The best pain reliever for children during dental treatments

هنگامی که صحبت از مسکن برای کودکان در حین درمان­‌های دندانپزشکی می‌­شود، دندانپزشکان باید رویکردی متفکرانه و دلسوزانه در پیش بگیرند. بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­‌های دندانپزشکی نه تنها باید به طور مؤثر ناراحتی را مدیریت کند، بلکه باید نیازها و حساسیت­‌های منحصر به فرد کودکان را نیز در نظر بگیرد.

این نکته را در نظر بگیرید که انتخاب بهترین مسکن به عوامل مختلفی بستگی دارد. در ادامه برای شما برخی از ویژگی­‌های بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­‌های دندانپزشکی به طور کلی آوردیم.

 

ویژگی­‌های بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­‌های دندانپزشکی

·      اثر بخشی

از ویژگی­‌های بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان‌های ­دندانپزشکی این است که باید بتواند به طور مؤثر درد و ناراحتی مرتبط با عمل دندانپزشکی را در کودک مدیریت و برطرف کند. همچنین باید سطح کافی از مسکن برای اطمینان از راحتی و رفاه کودک فراهم شود. برای انجام کارهایی مانند روکش دندان در کودکان باید از قبل مسکن مصرف شود.

·      ایمنی و تحمل

مسکن باید برای استفاده در همه اطفال بی‌خطر باشد، دارای مشخصات ایمنی کاملأ ثابت و حداقل خطر عوارض جانبی را دارا باشد. کودکان باید بتوانند آن را به خوبی تحمل کنند و عوارض جانبی کمتری مانند تهوع، استفراغ یا خواب آلودگی دارا باشد.

·      فرمولاسیون و تجویز مناسب مسکن برای کودکان

مسکن باید در فرمولاسیون مناسب کودک مانند مایع، جویدنی یا محلول در دسترس باشد تا تجویز و مصرف آسان آن توسط کودک تسهیل شود. دوز باید بر اساس سن، وزن و نیازهای خاص کودک قابل تنظیم باشد تا از تسکین درد مناسب بدون خطر دوز کمتر یا بیش از اندازه اطمینان حاصل شود.

·      شروع سریع عملکرد

مسکن باید شروع به نسبت سریعی داشته باشد تا درد را در طول عمل دندانپزشکی تسکین دهد. این می­‌تواند به کاهش ناراحتی و اضطراب کودک در طول درمان کمک کند. بنابراین عملکرد سریع نیز یکی از ویژگی­‌های بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­‌های دندانپزشکی می­‌تواند باشد.

·      حداقل تداخل با درمان دندان

یکی دیگر از ویژگی­‌های بهترین مسکن برای کودکان این است که نباید به طور قابل توجهی با درمان دندانپزشکی تداخل ایجاد کند. مانند ایجاد خشکی دهان، تغییر در درک طعم یا اختلال در توانایی همکاری در طول عمل.

·      سازگاری با سایر داروها

از دیگر ویژگی­‌های این مسکن می‌توان به این اشاره کرد که باید با سایر داروهایی که کودک مصرف می­‌کند، سازگار باشد تا از تداخلات احتمالی یا عوارض جانبی جلوگیری شود. این امر به ویژه در کودکانی که مبتلا به بیماری­‌های زمینه‌­ای هستند، اهمیت زیادی دارد.

 

لیست بهترین مسکن برای کودکان

1.    بی‌حس کننده‌­های موضعی

لیدوکائین و بنزوکائین، از جمله بی‌حسی موضعی هستند که می­‌توانند بهترین مسکن برای کودکان باشند. این فرمولاسیون­‌ها به طور مستقیم روی ناحیه آسیب اعمال می‌شود و بدون نیاز به تزریق، یک اثر بی‌حسی موضعی به وجود می‌­آورند.

این بی‌حسی به ویژه برای روش‌های کم تهاجمی مانند تمیزی یا تزریق بی‌حسی موضعی مفید واقع می‌­شوند. همچنین استفاده دقیق و نظارت برای اطمینان از دوز مناسب و جلوگیری از هرگونه واکنش ناخوشایند، دارای ضرورت است.

2.    تزریق بی‌حسی موضعی مسکن برای کودکان

برای اقدامات دندانپزشکی تهاجمی‌­تر، مانند ترمیم یا کشیدگی دندان، اغلب تزریق بی‌حسی موضعی برای تسکین درد کامل­‌تر، ضرورت دارد. البته این نکته وجود دارد که پزشکان باید استفاده از بی‌حسی با اثر کوتاه‌تر مانند لیدوکائین یا آرتیکائین را در نظر بگیرند، چرا که می­‌تواند به کاهش مدت زمان بی‌حسی و ناراحتی برای کودک کمک کند.

استفاده از ژل­‌ها یا اسپری‌­های بی‌حسی موضعی قبل از تزریق می­‌تواند در کاهش ناراحتی ناشی از ورود سوزن کمک کند. علاوه بر این، تکنیک­‌های حواس‌پرتی مانند پخش موسیقی یا درگیری کودک در مکالمه نیز می‌توانند برای کمک به کاهش اضطراب و ناراحتی در طول فرایند تزریق مفید واقع شوند. بنابراین این مورد نیز می­‌تواند بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­‌های دندانپزشکی باشد.

3.    مسکن­‌های خوراکی (ایبوپروفن/استامینوفن)

یکی دیگر از مواردی که می‌­تواند بهترین مسکن برای کودکان باشد، داروهای مسکن بدون نسخه مانند استامینوفن و ایبوپروفن است که می‌­توانند در مدیریت درد و ناراحتی بعد از عمل مؤثر واقع شوند. این داروها باید پیش از عمل دندانپزشکی و طبق دستور پزشک برای اطمینان از دوز و زمان مناسب تجویز شوند.

به طور کلی استامینوفن را برای کودکان کوچک‌­تر ترجیح  می‌دهند، زیرا در مقایسه با ایبوپروفن خطر عوارض گوارشی کمتری دارد. پزشکان باید دستورالعمل‌­های روشنی را در مورد دوز و تجویز مناسب این داروها به والدین یا مراقبین کودکان ارائه دهند.

4.    آرام­ بخش اکسید نیتروژن

در برخی موارد، استفاده از اکسید نیتروژن (گاز خنده) می‌­تواند بهترین مسکن‌ها باشد. اکسید نیتروژن یک اثر آرام­بخش و ضداضطراب خفیف ایجاد می‌کند که می­‌تواند به کاهش درک کودک از درد و ناراحتی در طول عمل دندانپزشکی کمک کند. این رویکرد به ویژه برای کودکانی با سطح بالای اضطراب یا برای درمان­‌های پیچیده‌­تر یا طولانی­‌تر مفید است.

اکسید نیتروژن زمانی که توسط متخصصان کاربلد و در دوزهای مناسب تجویز شود، به طور معمول ایمن و قابل تحمل تلقی می­‌شود.

 

عوارض جانبی بالقوه استفاده از مسکن­‌های خوراکی برای کودکان

هنگام استفاده از مسکن­‌های خوراکی یا سیستمیک برای کودکان پس از درمان­‌های دندانپزشکی، چندین عارضه جانبی بالقوه وجود دارد که شاید این مسکن­‌ها را نتوان جزو مسکن مناسب به حساب آورد. این عارضه­‌ها عبارت­ند از:

·      اثرات گوارشی مسکن برای کودکان

تهوع و استفراغ: برخی از داروهای مسکن، به خصوص داروهای ضدالتهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن، می‌توانند باعث ناراحتی گوارشی، تهوع و استفراغ در کودکان شوند. بنابراین می­‌تواند بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­های دندانپزشکی نباشد!

تحریک معده و خونریزی: استفاده طولانی مدت از NSAIDها ممکن است موجب افزایش خطر تحریک معده، زخم و خونریزی گوارشی شود.

·      اثرات کلیوی

اختلال در عملکرد کلیه: NSAIDها به طور بالقوه می­‌توانند باعث کاهش جریان خون کلیوی و میزان فیلتراسیون گلومرولی شوند که منجر به کاهش عملکرد کلیه، به ویژه در کودکان مبتلا به بیماری­‌های کلیوی از قبل موجود، می‌شود.

·      واکنش‌­های آلرژیک مسکن برای کودکان

بعضی از کودکان ممکن است واکنش‌­های آلرژیک به مواد فعال در داروهای ضد درد خاص داشته باشند که منجر به علاِئمی مانند راش، کهیر یا آنافیلاکسی می‌­شود.

·      خواب آلودگی و آرام‌بخش

برخی از داروهای ضد درد مانند استامینوفن با کدئین، می‌­توانند باعث خواب‌آلودگی، آرام‌بخشی و اختلال در هماهنگی در کودکان شوند که می­‌تواند بر توانایی آن­ها در انجام ایمن فعالیت­‌های روزانه تأثیرگذار باشد.

·      افسردگی تنفسی

داروهای ضد درد مبتنی بر مواد افیونی (مانند کدئین، هیدروکوردون) به طور بالقوه می‌توانند باعث افسردگی تنفسی شوند، به ویژه در کودکان کوچکتر یا کسانی که بیماری­‌های تنفسی زمینه‌­ای دارند.

·      سمیت کبد در اثر استفاده مسکن برای کودکان

استامینوفن، یک مسکن رایج بدون نسخه، در صورت تجاوز از دوز تجویزی، یا اگر کودک از قبل بیماری کبدی داشت، می‌­تواند باعث آسیب کبد شود و از لیست بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان‌­های دندانپزشکی حذف شود.

 

چگونه عوارض جانبی  مسکن برای کودکان را کاهش دهیم؟

در جهت کاهش عوارض جانبی استفاده از مسکن­‌های خوراکی، پزشکان باید:

  1. هنگام انتخاب داروی مسکن مناسب، سن، وزن، سابقه پزشکی و نوع عمل دندانپزشکی کودک مانند پوسیدگی دندان کودکان، روکش و یا … را به دقت در نظر بگیرند.
  2. دستورالعمل­‌های دقیق دوز را ارائه دهند و کودک را برای هر گونه واکنش ناخوشایند تحت نظر قرار دهید.
  3. استفاده از کمترین دوز مؤثر برای کوتاه‌ترین مدت ممکن را توصیه کنند.
  4. به والدین/مراقبان کودکان در مورد عوارض جانبی احتمالی و زمان مراجعه به پزشک آموزش دهند.
  5. در صورت نیاز، برای اطمینان از استفاده ایمن از داروهای مسکن، با ارائه دهنده مراقبت­‌های اولیه کودک همکاری نزدیکی بگیرند.

ارتباط منظم و نظارت دقیق برای اطمینان از مدیریت ایمن و مؤثر درد پس از درمان­‌های دندانپزشکی در کودکان ضروری است. در قسمت بعد در مقاله چند گزینه جایگزین برای مدیریت درد کودکان پس از درمان‌های دندانپزشکی آوردیم.

 

گزینه‌­های جایگزین مسکن برای کودکان در مدیریت درد

افزون بر استفاده از مسکن­‌های خوراکی، چندین گزینه جایگزین دیگر برای تسکین و مدیریت درد وجود دارد که می‌­تواند برای کودکان پس از درمان­‌های دندانپزشکی مورد استفاده قرار گیرد. این جایگزین­‌ها ممکن است به خصوص برای کودکانی که قادر به تحمل داروهای مسکن ستنی نیستند یا منع مصرف دارند، مفید باشد. برخی از این گزینه­‌ها عبارتند از:

1.    سرما درمانی: مسکن برای کودکان

اعمال یک چیز سرد، مانند کمپرس یخ یا کمپرس سرد، در ناحیه آسیب دیده می­تواند به کاهش درد، التهاب و تورم پس از عمل­های دندانپزشکی کمک کند. ممکن است در صورت امتحان کردن این مورد و جوابدهی آن، والدین آن را به عنوان بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان‌­های دندانپزشکی در نظر بگیرند.

2.    طب سوزنی و طب فشاری: مسکن برای کودکان

برخی مطالعات نشان داده­‌اند که طب سوزنی یا طب فشاری ممکن است در مدیریت درد و ناراحتی کودکان پس از درمان­‌های دندانپزشکی کمک کنند.

3.    تکنیک­‌های حواس‌پرتی: مسکن برای کودکان

درگیری کودک در فعالیت­‌های لذت بخش، مانند تماشای فیلم، باز یا گوش دادن به موسیقی، می‌­تواند به دور کردن حواس او از ناراحتی و کاهش درک او از درد تأثیر گذار باشد. این مورد می­‌تواند جای بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان‌­های دندانپزشکی را بگیرد.

4.    تصویرسازی هدایتی و تکنیک‌­های آرامش: مسکن برای کودکان

تکنیک‌­هایی مانند تمرین‌­های تنفس عمیق، آرام سازی پیشرونده عضلانی و تصویرسازی می­‌توانند به کودکان در مدیریت و تسکین درد و اضطراب مرتبط با درمان‌­های دندانپزشکی مفید واقع شوند.

5.    داروهای گیاهی و هومیوپاتی: مسکن برای کودکان

در حالی که شواهد برای اثربخشی داروهای گیاهی محدود است، اما بعضی از والدین ممکن است برای مدیریت درد کودکان خود پس از درمان­‌های دندانپزشکی، این داروها یا هومیوپاتی مانند آرنیکا یا بابونه را کشف کنند و برایشان به مسکن تبدیل شود.

در بخش بعدی مقاله بهترین مسکن برای کودکان در طی درمان­های دندانپزشکی، به دستورالعمل‌­ها و اقدامات احتیاطی خاص در استفاده از این گزینه­‌های جایگزین می­‌پردازیم.

 

دستورالعمل‌­ها و اقدامات احتیاطی در به کارگیری جایگزین­‌های مسکن برای کودکان در مدیریت درد

·      با دندانپزشک خود مشورت کنید

همیشه در مورد استفاده از گزینه‌های جایگزین برای مدیریت درد با دندانپزشک کودک صحبت کنید، زیرا آن­ها می­‌توانند در مورد روش‌­های مناسب و هرگونه منع مصرف احتمالی راهنمایی کنند.

·      اطمینان از ایمنی و اثربخشی مسکن برای کودکان

در حالی که برخی از درمان­‌های جایگزین ممکن است در مقایسه با داروها خطرات کمتری ایجاد کنند، مهم است اطمینان حاصل شود که روش­‌های انتخابی برای سن، وزن و شرایط خاص کودک ایمن و مؤثر هستند. همچنین شواهد موجود در مورد استفاده از این جایگزین­‌ها در جمعیت کودکان نیز باید بررسی شود.

·      تکنیک‌­های کاربردی مناسب را دنبال کنید

برای بی‌حسی­‌های موضعی یا کرایوتراپی، اطمینان حاصل کنید که کودک یا مراقب در مورد تکنیک‌های مناسب استفاده برای جلوگیری از تحریک پوست یا سایر عوارض آموزش دیده‌­اند.

·      نظارت بر عوارض جانبی و واکنش‌­ها مسکن برای کودکان

کودک را از نظر هرگونه واکنش نامطلوب یا عوارض جانبی، مانند تحریک پوست، افزایش درد یا تغییر در رفتار یا خلق به دقت تحت نظر قرار دهید.

·      بهداشت مناسب را رعایت کنید

برای روش‌­هایی که شامل استفاده از مواد خارجی (مانند بی‌حسی موضعی، داروهای گیاهی) می­‌شوند، از بهداشت و تمیزی مناسب برای جلوگیری از عفونت با تحریک بیشتر اطمینان حاصل کنید.

·      مدیریت انتظارات

به کودک و والدین/مراقبان در مورد مزایا و محدودیت­‌های بالقوه گزینه‌های مدیریت درد آموزش دهید، زیرا ممکن است به اندازه داروهای سنتی تسکین درد نداشته باشند.

·      ادغام با درمان­‌های مرسوم

گزینه­‌های جایگزین برای مدیریت درد باید همراه با داروهای ضد درد معمولی یا سایر درمان­‌های دندانپزشکی تجویزی توسط دندانپزشک و نه به عنوان جایگزینی برای آن­ها استفاده شود.

·      سن و مرحله رشد کودک را در نظر بگیرید

برخی از درمان­‌های جایگزین، مانند تصویرسازی هدایتی یا تکنیک آرام سازی، ممکن است برای کودکان بزرگتر یا نوجوانانی که می‌­توانند فعالانه در این فرایند شرکت کنند، مناسب­تر و مؤثرتر باشند.

با پیروی از این دستورالعمل­‌ها و اقدامات احتیاطی، والدین یا مراقبان می‌­توانند به اطمینان از استفاده ایمن و مؤثر از گزینه­‌های جایگزین مدیریت درد برای کودکان کمک کنند، در حالی که همچنان رویکردی جامع و فردی را برای مراقبت از کودک حفظ می­‌کنند.

 

کلام آخر

انتخاب بهترین مسکن برای کودکان به عواملی مانند سن کودک، وزن، سابقه پزشکی، نوع و پیچیدگی عمل دندانپزشکی و همچنین تجربه پزشک، بستگی دارد. در بسیاری از موارد، یک رویکرد چند وجهی، با استفاده از ترکیبی از این استراتژی­‌های مدیریت درد، ممکن است برای اطمینان از راحتی و رفاه کودک در طی درمان­‌های دندانپزشکی در کلینیک ارغوان کرج مؤثر باشد.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *