Does the tooth become loose after scaling?

جرم گیری به خودی خود نمی‌تواند باعث لق شدن دندان شما بشود. اما اگر دندانپزشک به شما بگوید که به تمیزی عمیق نیاز دارید، جرم گیری عمیق می‌تواند باعث لق دندان شود. به این معنی است که برای درمان بیماری لثه به درمانی به نام جرم گیری و پلنینگ ریشه نیاز دارید.

در صورت عدم درمان، حتی بیماری خفیف لثه می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود که نه‌تنها سلامت دهان و دندان شما را به خطر می‌اندازد، بلکه ممکن است سلامت کلی شما را نیز در معرض خطر قرار دهد.

با دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج همراه باشید.

 

فهرست

در این مقاله می‌خوانیم :

جرم گیری عمیق چیست؟

تمیزی عمیق چه تفاوتی با تمیزی معمولی دندان دارد؟

آیا احساس لق در دندان‌ها بعد از جرم گیری طبیعی است؟

چرا بعد از تمیزی عمیق دندان‌هایم لق می‌شود؟

آیا دندان‌های لق پس از تمیزی عمیق سفت می‌شوند؟

گزینه‌های درمان

دستورالعمل‌های مراقبت از دندان‌های لق پس از تمیزی عمیق در منزل

جمع‌بندی

 

 

 

جرم گیری عمیق چیست؟

پلاک دندانی یک لایه چسبنده است که روی دندان‌ها و از باکتری‌ها تشکیل می‌شود. اگر پلاک تمیز نشود، سخت می‌شود و تبدیل به تارتار می‌شود. تارتار رسوب زرد و سختی است که روی دندان‌ها و زیر خط لثه ایجاد می‌شود. پلاک و تارتار سمومی تولید می‌کنند که لثه‌ها را تحریک می‌کند و باعث بیماری لثه، عفونت باکتریایی لثه می‌شود.

 

به گفته دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج: در صورت عدم درمان، عفونت ممکن است به بافت‌های نگهدارنده دندان گسترش یابد و باعث لقی دندان و نابودی و خرابی دندان شود. بنابراین، دندانپزشک شما ممکن است تمیزی دندان‌های حرفه‌ای را برای نابودی پلاک و جرم و درمان بیماری لثه توصیه کند. این نکته که جرم گیری را هر چند وقت باید انجام داد، به نظر پزشک شما بستگی دارد.

 

 

انواع تمیزی حرفه‌ای دندان

تمیزی حرفه‌ای دندان می‌تواند به شرح زیر باشد:

تمیزی روتین یا منظم دندان‌ها:

دندانپزشک پلاک و تارتار را که روی دندان‌های بالای خط لثه ایجاد شد را از بین می‌برد. شما باید هر شش ماه یکبار برای تمیزی منظم دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

تمیزی عمیق دندان‌ها:

دندانپزشک پلاک و تارتار را که روی دندان‌های زیر خط لثه ایجاد شد را از بین می‌برد.

در صورت ابتلا به بیماری لثه، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج تمیزی عمیق دندان توصیه می‌کند.

تمیزی عمیق دندان که به جرم گیری و پلنینگ ریشه نیز معروف است، حذف پلاک و جرم از سطح دندان و زیر خط لثه است. دندانپزشک از ابزارهای مخصوصی برای برداشت پلاک و تارتار استفاده می‌کند.

این روش ممکن است باعث احساس ناراحتی شود، اما در پیشگیری از بیماری لثه و بازیابی سلامت دهان و دندان بسیار مؤثر است. برخی از افراد ممکن است پس از جرم گیری و پلنینگ ریشه، درجاتی از لقی دندان‌ها را تجربه کنند، به‌خصوص اگر تارتار سنگینی در دهان آن‌ها باشد.

 

پس از جرم گیری چه اتفاقی برای دندان می‌افتد؟

حال سوالی که پیش می‌آید این است بعد از جرم گیری دندان و روت پلنینگ چه اتفاقی می‌افتد؟ باکتری‌ها و پلاک‌ها کمتر به سطوح صاف دندان‌های تحت درمان شما می‌چسبند. با بهبودی لثه‌ها، التهاب کاهش می‌یابد. لثه‌های سالم شما می‌توانند محکم‌تر به ریشه‌های دندان صاف بچسبند.

 

آیا لثه‌ها پس از جرم گیری به حالت عادی بازمی‌گردند؟

پاسخ منفی است. وقتی که بافت لثه از بین رفت، برای همیشه از بین می‌رود. به این ترتیب، اگر فرورفتگی لثه شود، لثه‌های شما حتی پس از جرم گیری و شناسایی لایه‌برداری نمی‌شود. واقعاً، این معنی نیست که هیچ کاری نمی‌تواند برای جبران آسیب انجام دهد.

 

بعد از جرم گیری دندان چه کارهایی را نباید انجام داد؟

تا زمانی که این ناحیه بهبود یابد از مصرف غذاهای تند خودداری کنید، زیرا این ماده غذایی می‌توانند محرک‌ شدید باشد. شما همچنین باید از مصرف محصولات تنباکودار خودداری کنید، زیرا این مواد باعث ایجاد استرس ناخواسته به لثه‌های شما می‌شوند. بهترین قانون کلی این است که در 48 ساعت اول بعد از عمل فقط غذای نرم مصرف کنید.

 

تمیزی عمیق چه تفاوتی با تمیزی معمولی دندان دارد؟

تمیزی منظم دندان‌ها به پیشگیری از بیماری لثه کمک می‌کند و باکتری‌ها را دور نگه می‌دارد. بیمارانی که از سلامت دهان و دندان خوبی برخوردار هستند و بهداشت دهان و دندان را در خانه رعایت می‌کنند، معمولاً باید هر شش ماه یک بار دندان‌های خود را تمیز کنند.

 

تمیزی عمیق همچنین به عنوان جرم گیری و صافی ریشه شناخته می‌شود. یک درمان کامل‌تر برای افراد مبتلا به بیماری لثه یا التهاب لثه است. تفاوت بین این دو تمیزی در این است که تمیزی عمیق زیر خط لثه را تمیز می‌کند.

 

هدف دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک ارتودنسی کرج، کلینیک ارتودنسی گلشهر، دندانپزشکی عمومی کرج، کلینیک بلیچینگ کرج کلینیک دندانپزشکی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج از تمیزی عمیق  دندان جلوگیری از بیماری پریودنتال است.

این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که باکتری‌های مضر دهان، لثه‌ها و استخوان‌هایی را که دندان‌های شما را در جای خود محکم می‌کنند، آلوده کنند. با گذشت زمان، این عفونت باعث التهاب می‌شود که می‌تواند منجر به درد شدید، نابودی دندان یا سایر مشکلات جدی سلامتی شود.

 

آیا احساس لقی دندان‌ها بعد از جرم گیری طبیعی است؟

خیلی بعید است که دندان‌های شما پس از تمیزی عمیق آن‌ها، بیفتد. برخی از افراد ممکن است متوجه شوند که دندان‌هایشان پس از انجام درمان، لق‌تر می‌شوند. این به این دلیل است که برداشت جرم از پاکت‌های بین لثه و دندان‌ها باعث ایجاد شکافی بین این دو می‌شود که می‌تواند باعث احساس لق در دندان‌ها شود.

به گفته دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج با گذشت زمان، لثه‌ها باید دوباره به دندان‌ها بچسبند و دندان‌ها احساس امنیت بیشتری کنند.

دندانپزشک شما قبل از تمیزی عمیق شما رادیوگرافی می‌کند تا بتواند میزان آسیب را ارزیابی کند و اینکه آیا این روش به طور بالقوه می‌تواند منجر به نابودی دندان شود یا خیر.

 

چرا بعد از تمیزی عمیق دندان‌هایم لق می‌شود؟

ژنژیویت مرحله اولیه بیماری لثه است که با قرمزی، تورم و خونریزی لثه مشخص می‌شود. التهاب لثه در اثر تجمع پلاک و جرم بر روی دندان‌ها ایجاد می‌شود که لثه‌ها را تحریک می‌کند و باعث التهاب آنها می‌شود.

 به گفته دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج

در صورت عدم درمان، ژنژیویت می‌تواند به پریودنتیت تبدیل شود. شکل جدی‌تری از بیماری لثه که به بافت‌های نگهدارنده دندان آسیب می‌رساند. پریودنتیت می‌تواند باعث احساس لق در دندان و نابودی دندان شود.

در بیماری پیشرفته لثه (پریودنتیت)، دندان‌ها به دلیل تخریب استخوان و بافت‌های نگهدارنده دندان‌ها لق می‌شوند.

با این حال، رسوب سنگین تارتار، دندان‌های لق را به هم متصل می‌کند؛ بنابراین، دندان‌های لق ممکن است ثابت به نظر برسند و لق نشوند. اگر تارتار با تمیزی عمیق برداشته شود، دندان‌ها دوباره لق می‌شوند. به همین دلیل است که برخی از افراد ممکن است پس از تمیزی عمیق دندان‌هایشان لق شوند.

 

آیا دندان‌های لق پس از تمیزی عمیق سفت می‌شوند؟

این بستگی به شدت آسیب به استخوان و بافت‌های نگهدارنده دندان دارد. اگر آسیب خفیف تا متوسط ​​باشد، دندان‌های لق ممکن است پس از تمیزی عمیق در عرض چند هفته سفت شوند. بااین‌حال، اگر آسیب شدید باشد، دندان‌های لق ممکن است سفت نشوند و نیاز به درمان بیشتری داشته باشند.

 

گزینه‌های درمان

اگر بعد از تمیزی عمیق دندان‌ها لق می‌شوند، ممکن است به‌مرورزمان خودبه‌خود سفت شوند. بااین‌حال، اگر دندان‌های لق باعث ناراحتی یا ناپایداری آن‌ها شود، دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج ممکن است یکی از درمان‌های زیر را توصیه کند:

 • آتل بندی دندان: یک آتل دندانی برای نگه داشتن دندان‌های لق و ثابت نگه داشتن آنها.
 • جراحی فلپ: دندانپزشک شما ممکن است بافت‌های لثه را بلند کند و ریشه‌ها را برای جرم‌گیری مؤثرتر و صافی ریشه‌ها در معرض دید قرار دهد.
 • پیوند لثه: جراحی برای پیوند بافت سالم لثه در ناحیه آسیب.
 • پیوند استخوان: این یک روش جراحی است که جایگزین استخوان از دست رفته در فک می‌شود.
 • کشیدن دندان: اگر دندان‌های لق باعث درد می‌شوند یا ناپایدار هستند، ممکن است نیاز به کشیدن داشته باشند. دندانپزشک شما ممکن است ایمپلنت یا بریج دندان را برای جایگزینی دندان از دست رفته توصیه کند.

 

دستورالعمل‌های مراقبت از دندان‌های لق پس از تمیزی عمیق در منزل

اگر بعد از تمیزی عمیق دچار دندان‌های لق شده‌اید، دندانپزشک ممکن است دستورالعمل‌های مراقبت خانگی زیر را به شما بدهد:

 

 • مسواک زدن و نخ دندان کشیدن مرتب دندان‌ها برای نابودی پلاک و باکتری‌ها.
 • برای جلوگیری از تحریک بیشتر لثه‌ها از یک مسواک با موهای نرم استفاده کنید.
 • از خوردن غذاهای سفت یا چسبنده که به دندان‌ها و لثه‌های شما آسیب می‌زند اجتناب کنید.
 • سیگار را ترک کنید، زیرا می‌تواند بیماری لثه را تشدید کند. می‌توانید در مورد التهاب لثه ناشی از سیگار بیشتر بخوانید.
 • از یک رژیم غذایی سالم و سرشار از میوه‌ها و سبزی‌ها استفاده کنید.
 • برای کمک به تسکین التهاب و ناراحتی، دهان خود را با آب‌نمک یا پراکسید هیدروژن بشویید.
 • داروها را طبق دستور مصرف کنید.
 • بهداشت دهان و دندان را به‌خوبی رعایت کنید و برای تمیزی منظم دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.
 • پیروی از این مراحل ساده می‌تواند به تسریع روند بهبودی و کاهش احتمال لق دندان پس از تمیزی حرفه‌ای کمک کند.

 

جمع‌بندی

بیماری لثه می‌تواند بافت‌های نگهدارنده دندان را از بین ببرد و منجر به لق دندان‌ها شود. بااین‌حال، رسوب سنگین تارتار می‌تواند دندان‌های لق را به هم بچسباند و آنها را ثابت نشان دهد.

معمولاً لق دندان‌ها پس از تمیز عمیق به مرور زمان خود به خود سفت می‌شوند. با این حال، اگر دندان‌های لق باعث ناراحتی یا ناپایداری آن‌ها شود، ممکن است دندانپزشک درمان بیشتری را توصیه کند.

بنابراین، اگر بعد از تمیزی عمیق دندان‌های شما لق شده‌اند، وحشت نکنید! چندین گزینه درمانی دندانپزشکی شبانه روزی در کرج، کلینیک دندانپزشکی در کرج و دندانپزشکی حصارک کرج و دندانپزشکی اطفال کرج که شامل ایمپلنت کرج، پروتز دندان کرج، بلیچینگ کرج، پروتز دندان کرج و لمینت دندان کرج وجود دارد که می‌تواند سلامت دهان و دندان شما را بازیابی کند.

 با دندانپزشک خود در کلینیک ارغوان کرج در مورد بهترین روش درمانی برای شما صحبت کنید و به یاد داشته باشید، پیشگیری همیشه بهتر از درمان است. بنابراین حتماً برای تمیزی منظم دندان‌ها به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

 

 

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *