پروتز محرک دندان

استفاده از پروتزهای متحرک دندان:

 استفاده از پروتزهای متحرک دندان امکان بازیابی قوس دندانی را در صورت بی‌دندانی کامل یا جزئی و اصلاح عیوب پیچیده فراهم می‌کند. این ساختار ارتوپدی به‌خوبی از دندان‌های طبیعی تقلید می‌کند و عملکرد و زیبایی جویدن را بازیابی می‌کند. طولی نمی‌کشد که به آن عادت کنید. خوردن غذا راحت می‌شود و برقراری ارتباط دیگر یک تجربه شرم‌آور نیست در کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج می‌توانید با گرفتن مشاوره و اطلاعات کامل در این بار با اطمینان کامل اقدام به تصمیم‌گیری دراین‌باره کنید.

چرا به پروتزهای متحرک دندان نیاز دارید؟

پروتزهای متحرک دندان را می‌توان برای هر تعداد دندان ازدست‌رفته در فک بالا و پایین استفاده کرد.

طبق مشاوره متخصصین ما در دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج از دست دادن دندان باعث وخیم شدن موارد زیر خواهد شد:

 1. هضم بدتر می‌شود، زیرا جویدن غذا به‌درستی غیرممکن است.
 2. جابجایی قوس: به دلیل خالی بودن سوکت، دندان‌های مجاور در حال جابجایی هستند.
 3. اختلال نیش؛
 4. آتروفی استخوان فک: بافت در حال از دست دادن حجم است.
 5. تغییر شکل قوس دندانی.

پروتزهای متحرک دندان از تغییر کانتور صورت که ناشی از بی‌دندانی کامل یا جزئی است جلوگیری می‌کند. قرار دادن یک سازه ارتوپدی دیکشنشن، توانایی غذا خوردن صحیح و لبخند زدن بدون ناراحتی را حفظ می‌کند.

زمانی که دندان‌ها برای مدت طولانی ازدست‌رفته باشند، بدتر می‌شود، زیرا باعث بیماری‌های پریودنتال هم‌زمان می‌شود.

چه انواعی وجود دارد؟

نوع خاص ساختار توسط دندانپزشک  متخصص شما در کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج،  دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج، دندانپزشکی حصارک کرج، دندانپزشکی تخصصی گلشهر بر اساس عیوب و شرایط بیمار انتخاب می‌شود.

تثبیت انواع مختلفی دارد:

 1. پروتز کاملاً متحرک: روی لثه ثابت می‌شود.
 2. پروتز پارسیل: در صورت وجود روی دندان‌های پایه ثابت می‌شود.
 3. پروتز متحرک مشروط: تثبیت مطمئن‌تر، راحت‌تر برای بیمار. قرار دادن ایمپلنت موردنیاز است که به‌عنوان تکیه‌گاه برای یک پل یا تاج عمل می‌کند. برای پیشگیری فقط توسط پزشک قابل برداشتن است.
 4. پروتزهای لامینار کاملاً متحرک

یک سیستم تقلید از بافت لثه به کام متصل است و تا حدی روی آن همپوشانی دارد. گاهی از نوع خاصی از سیمان استفاده می‌شود. می‌توان آن را به‌طور ایمن به فک بالا ثابت کرد زیرا فشار جویدن کمتر است. در صورت از دست دادن تمام دندان‌ها در فک پایین، ایمپلنت All-on-4 توصیه می‌شود.

 پروتز روی ریشه‌های مصنوعی قرار می‌گیرد و ساختار آن فقط در مطب دندانپزشکی در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج قابل برداشتن است.

پروتز نایلونی متحرک به لثه آسیب نمی‌رساند و برای بیمار راحت است.

دندان مصنوعی جزئی:

این ساختار برای از بین بردن عیوب در صورت منع ایمپلنت استفاده می‌شود. با گیره‌های مخصوص به نام کلامر به تاج‌های مجاور ثابت می‌شود. بیشتر زمانی استفاده می‌شود که دندان‌های خلفی از بین رفته باشد. ساختار از نایلون یا پلاستیک ساخته‌شده است. ممکن است سوهان دندان لازم باشد.

پروانه:

این شبیه تاج است و ممکن است برای بازیابی یک‌دندان ازدست‌رفته لازم باشد. این می‌تواند یک‌راه حل موقت قبل از کاشت ایمپلنت (که توسط متخصصین در کلینیک دندانپزشکی حصارک کرج توصیه نمی‌شود) یا یک‌راه حل دائمی باشد اگر جراحی ایمپلنت منع مصرف دارد. دندان مصنوعی با بال‌های مخصوص ثابت می‌شود. نیازی به تشکیل پرونده نیست.

پروتز بوگل:

عادت کردن به این پروتز متحرک طولی نمی‌کشد و می‌تواند به خلاص شدن از شر احساس ناراحتی کمک کند. مزیت آن این است که به‌جای همپوشانی روی کام فک بالا با قوس فلزی ثابت می‌شود. شرط لازم داشتن دندان‌های نگه‌دارنده طبیعی برای تثبیت قوس روی آن است. فریم فشار روی فک را به‌طور مساوی توزیع می‌کند این نوع پروتز دندان در دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی کرج و همچنین دندانپزشکی عمومی کرج  با توجه به نیاز شما و تشخیص پزشک شما قابل‌استفاده است.

پروتز متحرک با ایمپلنت به‌صورت مشروط:

این ساختار ارتوپدی می‌تواند هر طولی داشته باشد و به‌طور ایمن بر روی ریشه‌های مصنوعی درج‌شده در فک پایین و بالا ثابت می‌شود. پل متحرک نیست. دندان‌های باقی‌مانده به دلیل توزیع صحیح فشار حفظ می‌شوند. استفاده از ساختار آسان است و به از بین بردن عیوب به‌طور دائم کمک می‌کند. این روش پروتز به دلیل عمر طولانی ساختار، تناسب کامل و تثبیت نهایی ارجحیت دارد.

از چه موادی در ساخت استفاده می‌شود؟

استحکام و هزینه پروتزهای فک بالا و پایین به مواد ساختمانی مورداستفاده بستگی دارد:

 1. اکریل: الاستیک، خوب در تقلید از آدامس، مستعد سایش در طول زمان. راحت برای پوشیدن.
 2. نایلون: نرم، به‌راحتی خراشیده می‌شود، مستعد تغییر رنگ و چروکیدگی است.
 3. سرامیک: از سایه‌های طبیعی تقلید می‌کند، نه خیلی قوی.
 4. کامپوزیت‌ها: ترکیبات پلیمری حاوی اکسید سیلیکون، آرد چینی، شیشه و کوارتز.
 5. دی‌اکسید زیرکونیوم: دقت بالا، زیست سازگاری کامل، مقاوم در برابر خرد شدن. به‌سختی می‌توان دندان‌های طبیعی را تشخیص داد.
 6. سرامیک‌های فلزی: مقاوم در برابر سایش، زیرسازی قوی.
 7. فلز: عملاً تغییر شکل نمی‌دهد، عمر طولانی دارد، قوی اما غیر زیبایی است.

قبل از انتخاب ماده، پزشک در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج  الزامات زیبایی‌شناختی و عمر مفید سازه را ارزیابی می‌کند.

موارد منع مصرف:

بهتر است پروتزهای متحرک در موارد زیر مصرف نشود:

 1. سل به شکل حاد.
 2. انکولوژی
 3. نقص ایمنی.
 4. آلرژی به مواد.
 5. بیماری‌های سیستم عصبی مرکزی.

به تعویق انداختن هر نوع پروتز در دوران بارداری، تشدید بیماری‌های مزمن و پرتودرمانی ضروری است. هر دارویی را که مصرف می‌کنید یا عفونت‌های ویروسی حاد تنفسی را به دندانپزشک متخصص خود در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج اطلاع دهید.

چگونه مراقبت کنیم؟

 1. بعد از غذا: شستشوی دهان، شستن دندان مصنوعی زیر آب جاری.
 2. بهداشت دو بار در روز: تمیز کردن با یک برس نرم برای جلوگیری از خراشیدن.
 3. خمیر: کمترین سایندگی خمیر استاندارد یا سفیدکننده قابل‌قبول نیست. انواع بچه‌گانه یا خاص گزینه خوبی هستند.
 4. آماده‌سازی‌های ویژه حاوی آنتی‌سپتیک‌ها و آنزیم‌های پروتئولیتیک باید یک یا دو بار در هفته استفاده شود.
 5. تمیز کردن حرفه‌ای ساختار توسط دندانپزشک هر شش ماه یک‌بار.

پروتز باید در یک محیط مرطوب نگهداری شود که خطر تغییر شکل را کاهش می‌دهد. محلول‌های خاص یا آب مناسب خواهد بود.

سؤالات متداول

چه غذاهایی توصیه نمی‌شود؟

برای جلوگیری از آسیب، از خوردن غذاهای چسبناک، چسبناک و بسیار سفت مانند نان خشک و آجیل خودداری کنید. سبزیجات، میوه، گوشت و ماهی خوب هستند.

یک‌شبه بردارمش؟

این ضروری نیست. بااین‌حال، رعایت بهداشت مناسب به ساختار و قرار دادن مجدد آن در دهان مهم است. این کمک می‌کند تا به‌سرعت به آن عادت کنید.

چه چیزی را باید بلافاصله پس از قرار دادن انتظار داشت؟

در روز اول به آن عادت خواهید کرد. ممکن است احساس ناراحتی، احساس جسم خارجی، ترشح بزاق، خشکی و رفلکس گگ داشته باشید. خیلی زود، این احساسات از بین خواهند رفت می¬توانید سؤالات خود را با دندانپزشک خود در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج مطرح کنید.

با چی تمیزش کنم؟

یک برس نرم و خمیر کم سایش خوب خواهد بود. می‌توانید از محلول‌های تمیزکننده مخصوص استفاده کنید یا برای پیشگیری به دندانپزشک خود مراجعه کنید.

دندان مصنوعی نیشگون می‌گیرد، فشار می‌دهد و حرکت می‌کند. آیا می‌توانم آن را به‌تنهایی تنظیم کنم؟

اگر این احساسات در روز اول قوی و تجربه نشده باشند، این‌یک فرآیند تنظیم طبیعی است. اگر آن‌ها ادامه پیدا کردند و شروع به احساس درد و مالش کردید، برای تنظیم آن به پزشک خود در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج مراجعه کنید.

چقدر طول می‌کشد؟

بستگی به مواد و بهداشت مناسب دارد. ساختار پلاستیکی تا 3 سال، پروتز بوگل – تا 15 سال دوام می‌آورد.

پروتزهای متحرک دندان در چند دهه اخیر به لطف مراقبت و تحقیقات جدید دندانپزشکی پیشرفت زیادی کرده‌اند. درحالی‌که پروتزها اولین نوع محبوب پروتزهای متحرک بودند، بسیاری دیگر نیز معمولاً مورداستفاده قرار می‌گیرند.

 آن‌ها را می‌توان به‌راحتی در صورت عدم استفاده از آن‌ها جدا کرد و هر زمان که دستگاه موردنیاز بود جایگزین کرد. قطعات جزئی، بریس ها، پروتزها و سایر وسایل قابل‌استفاده هستند و اگر می‌خواهید از متخصصان محلی مراقبت‌های دندانی داشته باشید، همین امروز با ما تماس بگیرید تا تفاوت دندانپزشکی خانوادگی دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج را به شما نشان دهیم.

رایج‌ترین انواع پروتزهای متحرک دندان:

هنگامی‌که صحبت از پروتزهای متحرک دندان می‌شود، رایج‌ترین نمونه‌ها پروتزهای جزئی و کامل هستند. اگر می‌خواهید از متخصصان محلی مراقبت‌های دندانی داشته باشید و برای تعیین بهترین گزینه برای نیازهای دندانی خود به کمک نیاز دارید، اجازه دهید تیم ما در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج به تصمیم‌گیری درست به شما کمک کند.

دستگاه پروتز روی دندان‌های طبیعی باقی‌مانده بیمار لنگر می‌اندازد یا می‌چسبد و به باز کردن شکاف دندان‌های آسیب‌دیده یا ازدست‌رفته کمک می‌کند. پروتزهای متحرک جزئی می‌توانند بسیار مؤثر باشند، نه‌تنها برای پر کردن فضای دندان‌های ازدست‌رفته، بلکه در کمک به جلوگیری از جابجایی دندان‌های طبیعی که از موقعیت خود باقی می‌مانند نیز بسیار مهم هستند. این‌یکی از بزرگ‌ترین نقش‌هایی است که پروتزهای متحرک دندان غیر از ایجاد لبخندی زیبا و جذاب هرروز انجام می‌دهند.

یک پروتز معمولی روی آن قرار دارد که می‌توان آن را داخل دهان گذاشت و در صورت عدم نیاز آن را خارج کرد. این روش مستلزم برداشتن تمام دندان‌های آسیب‌دیده و تمیز کردن و آماده‌سازی نواحی دندان‌های ازدست‌رفته است و پس از بهبود کامل لثه‌ها از کشیدن دندان، می‌توان دندان مصنوعی کامل را نصب کرد. پروتزهای متحرک دندان کلیدی برای حفظ سلامت دندان شما هستند. برای بهترین مراقبت از دندان از سوی کارشناسان محلی با کارشناسان  خود در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج تماس بگیرید.

چه نتایجی را باید انتظار داشته باشم؟

در ابتدا تا زمانی که لثه‌ها و فک شما به احساسشان عادت نکنند، احساس ناراحتی می‌کنند و حتی ممکن است گاهی کمی دردناک شوند. ممکن است ترشح بیش‌ازحد بزاق، مشکل در صحبت کردن، ناراحتی در هنگام غذا خوردن و احساس عدم وجود فضای کافی برای زبان وجود داشته باشد.

بااین‌حال، همه این‌ها موقتی هستند و با بهبودی لثه‌ها، با عادت کردن بیشتر به دستگاه و تبدیل آن به بخشی از زندگی عادی روزانه‌تان، محو می‌شوند. اگر در مورد پروتزهای متحرک دندان سؤالی دارید و آیا آن‌ها برای شما مناسب هستند، همین امروز با ما در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج تماس بگیرید.

ما می‌خواهیم به شما کمک کنیم تا مراقبت‌های دندانی را از کارشناسان محلی پیدا کنید و می‌خواهیم آن کارشناسان تیم ما در دندانپزشکی عمومی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی گلشهر، دندانپزشکی تخصصی کرج، دندانپزشکی عمومی کرج و کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج باشند، پس همین امروز با ما تماس بگیرید!