What is the importance of fluoride therapy for children?

والدین از ابتدای رشد دندان کودکانشان به این موضوع فکر می‌کنند که برای بهداشت دهان کودک اقداماتی انجام بدهند و فلوراید تراپی یکی از این اقدامات است. ابتدا برای کودکان مسواک تهیه می‌کنند. هرچه کودک بزرگ‌تر شود استفاده از نخ دندان را به آن یاد می‌دهد، تا از پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری کنند.

دکترهای دندانپزشکی گلشهر برای جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان و سالم بودن دهان کودکان فلوراید تراپی را پیشنهاد می‌دهند. برای اینکه کودکان دهان‌های سالم داشته باشند انجام فلوراید تراپی بسیار ضروری است. البته فلوراید باید به‌اندازه مصرف شود زیرا اگر بیش از حد بیش از حد اندازه مصرف شود ممکن است به مینای دندان آسیب بزند در ادامه مقاله برای شما از فواید و و معایب این ماده صحبت می‌کنیم.

فلوراید تراپی چیست؟

فلوراید یک ماده طبیعی است که برای محافظت از دندان‌ها که در برابر پوسیدگی دندان مورداستفاده قرار می‌گیرد این ماده در آب خاک و حتی بعضی از غذاها یافت می‌شود. به فرایند درمانی گفته می‌شود که در آن ماده فلوراید به صورت خوراکی یا موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

این روش به هدف کمک کردن به استحکام دندان‌ها و بهبود ساختار دندان‌ها استفاده می‌شود. با استفاده از فلوراید تراپی دوام دندان‌ها افزایش پیدا می‌کند و باعث جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان‌ها در کودکان و بزرگسالان می‌شود.

همچنین ماده فلوراید به سلامت مینای دندان کمک بسیاری کرده و در مقابل باکتری‌ها از دندان محافظت می‌کند. فلوراید تراپی موضعی توسط دکتر دندانپزشکی گلشهر انجام می‌شود و فلورایدتراپی خوراکی در منزل به صورت مکمل و خوراکی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

چرا فلوراید تراپی برای کودکان مناسب است؟

پژوهش‌های پژوهشگران نشان می‌دهد افرادی که از آب نوشیدنی حاوی فلوراید استفاده می‌کنند کمتر از دیگر مردمان دچار پوسیدگی دندان می‌شوند. همچنین پژوهش‌های انجام شده دیگر نشان می‌دهد که استفاده از آب‌های آشامیدنی که حاوی فلوراید است احتمال مبتلا شدن به پوسیدگی دندان را کاهش می‌دهد.

به توصیه دکتر دندانپزشکی گلشهر فلوراید تراپی برای کودکان ضروری است. زیرا از دندان های شیری کودکان در مقابل اسیدهایی که در دهان کودک وجود دارد، محافظت می‌کند تا دندان های شیری دچار پوسیدگی نشوند. اسیدهای مضری که در دهان وجود دارد از ترکیبات باکتری‌ها و قند تشکیل شده است که به مینای دندان کودکان آسیب می‌زند.

 

نکته

مواد معدنی موجود در دهان هر روزه از طریق فرایندی بنام دمینرالیزاسیون و رمینرالیزاسیون از بین می‌روند و به لایه‌های مینای دندان اضافه می‌شوند. زمانی که اسیدها به مینای دندان حمله می‌کند مواد معدنی موجود در دهان کودک از بین می‌رود و زمانی که کودک آب می‌نوشد، مواد معدنی مثل فسفات و فلوراید دوباره وارد دهان می‌شوند. پوسیدگی زمانی اتفاق می‌افتد که دمینرالیزاسیون بیش از حد نرمال بدون عمل رمینرالیزاسیون کافی رخ بدهد.

 

فلوراید تراپی برای کودکان

به توصیه دکترهای دندان‌پزشکی گلشهر برای کودکان‌ از ۳ سالگی به بعد باید فلورايد درمانی آغاز شود. فلورايد تراپی یا فلورايد درمانی از پوسیدگی دندان‌ کودکان جلوگیری می‌کند. انجام این درمان تضمین می‌کند که دندان‌های کودکان فلوراید را به مقدار کافی دریافت کرده است که دندان‌ها را در برابر حمله اسیدها مقاوم می‌شود.

طی روند درمانی‌ فلوراید تراپی، مقداری فلوراید غلیظ بر روی دندان قرار می‌گیرد. ممکن است دکتر به‌صورت ژل، فوم و ورنیش فلوراید را بر روی دندان قرار می‌دهد که دندان‌های در حال رشد را تقویت می‌کند. مقدار فلوراید که در فلوراید تراپی مورداستفاده قرار می‌گیرد، از مقدار فلوراید موجود در خمیردندان و آب آشامیدنی بیشتر است. این درمان باید در بهترین کلینیک دندان‌پزشکی گلشهر و تحت نظارت و کنترل‌ متخصص دندان‌پزشکی انجام شود.

 

۵ مزید فلوراید تراپی برای کودکان

انجام درمان فلوراید تراپی اگر به‌صورت اصولی و تحت‌نظر یک دندان‌پزشک متخصص و در کلینیک‌های دندان‌پزشکی گلشهر انجام شود، می‌تواند ۵ مزیت مهم برای کودکان داشته باشد. در ادامه به بررسی ۵ مزیت فلوراید تراپی برای کودکان می‌پردازیم:

 • فلوراید تراپی از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری می‌کند:

در قرن ۲۰ یک دستاورد مهم در بحث بهداشت عمومی به دست آمده است و آن فلوراید است. انجام مداوم فلوراید تراپی می‌تواند خطر پوسیدگی دندان را بسیار کاهش‌ دهد. میزان اثرگذاری این درمان در کودکان بیشتر است. در جوامعی که فلوراید تراپی انجام می‌شود و این روند درمانی از کودکی آغاز کنند، میزان مبتلا شدن به پوسیدگی دندان کاهش پیدا می‌کند.

 • فلوراید تراپی مینای دندان کودکان را تقویت می‌کند:

یکی از راه‌حل‌های جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها و تقویت مینای دندان، فلوراید تراپی است. به گفته دکتر دندان‌پزشکی گلشهر انجام فلوراید تراپی در سنین کمتر باعث می‌شود که دندان‌ها مستحکم شوند و دچار پوسیدگی نشوند. در این روش از ماده فلوراید استفاده می‌شود که باعث می‌شود مواد معدنی مثل کلسیم و فسفات بیشتر جذب شوند. کلسیم و فسفات باعث تقویت مینای دندان‌ها می‌شود. 

 • فلوراید تراپی حساسیت دندان‌های کودکان را درمان می‌کند:

اگر کودک شما در حین خوردن غذای سردوگرم احساس کرد که دندان‌هایش تیر می‌کشد یا درد کمی احساس می‌کند، این علائم بدین معنی است که کودک شما دچار حساسیت دندان شده است. که یکی از مشکلات شایع است و هر فردی ممکن است به آن مبتلا شود.

می‌توان گفت دلیل اصلی حساسیت دندان‌ها تحلیل مینای دندان است. اگر کودک شما به این مشکل دچار شد و درمان‌های لازم از جمله روکش دندان کودکان را انجام ندهید منجر به پوسیدگی دندان کودک می‌شود. اما اگر در مرحله اول تحلیل‌رفتن مینای دندان به دکتر دندان‌پزشکی گلشهر مراجعه کنید با درمان فلوراید تراپی به‌سادگی درمان می‌شود. 

 • جلوگیری از بروز لکه‌های سفید زمانی که کودک ارتودنسی انجام می‌دهد:

زمانی که کودکان و بزرگسالان ارتودنسی ثابت انجام می‌دهند، پس از اتمام ارتودنسی به دلیل اینکه براکت‌ها به سطح دندان‌ها متصل می‌شوند لکه‌های‌ سفید روی دندان ایجاد می‌شود. البته بعد از اتمام ارتودنسی لکه‌ها توسط دندان‌پزشک از بین می‌روند. یکی از مزیت‌های فلوراید تراپی این است که اگر در طول انجام ارتودنسی از فلوراید به‌اندازه استفاده شود دیگر لکه‌های سفید ایجاد نمی‌شود.   

 • انجام فلوراید تراپی برای کودکان می‌تواند روند تخریب مینای دندان را معکوس کند:

انجام فلوراید تراپی باعث تقویت دندان کودکان می‌شود و در نتیجه از آسیب و پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. همچنین اگر دندان کودکان دچار آسیب شود به بهبود دندان‌ها کمک می‌کند. درمان فلوراید تراپی از نظر دکتر دندان‌پزشکی گلشهر یکی از بهترین و ساده‌ترین راه‌حل‌ها برای مبارزه با پوسیدگی دندان است.

درست است که فلوراید تراپی می‌تواند از پوسیدگی و خراب‌شدن دندان‌ها جلوگیری کند. در کنار آن می‌تواند از هزینه‌های اضافی برای پر کردن، روکش دادن، عصب‌کشی و سایر روش‌های جلوگیری کرد یا آن را به تأخیر بیندازد. با انجام فلوراید تراپی تا حد زیادی می‌توان هزینه‌های درمان دندان‌ها را کاهش داد.

 

فلوراید تراپی برای چه کسانی مناسب است؟

به گفته دکتر دندان‌پزشکی گلشهر بعضی از اشخاص کاندیدهای مناسب‌تری برای فلوراید تراپی است.

 • فلوراید تراپی برای کسانی مناسب است که در برنامه غذاییشان گوشت و سبزیجات زیادی دارند.
 • برای کسانی مناسب است که نوشیدنی‌هایی مثل شربت و نوشابه زیاد مصرف می‌کنند.
 • اشخاصی که بهداشت دهان و دندان را رعایت نمی‌کنند و به طور منظم در طول روز از مسواک استفاده نمی کنند. ( بهتر است در طول روز 3 بار از مسواک استفاده شود و بعد از خوردن شکلات حتما مسواک بزنید.)

 

عوارض فلوراید تراپی برای کودکان

به گفته دکترهای دندان‌پزشکی گلشهر استفاده از آب‌های حاوی فلوراید برای کودکان بسیار خوب است و از مبتلا شدن به پوسیدگی دندان‌ها جلوگیری می‌کند. زیرا استفاده از فلوراید از ۶ سالگی تا سن ۱۶ سالگی برای رشد دندان‌ها بسیار مهم است. بدین دلیل که تمام دندان‌های شیری و دائمی در این بازه سنی رشد می‌کنند.

البته در کنار کودکان فلوراید تراپی برای بزرگسالان هم مهم است. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که استفاده از فلوراید در دوزهای بالا بسیار خطرناک است. دوز استفاده از فلوراید در هر فردی متناسب با نیازهایش متفاوت است.

والدین کودک باید به این نکته دقت داشته باشند که فلوراید موجود در آب مقدار مناسب و بی‌خطر است اما باید میزان فلوراید موجود در خمیر دندان و دهانشویه را کنترل کنند.  در ادامه عوارض مهم استفاده از فلوراید در کودکان را برای شما شرح می‌دهیم.

 • تغییر رنگ دندان‌ها یا تغییر ظاهر مینای دندان کودکان:

زمانی که مینای دندان کودکان تغییر ظاهر دهد به اصطلاح فلوروز اتفاق می‌افتد. فلوروز به وضعیتی گفته می‌شود که در آن رگه‌هایی به رنگ سفید روی دندان‌ها ایجاد می‌شود. این اتفاق به دلیل استفاده بیش از حد از فلوراید اتفاق می‌افتد. همچنین ممکن است باعث تغییر در رنگ دندان‌ها و کدر شدن آنها شود و دندان‌ها را بد رنگ کند.

 • سمی شدن فلوراید در بدن به دلیل استفاده بیش از اندازه:

استفاده از فلوراید برای جلوگیری از پوسیدگی دندان‌ها یا درمان پوسیدگی دندان مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما اگر فلوراید بیش از اندازه لازم مصرف شود ممکن است خطرناک باشد و اگر به میزان زیادی مصرف شود می‌تواند سمی باشد.

بدین دلیل به توصیه دکتر دندان‌پزشکی گلشهر  برای کودکان زیر ۶ سال فلوراید تراپی از طریق وارنیش انجام می‌شود. زیرا اگر فلوراید تراپی به صورت فوم یا ژل انجام شود ممکن است کودک آن را بخورد و در نتیجه دچار حالت تهوع شود.

 

انجام فلوراید تراپی برای کودکان در منزل

انجام فلوراید تراپی برای کودکان در منزل توسط والدین هم قابل اجرا است. اما باید والدین به یک سری نکات مهم توجه کنند:

 • فلوراید تراپی برای کودکان در منزل با استفاده از خمیر دندان:

بهتر است برای تمیز کردن دندان‌های کودک خود از خمیر دندان‌هایی استفاده کنید که حاوی فلوراید است. زمانی که کودک شما از خمیر دندان‌های حاوی فلوراید برای تمیز کردن دندان‌هایش استفاده می‌کند مدت زمان مسواک زدن را افزایش دهید تا نتیجه بهتری بگیرید  و دندان‌های کودک دچار پوسیدگی نشود.

 • فلوراید تراپی برای کودکان در منزل با استفاده از دهانشویه:

زمانی که کودک شما به سنی رسید که توانست از بلعیدن دهانشویه جلوگیری کند بهتر است برای تمیزی دندان‌های کودکان علاوه بر استفاده از خمیردندان‌های حاوی فلوراید از دهانشویه‌های حاوی فلوراید برای کودکان استفاده کنید تا سلامت دهان و دندان کودکان حفظ شود.

 • فلوراید تراپی برای کودکان در منزل با استفاده از وارنیش:

استفاده از فلوراید در منزل با روش وارنیش باید طبق دستوراتی انجام شود که دکتر دندان‌پزشکی گلشهر ارائه نموده است. ابتدا باید کودک به خوبی مسواک بزند. پس از آن والدین باید صبر کنند تا دندان‌هایی که مسواک زدندبه خوبی خشک شوند.

با استفاده از یک قلمو یا پنبه آغشته به ژل فلوراید سطح دندان را به ماده فلوراید آغشته کنید و صبر می‌کنید تا به خوبی خشک شود. بهتر است بعد از استفاده فلوراید درمانی از طریق وارنیش ۲ تا ۵ ساعت کودک غذا نخورد و بعد از آن دهان کودک و همچنین دندان‌های آن به خوبی شسته شود.

 

نکات مهم بعد از فلوراید تراپی در کودکان

بعد از اینکه درمان فلوراید تراپی برای کودکان صورت گرفت لازم است تا یک سری نکاتی حتماً رعایت شود تا این درمان تاثیر مثبتی بگذارد. طبق دستور دکتر دندان‌پزشکی گلشهر حدود ۲ الی ۳ ساعت بعد از انجام فلوراید تراپی کودک نباید هیچ گونه غذایی میل کند. بعد از گذشت این زمان کودک می‌تواند کم کم شروع به غذا خوردن کند.

اما والدین باید مراقب باشند و هر غذایی را به کودکان خود ندهند. بهتر است بعد از انجام فلوراید تراپی کودک غذاهایی مثل پوره سیب زمینی، ماست‌های طعم دار، موز و انواع سوپ استفاده کند. در ادامه لیستی کلی از غذاهایی ارائه می‌دهیم که بعد از انجام درمان فلورایدتراپی برای کودک ممنوع است.

 • بهتر است کودک غذاهای خیلی سرد یا خیلی گرم را نخورد.
 • کودک نباید غذاهای تند و انواع مرکبات رو میل کند.
 • نوشیدن شربت‌های شیرین برای کودک ممنوع است.

 

کلام آخر

انجام فلوراید تراپی برای کودکان یک راه‌حل ساده و کم هزینه برای جلوگیری و درمان پوسیدگی دندان است. اما نکته مهم این است که در استفاده از فلوراید نباید زیاده‌روی کرد. زیرا این ماده همانطور که می‌تواند باعث درمان شود، می‌تواند مخرب هم باشد و خطرات جدی را به همراه بیاورد.

درمان فلوراید تراپی بسیار ساده است و والدین می‌توانند در منزل هم انجام دهند. اما بهتر است قبل از آن حتما با دکتر دندان‌پزشکی گلشهر مشورت کنند.

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *