Orthodontics

سیم‌کشی دندان یک روش درمانی است که برای تنظیم و ترتیب دندان‌ها و فک‌ها استفاده می‌شود. این روش معمولاً به دنبال بهبود ظاهری دندان‌ها، بهبود عملکرد دهان، جلوگیری از مشکلات خوراکی و گفتاری، و اصلاح اختلالات فک و صورت است. سیم‌کشی دندان معمولاً توسط یک ارتودنتیست یا دندانپزشک انجام می‌شود و شامل نصب اسکریولوژ، سیم، بندهای آلاینر، و برایها می‌شود.

سیم‌کشی دندان می‌تواند به مدت چند ماه تا چند سال طول بکشد و به مرور زمان، بهبودی در ترتیب دندان‌ها و فک‌ها را به همراه خواهد داشت. اهداف درمانی سیم‌کشی دندان شامل ترتیب درست دندان‌ها، اصلاح فضاهای خالی بین دندان‌ها، اصلاح استخوان‌ها و بافت‌های محیطی دهان می‌شود.

گاهی اوقات، موقعیت غیرطبیعی دندان‌ها و فک شما می‌تواند بر روی شکل صورتتان تأثیر بگذارد. ارتودنسی یا سیم‌کشی دندان همچنین می‌تواند در درمان مشکلات سلامت دیگری مانند شکاف لب و دهان کمک کند.

درمان ارتودنسی (معمولاً با سیم‌کشی) اغلب برای بهبود ظاهر و ترتیب دندان‌های دارای تورفتگی، خمیدگی یا پرپر و همچنین اصلاح مشکلات مربوط به قلاب دندان‌ها استفاده می‌شود.

 

 

زمان درمان با سیم‌کشی دندان

دوران نوجوانی زودرس، یا بین سنین 10 تا 14 سال، به عنوان زمان ایده‌آل برای دریافت سیم‌کشی‌ها عنوانمی‌شود. این به این دلیل است که پیش نوجوانان و نوجوانان جوان تمام (یا تقریباً همه) دندان‌های بالغ خود را دارند و بافت فک نرم آنها هنوز به تغییر موقعیت واکنشگر است.

سن دقیقی که نوجوان جوان شما باید سیم‌کشی بگیرد، به دو عامل بستگی دارد: محدوده نیازهای درمانی آنها و اینکه آیا بیشتر یا تمام دندان‌های دائمی آنها خروج کردند.

سیم‌کشی‌ها در دوران نوجوانی معمولاً اگر پس از اینکه کودک شما تمام دندان‌های اصلی خود را از دست داد، اما پیش از آنکه دومین دندان‌های شکسته آنها خروج کنند، اعمال شود، کارایی واکنش‌گرانه‌تر هستند. که معمولاً در 11 تا 13 سالگی اتفاق می‌افتد.

هر چند تعداد قابل توجهی از کودکان در سنین 12 تا 14 سال سیم‌کشی می‌گیرند، اما بسیاری از کودکان شروع به درمان سیم‌کشی نمی‌کنند تا زمانی که در نوجوانی میانه تا دیر شاید باشند.

اصولاً زمانی که آن‌ها حدود ۱۲ سال سن دارند، اما این وابسته به این است که چندین دندان بزرگسال آن‌ها بروز می‌کند و رشد چهره و فک‌هایشان کدام است.

فواید سیم کشی

از آنجایی که دندان‌های هم گرفته یا کج تر دشوارتر است که تمیز نگه داشته شود و از پلاک پاک و خالی داشته شده باشد، استفاده از سیم‌کشی برای بهبود فاصله‌گذاری و تراز کردن دندان‌ها کمک می‌کند تا در برابر تسویه قرض، بیماری لثه و از دست دادن دندان ، که به عنوان مهمترین مشکلات بهداشت دهانی در بین بزرگسالان شناخته می‌شود ، محافظت کرد.

درمان‌های سیم‌کشی تنها برای کودکان نیستند. آنها همچنین برای مدیریت موثر مشکلات دندانی از جمله اصلاح طرح لبخند در بزرگسالان استفاده می‌شوند و درمان ارتودنسی برای بزرگسالان می‌تواند در هر سنی شروع شود.

علاوه بر آن درمان آغاز نخواهد شد مگر اینکه شما استاندارد خوبی از بهداشت دهان داشته باشید، زیرا درمان سیم‌کشی می‌تواند خطرات عفونت دندان و مشکلات لثه را افزایش دهد.

 

روش‌ها و انواع درمان سیم‌کشی دندان

ارتودنسی شامل استفاده از سیم‌کشی برای اصلاح موقعیت دندان‌ها است. درمان دقیق شما به مشکل دندان‌تان وابسته است.

در تعداد کمی از موارد، ممکن است شما نیاز به استفاده از فیولکس داشته باشید و یا چسبندگی‌های کوچکی به صورت موقت در فک‌تان قرار داده شود همراه با استفاده از سیم‌کشی. اگر دندان‌هایتان خیلی نزدیک یکدیگر باشند و باعث تابیدگی یا تلاقی آن‌ها شوند، ممکن است نیاز به جراحت دندانی جهت درمان داشته باشید.

در ادامه روش‌های معمول درمان سیم‌کشی، روش های آن‌ها، مزایا و ملاحظات خواهیم پرداخت.

 

 • سیم‌کشی دندان سنتی فلزی:

سیم‌کشی‌های فلزی روش درمانی ارتودنسی قابل شناسایی و سنتیترین هستند. آن‌ها از عناصر فلزی تشکیل شده‌اند که به دندان‌ها بارگیری شده و توسط سیم‌ها به یکدیگر منتقل می‌شوند، که به طور دوره‌ای تنظیم می‌شوند تا دندان‌ها را به تدریج به تراز مناسب ببرند.

سیم‌کشی‌های فلزی برای درمان انحراف‌های شدید تراز بسیار مؤثر هستند و مناسب برای بیماران تمام سنین هستند. با وجود ظاهر آشکار آن‌ها، سیم‌کشی‌های فلزی مدرن، راحت‌تر و کم حجم‌تر از نسخه‌های قدیمی‌تر هستند.

 

 • سیم‌کشی دندان سرامیکی:

سیم‌کشی‌های سرامیکی به طور مشابه با سیم‌کشی‌های فلزی عمل می‌کنند اما از عناصر سرامیکی شفاف یا به رنگ دندان به جای فلزی استفاده می کنند.

 

این باعث می‌شود آن‌ها کمتر قابل مشاهده و زیباتر، به‌ویژه برای بیماران بزرگسالی که انتخاب یک گزینه درمانی پنهان تر می‌خواهند، باشند. سیم‌کشی‌های سرامیکی برای انحراف‌های درجه کم تا متوسط مناسب اند اما ممکن است به خراشیدگی حساس‌تر باشند و نیازمند حفظ بهداشت دهان دقیق باشند.

 

 • سیم‌کشی دندان زبانی:

سیم‌کشی‌های زبانی شامل عناصر سفارشی سازی شده هستند که به سطح پشت (زبانی) دندان‌ها بارگیری می‌شوند و از جلو به طور نامرئی هستند.

آن‌ها برای درمان مؤثر هستند و در عین حال زیبایی های افزوده ارائه می‌دهند که آن‌ها را در میان افرادی که ترجیح دهند یک راه حل ارتودنسی پنهان را دارند، محبوب می‌سازند. سیم‌کشی‌های زبانی می‌توانند با انحراف‌های متنوع مقابله کنند اما ممکن است برای تنظیم بسیار سخت باشند و به دلیل قرارگیری اولیه‌شان ممکن است در آغاز دچار ناراحتی شوند.

 

 • آلاینر‌های شفاف اینویزالاین:

اینویزالاین یک جایگزین محبوب برای سیم‌کشی‌های سنتی است که شامل مجموعه‌ای از ارتودنسی شفاف، قابل جدا شونده که به دندان‌های بیمار سفارشی‌سازی شده‌اند. هر مجموعه آلاینر حدود دو هفته برای پوشیدن است و دندان‌ها را به موقعیت مورد نظر به تدریج منتقل می‌کند.

آلاین های اینویزالاین تقریباً غیر قابل مشاهده‌اند، راحت برای پوشیدن هستند و برای خوردن، مسواک زدن و استفاده از نخ دندان پوشایی، از بین بردن بری سبزی و کند و منعی دهنده، ارسال اطلاعات و ارائه اطلاعات دقیقتر و انعطاف بیشتر برخوردارند.

اگرچه اینویزالاین برای انحراف‌های کم تا متوسط مؤثر است، موارد شدید ممکن است نیاز به روش‌های درمان جایگزین داشته باشند.

درمان سیم‌کشی دندان بیشتر اوقات برای بهبود و اصلاح ظاهر دندان‌های کج، برجسته یا تراکم‌دار استفاده می‌شود.

 

 • سیم‌کشی‌های سلف لیگاتین:

سیم‌کشی‌های سلف لیگاتین از عناصر ویژه‌ای استفاده می‌کنند که نیاز به بند یا طناب‌های الاستیک یا فلزی برای نگهداری سیم‌ها ندارند. این سیم‌کشی‌ها اصطکاک و فشار کمی به دندان‌ها وارد می‌کنند، که ممکن است منجر به زمان‌های درمان سریعتر و کمتری برای تنظیم شوند.

سیم‌کشی‌های سلف لیگاتین در دو گزینه فلزی و سرامیکی قابل دسترس هستند و می‌توانند به‌طور مؤثر انحراف‌های متنوعی را مواجه شوند.

انتخاب انواع درمان سیم‌کشی دندان با مشورت دندانپزشک و متناسب با سختی کار و چیدمان دندان‌ها صورت خواهد گرفت.

 

سیم‌کشی دندان در کودکان

مراقبت ارتودنسی زود هنگام شامل هر درمانی است که قبل از آنکه کودک شما تمام دندان‌های بالغ خود را برویاند، اعمال شود. هدف اقدام زودی، که معمولاً زمانی که کودکان 7-10 ساله هستند رخ می‌دهد، این است که مسائل تراز و انطباق آسان تر را در ابتدا مدیریت کند، تا مراقبت ارتودنسی فاز دوم – استفاده از سیم‌کشی کامل – کارآمدتر باشد.

درمان ارتودنسی زود هنگام می‌تواند به معنای استفاده از رتینر باشد. ممکن است شامل موارد زیر شود:

 

 • استفاده از دستگاه تغییر رشد
 • استفاده از گسترش پالاتال برای ایجاد فضای بیشتر در دهان کودک شما
 • استفاده از سیم‌کشی‌های جزیی برای یک مدت کوتاه

به طور کلی، مراقبت سیم‌کشی زود هنگام به درستی مسائل ساختاری پایه اساسی را تصحیح می‌کند، تا سیم‌کشی‌ها بتوانند دندان‌ها را تراز کنند و تراز انطباقی را به سرعت در آینده بهبود دهند.

ملاحظاتی که برای انتخاب روش درمانی سیم‌کشی باید به آن توجه کنیم:

 • جدیت انحراف و مسایل تراز
 • ترجیحات زیبایی و مسایل زندگی
 • راحتی و انعطاف درمان
 • مدت زمان درمان و هزینه‌های وابسته
 • حفظ بهداشت دهان و محدودیت‌های تغذیه‌ای

 

 

چه مدت سیم‌کشی باید در دهان باشد؟

تشخیص طول درمانی که به پیچیدگی ساختار فک و دندان وابستگی دارد، مشکل است. اما معمولاً بین ۶ و ۳۰ ماه طول می‌کشد. حتما قبل از شروع درمان، باید یک برآورد مفصل‌تر دریافت کنید.

پس از اتمام درمان، شما نیاز به استفاده از یک سیم‌کشی نگهدارنده خواهید داشت. این معمولاً قابل جدایی است و باید هر شب برای نگهداری دندان‌هایتان در موقعیت جدید آن را بپوشانید. آن‌ها معمولاً حداقل ۱۲ ماه استفاده می‌شوند، اما ارتودنتیست شما شما را مشورت خواهد کرد. گاهی اوقات ممکن است یک سیم‌کشی باریک برای همیشه پشت دندان‌های شما برای نگهداری آن‌ها‍‍ ثابت شود.

نوع و جدیت انحراف دندانی شما بر زمان درمان شما تأثیر خواهد گذاشت. ارتودنیست‌ها اندازه و شکل دندان‌ها را، همچنین موقعیت آن‌ها با استخوان‌های فک ارزیابی می‌کنند. وقتی دندان‌ها به درستی هم تراز شدند، دندان‌ها بر روی دندان‌های پایین و جلوتر و در برابر نقاط مولار متناظر تراز می‌کنند. هر چه دندان‌های شما برای اصلاح انحراف تراز شوند، مدت زمان بیشتری باید سیم‌کشی بپوشید.

برنامه درست سیم کشی دندان

اگرچه بافت فک سخت‌تر می‌تواند به معنای فرآیند درمان به مدت زمان بیشتر و پیچیده‌تر برای بزرگسالان با سیم‌کشی‌ها باشد ، اما برنامه درست درمان سیم‌کشی معمولاً کافی است تا دندان‌ها را تراز کند. تراز انطباق را بهبود بخشد ، بهداشت دهانی را آسان‌تر کند و در هر سن یک لبخند کامل ایجاد کند.

طول درمان سیم‌کشی شما اغلب به شرایط دندان‌های شما و اهدافتان برای اصلاح ارتودنسی بستگی دارد. طول متوسط درمان معمولاً بین 18 تا 24 ماه است، اما برخی بیماران ممکن است سیم‌کشی‌های خود را برای مدت زمان بیشتر یا کمتری بپوشانند. شما تنها زمانی خواهید دانست که چقدر طول می‌کشید تا سیم‌کشی بپوشید، زمانی که یک ارتودنست موقعیت و هماهنگی دندان‌های شما را ارزیابی کند.

به دلیل انجام کارهای زیادی پشت پرده، درمان ارتودنسی نمی‌تواند شتاب داده شود. اما، فواید پزشکی و زیبایی مداوم خواهد بود، مهم نیست مدت زمان درمان شما چقدر است.

 

مزایای سیم‌کشی دندان

چرا از سیم‌کشی دندان استفاده می‌شود؟ مزایای سیم‌کشی می‌تواند شامل:

 

 • اصلاح توده دندانی و صافی دندان‌ها
 • اصلاح قلاب طوری که دندان‌های جلویی و عقبی همسطح هم تماس باشند
 • کاهش احتمال آسیب به دندان‌های برونی

خیلی از افراد دندان‌های خمیده یا خمیری دارند یا در هنگام گاز دادن صحیح کنار هم قرار نمی‌گیرند. این مشکلات ممکن است منجر به این شوند که دندان‌ها و لثه‌هایتان در حالت تمیز و به راحتی بعد بروز آسیب دندانی نگه دارید.

 

 • بهبود ظاهر و راحتی

یکی از مزایای مهم دریافت سیم‌کشی‌ها، بدون توجه به سن، افزایش در ظاهر و راحتی دندان‌های شما است. تراز صحیح برای سلامت دندان بسیار حیاتی است و دندان‌های ناهموار ممکن است به مرور زمان باعث ناراحتی شوند.

دندان‌های کج ذرات غذایی را که باکتری‌ها را جذب می‌کنند، گرفتار می‌کنند. علاوه بر این، سیم‌کشی دندان‌های شما را تراز می‌کنند و به بهبود بهداشت دهان کمک می‌کنند. اگر دندان‌های شما ناراحتی ایجاد می‌کنند، سیم‌کشی‌ها می‌توانند راه‌حلی موثر باشند.

 

 • کاهش خطر مشکلات دندانی

سیم‌کشی‌ها احتمال ابتلا به مشکلات دندانی اضافی را کاهش می‌دهند. وقتی دندان‌ها به درستی تراز نمی‌شوند، ممکن است منجر به مشکلات در مصرف غذا یا بلع شود، همراه با ناراحتی صورتی احتمالی.

علاوه بر این، دندان‌های ناهموار چالش‌هایی در تمیزی موثر دارند و تمیزی پلاک و باکتری‌های مضر را پیچیده می‌کنند. بنابراین، سیم‌کشی‌ها خطر بیماری لثه و سایر بیماری‌های پریودنتال را کاهش می‌دهند.

سیم‌کشی‌ها از یک نیروی ثابت برای ایجاد حرکت دندان استفاده می‌کنند. بند پشتیبانی بر روی یک طرف دراز شده و دندان‌ها را در طرف دیگر فشرده می‌کند، اجازه می‌دهد که دندان‌ها شایسته شوند. این فرایند باعث تخریب استخوان می‌شود که به دندان‌ها امکان حرکت در راهی مناسب را می‌دهد. هنگامی که دندان‌ها در مکان مطلوب آمده‌اند، استخوان برای حمایت از موقعیت‌های جدید بازسازی می‌شود.

با پیشرفت‌های فناوری سیم‌کشی، روش‌های درمان مختلفی برای حل انواع مختلف اشکال فک و مشکلات تراز دندان وجود دارد.

 

جمع‌بندی:

درمان ارتودنسی هدفش اصلاح دندان‌ها و فک‌های نامنظم است، که باعث بهبود هم وظیفه دندان‌ها و هم ظاهر زیباتر می‌شود. در حالی که بسیاری از بزرگسالان برای گرفتن سیم‌کشی‌ها به دنبال یک لبخند بی‌نقص هستند، مزایا دیگری برای داشتن دندان‌های صاف و فکی مناسب وجود دارد.

ارتودنسی برای اصلاح دندان‌ها و فک‌های اشتباه‌جویانه، بهبود عملکرد دندانی و ظاهر زیبایی هدفمند است. با پیشرفت‌های فناوری سیم‌کشی، روش‌های مختلف درمانی برای رفع انواع مختلف انحراف‌ها و مشکلات تراز در دسترس است.

روش‌های درمانی سیم‌کشی به شدت تکامل کرده‌اند و به بیماران گزینه هایی برای به دست آوردن لبخندهای راست و سالم به ارمغان می‌آورند. برای داشتن نتایج پایدار و ترتیب دقیق به درمان ارتودنسی رعایت‌شده و بهبود بهداشت دهان و خود به کلینیک ارغوان کرج مراجعه کنید.

بدون نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *