روکش دندان - کلینیک دندانپزشکی ارغوان

تاج‌های دندان

تاج دندان کلاهکی به شکل دندان است که دندان پوسیده، شکسته، ضعیف یا فرسوده را ترمیم می‌کند. روکش برای کاور کردن ایمپلنت‌های دندانی و دندان‌های درمان شده با کانال ریشه توسط پزشکان در دندانپزشکی تخصصی کرج استفاده می‌شود. روکش‌هایی که از مواد مختلفی ازجمله فلز، رزین و چینی ساخته‌شده‌اند، با مراقبت مناسب بین 5 تا 15 سال عمر می‌کنند.

بررسی اجمالی: دندان آسیب‌دیده یا پوسیده تغییر شکل داده و یک تاج دندان در بالای دندان قرار می‌گیرد. روکش دندان را می توان از مواد مختلفی ساخته و روی دندان آسیب‌دیده قرار داد. میتوانید از خدمات دیگری ازجمله  لمینیت در کرج بهره مند شوید

تاج دندان چیست؟

تاج دندان کلاهکی به شکل دندان است. دندانپزشکان، لمینت در گلشهر از روکش برای ترمیم دندان‌های ضعیف، شکسته یا پوسیده استفاده می‌کنند.

 یک تاج روی کل دندان شما قرار می‌گیرد، مانند یک کلاه محکم. برای اطمینان از تناسب ، دندانپزشک باید قبل از چسباندن تاج جدید شما در محل، مقدار کمی از مینای دندان را جدا کند.تکنسین های دندانپزشکی روکش‌ها را از مواد مختلفی ازجمله رزین، فلز و چینی می سازند.

چه زمانی به روکش دندان نیاز دارید؟

تاج‌ها اهداف مختلفی را انجام می‌دهند. ممکن است برای موارد زیر به روکش دندان نیاز داشته باشید:

 1. تقویت دندان ضعیف
 2. از دندان ترک خورده محافظت و حمایت کنید.
 3. یک دندان فرسوده یا شکسته را ترمیم کنید.
 4. یک بریج دندان را در جای خود نگه دارید.
 5. دندانی که به‌شدت لکه دار یا تغییر رنگ داده است را بپوشانید.
 6. یک دندان درمان شده با کانال ریشه باید پوشانده شود.
 7. ایمپلنت دندان را بپوشانید.

انواع روکش دندان

تاج دندان انواع مختلفی دارد. نوع مناسب برای شما بستگی به ترجیحات شخصی و نیازهای منحصر به فرد بهداشت دهان و دندان شما دارد.

تاج‌های فلزی

تکنسین های دندانپزشکی از فلزات مختلفی برای ساخت روکش‌های دندانی ازجمله طلا، پالادیوم، نیکل و کروم استفاده می‌کنند. تاج‌های فلزی به ندرت تراشه یا شکسته می شوند، از نظر سایش بیشترین ماندگاری را دارند و فقط به مقدار کمی از مینای دندان نیاز دارند. آن‌ها همچنین می‌توانند نیروهای گاز گرفتن و جویدن را تحمل کنند. اصلی ترین ایراد این نوع تاج دندان رنگ متالیک آن است. بهترین انتخاب برای دندان‌های آسیاب خارج از دید تاج‌های فلزی هستند.

دندانپزشکان می‌توانند این روکش‌های پرسلن که با فلز ذوب شده اند را با سایه دندان‌های شما مطابقت دهند. به این روکش‌ها pfm میگویند که ظاهر طبیعی پرسلن و فلز را ترکیب میکنند.روکش‌های PFM علیرغم استحکام خود دارای معایبی هستند.

 به عنوان مثال، پوشش پرسلن ممکن است به مرور زمان کنده شود و فلز زیر آن نمایان شود. علاوه بر این، روکش‌های PFM ممکن است به تدریج مینای دندان‌های مقابل شما (دندان‌هایی که هنگام بستن دهان تاج شما را لمس می‌کنند) از بین ببرند. تاج‌هایی که  PFM نامیده میشوند میتوانند به اندازه تاج‌های فلزی دوام بیاورند. آن‌ها می‌توانند هر دو دندان جلو و عقب را ترمیم کنند.

تاج‌های سرامیکی فشرده

 یک هسته داخلی سخت در درون هر یک از تاج‌های سرامیکی فشرده وجود دارد. این شبیه به PFM است، اما هسته آن به جای فلز، سرامیکی است. برای ساخت این هسته داخلی، یک تکنسین سرامیک را در یک کوره با دمای بسیار بالا ذوب و فشرده می‌کند. سپس چند لایه چینی اضافه می‌کنند. روکش‌های سرامیکی فشرده مانند روکش‌های تمام چینی، شفافیت مینای طبیعی دندان را تقلید می‌کنند.

تاج‌های تمام سرامیک یا چینی

روکش‌های چینی یا تمام سرامیکی بیشتر از هر نوع روکش دیگری شبیه به ظاهر مینای دندان است. همچنین اگر به فلز حساسیت دارید، آن‌ها انتخاب خوبی هستند. تکنسین های آزمایشگاهی از مواد مختلفی برای ساخت روکش‌های سرامیکی استفاده می‌کنند، اما یکی از محبوب ترین آن‌ها دی اکسید زیرکونیوم است.

روکش‌های زیرکونیا از انواع بادوام هستند و می‌توانند نسبت به بقیه روکش‌های سرامیکی نیروهای سنگین‌تری را تحمل کنند. همچنین آن‌ها روی دندان‌های مقابل ملایم هستند و مینای دندان در نتیجه آن کمتر می شود.

روکش‌های دندانی فوری:

مزیت اصلی فناوری CAD/CAM این است که شما می توانید تاج دندان را تنها در یک بار مراجعه به مطب دریافت کنید. با این حال، تاج‌های یک روزه برای همه مناسب نیست. از دندانپزشک خود بپرسید که آیا برای این کار مناسب هستید یا خیر.

تاج‌های تمام رزین

روکش‌های دندان ساخته شده از رزین عموماً نسبت به سایر انواع روکش‌ها ارزان تر هستند. اما شکننده تر از روکش‌های ذوب شده به فلز چینی هستند و احتمال شکستگی بیشتری دارند. دندانپزشکان اغلب از رزین برای ساخت روکش‌های موقت استفاده می‌کنند. آن‌ها به طور متوسط بین سه تا پنج سال دوام دارند.

جزئیات رویه

معمولا چه اتفاقی در طول عمل تاج دندان می افتد؟

قرار دادن تاج دندان معمولاً به دو نوبت نیاز دارد: نخستین دیدار و بازدید دوم

مراحل انجام تاج دندان عبارتند از: در حال آماده کردن دندان برای آماده سازی دندان برای روکش، دندانپزشک شما باید مقداری از مینای طبیعی شما را بردارد. که  باعث ایجاد فضایی برای تاج جدید می شود و باقی ماندن پس از چسباندن را تضمین می‌کند. ممکن است از مواد پرکننده برای ساختن قسمت های خاصی از دندان شما استفاده شود.

در طول این مرحله، هدف اصلی ایجاد یک پایه قوی برای تاج جدید خود است. قالب های دندانی در مرحله بعد، دندانپزشک شما از دندان‌های شما قالب می‌گیرد. که می‌تواند با برداشت های فیزیکی یا مواد بتونه و موارد دیگری مثل قالب های دیجیتالی با اسکنر دستی باشد. این قالب ها توسط پزشک شما به یک آزمایشگاه دندانپزشکی ارسال می شود.

 در آنجا، یک تکنسین از آن‌ها برای ایجاد تاج دندان سفارشی شما استفاده می‌کند. قرار دادن تاج موقت گاهی اوقات بیشتر  ولی معمولاً دو تا سه هفته به طول می انجامد تا یک آزمایشگاه دندانپزشکی تاج جدید شما را بسازد. درحالی‌که روی تاج نهایی خود صبر می کنید، دندانپزشک شما تاج موقت را قرار می دهد. معمولا با استفاده  از رزین یا اکریلیک روکش‌های موقت ساخته می شوند.

بازدید دوم

هنگامی که آزمایشگاه تاج جدید شما را تمام کرد، آن را به مطب دندانپزشک شما بازگرداند. در طی دومین ویزیت مطب، دندانپزشک شما موارد زیر را انجام خواهد داد:

 1. تاج موقت خود را بردارید.
 2. شکل، رنگ و تناسب تاج جدید خود را بررسی کنید.
 3. با استفاده از سیمان قوی دندان تاج جدید را به دندان خود بچسبانید.

خطرات و  مزایا:

مزایای روکش دندان چیست؟

افزایش عمر دندان طبیعی از مهمترین مزایای روکش است. به طور خاص، تاج‌ها می‌توانند:

 1. دندان‌های فرسوده، شکسته یا پوسیده را درمان کنید.
 2. محافظت از دندان در برابر فرسایش (ساییدگی و پارگی).
 3. بهبود عملکرد جویدن
 4. ظاهر خود را تقویت کنید.
 5. با مراقبت مناسب بین پنج تا 15 سال طول بکشد.

معایب روکش‌های دندانی چیست؟

همچنین برخی از معایب وجود دارد. به عنوان مثال، تاج‌ها:

 1. نیاز به برداشتن مینای طبیعی دندان دارید.
 2. ممکن است باعث حساسیت دندان ها شود، به ویژه در چند هفته اول پس از قرار دادن.
 3. ممکن است به مرور زمان بشکند یا بشکند.
 4. می‌توانند باکتری ها را به دام بیندازند و اگر به درستی جا نگیرند منجر به پوسیدگی می شوند.
 5. ممکن است واکنش آلرژیک را در برخی افراد ایجاد کند. (این نادر است.)
 6. ممکن است گران باشد.

بازیابی و چشم انداز

چه مدت طول می کشد تا بعد از عمل تاج دندان احساس بهتری داشته باشید؟ بیشتر افراد می‌توانند بلافاصله پس از قرار دادن تاج، کار، مدرسه و سایر فعالیت های معمول خود را از سر بگیرند. با این حال، طبیعی است که درجاتی از حساسیت را برای چند هفته تجربه کنید – به خصوص به گرما و سرما.

همچنین ممکن است کمی درد یا حساسیت در لثه های خود در اطراف دندان درمان شده داشته باشید. این عوارض طبیعی هستند و باید طی چند روز از بین بروند. برای کاهش هر گونه ناراحتی می توانید از مسکن های بدون نسخه (مانند استامینوفن یا ایبوپروفن) استفاده کنید.

غذاهایی که باید با تاج پرهیز کرد

چه تاج موقت یا دائمی داشته باشید، غذاهایی وجود دارد که باید از آن‌ها اجتناب کنید، زیرا این غذاها می‌توانند به تاج شما آسیب بزنند یا آن‌ها را از جای خود خارج می‌کنند. ازجمله:

 1. تکه های یخ.
 2. آجیل بسیار سفت.
 3. پاپ کورن (با هسته).
 4. غذاهای بسیار چسبنده مانند تافی و کارامل.

آیا روکش‌های دندان دائمی هستند؟ روکش‌های دندانی با مراقبت و نگهداری مناسب می‌توانند تا 30 سال دوام بیاورند. اما در صورت ترک خوردگی یا آسیب دیدگی ممکن است لازم باشد زودتر آن را تعویض کنید.

ماندگاری تاج‌ها چقدر است؟میانگین طول عمر روکش دندان پنج تا ۱۵ سال است. اگر متوجه سایش، پارگی یا آسیب دیدید، زمان تعویض تاج دندان فرا رسیده است.چگونه از تاج دندان خود مراقبت کنم؟

برای اینکه تاج دندان خود را در شرایط خوبی نگه دارید:

 1. دندان‌های خود را حداقل دو بار در روز با استفاده از خمیر دندان حاوی فلوراید و مسواک نرم مسواک بزنید.
 2. هر روز یکبار بین دندان‌هایتان نخ دندان بکشید.
 3. برای دور نگه داشتن پلاک دندان و باکتری های مضر از دهانشویه ضد باکتری استفاده کنید.
 4. از غذاهای بسیار سفت، ترد یا جویدنی خودداری کنید.
 5. اگر دندان قروچه یا فشار می دهید (براکسیسم)، از دندانپزشک خود در مورد استفاده از محافظ دهان سفارشی سوال کنید.
 6. تمیز کردن و معاینه های منظم دندان را انجام دهید.

چه زمانی باید با دندانپزشک تماس بگیرم؟

اگر تاج دندان دارید، باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید اگر متوجه شدید:

 1. یک تاج شل.
 2. بوی بد دهان یا طعم بد.
 3. ترک یا تراشه در تاج شما.
 4. لبه های تیز که زبان یا لثه های شما را آزار می دهد.

آیا روکش‌های دندان دردناک هستند؟

تاج دندان شما نباید دردناک باشد. درحالی‌که داشتن مقداری حساسیت بعد از قرار دادن تاج طبیعی است، نباید درد یا ناراحتی داشته باشید که شما را در شب‌بیدار نگه دارد. در طول خود عمل، در صورت احساس درد به دندانپزشک خود اطلاع دهید. این موارد در دندانپزشکی حصارک کرج انجام می‌شود آن‌ها می‌توانند بیهوشی بیشتری به شما بدهند تا راحت باشید.

کدام گزینه برای من مناسب است؟

روکش دندان روی کل دندان شما قرار می‌گیرد. روکش یک پوسته چینی نازک است که سطح جلوی دندان شما را می‌پوشاند. گزینه‌ای که برای شما مناسب است به اهداف خاص شما بستگی دارد: ونیرها ماهیتی آرایشی دارند.

 آن‌ها تراشه‌ها، ترک‌ها، تغییر رنگ و سایر نگرانی‌های زیبایی‌شناختی را پوشش می‌دهند.تاج‌ها ماهیتی ترمیمی دارند. هدف اصلی بهبود سلامت دندان است، اما روکش می‌تواند ظاهر دندان شما را نیز بهبود بخشد.

رایج‌ترین جایگزین برای تاج چیست؟

بسته به اهداف بهداشت دهان و دندان شما، چندین جایگزین برای تاج وجود دارد: خاتم و آنله. اینله یا آنله می‌تواند دندانی را که برای پرکردن دندان خیلی آسیب‌دیده است، اما آن‌قدر سالم است که تاج را تضمین کند، ترمیم کند. این نوع ترمیم مانند یک قطعه پازل در قسمت آسیب‌دیده دندان شما قرار می‌گیرد.

روکش‌ها. اگر نگرانی‌های زیبایی دارید اما پوسیدگی یا آسیبی ندارید، روکش‌ها ممکن است راه‌حلی برای شما باشند. این پوسته‌های سرامیکی سفارشی به سطوح جلویی دندان‌های شما می‌چسبد. روکش‌ها براده‌ها، ترک‌ها و تغییر رنگ دندان را می‌پوشانند.

کشیدن دندان و ایمپلنت دندان. اگر دندان شما به‌شدت پوسیده یا شکسته است، روکش ممکن است نتیجه قابل پیش‌بینی نداشته باشد. در این موارد، دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان و جایگزینی آن با ایمپلنت دندان را توصیه کند ایمپلنت کلینیک کرج به‌طور تخصصی ایمپلنت را انجام می‌دهند.

کلاه دندان در مقابل تاج: آیا تفاوتی وجود دارد؟ هیچ تفاوتی وجود ندارد این دو نام متفاوت برای یک‌ترمیم هستند. برخی از مردم روکش‌ها را کلاهک می‌نامند زیرا دندان‌های شما را می‌پوشانند.

یادداشتی از کلینیک دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج:

روکش‌های دندانی می‌توانند دندان‌های فرسوده، آسیب‌دیده یا پوسیده را ترمیم کنند. انواع مختلفی از تاج‌ها وجود دارد که از مواد مختلف ساخته‌شده‌اند. نوع تاجی که برای شما بهترین است به عوامل مختلفی ازجمله بودجه، ترجیحات شخصی و اهداف سلامت دهان بستگی دارد برای اطلاعات بیشتر به دندانپزشکی شبانه‌روزی در کرج مراجعه کنید.

 تاج‌ها بادوام هستند، اما تخریب ناپذیر نیستند. آن‌ها در مقطعی نیاز به تعویض خواهند داشت. ویزیت منظم دندانپزشکی و رعایت بهداشت دهان و دندان می‌تواند تاج شما را برای سال‌های آینده در وضعیت خوبی نگه دارد.