How often should the crime be done?

جرم گیری دندان زمانی انجام می‌شود که دندانپزشک می‌خواهد تمام جرم‌ها و پلاک‌های دندان و بالا و خط لثه را از بین ببرد. پلاک‌ها همواره روی لثه تشکیل می‌شوند و در صورت از بین نبردن آنها، باکتری‌های تشکیل شده روی پلاک‌ها می‌تواند باعث التهاب لثه شود.

در صورت التهاب لثه، فضاهایی بین دندان و لثه ایجاد می‌شود که در این فضا می‌تواند باکتری‌های بیشتری جمع شود که در صورت درمان‌نشدن آن، دندان شما می‌تواند آسیب جدی ببیند.

 اگر برای درمان زود اقدام کنید می‌توانید به‌خوبی از دندان‌های خود مراقبت کنید. درمان پلاک‌ها و جرم‌های دندان، جرم گیری دندان است. اما ممکن است برای شما سؤال باشد که بعد یک دوره جرم گیری، آیا باز هم به جرم گیری نیازم دارم یا خیر؟

در مقاله دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج به تمام ابهامات جرم گیری دندان پاسخ خواهیم داد.

 

فهرست

در این مقاله می‌خوانیم:

  • درباره جرم گیری دندان و لثه
  • آیا جرم گیری دندان ضروری است؟
  • جرم گیری دندان را هر چند وقت باید انجام داد؟
  • جمع‌بندی

 

درباره جرم گیری دندان و لثه

جرم گیری دندان یکی از رایج‌ترین روش تمیز کردن دندان است و نوعی از بهداشت دندان و دهان را ارائه می‌دهد که خودتان قادر به انجام آن نیستید. بسیاری از ارائه‌دهندگان درمان از دندان عکس می‌گیرند که به‌وضوح رسوبات زیر خط لثه را نشان می‌دهد و تصویر مناسب و دقیقی از دندان‌های شما ارائه می‌دهد.

جرم گیری دندان نوعی تمیز شدن دندان است که زیر خط لثه انجام می‌شود. این یک نوع تمیز کردن عمیق متداول برای محافظت‌کردن از مینای دندان زیر لثه و بافت خود لثه از بیماری پریودنتال (لثه) است. همچنین، با داشتن دندان‌ها و لثه‌های سالم، احتمال کمتری دارد که ازدست‌دادن دندان و سایر عوارض ناشی از مراقبت ضعیف یا ناکافی از دهان را تجربه کنید.

جرم گیری دندان دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج معمولاً به شرح زیر انجام می‌شود:

 

معاینه اولیه دندانپزشکی:

قبل از شروع، یک معاینه  کوتاه خواهید داشت تا میزان جرم، پلاک، جرم یا سایر تجمعاتی که سلامت دهان و دندان شما را به خطر می‌اندازد، مشخص شود. این فرصتی را برای بررسی مناطق مشکل‌دار که نیاز به تمرکز ویژه دارند را فراهم می‌کند.

استفاده از بی‌حس‌کننده موضعی:

بی‌حس‌کننده‌ای سبک که معمولاً به شکل کرم موضعی است، ناحیه‌ای که باید  تحت درمان قرار بگیرد را بی حس می‌کند. احتمالاً حرکات ناخوشایندی را احساس خواهید کرد؛ اما این روش غیر جراحی است و به دندان‌ها یا لثه‌ها آسیبی نمی‌رساند.

جرم گیری:

سپس دندانپزشک از وسیله‌ای به نام جرم‌گیر استفاده می‌کند. ابزاری کوچک قلابی شکل که به آنها کمک می‌کند تا تمام پلاک‌های داخل پاکت پریودنتال لثه‌های شما را بتراشند و بردارند. به عمق جیب می‌رسد و پلاک را از بین می‌برد، بسیار عمیق‌تر از مسواک زدن.

برنامه‌ریزی:

دندانپزشک یا متخصص بهداشت با استفاده از ابزاری به نام کورت دندان، لبه‌های خشن ریشه دندان‌های شما را صاف می‌کند. انجام این کار به این معنی است که لثه‌ها می‌توانند خیلی راحت‌تر و بدون هیچ‌گونه تجمع مضر به موقعیت خود بازگردند.

 

دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج بیان می‌کند:

 در بیشتر موارد، بهبودی سریع است و در عرض چند روز اتفاق می‌افتد. بااین‌حال، انتظار خونریزی، تورم و درد کم و موضعی به‌عنوان یک عارضه جانبی کاملاً طبیعی  و نرمال است.

 

انواع جرم‌گیری

جرم گیری دندان انواع مختلفی دارد. که همگی تقریباً یک هدف را انجام می‌دهند؛ اما به میزان‌های متفاوت. انواع مقیاس‌بندی به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج  شامل موارد زیر است:

 

  • تمیز کردن پیشگیرانه که یک تمیز کردن نسبتاً ساده است که اغلب توسط یک متخصص بهداشت انجام می‌شود.
  • جرم گیری و پلنینگ ریشه که بیشتر یک روش تمیز کردن عمیق است.
  • دبریدمان ناخالص که یک فرایند تمیز کردن گسترده برای شدیدترین موارد است.

 

آیا جرم گیری دندان ضروری است؟

همه افراد نوعی تجمع پلاک را تجربه می‌کنند. بزاق، باکتری‌ها و پروتئین‌ها در دهان شما یک‌لایه نازک را تشکیل می‌دهند که تقریباً همیشه دندان‌های شما را می‌پوشاند. وقتی غذا می‌خورید، ذرات کوچک، اسیدها و قندها به این لایه می‌چسبند و تجمعی روی دندان ایجاد می‌کنند که به آن پلاک می‌گویند.

باکتری‌هایی که در این پلاک وجود دارند می‌توانند باعث بیماری لثه و پوسیدگی دندان شوند. مسواک زدن روزانه، نخ دندان کشیدن و تمیز کردن منظم دندان‌ها به حذف پلاک و جلوگیری از مشکلات جدی‌تر کمک می‌کند. البته اهمیت استفاده از نخ دندان بیشتر است.

اگر لثه‌های سالمی دارید، این بافت به طور محکم و استوار در اطراف و کناره‌های دندان قرار می‌گیرد و از ورود پلاک‌ها جلوگیری می‌کند. بااین‌حال، اگر بیماری لثه شروع به شکل‌گیری کند، این بافت شل می‌شود. لثه‌هایی که سالم هستند فقط 1 تا 3 میلی متر زیر خط لثه به دندان می چسبند.

 

موارد جرم گیری

با بیماری لثه، شما شروع به ایجاد فضاهای عمیق‌تر خواهید کرد. اینها می‌توانند با پلاک پر شوند، مشکلات شما را بدتر کنند و علائمی مانند بوی بد دهان را ایجاد کنند.

کسانی که در مورد بهداشت دهان و دندان و مسواک زدن بی‌توجه هستند، معمولاً بیشتر در معرض ابتلا به پلاک و سایر مشکلات پریودنتال هستند. برخی دیگر، با وجود مراقبت از خود، تمیز کردن و نخ دندان کشیدن، هنوز هم به مراقبت حرفه‌ای دندان نیاز دارند.

خونریزی لثه، بوی بد دهان، حساسیت و لکه‌های رنگی از جمله شاخص‌هایی هستند که نشان می‌دهند جرم گیری لازم است.

رسوب پلاک به‌طورکلی به دلیل یک روال مراقبت از دهان، رژیم غذایی، تنباکو، شکر، قهوه و چای ضعیف ایجاد می‌شود. برای جلوگیری از بیماری‌های پریودنتال و پوسیدگی دندان، تمیز کردن حرفه‌ای دندان‌ها بسیار مهم است.

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک ارتودنسی کرج، کلینیک ارتودنسی گلشهر، دندانپزشکی عمومی کرج، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج

اگر فضاهای 4 میلی متری یا بیشتر دارید، دندانپزشک شما احتمالا جرم گیری دندان را برای برداشتن پلاک زیر خط لثه و کمک به درمان بیماری لثه توصیه می‌کند.

 

 

اگر جرم گیری را انجام ندهید چه اتفاقی می‌افتد؟


باید بدانید اگر بیماری لثه خود را با جرم گیری و صاف کردن ریشه درمان نکنید، ممکن است بیماری مزمن لثه را تجربه کنید. همان‌طور که بیماری لثه بدون درمان پیشرفت می‌کند، می‌تواند به دندان‌ها، بافت لثه و استخوان فک آسیب برساند. دندان‌ها ممکن است لق شوند و حتی به دلیل عدم وجود ساختارهای نگهدارنده بیفتند.

 

آیا دندان‌ها بعد از جرم گیری خوب می‌شوند؟

پس از اتمام جرم گیری و روت پلنینگ، ممکن است برای چند روز ناراحتی خفیفی در اطراف دندان و افزایش حساسیت به گرما و سرما (و گاهی اوقات شیرینی‌ها) تا چهار تا شش هفته تجربه کنید.

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، دندانپزشکی عمومی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی تخصصی کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج این یک دوره طبیعی درمان است.

 

جرم گیری دندان را هر چند وقت باید انجام داد؟

این بستگی به نیازهای دهانی خاص هر بیمار دندانپزشکی دارد؛ زیرا هر بیمار متفاوت است. برخی از بیماران به‌سادگی بیشتر مستعد ابتلا به مشکلات دندانی هستند، و این امر باعث می‌شود که آنها بیشتر به یک متخصص دندانپزشکی مراجعه کنند. سایر بیماران به سختی مشکلات دندانی را تجربه خواهند کرد، به این معنی که احتمالاً نیاز به تمیز کردن دندان‌های خود به دفعات کمتری دارند.

دستورالعمل‌های عمومی بیان می‌کند که بیماران باید هر شش ماه یک بار برای تمیز کردن حرفه‌ای دندان وقت بگذارند. در حالی که این برای اکثر افراد ایده‌آل است، برخی باید هر سه ماه یکبار مراجعه کنند و برخی دیگر فقط باید هر نه یا ۱۲ ماه یکبار مراجعه کنند.

 

طی چه مشکلاتی باید جرم گیری کرد؟

اثرات مخرب سیگار بر دندان جرم است. یا زمانی که عفونت لثه دارید، باید بیشتر به دندانپزشک خود مراجعه کنید. همچنین برخی از بیماران دارای التهاب مزمن و لق شدن دندان در برخی نواحی هستند باید بیشتر برای جرم گیری به دندانپزشک مراجعه کنند.

اما به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج

  اگر دندان‌های شما مینای بسیار نازک و ضعیف، سطوح فرسایش یافته یا تاج‌های فلوئوروزیس با فضا دارند، جرم‌گیری بیش از حد ممکن است عیوب سطح را بزرگ‌تر کند.

در این صورت، دندانپزشک می‌تواند به شما توصیه کند که این کار را کمتر انجام دهید،  بهداشت دهان و دندان را به‌تنهایی رعایت کنید و برای معاینات دوره‌ای مراجعه کنید تا از تجمع پلاک جلوگیری شود.

اگر مقدار زیادی پلاک یا رسوب جرم در اطراف دندان‌های خود دارید، ممکن است نیاز به چندین بار جرم گیری داشته باشید – دو تا چهار بار در سال.

 

آیا یک‌بار جرم گیری کافی است؟

برای برخی از بیماران یک عمل جرم گیری و صافی ریشه ممکن است برای نابودی بیماری لثه و جلوگیری از عود آن کافی باشد، به‌خصوص اگر بیمار تلاش کند عادات بهداشت دهان و دندان خوبی مانند مسواک و نخ دندان را انجام دهد.

اما برای سایر بیماران این روش ممکن است برای رفع عفونت‌هایی که باعث ازبین‌رفتن تکیه‌گاه دندان‌ها می‌شوند کافی نباشد. اگر مشکلات باقیمانده با درمان اضافی درمان نشود، عفونت به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و به طور بالقوه منجر به لق شدن دندان، جابه‌جایی دندان و حتی ازدست‌دادن دندان می‌شود. جدی‌گرفتن جرم گیری دندان امری ضروری است.

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج درمان اضافی ممکن است شامل آنتی‌بیوتیک و درمان قطعی‌تر از جمله درمان جراحی جزئی بالقوه باشد.

 

جمع‌بندی

جرم گیری دندان نوعی از تمیز کردن دندان است که می‌تواند از نیازهای ضروری کسانی باشد پلاک‌ها روی دندان‌های آن‌ها تجمع کرده است. بسته به بهداشت دهان بیمار و فضاهای موجود در دهان بیمار، جرم گیری می‌تواند در دورهٔ متناوب ۶ماهه یا ۳ماهه انجام شود.

به گفته دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج دورهٔ متداول جرم گیری ۶ ماه است‌.

جرم گیری درمانی است که در صورت پیشنهاد دندانپزشک حتماً باید آن را جدی بگیرید؛ چون رشد باکتری روی دندان‌ها می‌تواند باعث بیماری‌های لثه شود و درمان‌های دیگر را شامل شود و حتی در مواردی می‌تواند باعث افتادن دندان شما و آسیب دیدم استخوان فک شود.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *