرمنتظره، یعنی آسیب عصبی وجود دارد.

این موضوع به‌این‌علت ممکن است پیش بیاید که دندان عقل یا همان آسیاب سوم، به اعصاب مهم فک نزدیک است. بنابراین خطر آسیب در حین کشیدن دندان افزایش پیدا کرده و می­‌تواند منجر به اختلالات حسی در زبان، لب‌­ها یا گونه­‌ها شود. این پدیده کم پیش می‌­آید، اما می‌­تواند برای بیماران چالش­‌هایی به وجود آورد و بر فعالیت­‌های روزانه آن­ها تأثیرگذار باشد. در ادامه با دندانپزشکی تخصصی گلشهر همراه باشید تا دررابطه‌با کشیدن دندان عقل، اطلاعات بیشتری به شما ارائه دهیم.

چرا باید دندان عقل را بکشیم؟

دندان عقل (دندان آسیاب سوم)، به طور معمول تا اواخر دوران نوجوانی، بیست‌سالگی یا حتی سنین بالاتر نیز از طریق لثه فشار نمی­‌آورد. این دندان، معمولأ آخرین دندانی است که از راه لثه، رویش می­‌کند. بیشتر افراد چهار دندان عقل دارند. هر چند لازم به ذکر است که برخی افراد اصلاً این دندان را ندارند.

در بیشتر موارد، در پشت فک‌­ها فضای کافی برای راحت بیرون آمدن دندان عقل وجود ندارد. اگر فک این فضای کافی را نداشت، دندان به‌اصطلاح فشرده می‌شود و باعث ایجاد مشکلاتی می­‌شود. بعضی از دندان‌­های عقل نهفته، مدفون می­‌مانند و باعث ایجاد هیچ مشکلی نمی‌­شوند. اما برخی دیگر ممکن است مشکلات شدیدی را به وجود بیاورند.

 

 

عوارض نگهداری از دندان عقل

اگر یک یا چند دندان عقل شما باعث مشکل شوند، ممکن است جراح فک و صورت شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر، به شما توصیه کند که آن­ها را بردارید. همان­طور که گفتیم، برداشتن دندان عقل یک روش رایج است و اگر این دندان مزاحم باشد، باید دراسرع‌وقت برداشته شود تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. این مشکلات عبارت­‌اند از:

عفونت

هنگامی که یک‌دندان عقل نهفته شروع به رویش و فشاردادن از طریق لثه می­‌کند، ممکن است عفونت در پیرامون بالای دندان شروع شود. التهاب و عفونت می‌تواند موجب ایجاد درد، تورم و سفتی فک شود؛ حتی بلعیدن نیز ممکن است دردناک باشد. به‌طورکلی فرد ممکن است احساس ناراحتی و ناخوشی کند. این عفونت همچنین می‌­تواند باعث ایجاد بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان شود.

شلوغی

این امکان که دندان عقل دندان­‌های مجاور را از موقعیت صحیح خود خارج کند نیز وجود دارد. همین موضوع باعث ایجاد شلوغی در دهان می‌­شود.

درد در دندان عقل

فشار دندان عقل می­‌تواند باعث ایجاد درد در دندان کناری خود شود. درد همچنین می­‌تواند ناشی از عفونت اطراف خود دندان عقل نیز باشد.

کیست

درصورتی‌که دندان عقل کشیده نشود، کیست‌ه­ای حاوی مایع به نام “کیست” در اطراف دندان ایجاد می‌شود و ممکن است باعث جابه‌جایی دندان شود. این کیست توانایی نابودی استخوان و آسیب به سایر دندان­‌ها و لثه را دارد. تشکیل کیست در اطراف دندان‌­های رویش نیافته، یک بیماری به نسبت شایع است.

زخم دندان عقل

امکان این­که دندان عقل بالایی به سمت خارج لثه فشار بیاورد، وجود دارد؛ بنابراین ممکن است در جایی که به داخل گونه ساییده می­‌شود، زخم ایجاد کند.

یک تله غذا

ممکن است غذا بین دندان عقل و آسیاب کنار آن قرار بگیرد که این موضوع به طور بالقوه می­‌تواند باعث ایجاد حفره در دو دندان شود.

حفره جذب دندان عقل

ممکن است دندان عقل نهفته به فشار دندان آسیاب مجاور خود ادامه دهد. این موضوع می­‌تواند باعث ایجاد “حفره جذبی” شود که در آن، دندان عقل به دندان آسیاب دیگر برخورد می‌­کند که در بیشتر موارد باعث آسیب جدی به هر دو دندان می­‌شود. امکان ایجاد عفونت دندان­‌های آسیاب یا آبسه و حساسیت دندان آن­ها وجود دارد. کشیدن هر دو دندان آسیاب اغلب موردنیاز است.

مانند تمامی روش‌­های جراحی، کشیدن دندان عقل نیز عوارض و خطرات بالقوه­ای را به دنبال دارد. یکی از این عوارض، آسیب به عصب دندان است. در ادامه با دندانپزشکی تخصصی گلشهر، به بررسی این مورد می‌پردازیم.

آسیب عصبی پس از کشیدن دندان عقل

ایجاد آسیب عصبی به دلایل مختلفی بستگی دارد. یک‌دندان عقل نهفته ممکن است به اعصاب اصلی نزدیک باشد؛ بنابراین، هنگامی که دندان کشیده می‌شود، ممکن است عصب کبود شود. این موضوع می‌­تواند باعث درد، بی‌حسی، احساس سوزن‌سوزن‌شدن و یا ازدست‌دادن احساس در دندان‌­ها، لثه‌­ها، گونه‌ها، لب­‌ها، چانه، زبان و اطراف فک بالا و پایین شود.

درصورتی‌که عصب زبانی آسیب‌دیده باشد، این خطر که حس چشایی تغییر کند، وجود دارد. حتی ممکن است گفتار در بعضی موارد تحت‌تأثیر قرار گیرد. جدای از این­ها، ممکن است ابزار جراحی به‌صورت ناخواسته، به عصب آسیب برساند و باعث ایجاد مشکلات حسی شوند.

درست است که این علائم اغلب موقتی هستند، اما مشکلات پایدار ممکن است به ارزیابی و مدیریت بیشتری نیاز باشد. شناسایی زودهنگام علائم آسیب عصبی پس از جراحی دندان عقل در دندانپزشکی کرج، امکان اقدامات پیشگیرانه برای کاهش عواقب طولانی‌مدت و افزایش شانس بهبودی کامل را فراهم می‌کند.

بهبود آسیب عصبی پس از جراحی دندان عقل

شاید این سؤال را از ما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر داشته باشید که آیا آسیب عصبی بهبود پیدا می­‌کند؟ باید بگوییم که بله؛ اگر عصب آسیب ببیند، به‌طورکلی بهبود پیدا می­‌کند. با بهبودی عصب، بی‌حسی، گزگز، درد و هر گونه اختلال در عملکرد حل می‌شود و از بین می­‌رود.

لازم به ذکر است که مدت‌زمان بهبودی در افراد مختلف، متفاوت است. در برخی افراد، بهبودی کامل ممکن است بین شش تا هجده ماه طول بکشد. حتی در موارد نادر ممکن است عصب به طور کامل بهبود نیابد و این بی‌حسی یا تغییر حس به‌صورت دائمی باشد.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که در بیشتر مراجعه‌کنندگان دندانپزشکی تخصصی گلشهر، اختلالات حسی خفیف اعصاب به طور خود به خودی در طول چند هفته تا چند ماه، برطرف می­‌شوند. زیرا تحت التیام طبیعی قرار می‌­گیرند. بااین‌حال، موارد وخیم اختلال عصب ممکن است نیازمند درمان تخصصی، مانند داروهایی برای کنترل درد و تقویت بازسازی عصبی باشد.

 

تمرینات فیزیوتراپی پس از جراحی دندان عقل

امکان توصیه تمرینات فیزیوتراپی که برای تحریک عملکرد عصبی و بهبود مدیریت عضلانی طراحی شده‌­اند نیز وجود دارد. قرار ملاقات­‌های منظم با دندانپزشکتان در دندانپزشکی تخصصی گلشهر برای پیگیری و نظارت بر پیشرفت و در صورت لزوم، تنظیم برنامه درمانی نیز بسیار مهم است.

به‌طورکلی، آسیب عصب دندان یک عارضه شایع نمی‌­باشد، اما می­‌تواند بر فعالیت­‌های زندگی روزمره و رفاه شما تأثیرگذار باشد. بنابراین اگر بابت این مورد نگرانی دارید، می­‌توانید به اطلاع جراح خود در دندانپزشکی تخصصی گلشهر برسانید تا به طور دقیق‌­تر، خطرات احتمالی را موردبحث و بررسی قرار دهد. در ادامه با دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، به بررسی اقدامات لازم قبل از جراحی می­‌پردازیم.

 

اقدامات و نکات موردتوجه پیش از کشیدن دندان عقل

 

فرم رضایت

اگر تصمیم به جراحی دندان دارید، ممکن است جراح از شما بخواهد که یک فرم رضایت‌نامه را پرکنید و امضا کنید. آن را به‌دقت بخوانید و اگر سؤالی دارید، از متخصصان دندانپزشکی تخصصی گلشهر بپرسید.

معاینه دندان عقل

بعد از معاینه دهان، فک­‌ها و فیلم‌های اشعه ایکس، جراح شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر، تشخیص را با شما در میان می­‌گذارد. جراح فیلم­‌های اشعه ایکس از فک شما را سازماندهی می‌­کند تا بهترین راه را برای برداشت دندان عقل شما در پیش بگیرد. این فیلم­‌ها به بررسی موقعیت عصب نیز کمک می­‌کنند. همچنین جراح شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر ممکن است جراحی یک یا چند دندان عقل و یا سایر گزینه­‌های درمانی را پیشنهاد دهد.

تاریخچه دندانپزشکی و پزشکی

جراح شما باید دررابطه‌با هر مشکلی که با دندان­‌ها و سلامت عمومی خود داشتید، سؤال بپرسد. برخی از این مشکلات ممکن است با جراحی، بیهوشی و مراقبت­‌های بعد از عمل تداخل داشته باشند. این اطلاعات به جراح شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر برای برنامه‌ریزی بهترین روش درمان کمک می­‌کند. همچنین ممکن است جراح از شما بخواهد آزمایش خون یا سایر آزمایش­‌های سلامتی را دررابطه‌با شرایط خاص مثل اختلال خونریزی، انجام دهید.

داروها

برای کمک به جراح خود در دندانپزشکی تخصصی گلشهر، فهرستی از تمام داروهایی که در حال حاضر یا اخیراً مصرف کرده‌­اید، ارائه دهید. این داروها می‌­تواند شامل قرص­‌های ضدبارداری، رقیق‌کننده‌های خون (مثل وارفارین) و دیگر داروهای بدون نسخه همچون آسپرین یا داروهای سرفه است. همچنین اگر تا کنون هرگونه واکنش آلرژیک یا بد نسبت به آنتی‌بیوتیک‌ها یا هر داروی دیگری تجربه کرده‌­اید، باید به اطلاع جراح خود در دندانپزشکی تخصصی گلشهر برسانید.

بارداری

اگر باردار هستید، باید به جراح خود اطلاع دهید. همانطور که کاشت ایمپلنت در بارداری مضر است، می­‌تواند بر گزینه­‌های درمانی شما تأثیرگذار باشد. از جمله:

  • معاینه اشعه ایکس
  • بیهوشی
  • درمان درد
  • داروهای آنتی‌بیوتیک و سایر داروها
  • به تعویق‌انداختن کشیدن دندان عقل
  • خونریزی یا اختلالات خونی

 

سیگارکشیدن

مهم است که دو هفته پیش از جراحی دندان عقل خود در دندانپزشکی تخصصی کرج، سیگار را ترک کنید. استعمال دخانیات روند بهبودی را دچار مشکل می‌کند و خطر عفونت پس از عمل را افزایش می‌­دهد.

توجه: به مدت شش ساعت قبل از جراحی، شما نمی‌­توانید چیزی بخورید یا بنوشید. اگر جراحی شما صبح انجام می­‌شود، شما نباید پس از نیمه‌شب شب قبل غذا یا نوشیدنی مصرف کنید.

 

نکات لازم برای پس از جراحی دندان عقل

استراحت

پس از جراحی، پیش از این­که به خانه بروید باید مدتی استراحت کنید. در این حین، جراح شما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر شما را بررسی خواهد کرد. سپس هنگامی که جراح از بهبودی شما راضی شد و اطمینان حاصل کرد، شما می­‌توانید مرخص شوید. یکی از اعضای خانواده یا دوستانتان باید شما را برای رفتن به خانه همراهی کنند. توصیه می‌­شود که پس از جراحی با وسیله نقلیه موتوری رانندگی نکنید. ورزش نکنید و از کار با ماشین‌آلات خودداری کنید. شاید لازم باشد چند روز از کار، مدرسه یا سایر وظایفتان مرخصی بگیرید.

آرام‌کردن درد پس از جراحی دندان عقل

درد پس از جراحی ممکن است در برخی مراجعه‌کنندگان دندانپزشکی تخصصی گلشهر جزئی و یا در برخی دیگر زیاد باشد. جراح برای شما مسکن تجویز خواهد کرد. به طور معمول درد از روز دوم شروع به کاهش می­‌کند. اما بااین‌حال، بعضی افراد ممکن است پس از یک هفته نیز همچنان به مسکن برای آرامش درد خود نیاز داشته باشند. اگر این درد در شما طولانی شد، لازم است که به جراح خود در دندانپزشکی تخصصی گلشهر اطلاع دهید، زیرا ممکن است به مدیریت بیشتری نیاز باشد.

کنترل خونریزی

اگر خونریزی دارید، می­‌توانید با گازگرفتن آرام اما محکم یک‌تکه پنبه، روی ناحیه خونریزی خود فشار وارد کنید. این فشار توقف خونریزی و تشکیل لخته خون کمک‌کننده است. امکان دارد لثه‌­ها تا یک روز پس از عمل مقداری خون ترشح کنند، اما هر گونه خونریزی باید تا روز دوم متوقف شود. درصورتی‌که خونریزی شما متوقف نشد، باید با جراح خود در دندانپزشکی تخصصی گلشهر تماس حاصل کنید.

تورم پس از جراحی دندان عقل

به طور معمول، همیشه پس از جراحی تورم رخ می‌­دهد و می­‌تواند جزئی یا شدید باشد. بیشتر تورم­‌ها بین 4 تا 5 روز طول می‌­کشد تا به طور کامل برطرف شوند. برای کمک به کاهش تورم، می‌­توانید کمپرس یخ روی گونه­‌ها قرار دهید.

علاوه بر این موارد، باید از شستشوی شدید، مصرف غذاهای گرم و تند و فعالیت‌­های تحریکی محل جراحی خودداری کنید. همچنین حفظ بهداشت دهان و دندان از راه مسواک ملایم و پرهیز از دخانیات نیز به شما کمک می‌­کند.

کلام آخر

در این مقاله با دندانپزشکی تخصصی گلشهر، سعی کردیم راهنمای کاملی دررابطه‌با کشیدن دندان عقل و رابطه آن با آسیب عصبی به شما ارائه دهیم. اگر از مشکلات ناشی از دندان عقل مثل شلوغی، عفونت کیست و غیره رنج می­‌برید، ممکن است بهترین گزینه برای شما، کشیدن دندان عقل باشد. اگر این کار را در دوران جوانی انجام دهید که ریشه دندان به طور کامل تشکیل نشده و استخوان اطراف دندان نرم­تر است، برای شما آسان­تر خواهد بود؛ زیرا خطر آسیب کمتری به اعصاب، استخوان و یا سایر دندان­‌ها وجود دارد. دندانپزشکان مجرب ما در دندانپزشکی تخصصی گلشهر، اطمینان حاصل می­‌کنند که یک جراحی راحت و با کمترین آسیب ممکن را تجربه کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *