What are the harmful effects of smoking on teeth?

دهان شما اولین نقطه ورود به بدن شماست و اثرات مخرب سیگار بر دندان بسیار زیاد است. وقتی سیگاری را روشن می‌کنید و اولین پک را بیرون می‌دهید، به‌احتمال زیاد به این فکر نمی‌کنید که سیگار چه تأثیری بر دندان‌های شما خواهد گذاشت. سیگارکشیدن هم بر ظاهر و هم سلامت دندان‌های شما به‌طورکلی تأثیر می‌گذارد.

افرادی که سیگار می‌کشند بیشتر در معرض خطر مشکلات لثه، ازدست‌دادن دندان، عوارض پس از برداشتن دندان و جراحی در دهان و ابتلا به سرطان دهان هستند. احتمال مبتلا شدن آنها به عفونت بیشتر است و سخت‌تر بهبود می‌یابند.

برای آشنایی با اثرات مخرب سیگار بر دندان‌ها با دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج است، همراه شوید.

فهرست

 • اثرات مخرب سیگار بر دندان
 • آیا سیگار الکترونیکی اثرات مخربی برای دندان دارد؟
 • جمع‌بندی

 

اثرات مخرب سیگار بر دندان

همه می‌دانند که سیگار سلامتی  را مختل می‌کند. درحالی‌که دندان‌های شما ممکن است اولین عضو بدن نباشد که هنگام بررسی مضرات سیگار به آن فکر می‌کنید، اما هر نوع مصرف تنباکو می‌تواند آسیب زیادی به دهان شما وارد کند.

واقعیت این است که ترک سیگار و استعمال دخانیات کار دشواری است. حتی اگر قبلاً تلاش کرده باشید، احتمال زیادی وجود دارد که به آن پایبند نباشید. این بدان معناست که با ادامه استفاده از تنباکو به لبخند خود آسیب بیشتری وارد می‌کنید. پس آگاهی از اثرات مخرب سیگار بر دندان بر کسانی که همواره سیگار می‌کشند واجب و ضروری است.

برای آشنایی با اثرات مخرب سیگار بر دندان با دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج است، همراه شوید.

 

از جمله اثرات مخرب سیگار بر دندان

متأسفانه، هر چه مدت طولانی‌تری به سیگارکشیدن ادامه دهید، احتمال آسیب بیشتری خواهید داشت. این بدان معنا نیست که هیچ راهی برای جلوگیری از آسیب و حتی معکوس کردن برخی از تأثیرات تنباکو بر دهان شما وجود ندارد.

تنباکو و نیکوتینی که در سیگار موجود است می‌تواند منجر به دندان‌های لکه‌دار، زرد و بوی بددهان شود. به‌علاوه، هر چه بیشتر سیگار بکشید، بر حس چشایی شما تأثیر می‌گذارد. آنچه می‌خورید و می‌نوشید نیز روی دندان‌های شما تأثیر می‌گذارد.

سیگارکشیدن همچنین می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را کاهش داده و شما را در معرض خطر ابتلا به بیماری لثه قرار دهد و همچنین به سرطان دهان کمک کند.

متداول‌ترین  بیماری دهان و دندان که از اثرات مخرب سیگار بر دندان است، عبارت‌اند از:

 

 • بیماری لثه (پریودنتال).
 • سرطان دهان.
 • سفیدکردن بافت نرم در دهان به‌وسیله سیگار (به نام کراتوز سیگاری).
 • بهبودی ضعیف پس از برداشتن دندان (معروف به حفره خشک).
 • پوسیدگی دندان و نیاز به عصب کشی دندان.
 • از دست دادن دندان.
 • بهبودی ضعیف پس از جراحی دهان و لثه.
 • کاهش‌یافتن قدرت حس چشایی.
 • طعم بددهان و بوی بددهان (به نام هالیتوزیس).

اثرات مخرب سیگار بر دندان و بیماری لثه (پریودنتال).

  دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج بیان می‌کند که سیگارکشیدن می‌تواند باعث بیماری لثه شود.

بیماری لثه (که به آن بیماری پریودنتال نیز گفته می‌شود) در اثر عفونتی ایجاد می‌شود که استخوان اطراف و نگهدارنده دندان‌های شما را از بین می‌برد. این استخوان دندان‌ها را برای جویدن غذا به استخوان فک نگه می‌دارد.

باکتری‌ها و بقایای مواد غذایی به نام پلاک دندانی می‌توانند باعث بیماری لثه شوند. اگر روی دندان‌ها و لثه‌ها باقی بماند، پلاک‌ها سخت می‌شوند و جرم یا جرم ایجاد می‌کنند. پلاک و جرم باعث تحریک لثه‌های اطراف دندان می‌شود. این اغلب در افرادی که سیگار می‌کشند دیده می‌شود.

دو مرحله بیماری لثه، التهاب لثه و پریودنتیت است.

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج اگر بیماری پریودنتیت درمان نشود، ساختارهایی که دندان را بر روی لثه نگه می‌دارند آسیب می‌بینند. ممکن است دندان‌ها لق شوند، خودبه‌خود بیفتند یا ممکن است دندانپزشک مجبور به برداشتن آنها شود.

از اثرات مخرب سیگار بر دندان چه نوع سرطانی ایجاد می‌شود؟

مصرف دخانیات مهم‌ترین عامل قابل‌پیشگیری سرطان و مرگ‌ومیر ناشی از سرطان است. این می‌تواند نه‌تنها باعث سرطان ریه شود، بلکه باعث سرطان دهان و گلو، حنجره، مری، معده، کلیه، لوزالمعده، کبد، مثانه، دهانه رحم، روده بزرگ و راست‌روده و نوعی سرطان خون نیز می‌شود.

چند درصد از افراد سیگاری به سرطان مبتلا می‌شوند؟

 مطالعات دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج نشان می‌دهد که:

خطر ابتلا به سرطان ریه در صورت مصرف سیگار تا 14 درصد افزایش می یابد. اگر روزانه یک تا پنج نخ سیگار بکشید، خطر ابتلا به سرطان ریه حدود 7.7 درصد است و اگر بیش از 35 نخ سیگار در روز بکشید، تا سن 80 سالگی 26.4 درصد احتمال ابتلا به سرطان ریه را خواهید داشت.

پیشگیری از افتادن دندان مهم است.

جلوگیری روند ازدست‌دادن دندان بسیار مهم است. ازدست‌دادن دندان‌ها به سمت پشت دهان می‌تواند مشکلاتی را در جویدن مواد غذایی ایجاد کند. ازدست‌دادن دندان در جلوی دهان بر توانایی شما برای غذاخوردن، ظاهر شما تأثیر می‌گذارد و می‌تواند مشکلاتی را در گفتار ایجاد کند. دندان‌ها همچنین نقش مهمی در حفظ شکل قسمت پایینی صورت دارند.

از اثرات مخرب سیگار بر دندان این است که خطر بیماری لثه را افزایش می‌دهد!

برای فردی که کمتر از 10 نخ سیگار در روز می کشد، در مقایسه با فردی که سیگار نمی کشد، خطر بیماری لثه بیشتر است. این احتمال 4 تا 5 برابر بیشتر برای افرادی که به شدت سیگار می کشند افزایش می یابد.

اگر سیگار مصرف می‌کنید، ممکن است موارد زیر رخ دهد:

ازدست‌دادن دندان (برخی یا همه دندان‌های طبیعی شما)، جویدن برخی غذاها را دشوار می‌کند، واضح صحبت‌کردن را دشوار می‌کند و لبخند شما را می‌گیرد و به اصلاح طرح لبخند نیاز پیدا می‌کنید. همچنین تشخیص بیماری لثه ممکن است سخت‌تر باشد.

 خونریزی لثه که معمولاً نشانه بیماری لثه است، ممکن است در افراد سیگاری وجود نداشته باشد؛ زیرا تنباکو باعث خون‌رسانی ضعیف به لثه‌ها می‌شود. به‌اندازه افراد غیرسیگاری به درمان لثه (تمیزکردن حرفه‌ای دندان) پاسخ نمی‌دهد.

 

بیماری پریودنتال شدید، این اثر مخرب سیگار بر دندان با مصرف الکل افزایش می‌یابد.

در موارد خطرناک‌تر، امکان ابتلا به ژنژیویت اولسراتیو نکروزان حاد وجود دارد. این وضعیت بسیار دردناکی است که باعث ایجاد بو و طعم وحشتناک می‌شود.

 

آیا اگر سیگار را ترک کنم لثه هایم بهبود می یابد؟

بله. خبر خوب دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج این است که خطر ابتلا به بیماری لثه و پاسخ به درمان لثه در افرادی که سیگار را ترک می‌کنند با افراد غیرسیگاری برابر است.

هنگامی که سیگار را ترک کردید، اگر لثه های شما خونریزی بیشتری کرد، نگران نباشید. به دنبال درمان از دندانپزشک یا متخصص بهداشت دندان باشید. آنها همچنین می توانند نحوه مراقبت از دندان های خود را در خانه به شما نشان دهند.

 

اثرات مخرب سیگار بر دندان بعد از چه مدت به دندان آسیب می‌رساند؟

متغیرهایی مانند سلامت فعلی دهان و دندان، رژیم غذایی، میزان سیگارکشیدن، می‌توانند تعیین کنند که چقدر طول می‌کشد تا سیگار بر سلامت دهان تأثیر بگذارد. بااین‌حال، مهم است که بدانید در کمتر از یک هفته سیگارکشیدن، سلامت دهان و دندان شما به طور قابل‌توجهی به خطر می‌اندازد.

 

چه چیزی به دندان افراد سیگاری کمک می‌کند؟

 به پیشنهاد دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج:

 • مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید. تمیزکردن حرفه‌ای حداقل دو بار در سال می‌تواند به جلوگیری از هر گونه حفره، بیماری لثه و/ یا پوسیدگی دندان که با سیگارکشیدن به وجود می‌آید کمک کند.
 • در طول روز، دوبار مسواک بزنید و نخ دندان بکشید‌.
 • از مسواک و خمیردندان مخصوص مشکلات و بیماری ناشی از سیگار استفاده کنید.
 • با آگاهی بیشتری غذا بخورید. غذاهای غنی از ویتامین، پروتئین، کلسیم و فیبر بهترین برای دندان شما هستند. برخی از بهترین غذاها عبارت‌اند از پنیر، سبزی‌های برگ‌دار، سیب، هویج، کرفس و بادام.
 • از دهان‌شویه استفاده کنید.

 

آیا سیگار الکترونیکی اثرات مخربی برای دندان دارد؟

آیا می‌دانستید کسانی که سیگار الکترونیکی مصرف می‌کنند در معرض خطر آسیب به دهان، گلو، دندان‌ها و لثه‌ هایشان در اثر مصرف منظم بخارات هستند؟

دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک ارتودنسی کرج، کلینیک ارتودنسی گلشهر، دندانپزشکی عمومی کرج، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج هشدار می‌دهد:

شواهد فزاینده‌ای وجود دارد که نشان می‌دهد مصرف سیگار ممکن است بر سلامت دهان تأثیر بگذارد و استفاده از سیگارهای الکترونیکی، با یا بدون نیکوتین، توصیه نمی‌شود.

تنها سیگارکشیدن نیست که می‌تواند بر سلامت دهان و دندان تأثیر بگذارد و خطرات دیگری برای سلامتی داشته باشد. هنگامی که آب ویپ (سیگار الکترونیکی) گرم می‌شود و به طور بالقوه می‌تواند به مینای دندان آسیب برساند و بافت نرم را تحریک کند.

 

اثرات مخرب سیگار بر دندان (سیگار الکترونیکی) چگونه است؟

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک ارتودنسی کرج، کلینیک ارتودنسی گلشهر، دندانپزشکی عمومی کرج، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج ، پروتز دندان کرج ، بلیچینگ کرج ، پروتز دندان کرج و لمینیت دندان کرج، از آنجایی که مواد تشکیل دهنده آنها غلیظ و چسبناک هستند.

 بخار آن ها ممکن است در معرض خطر بیشتری برای ایجاد پوسیدگی دندان و بیماری لثه باشند. آب ویپ (سیگار الکترونیکی) حاوی پروپیلن گلیکول (PG) و گلیسیرین گیاهی (VG) است. در حالی که اینها مواد افزودنی رایج غذایی هستند، وقتی از طریق ویپ مصرف می شوند، PG تبدیل به اسیدی می شود که می تواند مینای دندان را فرسایش / حل / نرم کند و باعث رشد پلاک و باکتری های مضر شود.

 

 

جمع بندی

در مقاله دندانپزشکی شبانه روزی در کرج ، کلینیک ارتودنسی کرج ، کلینیک ارتودنسی گلشهر ، دندانپزشکی عمومی کرج ، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج ، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج ، پروتز دندان کرج ، بلیچینگ کرج ، پروتز دندان کرج و لمینیت دندان کرج- سعی شد که هرچه بهتر اثرات مخرب سیگار بر دهان و دندان یاد آورد شود

مهم این نیست که چقدر طول می کشد تا سیگار روی دندان ها و سلامت دهان شما تأثیر بگذارد – اگر جزو افرادی هستید که سیگار می کشید ، اثرات خود را به زودی نشان خواهد.

 با بازدیدهای منظم، تیم دندانپزشکی شما می‌تواند به ایجاد برنامه‌ای برای شروع روند ترک سیگار کمک کند و درعین‌حال نقشی حیاتی در سیستم پشتیبانی موردنیاز شما ایفا کند. مطمئناً مسواک‌زدن منظم و نخ دندان کشیدن می‌تواند به لبخند شما کمک کند. بقیه سلامت دهان و دندان در دستان شماست. این با ترک سیگار و انتخاب سلامتی شروع می‌شود.

 

 

 

 

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *