Do molars fall out?

خیلی از افراد در طول عمر خود تجربه از دست دادن دندان‌های بزرگسالی را دارند، بیشتر اوقات یکی از دندان‌های آسیاب در عقب دهانشان. پس، آیا از دست دادن یک دندان آسیاب واقعا مهم است؟ در نهایت، شما نمی‌توانید آن را ببینید و دندان‌های دیگری در دهانتان دارید. ممکن است برای شما جالب باشد که بتوانید بفهمید که از دست دادن یک دندان آسیاب می‌تواند پیامدهای جدی برای سلامت دندانی و کلی شما داشته باشد. دلیل این است که از دست دادن یک دندان آسیاب می‌تواند موضوعی جدی‌تر از آنچه فکر می‌کنید باشد.

 

دندان آسیاب کجای دهان قرار دارد؟

دندان‌های آسیاب سه دندان آخر در اطراف لبه‌های فک بالا و پایین هستند. در دهان ما ۱۲ دندان آسیاب وجود دارد که به عنوان دندان‌های آسیاب اول، دوم و سوم شناخته می‌شوند. دندان‌های آسیاب اول به دندان پرآسیاب دوم مجاور می‌باشند.

در دندان‌های بالغ، دندان‌های آسیاب دندان‌های بزرگ و صافی هستند که پس از دندان‌های فک  واقع شده‌اند. دندان‌های آسیاب بیشترین تخصص را برای خرد کردن غذا دارند به دلیل تاج‌های گسترده و نوک‌های گردشان آن‌ها. در اکثر بزرگسالان، دوازده عدد دندان آسیاب وجود دارد: شش عدد بالایی و شش عدد پایینی (سه عدد روی هر طرف هر فک). دورترین دندان‌های آسیاب، دندان‌های پسین، همچنین با نام “دندان‌های عقل” شناخته می‌شوند. این دندان‌ها آخرین بار شکافته شده و ااغلب به دلیل مشکلات ظاهرشدنشان جدا می‌شوند.

همچون سایر دندان‌ها، ساختمان عمومی دندان‌های آسیاب مشابه است: سه منطقه تاج (تحت پوشش لعاب)، گردن (احاطه‌شده توسط لثه‌ها) و ریشه (داخل استخوان). برخلاف سایر دندان‌ها، دندان‌های آسیاب بالایی سه ریشه دارند و دندان‌های آسیاب پایینی هرکدام دو ریشه دارند.

عمده وظیفه دندان‌ها خرد و آسیاب کردن غذا یا به عبارت دیگر، هضم فیزیکی غذا است. همچنین در گفتار و تلفظ صحیح کلمات نقش دارند. دندان‌های دائمی به ۴ گروه تقسیم می‌شوند: بریدگی‌ها (برای برش و خرد کردن)، چنگالی‌ها (برای برش و پاره کردن)، پرآسیابها (برای خرد و آسیاب کردن) و آسیابها (برای خرد و جویدن بیشتر). شکافته شدن و موقعیت آسیابها از جمله عواملی است که بر درمان‌های ارتودنسی تأثیر می‌گذارد.

آیا ممکن است که دندان آسیاب بیافتد؟

از دست دادن یک دندان معمولاً همانقدر نگران‌کننده است که غیرمنتظره می‌باشد. با این حال، این موضوع ممکن است به دلیل پریودنتیت (بیماری لثه)، تسکین دندان یا ته ‌درگیری‌ها، یا صدمه در این مورد به نام ازمولسیون دندان رخ دهد.

اگر یک دندان از دست بدهید، می تواند به عنوان یک مسئله جدی مورد نگرانی قرار گیرد. از دست دادن یک دندان معمولاً به دلایل مختلفی اتفاق می افتد از جمله:

 1. پریودنتیت: این بیماری لثه ممکن است باعث تخریب بافت های حاشیه دندان و منجر به ایجاد فضایی بین دندان و لثه شود که می‌تواند منجر به از دست رفتن دندان شود.
 2. تسکین دندان یا ته‌درگیری ها: تسکین دندان (impaction) به وضعیتی گفته می‌شود که دندان درون لثه بسیار چگال شده است و نمی‌تواند به طور کامل به سطح دهان برسد. این موضوع می‌تواند به قورت دندان (دندان جبرانی) منجر شود.
 3. صدمه بخاطر ازمولسیون دندان: اگر دندان به نحوی صدمه ببیند که از ناحیه جذب آن به استخوان فک آسیب ببیند، ممکن است دندان به طور پایدار جابه‌جا شود یا از همان مکان خود بیفتد.

در هر صورت، اگر یک دندان را از دست بدهید، بهترین راه حل این است که به دندانپزشک خود مراجعه کنید. او می‌تواند به شما راه حل‌های مختلفی برای مدیریت و جبران دندان گم‌شده ارائه دهد، از جمله دندان‌های جبرانی، پروتزهای دندانی، یا راه‌های دیگر برای بهبود وضعیت دندانی شما.

 

عواقب احتمالی از دست دادن یک دندان آسیاب

 

 • افت دندان‌های بیشتر

وقتی یک دندان از دست می‌رود، استخوان الوئولار فک شما که دور از آن دندان است دیگر تحت تنش‌های کوچکی که به آن عادت داشته نیست. بدون استیمولاسیون این تنش‌ها، استخوان قادر به بازسازی نمی‌شود و در نهایت فقط فروپاشیده می‌شود.

اگر استخوان از بین برود، دندان‌های در نزدیکی منطقه تضعیفی ممکن است متحرک شوند و در نهایت بیفتند. با تاکید اضافی روی دندان دیده شده اضافه، قابلیت جویدن شما و حتی صحبت کردن به طور واضح ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد.

 • تغییرات صورت

با فرسایش استخوان الوئولار، استخوان زیرین به آن نیز ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. دندان‌های آسیاب شما پشتیبانی از ابعاد عمودی چهره شما را فراهم می‌کنند. اگر چندین دندان آسیاب عقب به همراه از دست دادن استخوان از دست رفتند، دندان‌های جلویی ممکن است به سمت جلو فشرده شوند. به عنوان نتیجه، بخش پایینی چهره ممکن است فروپاشد.

فک شما همچنین به سمت بالا و جلو حرکت خواهد کرد و بدون پشتیبانی از دندان‌ها، گونه‌های شما ممکن است فروکشیده و خالی شوند. علاوه بر این، خطوط و طرح چهره و لب‌های شما ممکن است تغییر کند و ساختار چهره شما را به طور اضافی تغییر دهد.

به علاوه، نابودی جدی استخوان می‌تواند شما را به شکستگی فک در سنین پیری حساس‌تر کند.

 • بهداشت بدنی

اگر به دلیل از دست دادن دندان‌ها و فک آسیب‌دیده، نتوانید به درستی غذا بخورید، بهداشت کلی شما ممکن است صدمه ببیند. تغییرات چهره ناگهانی همچنین ممکن است بر شما تأثیر بگذارد و منجر به افسردگی و کاهش اعتماد به نفس شود.

 

اولین اقدام در افتادن دندان آسیاب

با افتادن دندان آسیاب شیری نمی‌توانند آن را نجات دهند، اما دندان‌های دائمی را اغلب می‌توانند اگر سریع عمل کنید. وقتی یک بزرگسال دندان از دست می‌دهد و دندان را دارد، خبر خوب این است که ممکن است دندان مجدداً وارد فک شود و جوش بخورد، اما خبر بد این است که فقط تا دو ساعت فرصت دارد و بعد از آن شانس بقای دندان ضعیف است.

پس زمان اهمیت دارد و هر چه زودتر به دندانپزشک بروید، بهتر!

اگر افتادگی دندان خارج از ساعات کاری معمولی اتفاق افتاد، ممکن است نتوانید به دندانپزشک معمولی خود بروید، اما همچنان ارزش تماس با مراکز دندانپزشکی را دارد. فقط سعی نکنید به بیمارستان معمولی بروید، آن‌ها نمی‌توانند دندان را در آنجا نجات دهند.

 

قبل از اینکه بروید، این مراحل را دنبال کنید تا احتمال نجات دندان خود را بیشینه کنید:

نکته 1

 1. تنها تاج دندان (معروف به سطح جویدن) را لمس کنید: دندان را بر اساس تاج (سطح سفید سخت) بردارید و از مراقبت هنگامی که به آن دست می‌زنید، حتماً اطمینان حاصل کنید. دندان‌های انسان نسبتاً کوچک‌اند و زیادی نخواهد گرفت که تصادفی آن را دوباره بریزید و برای همیشه از دست بدهید.

وقتی دندان را برمی‌دارید، با دست سطح ریشه (معروف به پایین) دندان را لمس نکنید. سلول‌های سطح ریشه باید زنده و بی‌لمس باشند تا دندان با موفقیت مجدداً وارد شود.

اگر دندان بر روی زمین افتاد و کثیف است، به مرحله 2 بروید. اگر تمام مدت در دهان مانده بود، به مرحله 3 بروید.

نکته 2

 1. دقت کنید که دندان را تمیز کنید: بدون اصطکاک یا استفاده از صابون یا آب شستشو، فقط دندان را در یک ظرفی از آب گرم یا شیر، به آرامی حرکت دهید. دندان را پس از تمیزی خشک نکنید یا نپیچید.

در نتیجه وقتی دندانی که گم شد را در اختیار دارید، آن را بهترین تلاش خود تمیز کنید. آن را خیلی سخت نبندید و سعی کنید همچنین ملایم باشید. یک لیوان شیر یا بزاق شما به حفظ آن کمک خواهد کرد. اگر اطمینان ندارید که دندانی که افتاد، یک دندان شیری یا دندان دائمی است، به مرحله 4 بروید.

نکته 3

 1. سعی کنید دندان را مجدداً وارد مکان خود در دهانتان کنید: یا با انگشتان خود تلاش کنید آن را در مکان خود قرار دهید، یا آن را روی حفره قرار دهید و به آرامی بمکید تا آن را در مکان خود فشار دهید. به یاد داشته باشید که از لمس ریشه خودداری کنید.

اگر نتوانید دندان را مجدداً وارد کنید، به مرحله 4 بروید. اما اگر توانستید، حتما به دندانپزشک بروید.

اگر دندان آسیاب شما افتاد، در اسرع وقت آنرا سر جای خود قرار دهید وگرنه به مراکز دندانپزشکی مراجعه کنید.

نکته 4

 1. دندان را طوری نگه دارید که مرطوب بماند. اگر دندان با آسانی به داخل نرود، نیرو ندهید. بهترین وسایل نگهداری که احتمالاً به آن‌ها دسترسی دارید در این نوع اورژانسی عبارتند از:
 • یک لیوان شیر پاستوریزه، بهترین‌ترین حالت با یک بسته یخ
 • آب نارگیل
 • چای سبز سرد
 • سفید تخم‌مرغ

حتی اگر دندان را نتوانید پیدا کنید هنوز هم بهتر است با دندانپزشکتان تماس بگیرید. شما همچنین نیاز خواهید داشت دندان گمشده را جایگزین کنید و دندانپزشک می‌تواند گزینه‌های شما برای انجام این کار را توضیح دهد و شما را برای انجام روند زمان‌بندی کند.

 

ایمپلنت جایگزین دندان آسیابی که گم شد

مؤثرترین راه جلوگیری از نابودی استخوان به علت دندان‌های آسیابی که گم شد، این است که یک دندانپزشک ایمپلنت‌های دندانی را به فک شما متصل کند.

ایمپلنت دندانی یک روش جایگزینی دندان افتاده است. که در صورت نابودی دندان، از طریق جراحی در استخوان فک یا فکینه دیگری قرار می‌گیرد. این فرآیند شامل استقرار یک پیچ یا جایگاه فلزی در استخوان فک است که به آن یک پروتز دندانی یا تاج پشتیبانی روی آن قرار می‌گیرد.

پست‌های ایمپلنت دندانی از تیتانیوم در استخوان فک جای می‌گیرند و به عنوان پشتیبان برای دندان‌های مصنوعی با ظاهر طبیعی یا تاج‌ها عمل می‌کنند. ایمپلنت‌های دندانی با فراهم کردن تحریک عادی که بافت استخوان برای حفظ سلامتی نیاز دارد، به حفظ سلامت استخوان فک شما کمک می‌کنند.

این روش به دندانپزشکان اجازه می‌دهد تا یک دندان یا چندین دندان را جایگزین دندان‌های گم‌شده کنند و به بیماران امکان دهند تا یک لبه و رونق طبیعی را حفظ کنند.

در طول زمان، ایمپلنت‌های دندانی به استخوان متصل می‌شوند و شما را قادر می‌سازند تا هنگام پوشانیده شدن با یک روکش نرم بخورید و به طور طبیعی غذا بخورید.

ساختار کلی همچنین عضلات، اعصاب و مفاصل استخوان فک شما را سالم و قوی نگه می‌دارد. و چقدر بافت‌های اطراف فک شما قوی‌تر باشند، ویژگی‌های صورت شما به طور متناسب‌تر خواهند بود.

ایمپلنت‌های دندانی می‌توانند برای جایگزینی یک یا چند دندان استفاده شوند تا شما بتوانید لبخندتان را حفظ کرده و از بسیاری از مشکلاتی که در بالا ذکر شد جلوگیری کنید.

 

مراجعه به یک دندانپزشک زمانی که دندان آسیاب را از دست دادید

مراجعه به یک دندانپزشک بعد از فوران یک دندان آسیاب به شما کمک می‌کند تا بهترین گزینه جایگزینی را برای دندانی که گم کردید، انتخاب کنید و مشکلات بعدی را جلوگیری کنید. در اینجا چند نکته‌ای که به شما کمک می‌کند که بتوانید از مراجعه به دندانپزشک بهترین استفاده را ببرید:

 

 1. ارزیابی موقعیت: دندانپزشک با بررسی موقعیت و سلامت دهان شما پس از نابودی دندان آسیاب، به شما گزینه‌های مختلف جایگزینی را معرفی خواهد کرد. این ممکن است شامل ترمیم‌های مصنوعی مانند پل، ایمپلنت دندانی یا دندان مصنوعی باشد.

 

 1. پیشگیری از عوارض: وقتی یک دندان آسیاب را از دست دادید، ممکن است فشار بیشتری به سایر دندان‌ها و ریشه‌ها تحمیل شود که موجب مشکلات مانند جابجایی دندان‌ها، فشار بیشتر بر روی مفاصل فک و حتی کاهش کیفیت مزاج غذا خواهد شد.

 

 1. طرح درمان: دندانپزشک با بر اساس وضعیت فعلی دهان شما و نیازهای شخصیتی شما، طرحی برای جایگزینی دندان گم‌شده ارائه خواهد داد که بهترین راه حل ممکن باشد.

بعد از افتادگی دندان آسیاب و قبل از تصمیم‌گیری برای ایمپلنت دندانی، حتما با دندانپزشک خود مشورت کنید.

 

به طور کلی، پس از زمانی که دندان آسیاب خود را از دست دادید، مراجعه به دندانپزشک مهم است تا از انتخاب گزینه مناسب و طرح درمان صحیح برای بهبود وضعیت دهان خود مطمئن شوید.

 

جمع‌بندی

زمانی که دندان آسیاب شما افتاد، بهترین تلاش خود را انجام دهید، تا دندان را پیدا کنید. گاهی اوقات دندان یک ماده شبیه به گوشت در پایین آن خواهد داشت، این همان ریشه دندان است و باید به هر قیمتی از آلودگی و صدمه محافظت شود.

حفظ ریشه دندان باید بیشترین اولویت شما باشد اگر می‌خواهید دندان را نجات دهید. بهترین راه برای حفظ آن این است که دندان را دوباره در شکاف خالی قرار دهید. این گاهی آرام انجام می‌شود و دندان سر جای خود قرار می‌گیرد و گاهی اوقات دندان انکار می‌کند و دوباره تخلیه می‌شود.

اگر به دندانپزشک مراجعه کنید یکی از چند گزینه برای جایگزینی دندان گم‌شده به شما خواهد داد، یا دندان خود شما را در حفره لثه فرو می‌کند و یا با ایمپلنت جای آن را پر خواهد کرد.

ایمپلنت‌های دندانی دارای مزایایی مانند استحکام، ثبات، طول عمر بلند و ظاهر طبیعی هستند و به بیماران امکان مصرف غذاهای سخت و حفظ کیفیت زندگی روزمره را می‌دهند.

قبل از تصمیم‌گیری برای ایمپلنت دندانی، حتما با دندانپزشک خود در کلینیک ارغوان کرج مشورت کنید تا گزینه‌های مختلف برای شما بررسی شود و بهترین راه‌حل برای وضعیت خاص شما مشخص شود.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *