Getting to know the correct brushing methods

مسواک زدن دندان‌ها به از بین بردن پلاک‌ها و باکتری‌هایی که همواره روی دندان‌ها و اطراف خط لثه‌ها ایجاد می‌شوند، کمک می‌کند. هنگامی که پلاک به طور منظم برداشته نشود، می‌تواند منجر به حفره، پوسیدگی دندان شود. از این روش صحیح مسواک زدن از مسائلی است حتماً باید با آن آشنا شوید تا از بهداشت دهان و دندان خود به‌خوبی مراقبت کنید‌.

برای آشنایی با روش‌های صحیح استفاده از مسواک با دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج است، همراه شوید.

فهرست

در این مقاله می‌خوانیم:

چرا مسواک زدن ضروری است؟
در روز چند بار باید مسواک بزنیم؟
مسواک مناسب
روش‌های صحیح مسواک زدن
سؤالات متداول
جمع‌بندی

چرا مسواک زدن ضروری است؟

  • از بیماری لثه جلوگیری می‌کند

 درحالی‌که بهداشت نامناسب دهان  و ژنتیک شما نقشی در بیماری لثه ایفا می‌کند، مسواک زدن نیز نقش دارد. اگر یک وعده‌غذایی یا میان‌وعده خورده‌اید و مسواک نزده‌اید، نخ دندان نکشیده‌اید یا حداقل دهانتان را آب‌کشی نکرده‌اید، باقی‌ماندهٔ غذا در دهانتان باقی می‌ماند. در نتیجه این رسوبات غذایی باعث تحریک باکتری‌ها می‌شود که سخت شده و تبدیل به پلاک می‌شوند.

این می‌تواند به‌صورت یک ماده سفید یا زردرنگ در خط لثه یا بین دندان‌ها دیده شود. باکتری موجود در پلاک لثه‌ها را تحریک می‌کند و باعث التهاب می‌شود و هنگام مسواک لثه‌ها خونریزی می‌کنند. این بیماری به‌عنوان ژنژیویت نیز شناخته می‌شود و اولین مرحله بیماری لثه است.

راه‌حل:

 دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج می‌گویند حداقل دو یا سه بار در روز مسواک بزنید (سه بار ایده‌آل است) تا در وهله اول از ایجاد پلاک جلوگیری کنید و نخ دندان بکشید. البته از اهمیت استفاده از نخ دندان غافل نشوید. 

  • لکه‌های روی دندان را از بین می‌برد

 بهترین راه برای انجام این کار، داشتن یک مسواک خوب و خمیردندان ملایم است که حداقل دو بار در روز از آن استفاده می‌کنید. به طور دقیق یک مسواک نرم برای لکه‌های قهوه، سس گوجه‌فرنگی و سایر مواد غذایی لکه‌دار دندان، مسواک شما بهترین دفاع شما است.

  • نفس تازه را حفظ می‌کند

 همانطور که بقایای وعده غذایی شما جمع می‌شود، باکتری‌های بعدی نیز در دهان جمع می‌شوند. این باعث می‌شود که دهان بوی بد بگیرد.

 برای جلوگیری از تجمع باکتری‌ها به پیشنهاد دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج، دندان‌های خود را به طور مرتب و حداقل دو بار در روز مسواک بزنید.

 اگر بعد از غذا نمی‌توانید مسواک بزنید، دهان خود را بشویید تا از گیرافتادن غذا بین دندان‌ها جلوگیری کنید.

  • احتمال بیماری‌های عمده را کاهش می‌دهد 

همان‌طور که تجمع طولانی‌مدت پلاک روی دندان‌ها باعث بیماری لثه می‌شود، تجمع پلاک در شریان‌ها باعث حمله قلبی یا سکته می‌شود.

 طبق گفته دندانپزشکان ممکن است ارتباطی بین لثه‌های عفونی (ژنژیویت) و بافت قلب عفونی (اندوکاردیت) وجود داشته باشد.

 با این وجود، از آنجایی که محققان تا کنون این پیوند را درک نکرده‌اند، بهتر است از آن مطمئن باشید و بیماری را درمان کنید.

در روز چند بار باید مسواک بزنیم؟

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که دندان‌های خود را دو بار در روز، صبح و عصر، با یک برس نرم مسواک بزنید.

برای سلامت دندان‌ها کلینیک دندانپزشکی در کرج توصیه می‌کند که هر بار حداقل 2 دقیقه دندان‌های خود را مسواک بزنید و مطمئن شوید که همه دندان‌ها را مسواک می‌زنید.

علاوه بر مسواک، تمیزی بین دندان‌ها، یک‌بار در روز نیز مهم است. می‌توانید از نخ دندان یا پاک‌کننده‌های بین‌دندانی دیگر مانند نخ دندان یا نخ دندان استفاده کنید.

تمیزی یا استفاده از نخ دندان بین دندان‌ها به حذف پلاک و ذرات غذایی که اغلب در زیر خط لثه و بین دندان‌های شما گیر می‌کنند، کمک می‌کند.

اگر این مرحله را اغلب نادیده بگیرید، باکتری‌ها می‌توانند روی دندان‌ها یا خط لثه شما بنشینند و خطر پوسیدگی و سایر بیماری‌های دندانی را افزایش دهند. با دندانپزشک خود در مورد نوع نخ یا سیستم نخ دندانی که برای شما مناسب است صحبت کنید.

مسواک مناسب

مهم‌ترین چیزهایی که هنگام انتخاب مسواک باید در نظر گرفت، مسواک‌های برقی و دستی هستند، اطمینان حاصل کنید که دارای موهای نرم هستند.

«موهای متوسط ​​و سخت در خط لثه فرسوده می‌شوند و منجر به فرورفتگی و حساسیت دندان‌ها می‌شوند.»

بهترین مسواک‌ها ترکیبی از ویژگی‌ها دارند که استفاده از آن‌ها را آسان و راحت می‌کند و درعین‌حال غذا، پلاک و باکتری‌ها را به طور مؤثر از روی دندان‌ها پاک می‌کند.

تقریباً همه دندانپزشکان یک مسواک با موهای نرم را توصیه می‌کنند. این بدان معناست که موها می‌توانند راحت‌تر خم شوند و روی دندان‌ها و لثه‌ها ملایم‌تر باشند. طراحی موهای نرم همچنین باعث می‌شود مسواک شما راحت‌تر وارد آن مکان‌هایی شود که دسترسی به آن‌ها سخت است.

 

روش‌های صحیح مسواک زدن

شما می‌توانید با استفاده از مسواک اطراف و زیر خط لثه که در آن باکتری‌ها و پلاک‌ها تجمع می‌کنند، از بیماری لثه پیشگیری و آن را کنترل کنید.  روش‌های معمولی برای استفاده از مسواک وجود دارد که می‌توانید برای اطمینان از تمیزی دندان‌های خود به‌خوبی امتحان کنید.

۱. تکنیک باس یا سوکولار

روش باس شامل استفاده از موهای مسواک برای پاکی پلاک‌ها است. از زیر لثه‌ها قبل از ایجاد التهاب لثه است. بررسی سیستمیک و تجزیه‌وتحلیل تکنیک‌های مختلف استفاده از مسواک در سال 2018 نشان داد که روش باس اصلاحی مؤثرترین روش در کاهش پلاک و التهاب لثه نسبت به روش افقی است.

مسواک را موازی و روبروی دندان‌های خود نگه دارید.
مسواک را اندازه زاویه 45 درجه کج کنید.
برس را زاویه دهید تا موها کمی زیر خط لثه قرار گیرند
با فشاری محکم و درعین‌حال ملایم، قبل از حرکت به ناحیه بعدی، 15 تا 20 بار به جلو و عقب مسواک بزنید یا از یک حرکت دایره ای استفاده کنید.
تمام دندان‌ها را در سطح بیرونی مسواک بزنید و سپس پشت دندان‌ها را با همان حرکات قبلی تمیز کنید.
مسواک را به‌صورت عمودی در پشت دندان‌های جلویی خود نگه دارید و با استفاده از موهای مسواک بالا و پایین بکشید.
سپس سطحی که با آن‌ها دندان‌های آسیاب غذا را می‌جوند، مسواک بزنید و زبان خود را مسواک بزنید.

۲.‌ تکنیک منشور

دندانپزشک شما ممکن است روش چارتر را در صورت وجود فاصله بین دندان‌ها، تحلیل لثه، ریشه‌های باز یا جراحی پریودنتال توصیه کند. چارتر همچنین می‌تواند در صورت داشتن وسایل ارتودنسی یا پروتزهای پارسیل ثابت، کمک کند.

موها را روی خط لثه با اندازه زاویه 45 درجه و به سمت سطح جونده یا روی تاج دندان قرار دهید. این موقعیت برعکس تکنیک باس  است.

با استفاده از حرکات دایره‌ای کوتاه یا حرکات کوچک عقب و جلو، برس را برای 15 تا 20 بار به آرامی ویبره کنید.

تمام دندان‌های خود را با یک الگوی مسواک بزنید و تمام سطوح و کناره‌های دندان را مسواک بزنید.

نکات مراقبتی از دندان علاوه بر مسواک زدن

البته استفاده از مسواک تنها بخشی از یک‌روال کامل مراقبت از دندان است. همچنین باید مطمئن شوید که:

روزانه یک‌بار بین دندان‌ها را تمیز کنید. باکتری‌های عامل پوسیدگی هنوز بین دندان‌هایی که موهای مسواک نمی‌توانند به آن‌ها برسند، باقی می‌مانند. این به حذف پلاک و ذرات غذا از بین دندان‌ها و زیر خط لثه کمک می‌کند. برای نابودی جرم‌ها از جرمگیری دندان استفاده کنید.

از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید که نوشیدنی‌ها و میان‌وعده‌های شیرین را محدود می‌کند. برای پیشگیری و درمان بیماری‌های دهان به طور منظم به دندانپزشک خود مراجعه کنید. 

جمع‌بندی

استفاده از مسواک مهم‌ترین راه پیشگیری از بیماری‌های دهان و دندان به توصیه دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج است.

استفاده از مسواک به‌صورت نادرست می‌تواند به دندان آسیب برساند. فراگیری روش‌های مناسب آن می‌تواند به‌طورکلی از هزینه‌های بیماری‌های دهان و دندان کم کند و کیفیت زندگی روزمره شما را بهبود ببخشد.

سوالات متداول

قانون 2 دقیقه مسواک زدن چیست؟

تا زمانی که دو بار در روز و هر بار به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را مسواک می‌زنید، کارهای زیادی برای حفظ سلامت دهان خود انجام می‌دهید. اکثر مشکلات دندانی – مانند پوسیدگی دندان، بیماری لثه و سایر مشکلات رایج – واقعاً قابل‌پیشگیری هستند.

آیا 3 بار مسواک زدن زیاده‌روی است؟

خیر، استفاده از مسواک سه بار در روز زیاده‌روی نیست. درحالی‌که توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا دو بار در روز است، استفاده از مسواک بعد از مصرف هر وعده‌غذایی برای سلامت دهان و دندان ایده‌آل است. دلیل آن این است که باکتری‌ها و ذرات غذا می‌توانند در عرض چند دقیقه فوراً پس از مصرف غذا یا نوشیدنی روی دندان‌های ما جمع شوند.

آیا قبل از صبحانه مسواک بزنم یا بعد از صبحانه؟

به‌طورکلی به توصیه دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، مهم‌ترین چیز مسواک است. اما به خاطر داشته باشید که بهتر است حداقل 30 دقیقه پس از صرف غذا صبر کنید تا از حمله اسید موجود در غذا به دندان‌هایتان جلوگیری کنید. این قوانین هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان صادق است.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *