drops and milk sweetness

قطره آهن و شیرینی شیر به‌خودی‌خود نمی‌تواند باعث پوسیدگی دندان‌های کودک شود. بسیاری از والدین به دلیل سیاه‌شدن دندان‌ها توسط قطره آهن، مصرف این ماده حیاتی را توسط بچه قطع می‌کنند. البته رنگ قطره آهن می‌تواند عاملی برای پوسیدگی باشد.

کمبود آهن در کودکان خردسال یک نگرانی رایج است که تخمین زده می‌شود 6 تا 15 درصد از کودکان نوپا دچار کمبود آهن هستند پیشگیری از این امر در سالهای اولیه رشد بسیار مهم است زیرا در نتیجه کاهش عملکرد ذهنی، فیزیکی و رفتاری ممکن است رخ دهد.

 

قطره آهن و شیرینی شیر

عوامل متعددی می‌تواند باعث کمبود آهن شود؛ مانند رشد سریع کودک یا جذب ضعیف آهن بدن. بااین‌حال، رژیم غذایی فاقد آهن محتمل‌ترین علت در این گروه سنی است و مصرف مکمل اغلب توصیه می‌شود. متأسفانه یک عارضه جانبی رایج مکمل‌ها، سیاه‌شدن دندان‌ها است که معمولاً با افتادن دندان‌ها حل می‌شود.

همچنین با وجود آن که شیر برای سلامت بدن نیاز است، حاوی ماده‌ای به نام لاکتوز (شیرینی شیر) است که می‌تواند باعث ایجاد حفره در دندان‌ها شود‌.

 برای آگاهی از نکات مهم محافظت دندان کودکتان در برابر قطره آهن یا شیرینی شیر با دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج همراه باشید.

 

فهرست

در این مقاله می‌خوانیم:

 • قطره آهن و شیرینی شیر چگونه به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟
 • آیا نباید قطره آهن و شیر مصرف کرد؟
 • نکات مهم در محافظت دندان کودکان در برابر قطره آهن و شیرینی شیر
 • قطره آهن و شیرینی شیر (لاکتوز) چگونه به دندان‌ها آسیب می‌رساند؟
 • جمع‌بندی

 

قطره آهن و شیرینی شیر چگونه بر دندان کودک اثر می‌گذارد؟

 

قطره آهن

 ترکیبات آهن دارای یون‌های فلزی هستند و در نتیجه لکه‌های قهوه‌ای مایل به سیاه نامحلول ایجاد می‌کنند که باعث تغییر رنگ دندان می‌شود.

مطالعات دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج نشان می‌دهد که شدت تغییر رنگ دندان در گروه‌های مختلف سالین متغیر است.

 براین‌اساس، فروس سولفات بیشترین تغییر رنگ و فومارات فرو حداقل تغییر رنگ را ایجاد می‌کند. تغییر رنگ دندان ناشی از آهن یک تغییر رنگ خارجی است. آهن با سطح دندان واکنش شیمیایی می‌دهد و باعث تغییر رنگ سیاه آن می‌شود. علاوه بر این، هرچه تماس دندان با آهن بیشتر باشد، جذب آهن بیشتر و در نتیجه تغییر رنگ خواهد داشت.

 

اثرات قطره آهن

همچنین آهن می‌تواند باعث ترک‌خوردگی دندان‌ها شود. ترک‌خوردگی دندان را می‌توان به عواملی مانند رفتار کریستالیزه شدن نمک‌های آهن، کم‌آبی دندان هنگام قرارگرفتن در معرض هوا و جایگزینی کلسیم با آهن نسبت داد.

البته مطالعات دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج نیز نشان می‌دهد که آهن می‌تواند از دندان‌ها مراقبت کند.

 آهن در دوزهای بسیار بالا از سطح مینای دندان در برابر حملات اسید باکتریایی محافظت می‌کند؛ زیرا یک‌لایه اکسید آهن محلول در آب‌روی سطح دندان ایجاد می‌کند. به دلیل افزایش محتوای کلسیم و فسفر این لایه، سطح دندان در برابر حملات اسیدی و فرسایش محافظت می‌شود.

 

شیرینی شیر (لاکتوز شیر)

بسیاری از ما به‌خوبی می‌دانیم که پوسیدگی (پوسیدگی) روی دندان‌ها توسط باکتری‌های موجود در پلاک همراه با قند ایجاد می‌شود. به طور متداول، قندی که در مورد آن صحبت می‌کنیم  گلوکز است.

 برخی از باکتری‌های دهان در متابولیسم گلوکز خوب هستند و اسید را به‌عنوان یک ماده جانبی تشکیل می‌دهند. اگر برای مدت‌زمان کافی باقی بماند، این اسید است که می‌تواند پوسیدگی دندان را ایجاد کند. این فراوانی مصرف قند است که در هر نقطه از زمان، مشکلات قابل‌توجهی ایجاد می‌کند.

 

شیرینی شیر یا لاکتوز با دندان‌ها چه می‌کند؟

لاکتوز موجود در شیر شکلی از قند است که وقتی روی دندان‌های شما بماند باعث ایجاد حفره و پوسیدگی دندان کودکان می‌شود. علاوه بر این، شیر ترش می‌شود، و اسیدیته اضافی برای دندان‌ها و بقیه دستگاه گوارش شما مضر است.

شیر و شیرینی شیر برای دندان خوب است یا مضر؟

شیر یک منبع عالی از مواد مغذی برای سلامت دندان است. همچنین منبع بسیار خوبی از فسفر است. کلسیم برای کمک به رشد و حفظ سلامت دندان‌ها و استخوان‌ها به فسفر نیاز دارد. شیر حاوی پروتئین کازئین است. این پروتئین‌ها یک‌لایه محافظ دندان را فراهم می‌کنند که می‌تواند پوسیدگی دندان را در طول زمان کاهش دهد. اما مصرف نامناسب آن نمی‌تواند اثرات بدی برای دندان کودکتان داشته باشد.

 

قطره آهن و شیرینی شیر با دندان‌های بچه چه می‌کند؟

 به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج تمام انواع شیر در صورت مصرف نامناسب می‌توانند باعث ایجاد پوسیدگی شوند.

به‌عنوان‌مثال، اگر نوزاد دندان‌دار را در شب با یک بطری شیر بخوابانید، حفره روی دندان‌های جلویی بالایی ایجاد می‌شود. لاکتوز شیر می‌تواند با باکتری‌ها ترکیب و به اسید تبدیل شود، هرچند تأثیر کمی دارد؛ اما به‌مرورزمان می‌تواند بر روی دندان کودک تأثیر بگذارد.

بااین‌حال شیر گاو ساده اگر در یک فنجان همراه با غذا داده شود، معمولاً باعث ایجاد پوسیدگی نمی‌شود. شیر می‌تواند از پوسیدگی دندان جلوگیری کند؛ چون حاوی کلسیم بالایی است. نکتهٔ مهم درباره نوشیدن شیر کودکان، چگونه مصرف‌کردن آن است.

 

آیا نباید قطره آهن و شیرینی شیر مصرف کرد؟

مصرف قطره‌ای آهن برای سلامت کودکان امری حیاتی است. انواع مختلفی از کم‌خونی وجود دارد. آنها شامل کم‌خونی فقر آهن و کم‌خونی ناشی از کمبود ویتامین هستند. آهن و سایر ویتامین‌ها برای سلامت دهان و دندان ضروری هستند.

 آهن به محکم نگه‌داشتن دندان‌ها کمک می‌کند و ویتامین‌ها به‌سلامت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کنند. پس مصرف‌نکردن قطره آهن نمی‌تواند راه‌حل مناسبی برای محافظت از دندان‌ها باشد ‌.

 آگاهی از چگونه مصرف‌کردن آن اهمیت بالایی دارد که در مقاله دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج که با آنها آشنا می‌شوید.

 

فواید شیر و شیرینی شیر

شیر نیز از مواد غذایی بسیار مهم است که می‌تواند به‌سلامت دندان و دهان کمک کند نوشیدنی‌هایی که برای دندان‌های شما مفید هستند، قطعاً شامل انواع شیرهای سالم هستند که مزایای رژیمی بسیاری را ارائه می‌دهند. شیر مواد مغذی را فراهم می‌کند که به رشد و نگهداری دندان شما کمک می‌کند. اما اشتباه مصرف‌کردن آن می‌تواند به‌سلامت دهان دندان کودکتان آسیب برساند.

 

نکات مهم در محافظت دندان کودکان در برابر قطره آهن و شیرینی شیر

 

 • خمیردندان سفیدکننده استفاده کنید!

بعد از هر بار مصرف قطره آهن، حتماً خمیردندان مناسب استفاده کنید یا برای ازبین‌بردن سیاهی قطره آهن به دندانپزشک مراجعه کنید؛ چون ماندن سیاهی قطره آهن بر روی دندان می‌تواند باعث ترک‌خوردگی و تبدیل سیاهی‌های حاصل قطره آهن به اسید شود. در این زمینه از اهمیت فلورایدتراپی برای کودکان غافل نشوید.

معمولاً می‌توانید این لکه‌ها را با مسواک‌زدن دندان‌ها با مقداری خمیردندان بزرگسالان (که قدرت پاک‌کنندگی بیشتری نسبت به کودکان دارد) یا کمی جوش‌شیرین و آب از بین ببرید. اگر این کار جواب نداد، دندانپزشک شما می‌تواند با یک اسکراب حرفه‌ای لکه‌ها را پاک کند. اما به یاد داشته باشید حتماً درباره مصرف آن‌ها با پزشک مشورت کنید.

 

 • بیش از حد قطره آهن و شیرینی شیر مصرف نکنید!

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک ارتودنسی کرج، کلینیک ارتودنسی گلشهر، دندانپزشکی عمومی کرج، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج نباید بیش از حد مجاز آهن مصرف کرد.

مصرف بیش از حد آهن، علاوه بر ضایعات دهانی و سیاه‌شدن دندان‌ها می‌تواند باعث مشکلاتی دیگر در بدن شود. اضافه‌بار آهن همراه لکه‌های سیاه‌روی سطوح دندان، با اختلالات متابولیسم آهن همراه است.

 

 • قطره آهن و شیرینی شیر را با مایعات به فرزندتان بدهید.

وقتی قطره آهن و شیرینی شیر را به فرزندتان می‌دهید حتماً با مایعاتی مثل آب، آبمیوه و… آن را همراه کنید، تا اثری از آن در دهان و دندان کودک نماند.

 

 • بیش از حد قطره آهن و شیرینی شیر به فرزندتان ندهید.

شیر حاوی اسیدلاکتیک یا همان قند و شیرینی شیر است که آن را کمی اسیدی می‌کند. این بدان معناست که هر روز نوشیدن یک لیوان شیر در روز یا خوردن آن با غلات و دیگر مواد غذایی مشکلی ندارد، اما نوشیدن یک لیتر شیر در روز می‌تواند به دندان‌های کودکتان آسیب برساند. همچنین قطره آهن را به مقدار تجویزی به کودک دهید.

 

 • شیر را همراه با قهوه نخورید.

علی‌رغم آن که قهوه برای مصرف کودکان توصیه نمی‌شود، نکتهٔ مهم دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج آن درباره دندان‌ها همراه شدن آن با شیر است. شیر همراه با قهوه می‌تواند احتمال آسیب رساندن لاکتوز حاوی آن را بیشتر کند.

 

 • بعد خوردن قطره آهن و شیرینی شیر قبل از خواب حتماً یادآور شوید که فرزندتان مسواک بزند.

اگرچه شیر  برای دندان‌های شما مفید است، اما باید از نوشیدن یک لیوان قبل از خواب بدون مسواک‌زدن بعد از آن خودداری کنید. لاکتوز موجود در شیر شکلی از قند است که وقتی روی دندان‌های شما بماند باعث ایجاد حفره می‌شود

باکتری‌هایی در دهان وجود دارد که قندها و سایر مواد غذایی باقی‌مانده در دهان، این باکتری‌ها را تغذیه می‌کنند، به‌خصوص در هنگام خواب. باکتری‌ها از قندهای شیری که در دهان شما باقی می‌مانند، تغذیه می‌کنند که می‌تواند رشد کند و باعث ایجاد حفره و آسیب دندان شود. باکتری‌ها، به‌خصوص اگر کودک شما دندان‌شیری داشته باشد، می‌تواند اسیدهایی ایجاد کند که مینای دندان را از بین می‌برد.

 

جمع‌بندی

قطره آهن از مکمل‌های دارویی است که ماده‌ای حیاتی برای کودکان است و در صورت فقر آهن کودکتان حتماً باید آن را مصرف کند.

 سیاه‌شدن از عوارض جانبی مصرف آن است؛ اما اقداماتی در مقاله دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج  گفته شد که می‌تواند به شما کمک کند.

همچنین شیر از مایعاتی است که بدن همهٔ انسان‌ها و به‌خصوص کودکان درحال‌رشد به آن نیاز دارند. لاکتوز یا شیرینی در شیر می‌تواند اثرات خفیفی در کوتاه‌مدت یا درازمدت بر روی دندان‌های کودکتان داشته باشد؛ اما اقداماتی می‌تواند از امر جلوگیری کند که در این مقاله گفته شد و می‌تواند مورداستفادهٔ شما قرار گیرد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *