Transparent orthodontics (invisible)

شاید امروزه نام ارتودنسی شفاف را شنیده باشید. داشتن دندان‌های نامنظم برای هر انسانی آزاردهنده است. زیرا هم ظاهر خوبی برای صورت به وجود نمی‌آورد، هم ممکن است نامنظم‌بودن دندان‌ها باعث خرابی تمام دندان‌ها شود. در نتیجه فرد مجبور به کشیدن تمام دندان‌ها شود.

اگر فرد تمام دندان‌های خود را بکشد، برای جای‌گذاری دندان‌های ازدست‌رفته مجبور است هزینه‌های زیادی صرف کند. اما یکی از راه‌حل‌های مطمئن برای درمان منظمی دندان‌ها ارتودنسی است که به روش‌های مختلفی انجام می‌شود.

رایج‌ترین آن ارتودنسی دندان با استفاده از براکت و سیم‌های فلزی است. اما بعضی از افراد با نمایان بودن سیم و براکت‌های ارتودنسی دندان مشکل دارند. پس دکتر ارتودنسی کلینیک کرج به آنها انجام ارتودنسی شفاف یا نامرئی را پیشنهاد می‌کند. بدین صورت که سیم‌ها و براکت‌های ارتودنسی به‌جای جلوی دندان در پشت دندان قرار می‌گیرد.

ارتودنسی شفاف

ارتودنسی نامرئی یک روش جدید برای نظم‌دادن و ترازکردن دندان‌ها است. استفاده از ارتودنسی‌های ‌ شفاف یا نامرئی یکی از بهترین جایگزین‌ها برای روش ارتودنسی قدیمی است. این درمان بیشتر برای ناهنجاری‌های خفیف دندان و اصلاح طرح لبخند مورداستفاده قرار می‌گیرد.

در ارتودنسی نامرئی سینی‌های ارتودنسی باید هر دو هفته یک‌بار تعویض شوند و به گفته دکتر ارتودنسی کلینیک کرج بیمار باید در تمام طول شبانه‌روز از ارتودنسی نامرئی استفاده کند تا نتیجه بهتری در مدت‌زمان کوتاه دریافت کند.

سینی‌های ارتودنسی نامرئی را بیمار می‌تواند برای خوردن غذا یا مسواک‌زدن در بیاورد. در این روش دیگر از براکت و سیم‌های فلزی استفاده نمی‌شود. پس هنگام صحبت‌کردن یا خندیدن کسی متوجه نمی‌شود که شما ارتودنسی انجام داده‌اید.

هزینه‌های ارتودنسی شفاف

هزینه‌های ارتودنسی نامرئی یا شفاف به عوامل مختلفی از جمله سن بیمار، وضعیت فک و دندان بیمار، درمان چه مدت طول می‌کشد و…. بستگی دارد. لیست قیمت‌های ارتودنسی دندان‌های نامرئی سال  1403 که توسط دکتر ارتودنسی کلینیک کرج تهیه شده را در ادامه برای شما آورده ایم:

 • هزینه ارتودنسی شفاف لینگوال برای هر فک 000.000 تومان است.
 • هزینه ارتودنسی شفاف سرامیکی برای هر فک بین 10 الی 000.000 تومان است.
 • هزینه ارتودنسی شفاف متحرک برای هر فک بین 15 الی 000.000 تومان است.
 • هزینه ارتودنسی شفاف برای فک بالا و پایین بین 50 الی 000.000 تومان است.

 

مزایای ارتودنسی شفاف یا نامرئی

به گفته دکتر ارتودنسی کلینیک کرج یکی از بهترین مزیت‌های ارتودنسی شفاف یا نامرئی این است که براکت‌های دندان دیده نمی‌شوند. در ادامه به فواید دیگر ارتودنسی شفاف می‌پردازیم:

 • قادر هستید هرچه که می‌خواهید بخورید:

در روش‌های قدیمی بیمار در خوردن غذا محدودیت داشت و نمی‌توانست هر غذایی که می‌خواهد بخورد، به طور مثال نباید غذاهای چسبنده یا سفت بخورد. اما در روش ارتودنسی نامرئی یا شفاف بیمار هیچ محدودیت غذایی ندارد و مجاز است هر چیزی که می‌خواهد بخورد. اما باید قبل از خوردن غذا سینی ارتودنسی را از دهان خود خارج کند.

 • کاملاً نامرئی هستند:

اگر شما دندان‌های نامنظم دارید و تنها دلیل شما برای انجام‌ندادن ارتودنسی نمایان بودن سیم‌ها و براکت‌های دندان است، به توصیه دکتر ارتودنسی کلینیک کرج انجام ارتودنسی نامرئی برای شما بهترین گزینه است.

زیرا در این روش براکت‌ها و سیم‌ها نامرئی هستند. همچنین این روش برای نوجوانان بسیار پیشنهاد می‌شود. زیرا آنها فکر می‌کنند نمایان بودن براکت‌ها و سیم‌ها اصلاً جذاب نیست و با استفاده از ارتودنسی نامرئی اعتمادبه‌نفس آنها هنگام صحبت‌کردن یا لبخندزدن حفظ می‌شود.

 • مدت‌زمان درمان کوتاه است:

استفاده از روش‌های قدیمی ارتودنسی برای صاف و منظم‌کردن دندان‌ها زمان زیادی طول می‌کشد. به طور معمول مدت زمانی که لازم است تا ارتودنسی به روش قدیم نتیجه دهد ۵ سال است. اما در روش ارتودنسی شفاف مدت‌زمان درمان یک سال است.

 • در وقت بیمار صرفه‌جویی می‌شود:

در دنیای امروزه تمام مردم مشغله زیاد و زمان کمتری دارند؛ بنابراین حوصله و زمان اینکه هر ماه به طور مرتب به کلینیک‌های دندانپزشکی مراجعه کنند را ندارند. اما در روش ارتودنسی شفاف نیازی نیست که بیمار هر ماه به کلینیک دندان‌پزشکی مراجعه کند و فقط باید هر ۶ هفته یک‌بار برای معاینه به کلینیک مراجعه کند.

 • سلامت دندان بیمار را بهبود می‌بخشد:

با استناد به نظرهای دکتر ارتودنسی کلینیک کرج، بیمار با استفاده از ارتودنسی شفاف ‌تواند از آسیب به دندان‌ها جلوگیری کند و دندان‌های سالم‌تری داشته باشد. زیرا در این روش بیمار به‌راحتی می‌تواند دهان  دندان‌های خود را تمیز کند. داشتن دندان‌ها و دهان سالم و تمیز باعث می‌شود که لثه‌ها هم سالم باشند و شما می‌توانید با ترمیم دندان سلامت دندان را احیا کنید.

 

معایب ارتودنسی شفاف

 • هزینه بیشتر ارتودنسی شفاف

یکی از مهم‌ترین معایب ارتودنسی شفاف یا نامرئی این است که هزینه‌های آن نسبت به روش‌های قدیمی ارتودنسی بیشتر است و دلیل آن این است که دستگاه‌های اسکنر، پرینترهای سه‌بعدی و موادی که در ارتودنسی نامرئی مصرف می‌شود بسیار گران است. در کنار این مخارج حق‌الزحمه پزشک هم زیاد شده است.

 • پروسه ساخت طولانی

پروسه ساخت ارتودنسی نامرئی طولانی است که در خارج از کشور حدود ۲ ماه طول می‌کشد. اما در ایران این پروسه زمان کمتر است. دلیل این طولانی‌بودن فرایند ساخت ارتودنسی این است که تکنیک‌های خاص و حساسی در این روش از ارتودنسی مورداستفاده قرار می‌گیرد.

 • احتمال شکست

ممکن است بیمار به‌صورت منظم از ارتودنسی استفاده نکند و درمان با شکست مواجه شود. همچنین برای اینکه از این روش درمان نتیجه درست حاصل شود باید تمام مراحل کاملاً درست تکمیل شود. امکان دارد در بعضی از بیمارها برای ادامه کار نیاز به قالب‌گیری و انجام بعضی از فرایندهای نرم‌افزاری باشد. اما به دلیل هزینه‌های زیادی که دارد بیمار از ادامه فرایند درمان خودداری کند.

 • پیش‌بینی نادرست نرم‌افزار

امکان دارد پیش‌بینی‌هایی که الگوریتم‌های نرم‌افزاری انجام می‌دهد، برای همه درست نباشد و حرکات دندان‌ها در بعضی از اشخاص به دلیل تفاوت‌هایی که از فیزیولوژیک افراد نشئت می‌گیرد به‌درستی انجام نشود. در نتیجه احتمال به‌وجودآمدن اختلال در روند درمان وجود دارد.

 • درمان جدید

باتوجه‌به اینکه این روش درمان هنوز جدید است نتیجه‌گیری‌های مطمئن و بلندمدت توسط دکتر ارتودنسی کلینیک کرج صورت نگرفته است احتمال اینکه دندان‌ها به‌خاطر استفاده از  پلاک‌های الاینر آسیب ببیند وجود دارد.

 

انواع ارتودنسی نامرئی یا شفاف

ارتودنسی نامرئی به 3 دسته تقسیم می شوند. هر کدام از روش های ارتودنسی شفاف مزایا و معایب خاصی دارد در ادامه به بیان مزایا و معایب هر یک از انواع ارتودنسی شفاف می پردازیم:

 • ارتودنسی شفاف سرامیکی:

ارتودنسی سرامیکی یکی از سه نوع ارتودنسی شفاف است که نام‌های بسیاری مثل ارتودنسی هم‌رنگ دندان‌ها، ارتودنسی بی‌رنگ، ارتودنسی شیشه‌ای، براکت سرامیکی، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی ژله‌ای دارد. این نوع ارتودنسی ثابت است و از براکت‌های شفاف به وجود می‌آید.

 نگین‌هایی که به سطح دندان چسبانده می‌شود از جنس سرامیک است و به این دلیل که براکت‌ها هم‌رنگ دندان هستند نسبت به براکت‌های فلزی کمتر قابل‌مشاهده هستند و ظاهر زیباتری برای بیمار به وجود می‌آورند. استفاده از ارتودنسی سرامیکی در بین بیمارانی که به ارتودنسی شفاف علاقه دارند بسیار رایج است.

 

مشکلات

اما این روش مشکلاتی هم دارد. برای اینکه استحکام براکت‌ها بالا برود سایز آن به نسبت براکت‌های فلزی بیشتر است در نتیجه نیازمند مراقبت‌های بیشتری هم است. کارکردن بر روی ارتودنسی‌های سرامیکی برای دکتر متخصص ارتودنسی بسیار زمان‌بر است.

همچنین برداشتن براکت‌های سرامیکی بسیار دشوار است به گفته دکتر ارتودنسی کلینیک کرج احتمال شکستن براکت‌های سرامیکی نسبت به براکت‌های فلزی بیشتر است و قیمت آن هم بالاتر است. همچنین مدت‌زمان درمان ارتودنسی سرامیکی هم به دلیل اصطکاک براکت‌های سرامیکی با سیم ارتودنسی طولانی است.

 • ارتودنسی شفاف متحرک:

این نوع ارتودنسی نام‌های دیگری هم دارد از جمله ارتودنسی شیشه‌ای، ارتودنسی ژله‌ای، اینویزالاین است. در این روش پلاک‌های شفاف به‌راحتی توسط خود بیمار برداشته و گذاشته می‌شوند. بیمار موظف است در طول شبانه‌روز فقط ۲۲ ساعت از آن استفاده کند.

یکی از مزیت‌های ارتودنسی نامرئی متحرک این است که ثابت نیست و بیمار موقع مسواک‌زدن و غذاخوردن می‌تواند آن را در بیاورد. در نتیجه رعایت بهداشت دهان‌ها و دندان برای بیمار راحت است و هیچ محدودیتی در غذاخوردن ندارد.

 • ارتودنسی شفاف از پشت دندان‌ها:

این ارتودنسی نام‌های دیگری مثل ارتودنسی زبانی، ارتودنسی لینگوال، ارتودنسی پنهان و ارتودنسی مخفی دارد. در این نوع از ارتودنسی براکت‌های فلزی ثابت در پشت دندان‌ها نصب می‌شود.

اما یکی از مشکل‌های مهم این روش این است که در هنگام غذاخوردن ممکن است ارتودنسی‌ها با زبان برخورد کنند و بیمار راحت نباشد. همچنین رعایت بهداشت دندان‌ها و مسواک‌زدن هم در این روش بسیار دشوار است. یکی از مزیت‌های مهم این روش پنهان بودن آن است.

