What is a gum graft?

اگر اخیراً توسط دندانپزشک به شما گفتند که به پیوند لثه نیاز دارید، نترسید. این کار شامل استقرار دقیق مقدار کمی از بافت جدید در ناحیه‌ای است که بافت لثه کم است یا اصلاً بافتی نیست.

پیوند لثه جراحی دندانپزشکی است که به جای بافت کم لثه جایگزین می‌شود و تحلیل لثه را درمان می‌کند. این کار شامل برداشت کمی از بافت سقف دهان یا بافت لثه مجاور سالم و جایگزینی آن به ناحیه‌ای است که لثه‌ها تحلیل رفتند.

این کار برای مراقبت از دندان‌های شما در برابر تاثیرات مخرب فرورفتگی لثه ضروری است. همچنین ریشه‌های درمعرض دید دندان را می‌پوشاند و حجمی به خط لثه شما می‌دهد و  به طور کلی سلامت دهان را بهبود می بخشد.

 

فهرست

در این مقاله می‌خوانیم:

  • پیوند لثه چیست؟
  • انواع پیوند لثه
  • دلایلی که به پیوند لثه نیاز دارید!
  • بهبودی از پیوند بافت لثه
  • آیا پیوند لثه عوارض دارد؟
  • جمع‌بندی

 

پیوند لثه چیست؟

این پیوند نوعی جراحی دندان است که تحلیل لثه را بهبود می‌بخشد. در تحلیل لثه، آنها از دندان‌ها جدا می‌شوند و ریشه‌های زیر آن معلوم می‌شود.

 ریشه‌های دندان که در معرض دید قرار دارند، می‌تواند باعث پوسیدگی دندان، حساسیت و تحلیل استخوان اطراف دندان را شود. این کار جایگزین بافت خراب اطراف دندان می‌شود و سلامت کلی دهان شما را بهبود می‌بخشد. تحلیل لثه یک مشکل رایج دندانی است. 4 تا 12 درصد از بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می‌دهد و اغلب تا زمانی که شدیدتر شود، مورد توجه قرار نمی‌گیرد.

بسیاری از افراد حتی متوجه عقب نشینی لثه‌های خود نمی‌شوند، زیرا این روند تدریجی است. با این حال، در طول زمان، ریشه دندان که در معرض دید است، می‌تواند بد به نظر برسد. همچنین می‌تواند دلیلی برای حساسیت دندان باشد. مخصوصا زمانی که غذاهای سرد یا گرم می‌خورید. زمانی که تحلیل لثه درمان نشود، می‌تواند باعث نابودی دندان شود. برای ترمیم آسیب و جلوگیری از مشکلات بیشتر دندانی، ممکن است به پیوند لثه نیاز باشد.

 

آیا جراحی پیوند لثه درد دارد؟

شما در زمان جراحی بی‌حسی دریافت خواهد کرد. پس در زمان پیوند لثه چیزی را نمی‌توانید احساس کنید. احتمالاً پس از عمل، درد خفیفی خواهید داشت، اما دنداپزشک برای شما داروها و دستورالعمل‌های پس از جراحی را تجویز می‌کند تا به کاهش ناراحتی شما کمک کند.

 

پیوند لثه چقدر ایمن است؟

این جراحی یک درمان ایمن و موثر است که سلامت دهان و دندان بیمار را به طرز چشمگیری بهبود می‌بخشد. بیماران می‌توانند در روز انجام پیوند به خانه بازگردند. اما اگر از داروهای آرام بخش استفاده شود، باید حمل و نقل را ترتیب دهند. بهبود بافت معمولاً حدود چهار تا هشت هفته طول می‌کشد.

 

انواع پیوند لثه

انواع مختلفی از جراحی لثه وجود دارد. یکی از آنها به ترکیب دهان و میزان آسیب بستگی دارد. دندانپزشک شما در این مورد با شما صحبت خواهد کرد. قبل از هر یک از این روش‌ها، جراح دهان یک بی‌حسی موضعی را در ناحیه تحت عمل جراحی قرار می‌دهد. در مواردی امکان دارد بیهوشی عمومی مورد استفاده قرار گیرد. بعلاوه، قبل از اقدام به پیوند، جراح دهان ممکن است مقداری از لثه موجود را برای تمیزی دندان در معرض آن بلند کند.

پیوندهای بافت همبند

پیوند بافت همبند رایج‌ترین نوع روش پیوند لثه است. این روش شامل برداشت بافت از سقف دهان (کام) یا ایجاد یک فلپ و سپس استقرار بافت همبند در زیر لایه بالایی است.

سپس این بافت روی بافت لثه در حال عقب نشینی در ناحیه‌ای که به آن نیاز دارد بخیه می‌شود. فلپ ساخته شده در محل بافت پیوند بسته می‌شود. این نوع روش اغلب به دلیل برش در کام، دردناک‌ترین دوره نقاهت را خواهد داشت.

 

پیوند لثه آزاد

پیوند آزاد لثه معمولاً بهترین نوع روش آن برای افرادی با لثه‌های نازک است. در این روش، بافت لثه مورد نیاز مستقیماً از لایه رویی سقف دهان برداشت و با بافت لثه نازک‌تر به لثه‌های موجود در ناحیه بخیه می‌شود.

 

پیوند ساقه

اگر بیمار دارای بافت لثه اضافی زیادی باشد که در نزدیکی محل فرورفتگی لثه یا دندان‌های در حال رشد باشد، پیوند ساقه انجام می‌شود. در این روش، جراح دهان تا حدودی بافت لثه موجود را برش می‌دهد و سپس آن را به گونه‌ای کشش می‌دهد که دندان در معرض دید را بپوشاند.

برخی از دنداپزشکان و بیماران ترجیح می‌دهند که به جای استفاده از بافت سقف دهان از مواد پیوندی که در بانک بافت هستند، استفاده کنند. گاهی اوقات، پروتئین‌های محرک بافت برای تشویق توانایی طبیعی بدن برای رشد استخوان و بافت استفاده می‌شود. دندانپزشک شما می‌تواند به شما بگوید که کدام روش برای شما بهتر جواب می‌دهد.

 

فناوری جدید پیوند لثه چیست؟

تکنیک جراحی Pinhole یک جایگزین کم تهاجمی برای پیوند استخوان سنتی برای درمان تحلیل لثه است. برخلاف پیوندهای سنتی، جراحی Pinhole نیازی به استفاده از چاقوی جراحی، بخیه یا جراحی ثانویه برای برداشت پیوند ندارد.

این روش با ایجاد یک سوراخ کوچک در بافت لثه انجام می‌شود. با استفاده از ابزارهای طراحی خاص، بافت لثه شل می‌شود و روی قسمتی که دندان دارای عقب‌نشینی است، هدایت می‌شود. از آنجایی که هیچ برش یا بخیه‌ای وجود ندارد، بیماران می‌توانند حداقل علائم بعد از عمل (درد، تورم و خونریزی) را منتظر باشند. اکثر بیماران نیز از بهبود فوری زیبایی تعجب می‌کنند.

 

 

دلایلی که به پیوند لثه نیاز دارید!

دلایل مختلفی وجود دارد که بیماران بلمونت به این جراحی  فکر کنند، از جمله:

لبخند غیر جذاب

لبخند شما یکی از اولین چیزهایی است که مردم در مورد شما متوجه می‌شوند. اگر لثه‌هایی دارید که باعث نمایانی ریشه دندان شما می‌شود، می‌تواند باعث شود که از لبخند خود آگاه شوید. پیوند لثه می‌تواند زیبایی لبخند زیبای شما را بازگرداند. به شما اعتماد به نفس لازم را بدهد تا با اصلاح طرح لبحند لبخندی گسترده به همه سلام کنید و سفیدهای مرواریدی خود را به نمایش بگذارید.

حساسیت ریشه

با عقب نشینی لثه‌ها و نمایش ریشه‌های شما، می‌توانید درد و ناراحتی ناشی از حساسیت ریشه را تجربه کنید. دندان‌های شما می‌تواند نسبت به غذاها و نوشیدنی‌های گرم، سرد یا شیرین حساسیت نشان دهد و این امر می‌تواند موجب ناراحتی شما شود و غیرقابل تحمل شوند. پیوند صمغ می‌تواند لثه‌های شما را بپوشاند و حساسیت ریشه را از بین ببرد تا بتوانید مانند معمول غذا بخورید و بنوشید.

از دست دادن استخوان پشتیبان

اگر لثه‌های شما بدون درمان به عقب نشینی ادامه دهند، ممکن است خطر نابودی استخوانی که ریشه دندان شما را در دهان نگه می‌دارد، شود. هر زمان که ساختار استخوانی را از دست دهید خطرناک است. زیرا می‌تواند منجر به نابودی دندان شود.

پوسیدگی دندان

هر چه تعداد دندان‌های شما بیشتر در معرض پوسیدگی قرار گیرند، بیشتر مستعد پوسیدگی هستند. در معرض ریشه، رکود به ویژه در برابر پوسیدگی آسیب پذیر هستند. پیوند لثه می‌تواند از دندان‌های شما در برابر پوسیدگی محافظت کند. به این معنی که احتمال دارد دندان‌های خود را برای تمام عمر حفظ کنید.

خطر بیماری‌های دندان در آینده

اگر علائم اولیه رکود لثه را نشان می دهید، ممکن است بخواهید پیوند لثه را هم اکنون انجام دهید تا از عوارض این بیماری در آینده جلوگیری کنید. علاوه بر این، اگر سابقه خانوادگی عقب‌رفتگی لثه دارید و خودتان علائم آن را نشان می‌دهید، ممکن است برای شما پیوند مناسب باشد.

 

بهبودی پس از پیوند بافت لثه

پس از انجام این روش می‌توانید به خانه بروید. با این حال، اگر دندانپزشک برای کمک به آرامش به شما یک آرام بخش بدهد، باید ترتیبی بدهید که شخص دیگری شما را به خانه برساند.

دندانپزشک شما دستورالعمل‌های خاصی را در مورد مراقبت‌های بعد از عمل مانند رژیم غذایی، فعالیت بدنی و داروها ارائه می‌دهد. خط لثه‌ای را که ترمیم شد تا زمانی که در آن ناحیه بهبود حاصل نشد، نخ دندان نکشید یا مسواک نزنید.

از شما می‌خواهند که دهان خود را با دهانشویه مخصوص بشویید تا به کنترل پلاک در طول فرآیند بهبودی کمک کند و ممکن است برای کاهش خطر عفونت، آنتی‌بیوتیک مصرف کنید. برای یک یا دو هفته بعد از پیوند، غذاهای نرم و خنک مانند تخم مرغ، پاستا، ماست، پنیر دلمه، سبزیجات خوب پخته و بستنی بخورید.

 

ماندگاری پیوند لثه چقدر است؟

در مقایسه با مواد پیوندی که در عرض 37 هفته در بدن جذب می‌شوند، بافت برداشتی از سقف دهان را می‌توان برای یک عمر حفظ کرد. بافت روی کام دارای آناتومی کراتینی شبیه به آنچه در مو شما یافت می‌شود، مقاوم است. پس از گذشت زمان، در برابر سایش روزانه و در طول زمان مقاوم است.

 

 

آیا می‌توانید بعد از پیوند غذا بخورید؟

پس از جراحی، بیماران باید با یک رژیم غذایی مایع به مدت 48 ساعت شروع کنند. به تدریج می‌توانید غذاهای نرم بخورید و معمولاً ظرف دو هفته به رژیم غذایی معمول خود بازگردید و از مراقبت ملایم و بهبود بهینه بافت پیوندی اطمینان حاصل کنید.

حال سوال اینجا است که چه زمانی می‌توانم پس از پیوند از رژیم غذایی معمول خود استفاده کنم؟ به طور معمول، پیوند شما باید در عرض 14 روز بهبود یابد. پس از آن، می‌توانید غذای دلخواهتان را میل کنید.

 

آیا پیوند لثه عوارض دارد؟

عوارض پیوند نادر است. عفونت‌ها غیر معمول هستند. اما اگر متوجه هر گونه تراوش یا خونریزی غیرمنتظره در اطراف محل پیوند شدید فوراً به پزشک مراجعه کنید. انواع مختلفی از عوارض ممکن است در اثر پیوند لثه رخ دهد.  آنها عبارتند از:

  • خون ریزی

خونریزی احتمالاً شایع‌ترین عارضه‌ای است که مردم بیش از همه نگران آن هستند. خونریزی معمولاً از سقف دهان می‌آید. دو نوع مختلف از پیوند وجود دارد که در آن خونریزی ممکن است رخ دهد.

اولین مورد پیوند بافت همبند است که در آن لایه میانی از سقف دهان برداشت می‌شود.  این روش تمایل به خونریزی ندارد.  نوع دیگر پیوند لثه پیوند آزاد لثه است که در آن لایه سطحی از سقف دهان برداشت می‌شود.  این روش تمایل به خونریزی بیشتری دارد.

  • شکست پیوند لثه

پیوند لثه یک روش بسیار حساس به تکنیک است. به همین دلیل، بسیار مهم است که یک دندانپزشک خوب برای انجام عمل خود پیدا کنید.  همچنین، حتماً دستورالعمل‌های بعد از عمل را با دقت دنبال کنید تا از شکست پیوند لثه خود جلوگیری کنید.  همچنین مطمئن شوید که سیگار نمی‌کشید یا دیابتی که کنترل نشود، ندارید.

  • تورم

تورم یک عارضه شایع از این روش است.  اگرچه واقعاً به عنوان یک عارضه در نظر گرفته نمی‌شود و تا حدی قابل انتظار است، اما برای تورم مرتبط با پیوند خود آماده باشید. تورم معمولا در روز سوم یا چهارم به اوج خود می‌رسد و باید پس از آن کاهش یابد. مطمئن شوید که بعد از جراحی به مدت یک یا دو روز مقدار زیادی یخ بزنید.

  • عفونت

این مورد بسیار نادر است اما می‌تواند یک عارضه مرتبط با پیوند باشد. این امر با درد، التهاب و همچنین مهمتر از همه چرک از ناحیه پیوند مشهود خواهد بود.  لطفا با احساس درد و تورم از ناحیه گیج نشوید، زیرا این طبیعی است. مشاهده چرکی که از ناحیه بیرون می‌آید، نشانه بارز عفونت است. در موارد نادر، بافت پیوند ممکن است به درستی با محل پیوند سازگار نشود. اگر این اتفاق بیفتد، ممکن است لازم باشد این روش را دوباره انجام دهید.

ممکن است از ظاهر پیوند پس از بهبودی کامل خوشتان نیاید. اگر چنین است، با دنداپزشک خود در مورد تغییر شکل بافت لثه صحبت کنید. آنها ممکن است بتوانند بافت را اصلاح کنند تا برای شما دلپذیرتر به نظر برسد.

 

 

جمع‌بندی

اینکه به جراحی پیوند لثه نیاز دارید می‌تواند برای شما ترسناک به نظر برسد. خبر خوب این است که این پیوند مزایای زیادی دارد، از جمله میزان موفقیت بالا و بهبودی نسبتاً سریع. پیوند لثه می‌تواند درمانی برای رکود لثه باشد.

تکنیک‌ها و مواد مختلف پیوند لثه وجود دارد که می‌تواند به جایگزینی و بازسازی بافت از دست رفته لثه کمک کند. دندانپزشک شما در کلینیک دندانپزشکی ارغوان می‌تواند گزینه‌های درمانی شما را در طول یک مشاوره به طور مفصل توضیح دهد.

 

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *