ترمیم دندان:

در روش استاندارد دندانپزشکی ترمیمی، دندان ساییده یا آسیب‌دیده حدود 75 درصد به سمت نوک دندان آسیاب می‌شود. یک تاج توخالی  شبیه دندان به اصلی ساخته می‌شود و روی نوک دندان اصلی چسبانده می‌شود.

در آماده‌سازی برای این فرآیند بیهوده، ناراحت‌کننده و حتی دردناک، دندان‌پزشک در دندانپزشکی حصارک کرج ممکن است به بیمار بگوید که دندان برای پر کردن بیشتر فاصله دارد و باید باروکش جایگزین شود.همیشه دندان طبیعی بهتر از مواد تاج مصنوعی است. همیشه  مراقبت از تاج  نسبت به مراقبت از دندان طبیعی کار بیشتری نیاز دارد.

مسائل و مشکلات تاج‌ها:

دندان توسط تاج پوشانده می‌شود اما در مرز بین دندان و دندان طبیعی نقطه‌ای وجود دارد (به نام “حاشیه”) که در آن  شکاف نازکی می‌تواند محل ورود ذرات غذا و بقیه موادی باشد که باعث پوسیدگی دندان می‌شوند. لبه را همیشه نمی‌توان به‌طور کامل آب‌بندی کرد و بسیاری از بیماران دندان‌های خود را به‌اندازه کافی تمیز نمی‌کنند تا از این پوسیدگی جلوگیری شود.

در بسیاری از موارد، حاشیه تاج ممکن است یک عامل تحریک‌کننده برای لثه اطراف باشد و لثه ممکن است از لبه دندان خارج شود و باعث شلی و بیماری احتمالی لثه شود. اغلب مواد خارجی از سیمان در زیرخط لثه  در بیشتر مواقع باعث بیماری لثه یا تحریک دائمی می‌شود.

دندان طبیعی گاهی اوقات تغییر رنگ می‌دهد بنابراین رنگ تاج ممکن است به‌طور محسوسی از رنگ دندان طبیعی جدا شود. در تاج وجود مواد چینی ممکن است به‌سادگی در معرض  خرد شدن یا ترک خوردن قرار گیرند که احتمال دارد منجر به پوسیدگی شود. بنابراین ممکن است تاج درنهایت مجبور به تعویض شود.

اگر آسیب به دندان اصلی یا پوسیدگی در حاشیه یا پوسیدگی در ترک‌های چینی روکش امکان عفونت پالپ یا بافت نرم داخل مینای اصلی دندان را فراهم کند، وجود تاج باعث نمی‌شود تا نیاز به درمان ریشه از بین برود.

منبت یا آنله:

اگر دندان‌پزشک در دندانپزشکی کرج به شما می‌گوید که به روکش نیاز دارید، جایگزین‌های موجود را در نظر بگیرید. بسیاری از دندان‌ها را می‌توان بدون استفاده از روکش ترمیم کرد. اینله یا آنله با پوشش جزئی می‌تواند روشی بهتر و محافظه‌کارانه‌تر برای حفظ دندان بدون تراش عمیق دندان اصلی باشد.

این‌ها گاهی اوقات به‌عنوان پر کردن غیرمستقیم شناخته می‌شوند. آن‌ها به‌طور خاص برای جا دادن مناطقی از دندان که باید پوشانده شوند، ساخته می‌شوند، سپس از چینی در آزمایشگاه دندانپزشکی و برای لمینیت در کرج ساخته می‌شوند. آن‌ها را می‌توان در داخل دندان (اینله) یا روی سطح دندان (آنله) چسباند تا قسمت‌های پوسیده دندان را پر کند.

این تناسب با دقت طراحی‌شده است تا کاملاً روی سطح دندان قرار بگیرند که امکان مسواک زدن و نخ دندان کشیدن عادی را فراهم می‌کند. خاتم می‌تواند به‌عنوان جایگزینی برای پر کردن استفاده شود. آن‌ها بهتر از پر کردن کامپوزیت مینای دندان را آب‌بندی و محافظت می‌کنند.

 اینله و آنله تا حد امکان ساختار طبیعی دندان را حفظ می‌کند. هیچ حاشیه‌ای برای افزایش احتمال پوسیدگی بیشتر وجود ندارد.هزینه یک آنله تقریباً نصف هزینه یک تاج است. اینله ها کمی گران‌تر هستند.

کامپوزیت‌های رزینی:

استفاده از رزین‌های کامپوزیت (پلاستیک و شیشه همرنگ دندان) که در هنگام قرار گرفتن در معرض نور آبی اولیه در داخل دهان بیمار سفت می‌شود نیز با موفقیت برای ترمیم دندان‌ها بدون نیاز به روکش یا استفاده از آنله یا اینله استفاده‌شده است.

 این نوع ترمیم به مهارت‌های دندانپزشکی متخصص نیاز دارد در کلینیک شبانه‌روزی در کرج و یا دندانپزشکی تخصصی کرج و یا دندانپزشکی تخصصی گلشهر با توجه به مهارت‌های پروتز دندان کرج، بلیچینگ دندان کرج، لمینیت دندان کرج، ارتودنسی کلینیک کرج، ایمپلنت کلینیک کرج، ارتودنسی کلینیک گلشهر و عصب‌کشی گلشهر، می‌توانید با اعتماد کامل به پزشکان این خدمات را دریافت کنید.

رزین به‌صورت لایه‌ای با استفاده از یک گره سبک توسط دندان‌پزشک آماده می‌شود و برای سفت شدن هر لایه اعمال می‌شود. هنگامی‌که فرآیند گذاشتن رزین به پایان رسید، دندان‌پزشک کامپوزیت را طوری شکل می‌دهد که دقیقاً روی دندان قرار بگیرد.

 سپس توسط رزین پولیش شده و بامهارت دندان‌پزشک  از لک و سایش زودهنگام جلوگیری می‌شود. با توجه به مطالعات اخیر  این رزین‌ها باعث‌ترمیم‌های طولانی‌مدت دندان را تشکیل می‌شود.

دندانپزشکی گلشهر،دندانپزشکی عمومی گلشهر ، دندانپزشکی تخصصی گلشهر،  از کلینیک‌های دندانپزشکی برتر هستند که رویکردی محافظه‌کارانه برای ترمیم دندان دارد و با استفاده از طیف وسیعی از روش‌ها، تا آنجا که می‌تواند دندان مینای اصلی شما را نجات می‌دهد.

ترمیم دندان:

مواد پر کردن چیست؟

مواد خاصی هستند که دندان‌پزشک برای ترمیم حفره‌ها (پوسیدگی‌ها) یا عیب‌ها روی سطح دندان  شما قرار می‌دهد. ترمیم   دندان را به شکل و عملکرد اولیه آن بازمی‌گرداند. راه‌های جدید و مؤثری با پیشرفت در مواد و روش‌های دندانپزشکی ارائه‌شده است. انواع مختلفی‌ترمیم  شامل‌ترمیم غیرمستقیم و مستقیم هستند.

ترمیم مستقیم:

این‌ها نیاز به‌یک‌بار بازدید دارند تا پرکننده را مستقیماً در یک حفره آماده‌شده قرار دهند. موادی که برای ترمیم دندان استفاده می‌شوند عبارت‌اند از:

پرکننده‌های نقره‌ای که آمالگام دندان نیز نامیده می‌شود. برای چندین دهه پر کردن آمالگام مورداستفاده قرارگرفته است. که همه آن‌ها ازنظر مقاومت و ایمنی در برابر سایش آزمایش‌شده‌اند. که دندانپزشکان آن‌ها را  قابل‌اعتماد، ایمن و مؤثر تشخیص داده‌اند.

پرکننده‌های گلاس آینومر: مواد همرنگ دندان هستند که از اسیدهای اکریلیک و پودرهای ظریف شیشه  ساخته‌شده‌اند. آن‌ها در پر کردن‌های کوچک که نیازی به تحمل فشار زیاد ناشی از جویدن ندارند  استفاده می‌شوند. آن‌ها به ماده معدنی موجود در دندان ازنظر شیمیایی متصل می‌شوند.

پرکننده‌های رزین آینومر: این‌ها از رزین اکریلیک و شیشه با اسیدهای اکریلیک ساخته می‌شوند. مانند گلاس آینومرهای بالا، آن‌ها ازنظر شیمیایی به ماده معدنی موجود در دندان متصل می‌شوند.

پر کردن کامپوزیت (رزین). این‌ها از بین پرکردگی‌های مستقیم همرنگ دندان زیباتر هستند. آن‌ها از رزین اکریلیک که توسط ذرات ریز شیشه یا کوارتز پرشده ساخته‌شده‌اند. آن‌ها به‌اندازه آمالگام قوی یا مقاوم در برابر سایش نیستند. اما  نسبت به گلاس آینومرها بادوام‌تر و قوی‌تر هستند و روی سطوح گزنده استفاده می‌شوند. آن‌ها به دندان چسبیده‌ترمیم‌های غیرمستقیم

این‌ها اغلب به 2 یا بیشتر ویزیت دندانپزشکی نیاز دارند و عبارت‌اند از:

  1. خاتم
  2. آنله ها
  3. ظروف چینی
  4. روکش‌ها
  5. تاج‌ها
  6. پل‌ها

این‌ها با طلا، آلیاژهای فلز پایه، سرامیک، چینی ذوب‌شده به فلز یا کامپوزیت‌های فرموله شده خاص ساخته می‌شوند. در اولین ویزیت، دندان‌پزشک دندان را آماده می‌کند و از ناحیه‌ای که قرار است ترمیم شود، تصویری ایجاد می‌کند.

در ویزیت دوم، دندان‌پزشک ترمیم جدید را در ناحیه آماده‌شده سیمان می‌کند. برخی از دفاتر از فناوری جدیدتری به نام CAD/CAM)طراحی به کمک رایانه/ تولید به کمک رایانه) استفاده می‌کنند. با توجه به اینکه این مواد باعث می‌شود تا ترمیم غیرمستقیم در مطب انجام شود درنتیجه در همان قرار ملاقات اولیه از آن استفاده می‌شود و در پی آن‌همه چیز در یک قرار ملاقات پایان می‌یابد.

برای ترمیم غیرمستقیم، دندان‌پزشک ممکن است از مواد تمام چینی یا سرامیکی استفاده کند. این ماده ازنظر رنگ و شفافیت شبیه مینای دندان طبیعی است. استفاده از چینی که به فلز ذوب‌شده است نوع دیگری از ترمیم غیرمستقیم است که باعث  استحکام بیشتری است. آلیاژهای طلا اغلب برای روکش‌ها، پایه‌های چینی ذوب‌شده به تاج‌های فلزی، یا اینله و آنله استفاده می‌شود.

آنله و اینله از مواد رزین کامپوزیت یا سرامیکی هم تهیه می‌شود. ممکن است آلیاژهای فلزی ارزان‌تر به‌عنوان گزینه‌های متفاوتی نسبت به طلا برای چینی‌های ذوب‌شده به تاج‌های فلزی و تمام فلزات استفاده می‌شوند. مانند کامپوزیت‌هایی که برای پر کردن استفاده می‌شوند و به رنگ دندان هستند کامپوزیت‌های غیرمستقیم نیز از این نوع هستند. اما آن‌ها به‌اندازه‌ترمیم‌های سرامیکی یا فلزی قوی و مقاوم نیستند.

آخرین پیشرفت‌ها درترمیم دندان:

براده‌ها، ترک‌ها و پوسیدگی دندان نمونه‌هایی از مواردی هستند که می‌توانند لبخند شما را خراب کنند. حتی بدتر از آن، شما می‌توانید پس از تصادف یا نادیده گرفتن سلامت دهان و دندان خود، دندان خود را به‌طور کامل از دست بدهید.

خبر خوب این است که بسیاری از ترمیم‌های دندان در دسترس هستند تا به شما کمک کنند تا لبخند زیبای خود را بازگردانید. پیشرفت‌هایی که در تکنولوژی مدرن انجام‌شده است، بازگرداندن لبخند را نیز آسان می‌کند.  لیستی از پیشرفت‌های اخیر در حوزه‌ترمیم دندان:

ترمیم‌های سرامیکی ساخته‌شده توسط کامپیوتر:

درگذشته، روندترمیم دندان نیاز به چندین ویزیت دندانپزشکی داشت. بااین‌حال، اکنون می‌توان ترمیم‌های تمام سرامیکی را با رایانه ایجاد کرد. CEREC یا ترمیم اقتصادی سرامیک‌های زیبایی روی صندلی، رایج‌ترین سیستمی است که برای ساخت ترمیم دندان در کمتر از یک ساعت استفاده می‌شود! با استفاده از فناوری CAD یا CAM، بیماران اکنون می‌توانند ترمیم‌های سفارشی بادوام، طولانی‌مدت و بلافاصله دریافت کمواد سرامیکی قوی‌تر از گذشته است

دندانپزشکان امروزی نسبت به قبل از مواد سرامیکی بهتری درترمیم دندان استفاده می‌کنند. بسیاری از دندانپزشکان با استفاده از زیرکونیای پلی کریستالی دندان‌ها را ترمیم می‌کنند. این سرامیک نه‌تنها شباهت زیادی به یک‌دندان طبیعی دارد، بلکه می‌تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد.

این مواد به‌عنوان یک ماده قوی و بادوام که  فشار جویدن را تحمل می‌کند استفاده می‌شود. علاوه بر این، دندانپزشکان مجبور نخواهند بود که دندان طبیعی شما را به‌اندازه کافی سوراخ کنند.

روکش‌های چینی نازک‌تر:

چندین سال است که ونیرهای پرسلن به‌عنوان روش زیبایی استفاده می‌شوند. برای استفاده از روکش، دندان‌پزشک باید قسمتی از دندان را قبل از قرار دادن آن در بالای آن سوراخ کند. بااین‌حال، دندانپزشکان اکنون می‌توانند مقدار بیشتری از دندان را حفظ کنند.

روکش‌های مدرن از چینی نازک‌تر ساخته می‌شوند که به همان اندازه ضخیم‌تر که درگذشته استفاده می‌شد استحکام دارد. چندین مزیت همراه با روکش‌های نازک‌تر وجود دارد. برای یکی، آمادگی کمتری لازم خواهد بود. و همیشه بهتر است تا حد امکان از دندان طبیعی خود نگهداری کنید.

ایمپلنت‌های دندانی بهبودیافته:

جالب اینجاست که ایمپلنت‌های دندانی از سال 1965 وجود داشته‌اند، بنابراین آن‌ها نوع جدیدی از ترمیم دندان نیستند. بااین‌حال، مواد، فناوری و تکنیک‌های کاربردی ایمپلنت امروزی از روزهای اولیه به‌شدت بهبودیافته‌اند.

مشابه دندان و ریشه طبیعی، ایمپلنت‌های دندانی ابزاری هستند که برای چسباندن دندان مصنوعی با استفاده از تیتانیوم برای چسباندن به فک طراحی‌شده‌اند. درگذشته ایمپلنت‌های دندانی دوام چندانی نداشتند و بسیاری از افراد مجبور بودند پس از حدود 10 سال آن را جایگزین کنند.

بااین‌حال، ایمپلنت‌های دندانی امروزی طوری طراحی‌شده‌اند که برای چندین دهه دوام می‌آورند. درواقع، این احتمال وجود دارد که ایمپلنت‌های دندانی شما هرگز نیاز به تعویض نداشته باشند!

پرکننده‌های نفوذی رزین:

اکثر بیماران دندانپزشکی هنوز نام این نوع پر کردن را نشنیده‌اند، زیرا این نوع پر کردن دندان جدید است و در لبه پیشرفت ترمیم دندان قرار دارد. این روش برای لغزش بین دندان‌هایی است که در آن حفره دندان وجود دارد و در آن از ورقه نازک سوراخ شده استفاده می‌شود.

پس‌ازآن برای آنکه به‌طور کامل از باکتری‌ها پاک شود ژل مخصوص به داخل حفره فشار داده می‌شود. پس‌ازآن رزین پرکننده روی حفره فشار داده می‌شود. رزین با استفاده از نور مخصوص کیور دندان به‌سرعت خشک می‌شود و باعث می‌شود بین دندان‌ها سفت شده و جامد شود.

با انفیلتراسیون رزین نه دردی برای بیمار ایجاد می‌شود و نه نیازی به بیهوشی و سوراخ‌کاری! با توجه به ماهیت خود، این درمان برای پر کردن حفره‌های بین‌دندانی عالی است اما به‌طورکلی برای پوسیدگی در قسمت‌های در دسترس تر دندان استفاده نمی‌شود.

بازسازی سلول‌های بنیادی دندان:

تحقیقاتی برای بررسی استفاده از سلول‌های بنیادی درزمینهٔ دندانپزشکی در حال انجام است. برای تحریک رشد مجدد و بهبود سلول‌ها بسیاری از متخصصان پزشکی از سلول‌های بنیادی استفاده می‌کنند. برای دندانپزشکان، سلول‌های بنیادی ممکن است بتوانند به خود دندان کمک کنند!

 اگرچه هنوز تحقیقات و آزمایش‌های زیادی برای انجام وجود دارد، اما آینده دندانپزشکی می‌تواند شامل استفاده از سلول درمانی برای ترمیم دندان‌ها از درون به بیرون باشد.با استفاده از این نوع فناوری سلول‌های بنیادی، می‌تواند نیاز به کانال‌های ریشه، پر کردن، کشیدن دندان و دیگر انواع کارهای ترمیمی دندان را کاهش دهد.

 به خاطر آنکه دندان می‌تواند استخوان و مینا  را بازسازی  کند. اگرچه هنوز باید منتظر ماند و دید که آینده فناوری سلول‌های بنیادی برای دندانپزشکی عمومی چه خواهد شد، اما فرصت‌های زیادی برای پیشرفت وجود دارد.

دندانپزشکی پیشرفته در کرج

دندانپزشکان حرفه‌ای ما در کرج از جدیدترین مواد و تجهیزات ترمیمی برای کمک به بیمارانمان برای دستیابی به لبخند قوی، سالم و زیبایی که همیشه می‌خواستند استفاده می‌کنند. همیشه یکی از مطب‌های دندانپزشکی ما را در نزدیکی خودخواهید یافت.