لمینیت دندان

لمینیت دندان در کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج

جدیدترین مواد لمینیت

پزشکان در دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج با استفاده از جدیدترین مواد سرامیکی و اشراف داشتن کامل به آن‌ها می‌توانند به‌صورت کامل و با داشتن اطلاعات کامل و کاربردها و تکنیک‌های مختلف به‌روز در دنیا می‌توانند آن‌ها را به شما توصیه کنند و از موفقیت مورد بالینی به‌طورقطع اطمینان حاصل کنند. در حال حاضر، استفاده از فناوری‌های چسب این امکان را فراهم می‌کند که تا آنجایی که ممکن است ساختار دندان حفظ شود و نیازهای ترمیمی و خواسته‌های زیبایی‌شناختی بیمار در مرکز لمینیت در کرج درعین‌حال با این روش محافظت می‌شود.

ترمیم‌های غیرمستقیم:

با ترمیم‌های غیرمستقیم، پزشکان در دندانپزشکی حصارک کرج  با داشتن تخصص و مهارت کامل مواد تکنیکی را انتخاب می‌کنند که محافظه‌کارانه‌ترین درمان را برای شما ممکن می‌سازد و در اختیار شما قرار می‌دهند. نیازهای زیبایی‌شناختی، ساختاری و بیولوژیکی بیمار را برآورده می‌کند. و دارای الزامات مکانیکی برای تأمین دوام بالینی است.

چرا لمینیت دندان؟

روکش‌ها یا لمینیت دندان بر اساس استحکام، طول عمر، ماهیت محافظه‌کارانه، زیست سازگاری و زیبایی‌شناسی، یکی از مناسب‌ترین روش‌های درمانی از زمان معرفی آن‌ها در سال 1983 در نظر گرفته‌شده‌اند. 2 روکش‌های زیبایی در مواد سرامیکی عملکرد بالینی بسیار خوبی را نشان می‌دهند و همان‌طور که مواد و تکنیک‌ها تکامل‌یافته‌اند، روکش‌ها به‌عنوان یکی از مناسب‌ترین روش‌های درمانی در نظر گرفته‌شده‌اند.

لمینیت در گلشهر و به‌صورت کلی لمینیت دندان همچنین به یکی از قابل پیش‌بینی‌ترین، زیبایی‌شناختی‌ترین و کم تهاجمی‌ترین روش‌های درمانی تبدیل‌شده‌اند. به همین دلیل، هم مواد و هم تکنیک‌ها فرصتی را برای دندانپزشک  در کلینیک لمینیت دندان کرج و بیمار فراهم می‌کنند تا لبخند بیمار را به روشی کم تهاجمی تا تقریباً غیرتهاجمی تقویت کنند تا به‌صورت تضمینی از دندان‌های شما محافظت شود.

روکش سرامیکی اچ شده :

از زمان معرفی بیش از دو دهه پیش، ترمیم روکش سرامیکی اچ شده  ثابت کرده است که یک روش درمانی بادوام و زیبایی‌شناختی است. موفقیت بالینی که این تکنیک پیداکرده است را می‌توان به توجه زیاد به جزئیات در مجموعه‌ای از روش‌ها، ازجمله برنامه‌ریزی مورد، با نشانه صحیح نسبت داد.

پرسلن فلدسپاتیک متخلخل و سرامیک فشرده:

برای بهبود زیبایی در دندان‌های قدامی با استفاده از روکش‌های لمینیت، دو نوع ماده به دلیل شفافیت و قابلیت استفاده در ضخامت کم نشان داده‌شده است: پرسلن فلدسپاتیک متخلخل و سرامیک فشرده، که می‌تواند با استفاده از تکنیک ساخت کامپیوتری آسیاب شده نیز استفاده شود که همه این موارد به‌طور تخصصی و در کامل‌ترین کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج قابل‌ارائه به شما است.

عوامل مؤثر در شفافیت :

سرامیک‌ها می‌توانند از بسیار شفاف تا بسیار مات متفاوت باشند. به‌طورکلی، هرچه ریزساختار شیشه‌ای‌تر (غیر کریستالی) باشد، سرامیک شفاف‌تر به نظر می‌رسد. هر چه کریستالی‌تر باشد، مات‌تر است. سایر عوامل مؤثر در شفافیت عبارت‌اند از اندازه ذرات، چگالی ذرات، ضریب شکست و تخلخل است که در بین موارد مختلف لمینیت و روش‌های آن بسیار متفاوت است و طبق نیازهای هر شخص توسط دندانپزشک مشاوره داده می‌شود و درنهایت بهترین روش برای  شما انتخاب و در کلینیک دندانپزشکی کرج اجرا می‌گردد.

ونیرهای پرسلن از اوایل دهه 1980 وسیله‌ای محبوب برای ترمیم محافظه‌کارانه دندان‌های قدامی غیر زیبایی بوده است. و هم‌اکنون در دندانپزشکی تخصصی کرج به شما ارائه می‌شود تعدادی از مطالعات بالینی میان‌مدت عملکرد بالینی مطلوب این ترمیم‌ها را تأیید کرده‌اند، زیرا حفظ زیبایی آن‌ها عالی بود، رضایت بیمار بالابود، و هیچ اثر نامطلوبی بر سلامت لثه وجود نداشت.

ونیرهای پرسلن در شرایطی که بیماران به‌اندازه کافی انتخاب شوند و روکش‌ها طبق یک روش بالینی دقیق آماده شوند، بادوام‌تر از ونیرهای کامپوزیت مستقیم در نظر گرفته می‌شوند.

ترمیم‌های      :CAD/CAM

در حال حاضر، سیستم‌هایی مانند طراحی به کمک رایانه/تولید به کمک رایانه (CAD/CAM) وجود دارد که ممکن است تولید روکش‌ها را آسان‌تر کند. ترمیم‌های CAD/CAM ظاهری طبیعی دارند زیرا بلوک‌های سرامیکی کیفیت شفافی دارند که مینای دندان را شبیه‌سازی می‌کند و در طیف گسترده‌ای از سایه‌ها در دسترس هستند.

دندانپزشکان در دندانپزشکی عمومی کرج و همچنین دندانپزشکی تخصصی کرج دندانپزشکی تخصصی گلشهر روش‌های بروز در دنیا را بر اساس نیاز شما به‌صورت دقیق انجام می-دهند و باید انتخاب مواد خود را بر اساس نیازهای دندان در حال ترمیم، مانند نشانه و ضرورت آماده‌سازی دندان برای بهبود زیبایی و عملکرد، قرار دهند.

روکش‌های فلدسپاتیک:

ونیرهای لمینیت چینی تکامل قابل‌توجهی داشته‌اند. امروزه استفاده از آن‌ها فراتر از یک پوشش ساده برای دندان‌های قدامی گسترش‌یافته و شامل پوشش ساختارهای تاجی دندان می‌شود. روکش‌های فلدسپاتیک با لایه‌بندی پودر و مواد مایع مبتنی بر شیشه (دی‌اکسید سیلیکون) ایجاد می‌شوند.

 دی‌اکسید سیلیکون که به آن سیلیس یا کوارتز نیز گفته می‌شود حاوی مقادیر مختلفی آلومینا است. هنگامی‌که این سیلیکات‌های آلومینیوم به‌طور طبیعی یافت می‌شوند و حاوی مقادیر مختلفی از پتاسیم و سدیم هستند، به آن‌ها فلدسپات می‌گویند.

پرسلن فلدسپاتیک ارزش زیبایی‌شناختی بالایی دارد و شفافیت بالایی دارد، درست مانند دندان‌های طبیعی. سرامیست‌ها در دندانپزشکی عمومی کرج دندانپزشکی تخصصی گلشهر  دندانپزشکی عمومی گلشهر و دندانپزشکی حصارک کرج با استفاده از فرآیند لایه‌بندی و پخت، روکش‌هایی ساختند که می‌توان ازنظر نوری تا حد امکان به دندان‌های طبیعی نزدیک شد.

روکش فلدسپاتیک با استفاده از پودر/مایع مجسمه‌سازی تولید می‌شود و همچنین در کلینیک شبانه‌روزی در کرج ، ارزش زیبایی‌شناختی نشان داده‌شده در این ترمیم‌ها نتیجه این تکنیک است و بنابراین به توانایی سرامیست در ایجاد عمق آناتومی، رنگ و شفافیت درترمیم بستگی دارد. به همین دلیل، ارتباط بین متخصص و سرامیکت بسیار مهم است

سرامیک‌های مبتنی بر شیشه:

سرامیک‌های شیشه‌ای ممکن است برای استفاده به‌عنوان مواد ترمیمی دندان مناسب باشند. خواص مکانیکی و فیزیکی آن‌ها به‌طورکلی بهبودیافته است، ازجمله افزایش مقاومت در برابر شکست، بهبود مقاومت در برابر شوک حرارتی و مقاومت در برابر فرسایش است.

سرامیک‌های فشرده متخلخل کمتری دارند و می‌توانند محتوای کریستالی بالاتری داشته باشند، زیرا شمش‌ها از شمش‌های شیشه‌ای غیر متخلخل با اعمال عملیات حرارتی ساخته می‌شوند که بخشی از شیشه را به کریستال تبدیل می‌کند.

برنامه‌های کاربردی:

پیشرفت بزرگ در قابلیت اتصال به مینا و عاج با معرفی سیستم‌های چسب توتال اچ چندمرحله‌ای، همراه با توسعه رزین کامپوزیت ترکیبی ذرات کوچک با کارایی بالا و کاربرد جهانی‌تر، منجر به تکنیک‌های محافظ ترمیمی چسب ترمیمی شده است.

 برای رسیدگی به‌ظاهر غیر زیبایی دندان از رزین کامپوزیت می‌توان برای پوشاندن تغییر رنگ دندان و/یا اصلاح فرم‌ها و/یا موقعیت‌های غیر زیبایی دندان استفاده کرد که این روش‌ها برای کمک به زیبایی دوچندان دندان‌های شما در کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی کرج با کمک بهترین متخصص‌ها در این رشته انجام می‌شود. بااین‌حال، چنین ترمیم‌هایی همچنان از طول عمر محدودی رنج می‌برند، زیرا کامپوزیت‌ها مستعد تغییر رنگ، سایش و شکستگی‌های حاشیه هستند و درنتیجه زیبایی را در درازمدت کاهش می‌دهند.

 در جستجوی زیبایی‌های بادوام‌تر، روکش‌های چینی به‌عنوان ترمیم‌های قدامی بادوام با زیبایی‌شناسی برتر پیشنهاد شدند. ونیرهای لمینیت باید به‌عنوان یک‌راه حل محافظه‌کارانه برای یک مشکل زیبایی مورداستفاده قرار گیرند. نشانه صحیح استفاده از آن‌ها عامل اصلی موفقیت بالینی استفاده از مواد سرامیکی است.

نشانه‌های لمینیت ونیر بدون آماده‌سازی یا با حداقل تهاجم شامل دندان‌هایی است که دارای: تغییر رنگ مقاوم در برابر روش‌های سفیدکننده حیاتی است. اشکال یا خطوط ناخوشایند و/یا عدم اندازه و/یا حجم، که نیاز به تغییرات مورفولوژیکی دارد.

استفاده از یک آماده‌سازی تهاجمی‌تر ممکن است برای دستیابی به نتایج قابل پیش‌بینی و عملکردی ضروری باشد. در بسیاری از این موارد، استفاده از سرامیک‌های انباشته اغلب اولین انتخاب نیست. این فاکتور هنگام انتخاب مواد سرامیکی مهم است.

مزایای پرسلن فلدسپاتیک :

به‌طورکلی، مواد پرسلن فلدسپاتیک برای دندان‌های قدامی زمانی که مینای قابل‌توجهی باقی‌مانده است نشان داده می‌شود. هنگام تصمیم‌گیری در مورداستفاده از روکش‌های فلدسپاتیک، ارزیابی ریسک خمشی نیز ضروری است. خطر خمش هنگام اتصال به اکستنشن بالاتر عاج بیشتر است، زیرا عاج نسبت به مینای دندان انعطاف‌پذیرتر است.

 در صورت اتصال به مینا، خطر خمش کم تا متوسط است. ارزیابی ریسک تنش کششی و برشی نیز هنگام تصمیم‌گیری در مورد روکش‌های پرسلن فلدسپاتیک ضروری است. به‌طورکلی، تنش‌های کششی و برشی بالاتر زمانی اتفاق می‌افتد که نواحی بزرگی از پرسلن بدون تکیه‌گاه، اوربایت‌های عمیق یا همپوشانی دندان‌ها وجود داشته باشد.

 هنگام اتصال به بسترهای انعطاف‌پذیرتر، مانند عاج و کامپوزیت؛ زمانی که دندان‌قروچه وجود دارد؛ و زمانی که ترمیم‌ها به‌صورت دیستال‌تر قرار می‌گیرند. در این موقعیت‌های بالینی پرخطر، باید شیشه سرامیک را در نظر گرفت. ضخامت اصلی موردنیاز آن‌ها برای ترمیم ممکن است این مشکل را جبران کند، زیرا افزایش ضخامت منجر به افزایش استحکام این ماده می‌شود.

تکنیک آماده‌سازی دندان‌ها :

آماده‌سازی دندان‌ها تأثیر زیادی بر دوام و رنگ (شفافیت و تونالیته) ترمیم سرامیکی دارد، زیرا آماده‌سازی دندان کانتور سطحی داخلی و ضخامت مواد سرامیکی را تعیین می‌کند. این مرحله با ارزیابی وضعیت دندان‌ها، نشانه‌های وضعیت بالینی، و ماده انتخابی (فلدسپاتیک یا شیشه سرامیک) تعیین می‌شود.

درمان بستر :

تکنیک ونیر سرامیکی شامل چسباندن یک لمینیت چینی نازک به سطح دندان، مینا و/یا عاج، با استفاده از تکنیک‌های چسب و کامپوزیت لوتینگ برای تغییر رنگ، فرم و/یا موقعیت دندان‌های قدامی است. موفقیت روکش پرسلن تا حد زیادی با استحکام و دوام باند ایجادشده بین سه جزء مختلف کمپلکس روکش باند شده تعیین می‌شود:

 سطح دندان، روکش چینی و کامپوزیت لوتینگ. انتظار می‌رود که یکپارچگی بیومکانیکی و ساختاری کمپلکس مینا-عاج تا حدی با استفاده از روکش‌های چینی تقلید شود. موفقیت باندینگ دندان به آماده‌سازی و حالت‌دهی مناسب سطوح درگیر، سرامیک‌ها و بافت‌های معدنی دندان بستگی دارد.30،31

سطح دندان (مینا و عاج) :

سطح مینای دندان باید با اسید فسفریک (37٪) آماده شود. این روش انرژی سطحی سازه را افزایش می‌دهد که منجر به خیس شدن کامل سطح با باند می‌شود. در این مرحله باید مراقب بود که از آلودگی با بزاق و رطوبت تنفسی جلوگیری شود که می‌تواند انرژی سطحی مینا را کاهش دهد. بنابراین، جداسازی با یک سد لاستیکی بسیار توصیه می‌شود، که باعث کاهش استرس ورودی در طول بالینی می‌شود

 درحالی‌که اچ کردن مینا با اسید فسفریک منجر به یک سطح “یخ‌زده” می‌شود – نشانه‌ای از یک روش موفقیت‌آمیز، به دلیل ترکیب معدنی و قابلیت اچ عالی – کنترل اثر عوامل باندینگ عاج روی عاج دشوار است، زیرا به ترکیب متفاوت آن از قطعات معدنی و آلی و ساختار لوله‌ای. به دست آوردن خشکی یا مرطوبی صحیح سطح دشوار است که برای یک پیوند موفق ضروری است.

انواع مختلف باندینگ:

انواع مختلف عوامل باندینگ عاج به طرق مختلف با رطوبت سطح و ایجاد ناحیه هیبریدی سروکار دارند. چندین نسل باندینگ عامل و مفاهیم مختلف نیز منجر به سردرگمی در عمل‌های دندانپزشکی می‌شود. آخرین اما نه کم‌اهمیت، سیستم‌های باندینگ عاج به تکنیک بسیار حساس هستند، به‌خصوص زمانی که کنترل رطوبت کامل را نمی‌توان تضمین کرد.

 تکنیک پوشش رزین:

عاج تازه تهیه‌شده در صورتی برای چسبندگی ایده آل است. که “تکنیک پوشش رزین” نامیده می‌شود، که شامل قرار دادن لایه‌ای از رزین با ویسکوزیته کم بین بستر دندانی و سیمان لایتینگ است. و حساسیت بعد از عمل، زیرا امکان تهویه اسیدی مینا را فراهم می‌کند و درعین‌حال از حالت دادن به عاج جلوگیری می‌کند و امکان کنترل بهتر حالت‌دهنده مینا را فراهم می‌کند.

 نشت در مرحله موقت استفاده از چسب معمولی سه مرحله‌ای و یا خودکارسازی با دو مرحله با پلیمریزاسیون چسب جداشده از رزین کامپوزیت توصیه می‌شود.