دستورالعمل‌های استفاده از ارتودنسی شفاف

برای استفاده از الاینرهای ارتودنسی شفاف بیمار باید یک سری دستورالعمل‌هایی که دکتر ارتودنسی کلینیک کرج توصیه کرده است را رعایت نماید:

 • مدت زمانی که باید بیمار از یک الاینر استفاده کند یک هفته الی 10 روز است. زمانی که بیمار شروع بع استفاده از الاینر ها می کند، باید فشار را بر روی دندان هایش احساس کند. اما زمان تعویض الاینر فعلی و استفاده از الاینر با شماره بالا تر نباید فشاری با استفاده از الاینر موجود احساس کند.
 • بیمار باید روزانه حداقل 20 ساعت از الاینر ها استفاده کند و آن را در دهان خود نگه دارد. زیرا در این مدت لثه ها زمان لازم برای بازسازی استخوان دندان حرکت کرده را دارند. اگر بازسازی های لازم صورت نگیرد، بعد اتمام دوره درمان و خارج کردن الاینر ها از دهان، وضعیت دندان ها دوباره به حالت قبلی برمی گردد.

ادامه نکات

 • زمانی که بیمار از الاینرها استفاده می‌کند مجاز است فقط نوشیدنی‌های ولرم و خنک میل کند. نوشیدنی‌های گرم یا قند دار به بهداشت الاینرها آسیب وارد می‌کند و رنگ آن‌ها را تغییر می‌دهد. بیمار باید هنگام غذاخوردن الاینرها را از دهان خارج کند و بعد از شست‌وشوی دهان و دندان دوباره الاینرها را در دهان خود قرار دهد.
 • برای تمیزکردن و شست‌وشوی الاینرها بیمار باید از یک مسواک نرم استفاده نماید و با کمی مایع ظرف‌شویی به‌خوبی الاینرها را تمیز کند و خوب آبکشی نماید.
 • بیمار باید آخرین الاینر را حدود 15 الی 20 روز استفاده نماید.

 

شرایط استفاده از الاینرهای شفاف

برای استفاده از ارتودنسی شفاف هیچ محدودیتی وجود ندارد و حتی کودکانی که دندان نهفته دارند هم می‌توانند از این روش درمان استفاده نمایند. به‌طورکلی هر کسی که ارتودنسی شفاف انجام می‌دهد، موظف است که مقدار ساعت معینی را برای استفاده از الاینرهای ارتودنسی شفاف قرار دهد و بیمار باید در رعایت این نکته بسیار کوشا باشد.

 به گفته دکتر ارتودنسی کلینیک کرج تمام افراد کاندید مناسبی برای استفاده از این روش درمانی نیستند. دلیل اینکه این روش برای همه اشخاص مناسب نیست این است که در ارتودنسی شفاف محدودیت‌هایی وجود دارد که نمی‌توانند همانند ارتودنسی‌های سنتی عمل کنند.

اگر شما کاندید مناسبی برای استفاده از الاینرها نیستید و از نمایان بودن براکت‌های فلزی در روش ارتودنسی سنتی ناراضی هستید، اصلاً نگران نباشید. زیرا می‌توانید از براکت‌های شفاف استفاده کنید که کارایی شبیه براکت‌های فلزی دارد؛ اما نمایان نیست.

 

اهداف ارتودنسی شفاف یا نامرئی

استفاده از ارتودنسی‌های نامرئی برای درمان نامنظمی‌های دندان، یک روش نو و جدید به‌حساب می‌آید که در آن از وسایل نامرئی و شفاف برای نظم‌دادن به دندان‌ها استفاده می‌شود.

بر خلاف براکت‌های فلزی که نمایان است و جلوه خوبی برای صورت ایجاد نمی‌کند، در روش ارتودنسی شفاف از الاینرهای شفاف استفاده می‌شود که با هر نوع درمانی سازگار است.

بهتر است برای انجام ارتودنسی شفاف نزد دندان‌پزشکانی بروید که در این روش جدید تبحر کافی را دارند تا نتیجه خوبی دریافت کنید. یکی از دکترهای مناسب می‌توانید به آن برای ارتودنسی شفاف مراجعه کنید. دکتر ارتودنسی کلینیک کرج است.

 

کلام آخر

برای درمان نامنظمی دندان‌ها روش‌های بسیار زیادی وجود دارد که یکی از بهترین آنان استفاده از ارتودنسی شفاف است که بر خلاف ارتودنسی‌های قدیمی نمایان نیست و کسی متوجه نمی‌شود که شما ارتودنسی انجام داده‌اید.

در این مقاله سعی شده است که درمورد ارتودنسی نامرئی به‌طورکلی توضیح داده شود. اطلاعاتی که در این مقاله برای شما به اشتراک گذاشته شده است توسط دکتر ارتودنسی کلینیک ارغوان کرج به‌دست‌آمده است.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *