کامپوزیت ونیر

کامپوزیت ونیر

ممکن است واژه کامپوزیت ونیر براتان تا  حدودی تازگی داشته باشد اما مطمئناً تاکنون عبارت “اصلاح طرح لبخند” به  گوشتان خورده و آشنا است. درواقع اصلاح طرح لبخند یکی از کاربردها و اهداف کامپوزیت دندان می‌باشد. با این مقاله همراه باشید تا شما را با تمام  زوایای آن مطلع نماییم.

 

موارد استفاده کامپوزیت ونیر

در ابتدا بهتر است لازم است ذکر کنیم کامپوزیت ونیر در جهت تحقق چه اهدافی بر روی افراد اجرا می‌شود:

بلند یا هم‌تراز کردن دندان‌ها

 برخی افراد ترجیح می‌دهند دندان‌هایی برابر و یکدست داشته باشند و زیبایی دندان و لبخندشان را در این میابند. این دسته از افراد می‌توانند با کامپوزیت کردن دندان خود به نتیجه رضایت‌بخش موردنظر دست یابند.

پوشاندن سیاهی،زردی شدید و یا خرابی دندان

 زمانی هست که دندان‌ها به دلیل خرابی تیره شده و ظاهر بدی به خود گرفته‌اند و یا دچار زردی شدیدی شده که با روش‌های معمول ازجمله جرم‌گیری و سفید کردن برطرف نمی‌شود و ممکن است فرد را خجالت‌زده کرده و اعتمادبه‌نفس وی را سلب کند. در این هنگام نیز  می‌توان  از کامپوزیت دندان برای پوشش سیاهی، زردی و یا خرابی دندان استفاده نمود.

پر کردن ترک دندان

گاهی دندان از جای ترک می‌خورد دو درنتیجه ساختار  آن سست می‌گردد. کامپوزیت ونیر ب توجه به ساختار و ماهیتش، انتخاب مناسبی برای مستحکم سازی و ترمیم ترک مروارید دهانتان است.

پر کردن فاصله بین دندان‌ها

وجود فاصله بین دندان‌ها تا حدی طبیعی است اما اگر از حد موردنظر که ممکن است برای هر فک و چینش دندان متفاوت باشد، تجاوز کند، ظاهر و کارکرد دندان‌ها را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

کامل کردن دندان‌شکسته و لب پر شده

دندان عضوی محکم و درعین‌حال حساس بدن است و ممکن است با  خوردن یک‌چیز سفت یا ضربه دچار شکستگی و یا لب پر شدن شود. اگر در کودکی که اولین دندان‌های دائمی روییده اما به دلیل بازیگوشی یا هر اتفاق دیگری دندان سالمتان دچار شکستگی و نقص شده و به دنبال ترمیم آن هستید، می‌توان با روش کامپوزیت، ناحیه شکسته دندان را تکمیل و ترمیم کرد.

 

درمان ساییدگی دندان

بعضی افراد عادت به خوردن یا جویدن ناخن دارند که این کار در درازمدت باعث بروز ساییدگی مخصوصاً در دندان‌های جلو می‌شود. یا افرادی که بسیار دندان‌قروچه می‌کنند  که یکی از عوارض آن بروز ساییدگی دندان‌ها می‌باشد. نقصان واردشده به  دندان را می‌توان  با کامپوزیت ونیر جبران نمود.

اصلاح طرح لبخند

ممکن است هنگامی‌که لبخند می‌زنید از چیدمان و ظاهر دندان خود راضی نباشد؛ دچار کجی یا نامتوازنی باشید و ترجیح بدهید که دندان‌هایتان طور دیگری و بی‌نقص به نظر برسد. در صورت دارا بودن شرایطی که در ادامه این مقاله به‌طور کامل به آن‌ها خواهیم پرداخت، کامپوزیت ونیر روش انتخابی شما خواهد بود.

درواقع تمام مواردی که پیش‌تر بدان‌ها اشاره شد به نحوی برای داشتن لبخندی هرچه زیباتر و بی‌نقص بوده و درنهایت گامی در جهت اصلاح طرح لبخند فرد است. اصلاحی متداول و موردپسند که به‌محض معرفی، بسیار مورد استقبال افراد قرار گرفت.

دندانپزشکی حصارک کرج می‌تواند این خدمات را برای شما به بهترین نحو ممکن اجرا کند.

کامپوزیت ونیر چگونه این اصلاحات را ممکن می‌کند؟

کامپوزت ونیر روشی است که در آن یکه لایه روکش ظریف هم‌رنگ دندان بر روی آن کشیده می‌شود؛ مادهای (رزین) خمیری شکل و منعطف که توسط دندان‌پزشک بر سطح دندان شما قرارگرفته و مطابق صلاح‌دید و هدف اصلاحی موردنظر شکل و تعمیم می‌دهد. ماهیت این کامپوزیت این اجازه را به دندان‌پزشک می‌دهد تا شکل دندان شما را به هر نحوی که مدنظر شما یا خودش است تغییر دهد.

اگر درجایی از دندان یا دندان‌هایتان شکستگی، بدفرمی و به‌هم‌ریختگی جزئی دارید که برای آن به دنبال روش طولانی‌مدتی مانند ارتودنسی نیستید بلکه به دنبال روشی سریع و آسان می‌گردید، مطمئناً این روش می‌تواند پاسخگوی نیازتان باشد بطوریکه خرابی، بدرنگی و نافرمی را از دندانتان زدوده و ظاهری جدید و شکیل‌تر به شما ارزانی خواهد داشت.

انواع کامپوزیت ونیر کدام اند؟

کامپوزیت ونیر ازنظر ساختار بدنه، نحوه اجرا، محل قرارگیری بر بافت لثه به انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شود که دندان‌پزشک تا توجه به شرایط لثه، استحکام استخوان فک و تعداد کامپوزیتی که قرار است کار بگذارد، بهترین انتخاب را برای شما انجام می‌دهد.

ازنظر شیوه اجرا، کامپوزیت ونیر به دو روش اجرا می‌شود:

پارسیل: این روش برای کامپوزیت دندان‌های شکسته مناسب بوده و دارای ظاهری کاملاً شبیه دندان طبیعی است.

فول: همان‌گونه که از اسمش پیداست، جهت کامپوزیت کامل دندان‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرد که در صورت اجرا توسط دندانپزشکی حاذق، ماندگاری و عمری طولانی خواهد داشت.

ازلحاظ شیوه نصب کامپوزیت دو روش وجود دارد:

 مستقیم که طی یک جلسه انجام‌پذیر است و کامپوزیت به‌طور مستقیم روی دندان قرارگرفته و شکل‌دهی می‌شود. غیرمستقیم که در آن ابتدا از دندان ‌قالب‌گیری شده و سپس کامپوزیت موردنظر توسط لابراتوار ساخته و پس‌ازآن، جاگذاری می‌شود.

کامپوزیت ازنظر محل استفاده نیز به انواعی تقسیم‌بندی می‌شود:

دندان جلو: که کاربرد آن سفید کردن و از بین بردن فاصله و شکستگی و در کل ناقصی‌های فقط دندان‌های جلو است.

دندان‌های پشتی: پوشاندن دندان‌های پشتی برای جلوگیری از پوسیدگی و آسیب‌دیدگی آن‌ها.

یونیورسال: اهداف دو کامپوزیت قبلی را هم‌زمان تأمین کرده بدین‌صورت که از آسیب دندان‌های پشتی جلوگیری کرده و هم‌زمان زیباسازی دندان‌های جلو را نیز انجام می‌دهد.

سلف کیور: برای سفت شدن به تور لیزر نیازی ندارد و جهت پر کردن حفرات دندان‌های خلفی مناسب است.

 

پیش از انجام‌ کامپوزیت چه نکاتی موردتوجه قرار می‌گیرد؟

ابتدا دندان‌پزشک مصاحبه‌ای کامل با شما خواهد داشت تا خواسته مدنظر شما و نتیجه‌ای که با انجام کامپوزیت ونیر دنبال آن هستید.

با تمام مزایایی که این کامپوزیت را به انتخاب اولتان تبدیل می‌کند، لازم است که دندان‌پزشک شما وضعیت دندان و لثه‌های شما را مناسب انجام آن ببیند. وجود التهاب در لثه مانع از انجام کامپوزیت شده و تا بهبود کامل التهاب و حذف عامل ایجادکننده آن، کامپوزیت گذاری انجام نمی‌شود.

ممکن است مشکل دندان شما با کامپوزیت قابل‌درمان کامل نباش. به‌عنوان‌مثال فاصله بین دندان‌ها بیش‌ازحد مجاز برای کامپوزیت است و یا به حدی به‌هم‌ریخته است که برای مرتب‌سازی به ارتودونسی نیاز دارد که کامپوزیت روی آن جواب نمی‌دهد. بنابراین بررسی کامل دندان‌ها و لثه انجام می‌گیرد.

چگونه از کامپوزیت ونیر خود مراقبت کنید؟

درست است که کامپوزیت زیبایی زیادی برای لبخند شما به ارمغان می‌آورد اما اگر نوشیدنی‌های رنگ‌دانه دار مانند قهوه، چای و شراب به مقدار زیاد مصرف می‌کنید، ممکن است کامپوزیت شما به‌زودی دچار لکه‌هایی شود که با سفیدکننده‌های معمول از بین نمی‌رود. بهداشت کامپوزیت با طول عمر آن و راحتی که برایتان به همراه می‌آورد رابطه مستقیم دارد. برای جلوگیری از این اتفاق، علاوه بر کاهش مصرف این نوشیدنی‌ها نکات زیر را نیز مدنظر قرار گیرد.

جایگزین کردن مسواک نرم با مسواک سابق

 مسواک با موهای زبر و سخت، می‌تواند دو ضرر به همراه داشته باشد. اول اینکه ممکن است سطح براق و صیقلی کامپوزیت را دچار لکه و آسیب کند و ظاهر درخشان آن را خدشه‌دار نماید. دوم اینکه پس از مدتی باعث به عقب رانده شدن لثه و درنتیجه مشخص شدن پایه کامپوزیت می‌شود.

بیش‌ازپیش به مسواک زدن اهمیت دهید

بهتر است که پس از خوردن غذا بخصوص مواد محرک مانند قهوه، غذاهای اسیدی مانند ترشی، لواشک و شیرینی حتما مسواک زدن را پشت گوش نیندازید زیرا علاوه براثر نامطلوب بر سلامت لثه، باعث لکه شدن کامپوزیت ونیر می‌شود.

از خمیردندان پولیش، مخصوص کامپوزیت استفاده کنید

با استفاده از این خمیردندان علاوه بر اینکه لکه‌های کوچک و پلاک‌های تجمع یافته را از بین می‌برید، جلا و درخشش کامپوزیت خود را حفظ می‌کنید.

کاهش بلکه ترک سیگار: اگر به افراد سیگاری دقت کنید یا خودتان جزئی از آن‌ها باشید، مشاهده می‌‌کنید که اولویت تغییراتی که در آن‌ها نشان داده می‌شود، تیره شدن رنگ دندان‌هاست. کامپوزیت هم از این قاعده مستثنا نیست و در صورت استعمال سیگار، دچار تغییر رنگ می‌شود. بنابراین بهتر است برای حفظ جلا و ظاهر زیبای کامپوزیت ونیر خود سیگار خود را ترک کنید یا به حداقل برسانید.

از خوردن غذاهای سفت و خشک بپرهیزید

خوردن غذای سفت یا شکستن مغز با دندان کامپوزیت شده می‌تواند به کامپوزیت ونیر آسیب برساند باعث سست شدن و یا شکستن آن بشود. بنابراین لازم است در خوردن غذاهای سفت دقت کنید.

ترک عادت جویدن ناخن

اگر از آن دسته افرادی هستید که عادت به جویدن و خوردن ناخن دارید، لازم است این عادت خود را ترک کنید زیرا باعث ساییدگی و از شکل افتادن کامپوزیت دندانتان می‌شود.

نخ دندان کشیدن را فراموش نکنید

درست است که مسواک زدن باعث زدودن مواد غذایی از محوطه دهان می‌شود اما به‌تنهایی کافی نیست بلکه نخ دندان است که مواد غذایی را به‌طور کافی از فضای بین دهان‌ها زدوده و از لک و خراب شدن دندان‌ها و کامپوزیت در درازمدت جلوگیری می‌کند.

 

به‌طورکلی پس‌ازانجام کامپوزیت باید به غذاهایی که می‌خورید توجه بیشتری داشته باشید تا همانند روزهای اول به نظر برسد و هم‌چنین باید به‌سلامت لثه خود بیش‌ازپیش رسیدگی کنید زیرا کامپوزیت ونیر ماده‌ای فناناپذیر نیست و آسیب‌پذیر بوده و نیاز به مراقبت‌های ویژه خود دارد تا بتواند ظاهر طبیعی خود را حفظ کند.

آیا استفاده از کامپوزیت ونیر عوارضی به دنبال دارد؟

همانند هر محصول شیمیایی دیگر، کامپوزیت نیز بسته به جنس و کیفیت آن، مهارت دندان‌پزشک، میزان رعایت نکات مراقبتی و شرایط سلامت لثه و دهان شما می‌تواند عوارضی را به همراه داشته باشد. این عوارض احتمالی شامل:

  • عدم سازگاری و تطبیق دندان با کامپوزیت
  • درد
  • تغییر رنگ و لکه شدن کامپوزیت
  • التهاب و بروز کبودی در لثه
  • شل شدن کامپوزیت
  • بروز حساسیت به سرما و گرما
  • پوسیده شدن دندان‌ها
  • ایجاد بوی بددهان
  • بروز حساسیت
  • در صورت عدم رعایت بهداشت مناسب، ایجاد عفونت در لثه

و هم‌چنین همان‌گونه که پیش‌تر گفته شد، در صورت ضربه خوردن به کامپوزیت و خوردن غذاهای سفت، امکان ایجاد شکستگی و آسیب پررنگ است.

استحکام کامپوزیت ونیر

ازلحاظ استحکام، کامپوزیت ونیر دارای انواع مختلفی است که هر یک استحکام متفاوتی را در اختیارتان قرار می‌دهند که در اینجا به انواع آن اشاره‌ای خواهیم داشت:

کامپوزیت بالک فیل، Bulk fill

در این کامپوزیت امکان استفاده بیشتر از رزین وجود دارد و درنتیجه دوام و ماندگاری عالی به همراه دارد.

کامپوزیت IPS

کامپوزیتی از جنس سرامیک که مقاومت بالایی در مقابل تغییر رنگ دارد.

کامپوزیت سیال

دارای بافتی رقیق و کم‌تراکم که آن را برای مناسب‌ترمیم دندان‌های پشتی و هم‌چنین حفره‌های کم‌عمق می‌کند.

اگر آن‌طور که شایسته دندان‌های حقیقی‌تان است، مراقب آسیب دیدن کامپوزیت نیز باشید، برای شما دندان‌هایی با ظاهر زیبا و مستحکم را تضمین می‌کند.

طول عمر کامپوزیت ونیر

در صورت انتخاب کلینیک و دندانپزشکی مناسب ، دندانپزشکی کرج، و همچنین رعایت نکات بهداشتی-مراقبتی گفته‌شده در این مقاله و توصیه‌شده توسط دندان‌پزشک که متناسب با وضعیت دهان و دندان‌هایتان است، طول عمر کامپوزیت دندان که متوسط بین ۷ تا ۱۰ سال بوده را می‌توانید به بیش از ۱۰ سال نیز ارتقا دهید.

هزینه کامپوزیت ونیر و عوامل مؤثر بر آن

 تعیین هزینه‌ای مشخص و قاطع و کلی برای کامپوزیت تقریباً غیرممکن است زیرا بسته به شرایط دهان و دندان، کلینیک انتخابی و مواد مورداستفاده، هزینه‌ متغیر است. نیاز به جرم‌گیری، درمان مشکلات لثه، ارتودونسی، برند کامپوزیت، محل زندگی فرد، مهارت دندان‌پزشک و دستمزد وی، بیماری زمینه‌ای لثه یا دندان و شدت و مدت‌زمان درمان بیماری، برخی از عواملی هستند که در میزان هزینه‌های تأثیرگذارند.

جمع‌بندی

لازم است پیش از انجام کامپوزیت ونیر به‌خوبی فکر کرده و نظر متخصصین کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج را جویا شوید تا به بهترین تصمیم و نتیجه دست‌یابید. با مشاوره با دندان‌پزشک اطمینان حاصل کنید که کامپوزیت گزینه مناسبتان است و سپس اقدام به انجام آن نمایید.